najlepsze polskie podcasty

Rozrywka

07.07.2022 14:09

Najlepsze polskie podcasty – przegląd polecanych

Dźwięk Online
16
3
1
2 lata temu
Najlepsze polskie podcasty – przegląd polecanych
16
3
1
16
3

Podcasty polskich twórców przekonują do siebie coraz większą rzeszę Polaków. Przekazywanie wiedzy lub dzielenie się historiami umilają słuchaczom podróże, czy spacery. Chcesz poznać najpopularniejsze podcasty od polskich autorów? Sprawdź ten tekst!

Ze względu na to, że świat staje się coraz bardziej zapracowany, format podcastu stał się niezwykle popularny. Treści audio pozwalają słuchaczowi na wielozadaniowość. Ostatnie badania wykazały, że 49% słuchaczy podcastów słucha ich w domu, 22% podczas jazdy samochodem, 11% w pracy, a 8% podczas ćwiczeń. Długość podcastu zazwyczaj pozwala na dogłębne przeanalizowanie tematu lub dłuższą rozmowę pomiędzy dwojgiem ludzi. Ich popularność jest niezaprzeczalna – zatem jakie polskie podcasty warto znać?

Polskie podcasty – sprawdź co warto wysłuchać

Poniżej przedstawiamy listę najlepszych polskich podcastów, które dostępne są na najpopularniejszych platformach streamingowych do słuchania muzyki (m.in. Spotify). Te ciekawe podcasty są rzecz jasna po polsku, zatem do ich słuchania nie jest konieczna znajomość żadnego języka obcego. Wśród tej listy każdy znajdzie coś dla siebie, gdyż nie brakuje podcastów kryminalnych, naukowych, omawiających wydarzenia na świecie, które są ignorowane przez media głównego nurtu. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na tematy, które są Ci obce, lub po prostu chcesz poznać ciekawą historię – gorąco polecamy zapoznanie się z poniższą listą.

„Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów”

Podcast uruchomiony w połowie 2021 roku, który szybko zjednał do siebie słuchaczy. Choć wokół sylwetki prowadzącego wybuchło kilka afer, jeżeli szukacie ciekawych rozmów z osobami ze świata show-businessu, „Rozmowy bez kompromisów” powinny być mocnym punktem do sprawdzenia na Waszej liście. Choć jak zaznacza sam tajemniczy Żurnalista, jest to coś więcej niż zwykły wywiad.

„WojewódzkiKędzierski”

Duet, który śmiało zaznacza w opisie podcastu, że może rozmawiać o wszystkim. I znając obu panów prowadzących, nie ma w tym stwierdzeniu ani grama przesady. Ich podcast polega na rozmowach ze znanymi ludźmi, wśród nich znajdziemy m.in. Roberta Lewandowskiego, Michała Żebrowskiego czy Jerzego Kryszaka. Jeżeli lubicie „nieugrzecznioną” formę wywiadu (którą głównie zapewnia Wojewódzki), podcasty tego duetu powinny przypaść Wam do gustu. Warto również zaznaczyć, że w swoich rozmowach twórcy poruszają różne zagadnienia, zatem w przykładowej rozmowie z Lewandowskim nie oczekujcie tylko piłki nożnej.

„Kryminatorium”

Lubicie dreszczyk emocji? Podcaster Marcin Myszka ma zatem dla Was idealną propozycję w postaci „Kryminatorium”. Jak wskazuje sama nazwa, jest to podcast poruszający różnego rodzaju sprawy kryminalne: zarówno te rozwiązane, jak i przypadki, które pozostają tajemnicą do dziś. Autor porusza tematy aktualne, jak i te, które pochodzą z archiwum i pamiętać mogą o nich jedynie najstarsi. Dodajmy do tego klimatyczny głos prowadzącego oraz wysoki poziom wykonania (Myszka w swoich podcastach angażuje m.in. aktorów, którzy wypowiadają kwestie postaci omawianych w podcascie w celu osiągnięcia wyższego stopnia immersji). W moim przypadku nigdy specjalnie nie interesowałem się tego rodzaju audycjami, jednak po przesłuchaniu jednego z odcinków „Kryminatorium”, stałem się fanem twórczości autora. Mocna pozycja dla każdego, kto lubi zagadkowe sprawy kryminalne. 

„Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka”

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami na świecie, jednak media głównego nurtu ubierają je w niepotrzebną propagandę i ideologię? Wybór „Raportu o stanie świata” wydaje się więc oczywistym remedium na te bolączki. W podcaście omawiane są bieżące wydarzenia z komentarzem prowadzącego Dariusza Rosiaka (który według wielu jest jednym z najlepszych dziennikarzy w Polsce), choć nie jest to typowe one man show – autor nie stroni od zapraszania do swoich podcastów innych gości, z których poglądami nie zawsze musi się zgadzać. Nadal to jedna z najlepszych propozycji dla każdego, kto szuka informacji o wydarzeniach na świecie, bez niepotrzebnych dodatków i prób przemycenia danej ideologii w zawoalowanej formie.

Sprawdź też: Radio internetowe – najlepsze stacje i na czym ich słuchać. Czy radio internetowe jest lepsze niż stacje FM?

„Dział Zagraniczny”

„Dział Zagraniczny” to podcast, który opisuje się słowami „podcast o wydarzeniach na świecie, o których w polskich mediach słychać niewiele, lub wcale”. Spodziewajcie się tu zatem tematów, które największe media w kraju traktują po macoszemu, jednak wciąż są niezwykle interesujące. Warto dodać, że autorzy poruszają szerokie spektrum tematów, które omawiają z udziałem gości, specjalizujących się w zagadnieniu, będącym tłem dla danego odcinka. „Podcast Zagraniczny” to jeden z najlepszych podcastów w naszym kraju, który potrafi szczerze zaciekawić odbiorcę prowadzoną rozmową. Jego mocną stroną jest dobór interesujących gości, którzy rzeczywiście dzielą się ciekawą wiedzą, a nie są kolejnymi „gadającymi głowami”, których pełno choćby w telewizji.

„Gwiazdozbiry”

Groźny tytuł? Tym razem jednak o nauce. W podcascie duet autorów w postaci Radosława Kosarzyckiego oraz Adama Adamczyka omawiają najważniejsze tematy naukowe. Poruszane kwestie dotyczą m.in. doniesień ze świata nauki, które orbitują głównie wokół kosmosu. Nic dziwnego, gdyż obaj twórcy wywodzą się z blogów i portali naukowych, które skupiają się na zagadnieniach z przestrzenią kosmiczną. Jeżeli lubicie posłuchać takich tematów, warto jest dać szansę „Gwiazdozbirom”.

„Nerdy Nocą”

Biologia, historia i ciekawostki – tak w krótkich, żołnierskich słowach można podsumować podcast „Nerdy Nocą”. Nie zabraknie jednak również innych tematów. To jeden z tych podcastów, których po prostu dobrze się słucha i porusza tematy z różnych dziedzin. Zatem każdy znajdzie tu coś dla siebie.

„Piąte: Nie zabijaj”

Podcast Justyny Mazur jest kolejną propozycją na naszej liście, która jest skupiona na tematyce kryminalnej. Autorka porusza w każdym odcinku inną opowieść, której główną osią są wydarzenia rozgrywające się naprawdę, nierzadko mające tragiczny finał. Podcastowi „Piąte: Nie zabijaj” nie można odmówić klimatu i przystępnej formy prowadzenia opowieści – dobra propozycja dla każdego, kto szuka popularnego kryminalnego podcastu innego niż „Kryminatorium”.

„Za Rubieżą. Historia i polityka”

Miłosz Szymański, czyli podcaster tworzący „Za Rubieżą. Historia i polityka” skupia się w swoich materiałach na historii oraz polityce międzynarodowej. Mocną stroną tego podcastu jest to, że autor przedstawia jaki wpływ na naszą codzienność mają wydarzenia, które miały miejsce w przeszłości. Propozycja dla każdego, kto poszerzysz swoje horyzonty na temat otaczającego go świata.

Sprawdź też: Jaki mikrofon do komputera? Czym kierować się przy zakupie?

„Nauka To Lubię”

Na liście nie mogło zabraknąć podcastu Tomasza Rożka, czyli „Nauka To Lubię”. Autor udowadnia, że świat nauki nie ma nic wspólnego z nudą – w jego materiałach omawiane są zagadnienia, które zaskakują i zaciekawiają. Jeżeli jesteście żądni wiedzy podanej w bardzo przystępnej formie, podcast Tomasza Rożka jest chyba najlepszym wyborem ze wszystkich dostępnych.

„Copernicus”

Podcast tworzony przez ludzi związanych z nauką na co dzień. „Copernicus” to cykle wykładów z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, autonomicznej jednostki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poruszane kwestie są tu naprawdę ciekawe i mogą dotyczyć rozległych obszarów naukowych. Jeżeli kiedykolwiek zadawaliście sobie takie pytania, jak to z czego składa się kosmos lub czy można sobie wyobrazić atom… Cóż, ten podcast może rozjaśnić Wasze wszelkie niejasności.

„Finanse Bardzo Osobiste”

Na naszej liście nie zabraknie także podcastu, który opowiada o kwestiach finansowych. Marcin Iwuć podpowiada w nim jak najlepiej podchodzić do tematu pieniędzy. Chcesz wiedzieć jak zarządzać swoim budżetem, skutecznie oszczędzać lub pozbyć się długów? Podcast ekonomisty z doświadczeniem w branży z pewnością będzie pomocny. Oprócz tego autor skupia się także na szersze perspektywie, jak np. omówienie obecnej sytuacji w krajowej gospodarce. W czasach Nowego Ładu i perturbacji z nim związanych, to dobre źródło wiedzy dla każdego, kto chce wiedzieć więcej o pieniądzach. Oraz o zarządzaniu nimi z głową.

ten Podcast filmowy

Coś dla miłośników kina – tematy poruszane w tym podcaście dotyczą szeroko pojętej kinematografii. Jego odcinki skupiają się na najnowszych produkcjach, ale również na recenzjach największych klasyków. W dyskusji prowadzących można usłyszeć pełne pasji zaangażowanie, które z całą pewnością zachęca do poszerzania swojego portfolio obejrzanych filmów.  

Czym są podcasty?

Powyżej przedstawiliśmy ciekawą listę podcastów, które dostępne są np. na Spotify. Co jednak w przypadku, gdy totalnie nie znamy samego pojęcia podcastu. Czym to jest? Z czym to się je? W najprostszych słowach podcastem nazywamy każdy rodzaj transmisji głównie dźwiękowej, która ukazuje się w regularnych odcinkach. Podcasting od słuchowiska radiowego odróżnia przede wszystkim to, że wszystko przekazywane jest za pomocą internetu (z zastosowaniem technologii RSS). Podcasty mogą poruszać najróżniejsze tematy, będąc przy tym skierowanymi do określonej grupy odbiorców. Tematyka podcastów przyjęła się na tyle w naszym kraju, że samo pojęcie zostało spolszczone jako „podkast”.

Ciekawy podcast sprawi, że nawet daleka trasa samochodem zleci nam w okamgnieniu

Gdzie słuchać podcastów?

Tutaj możliwości mamy wiele – oprócz pobrania dedykowanego programu lub apki (np. Google Podcast, Podcast Addict), zdecydowanie najczęściej wybieraną formą jest korzystanie z serwisu strumieniującego muzykę. Wśród takowych na pierwszy plan wyróżnia się Spotify, Apple Podcast, Anchor, Deezer czy Overcast – portale te oprócz muzyki oferują także podcasty, z którymi słuchacze mogą się zapoznać.

Istnieje również inna możliwość słuchania podcastów. Jeżeli wybrany podcaster cieszy się dużą popularnością, szanse na to, że posiada swoją oficjalną stronę internetową, są bardziej niż pewne. W związku z tym to właśnie tam możemy zapoznać się z jego twórczością bezpośrednio, omijając przy tym konieczność pobierania aplikacji lub wysłuchiwania reklam na serwisach pokroju Spotify. To jaką formę wybierzesz, zależy tylko od Ciebie.

Sprawdź też: Czym są podcasty? Jak zacząć przygodę z podcastami i jakich nagrań słuchać?

Mamy nadzieję, że nasz wybór podcastów przypadnie Wam do gustu. Jeżeli dzięki nam odkryliście swojego nowego ulubionego twórcę, napiszcie o tym w komentarzu! Dajcie znać, jeżeli brakuje tutaj kogoś, kto zasługuje, aby się tu pojawić. Miłego słuchania!

16
3

Podziel się:

Komentarze (1)

2 typów to najlepszy podcast między innymi dlatego, że opowiadają o byku w kanale i ataku dzika którego powstrzymała ławeczka. Zabawa jest przednia. Polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *