1. Scroll
  2. /
  3. Technologia
  4. /
  5. Czym są bramki SMS? Wszystko o bramkach SMS

Technologia

21.10.2021 11:45

Czym są bramki SMS? Wszystko o bramkach SMS

Online Telefony i tablety
8
4
0
8
4

Jeszcze do niedawna bramki SMS stanowiły w Polsce jedną z podstawowych form komunikacji. Bramki te, czy to za darmo, czy w formie punktowej, umożliwiały darmową komunikację online – i to przed erą mediów społecznościowych.

Bramka SMS – wyjaśnienie i zasada działania

Bramka SMS to rodzaj oprogramowania, które umożliwia nadawanie SMS-ów z wykorzystaniem komputera, który w takiej konfiguracji przyjmuje rolę serwera. Powszechnie termin ten oznacza przeznaczoną specjalnie do tego celu stronę internetową i dotyczy przesyłu danych pomiędzy urządzeniami w standardzie GSM, pozwalając wysyłać wiadomości dzięki identyfikatorowi SIM danego urządzenia. Rzeczony identyfikator najczęściej jest sczytywany z numeru telefonu nadawcy.

Bramka SMS to zatem swego rodzaju pośrednik pomiędzy użytkownikiem a właściwym dla jego sieci centrum zarządzającym wiadomościami SMS. Centrum takie, zwane skrótowo SMSC, przesyła następnie wiadomość adresatowi. Możliwe jest także połączenie SMSC z większą liczbą bramek (np. ze względu na niekompatybilne między operatorami usługi), jednak takie rozwiązanie czasem powoduje zakłócenia w transmisjach wiadomości.

Które sieci w Polsce oferują bramki SMS?

Na przestrzeni ostatnich kilku lat najwięksi operatorzy sieci komórkowych w Polsce zrezygnowali z prowadzenia bramek SMS. W związku zarówno ze wzrostem popularności ofert telekomunikacyjnych zawierających darmowe pakiety SMS, jak też upowszechnionym dostępem do szerokopasmowego internetu w urządzeniach mobilnych użytkownicy w dużej mierze stracili dotychczasowe zainteresowanie bezpłatnymi bramkami SMS.

Pierwszy z tego rozwiązania wycofał się Play, który swoją bramkę zamknął na początku 2019 roku. Rok później dołączyli do niego także Orange oraz Plus, a w marcu 2021 r. podobnie uczynił T-Mobile. Taki stan rzeczy sprawił, że obecnie bramki SMS znajdziemy tylko w ofercie poszczególnych stron internetowych (tzw. agregatorów posiadających umowy z operatorami).

bramki sms

W o wiele mniejszym stopniu bramki te obsługują także domorośli pasjonaci telekomunikacji. Postawienie własnego serwera SMS jest dziś możliwe nawet na najmniejszych mikrokomputerach, które rozmiarami mogą przypominać np. model Raspberry Pi.

Czy bramki SMS są płatne?

Płatne bramki SMS istnieją do dziś, ale ich funkcjonalności zazwyczaj nie obejmują klientów indywidualnych. Tego typu usługi przeznaczone są przede wszystkim dla sektora e-commerce, oferując kompleksowy marketing SMS-owy dla firm, urzędów i dostawców usług. Charakter takich bramek SMS w dużej mierze jest tożsamy z e-mailowymi newsletterami. Większość agregatorów darmowych bramek SMS oprócz standardowej jednostronnej wysyłki obsługuje także wiadomości z podpisem w postaci numeru lub nazwy.

Niektóre z płatnych bramek SMS mogą jednak zostać użyte do wysyłki prywatnych wiadomości, które nie mają charakteru reklamowego. Możemy wtedy też liczyć na dodatkowe funkcje premium. Będą to np. możliwość rejestracji w celu zachowania książki teleadresowej, raporty doręczenia czy też zniesienie limitu wysyłanych dziennie esemesów.

Zobacz: Jaki telefon do 1000 zł? Ranking smartfonów do 1000 zł

Czy bramki SMS mają jakieś ograniczenia?

Większość dostępnych bramek SMS przewiduje limit wiadomości, które można wysłać w ciągu dnia (lub także na wybrany numer). Pula możliwości poszerza się zazwyczaj jedynie dla posiadaczy kont premium. Oprócz tego podstawowe funkcje bramek nie przewidują także wysyłania MMS-ów czy też tekstów przekraczających ustalony próg znaków. Użytkownikom darmowej bramki raczej nie zapewni się także możliwości powiązanych z bezpieczeństwem – np. zgłoszenia nękania poprzez tę formę kontaktu.

Choć bramki SMS powoli znikają ze świadomości szeregowego użytkownika smartfona, to ich formuła wciąż znajduje szerokie zastosowanie w specyficznych dziedzinach marketingu. Rozwój sieci LTE oraz 4/5G pozwolił niemal całkowicie zrezygnować z tekstowych wiadomości w standardzie GSM – oczywiście do czasu niedawnego crashu Facebooka, który w niektórych krajach spowodował nawet dwukrotny skok ruchu SMS.

8
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.