Bramka SMS obraz główny

Technologia

02.03.2022 14:06

Bramka SMS – co to jest? Wszystko co musisz wiedzieć

Online Telefony i tablety
24
7
0
24
7

Jeszcze do niedawna bramka SMS stanowiła w Polsce jedną z podstawowych form komunikacji. Bramki te, czy to za darmo, czy w formie punktowej, umożliwiały darmową komunikację online – i to przed erą mediów społecznościowych.

Bramka SMS – wyjaśnienie i zasada działania

Bramka SMS służy do nadawania SMS-ów za pośrednictwem komputera, który w takiej konfiguracji przyjmuje rolę serwera. Powszechnie termin ten oznacza przeznaczoną specjalnie do tego celu stronę internetową i dotyczy przesyłu danych pomiędzy urządzeniami w standardzie GSM, pozwalając wysyłać wiadomości dzięki identyfikatorowi SIM danego urządzenia. Rzeczony identyfikator najczęściej jest sczytywany z numeru telefonu nadawcy.

Bramki SMS są zatem swego rodzaju pośrednikiem pomiędzy użytkownikiem a właściwym dla jego sieci centrum zarządzającym wiadomościami SMS. Centrum takie, zwane skrótowo SMSC, przesyła następnie wiadomość adresatowi. Możliwe jest także połączenie SMSC z większą liczbą bramek (np. ze względu na niekompatybilne między operatorami usługi), jednak takie rozwiązanie czasem powoduje zakłócenia w transmisjach wiadomości.

Otrzymując SMS’a z bramki wyświetlał nam się obcy numer

Które sieci w Polsce oferują bramkę SMS?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat najwięksi operatorzy sieci komórkowych w Polsce zrezygnowali z prowadzenia bramek SMS. W związku zarówno ze wzrostem popularności ofert telekomunikacyjnych zawierających darmowe pakiety SMS, jak też upowszechnionym dostępem do szerokopasmowego internetu w urządzeniach mobilnych użytkownicy w dużej mierze stracili dotychczasowe zainteresowanie bezpłatnymi bramkami SMS.

Pierwsza była bramka SMS Play, którą zamknięto na początku 2019 roku. Rok później usługę tę zawiesili także Orange oraz Plus, a w marcu 2021 r. podobnie uczynił T-Mobile. Taki stan rzeczy sprawił, że obecnie bramki SMS znajdziemy tylko w ofercie poszczególnych stron internetowych (tzw. agregatorów posiadających umowy z operatorami).

Sprawdź też: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

W o wiele mniejszym stopniu bramki te obsługują także domorośli pasjonaci telekomunikacji. Postawienie własnego serwera SMS jest dziś możliwe nawet na najmniejszych mikrokomputerach, które rozmiarami mogą przypominać np. model Raspberry Pi.

Czy bramka SMS jest płatna?

Płatna bramka SMS istnieje do dziś, ale jej funkcjonalności zazwyczaj nie obejmują klientów indywidualnych. Tego typu usługi przeznaczone są przede wszystkim dla sektora e-commerce, oferując kompleksowy marketing SMS-owy dla firm, urzędów i dostawców usług. Charakter takich bramek SMS w dużej mierze jest tożsamy z e-mailowymi newsletterami. Większość agregatorów darmowych bramek SMS oprócz standardowej jednostronnej wysyłki obsługuje także wiadomości z podpisem w postaci numeru lub nazwy.

Niektóre z płatnych bramek SMS mogą jednak zostać użyte do wysyłania prywatnych wiadomości, które nie mają charakteru reklamowego. Możemy wtedy też liczyć na dodatkowe funkcje premium. Będą to np. możliwość rejestracji w celu zachowania książki teleadresowej, raporty doręczenia czy też zniesienie limitu wysyłanych dziennie esemesów.

Polecana bramka SMS

Po zamknięciu bramek SMS przez największych polskich operatorów, wszyscy zainteresowani  tym tematem muszą korzystać z alternatywnych usług, które oferują podmioty trzecie. Wśród najpopularniejszych znajduje się m.in. sms.priv.pl – to obecnie najpopularniejsza bramka SMS w naszym kraju. Rzecz jasna, nie jest jedyną, niemniej musimy podchodzić do tego tematu z dużą dozą ostrożności. W sieci nie brakuje podejrzanych stron, które tylko udają bramki SMS – po napisaniu wiadomości może ona wcale nie dotrzeć do adresata, za to zostanie przechwycona. Pamiętajmy o tym i omijajmy podejrzane strony tego rodzaju.

Czy bramki SMS mają jakieś ograniczenia?

Większość dostępnych bramek SMS przewiduje limit wiadomości, które można wysłać w ciągu dnia (lub także na wybrany numer). Pula możliwości poszerza się zazwyczaj jedynie dla posiadaczy kont premium. Oprócz tego podstawowe funkcje bramek nie przewidują także wysyłania MMS-ów czy też tekstów przekraczających ustalony próg znaków. Użytkownikom darmowej bramki raczej nie zapewni się także możliwości powiązanych z bezpieczeństwem – np. zgłoszenia nękania poprzez tę formę kontaktu.

bramka sms
Tak kiedyś wyglądała bramka SMS od Orange | źródło: Orange

Choć bramki SMS powoli znikają ze świadomości szeregowego użytkownika smartfona, to ich formuła wciąż znajduje szerokie zastosowanie w specyficznych dziedzinach marketingu. Rozwój sieci LTE oraz 4/5G pozwolił niemal całkowicie zrezygnować z tekstowych wiadomości w standardzie GSM – oczywiście do czasu niedawnego crashu Facebooka, który w niektórych krajach spowodował nawet dwukrotny wzrost ruchu SMS.

Bezpieczeństwo, a korzystanie z bramki SMS

W obecnych czasach ciężko znaleźć rozsądny powód, by jako osoba indywidualna korzystać z bramki SMS. Darmowe wiadomości SMS ma już chyba każdy posiadacz numeru u swojego operatora – to standard na dzisiejsze czasy. W Internecie istnieje dużo darmowych bramek SMS, które oferują swoją usługę wysyłania SMS z Internetu.

Godnymi zaufania były bramki obsługiwane przez oficjalnych operatorów, jednak obecnie możemy natknąć się na multum amatorskich bramek SMS. W naszej opinii nie warto wchodzić na takie strony, a tym bardziej korzystać z tej usługi. Najmniejszym zagrożeniem może być wyciek numeru telefonu do sieci, który w konsekwencji zaleje wpisany numer spamem.

Sprawdź też: Alert RCB – co oznacza ten SMS? Czy można go wyłączyć?

Istnieją także większe zagrożenia. Z uwagi na to, że bramkę SMS może stworzyć tak naprawdę każdy, strony na które wchodzimy mogą być zawirusowane. Warto z tego względu unikać takich darmowych bramek SMS, a z pewnością przełoży się to na nasze bezpieczeństwo – szczególnie, że obecnie klienci indywidualni nie mają potrzeby by korzystać z bramki SMS.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

24
7

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *