Oppo - co to za firma

Technologia

22.06.2021 09:44

Krótko o Oppo – co to za firma i czy warto kupić telefony Oppo?

Android i iOS Telefony i tablety
22
6
0
22
6

Oppo — co to za firma? Choć sama marka Oppo powstała już ponad dekadę temu, tak na rynek smartfonów weszła niedawno, podbijając kolejne kraje. Smartfony Oppo to urządzenia godne uwagi każdego miłośnika techniki. Chcesz wiedzieć więcej o Oppo? Zapraszamy do lektury!

Producent Oppo — krótko o historii firmy

Historia Oppo sięga swoimi korzeniami końca lat 80. To właśnie wtedy 28-letni Duan Yongping postanowił spróbować sił w prowadzeniu przedsiębiorstwa. Angażując do nowego projektu kilkoro znajomych, założył w 1989 roku firmę Subor Electronics Industry Corporation.

Z dzisiejszej perspektywy początki działalności spółki nie były zbyt chwalebne; zaczęła bowiem od produkcji podróbek konsoli NES (Nintendo Entertaiment System). Nie sposób nie uciec tu od porównania z polską firmą BobMark, która na początku lat 90 także zajmowała się dystrybucją klonów konsol NES znanych jako Pegasus.

Wygląd konsoli był jednak odmienny od Pegasusa. Urządzenie to było pełnowymiarową klawiaturą z niewielkim kolorowym ekranem pośrodku. Majątek zgromadzony dzięki jej sprzedaży pozwolił Duan Yongpingowi stworzyć nowy projekt. W 1995 roku opuścił on Subor Electronics i założył BBK Electronics Industrial Group.

Sprawdź też: Pegasus – najlepsze gry na konsolę z dzieciństwa wielu Polaków

Nazwa firmy, która w języku mandaryńskim brzmi Bu Bu Gao znaczy „wyżej z każdym krokiem”. Oferta BBK Electronics zmieniała się na przestrzeni lat, podążając za zmieniającymi się trendami w technologii. Zaczęła od produkcji odtwarzaczy DVD i sprzętu RTV i AGD. Wytwarzała też cenione w Państwie Środka słuchawki i odtwarzacze MP3 sygnowane marką Oppo.

Wiatr zmian zawiał w drugiej połowie pierwszej dekady XXI wieku. Telefony komórkowe przestały być już tylko przenośnymi urządzeniami służącymi do komunikacji. Coraz większe możliwości sprawiły, że można było dzięki nim robić zdjęcia, przeglądać Internet i słuchać muzyki. To ostatnie miało bezpośredni wpływ na BBK Electronics. Nie potrzebujący już osobnych urządzeń użytkownicy kupowali coraz mniej odtwarzaczy MP3. Wyniki finansowe przedsiębiorstwa stawały się coraz gorsze.

Zarząd spółki miał do wyboru dwie drogi — zamknąć firmę lub spróbować zmienić portfolio oferowanych urządzeń. Jak pokazała późniejsza historia, wybrana została ta druga ścieżka. Istniejąca od 2001 roku marka Oppo w 2008 roku została przestawiona z produkcji odtwarzaczy muzycznych na wytwarzanie telefonów komórkowych, a w 2012 – smartfonów.

Skąd się wziął fenomen marki Oppo?

W ciągu dekady od rozpoczęcia produkcji telefony Oppo zdobyły rzeszę wiernych klientów w wielu krajach świata. Największe sukcesy firma święci w swojej ojczyźnie oraz Indiach.

Najbardziej rozpoznawalną cechą smartfonów Oppo są aparaty fotograficzne. Ze względu na dbanie o ich wysoką jakość, są urządzeniami, którymi mogą zainteresować się miłośnicy selfie. W czasach, gdy przednie kamery znacznie ustępowały tylnym, producent stosował wyjątkowy mechanizm obracanego aparatu. Przykładem jest Oppo N1 z 2013 roku.

Odważnym projektem był także Oppo Find X z 2018 roku. Dzięki umieszczeniu kamer na mechanicznie wysuwanej wysepce ekran smartfonu nie był szpecony żadnymi wcięciami. Aparaty do selfie Oppo wyróżniają się także sposobem doświetlania zdjęcia. Wielu producentów wykorzystuje rozjaśnienie ekranu. W smartfonach Oppo takich jak model Reno, często na wyposażeniu jest przednia lampa błyskowa.

Aparat to nie tylko obiektyw, ale także oprogramowanie. Autorski system upiększania twarzy pozwala zmodyfikować zdjęcie poprzez np. zmianę odcienia koloru skóry czy zmniejszenie podbródka.

Dlaczego warto zainteresować się telefonami Oppo?

Smartfony Oppo mają wiele innych cech, na które warto zwrócić uwagę. Razem tworzą konkurencyjne propozycje dla marek już ugruntowanych na polskim rynku.

ColorOS to nakładka na system operacyjny Android. Mimo posiadania wielu dodatkowych funkcji odznacza się sprawnym działaniem. W połączeniu z szybkimi procesorami zapewnia płynne działanie telefonu. Częścią nakładki jest Inteligentny Pasek Boczny, czyli wysuwana z boku ekranu szuflada na najczęściej używane aplikacje.

Kolejnym powodem jest tryb nocny. Dzięki niemu możliwe jest wyświetlanie czarnego tła w wielu aplikacjach, które natywnie nie obsługują trybu ciemnego.

Graczy ucieszyć może Hyper Boost. Funkcja ta poprawia częstotliwość klatek, co zwiększa płynność rozgrywki. Podczas gry zwiększona jest także responsywność dotyku. Średni czas reakcji jest dzięki temu o ⅓ szybszy niż w przypadku korzystania z telefonu w innym scenariuszu, np. podczas przeglądania stron internetowych.

Spośród wielu innych dodatków warto zwrócić uwagę na inteligentnego asystenta, rozbudowane opcje zwiększające prywatność użytkownika, takie jak zabezpieczenie przed przechwytywaniem ekranu i możliwości personalizacji dzięki autorskim tapetom i możliwości wyboru stylu ikon. Na uwagę zasługują również tryby zmniejszające zużycie baterii. Dzięki nim pojemne ogniwa (4000 – 5000 mAh) działają jeszcze dłużej.

Sprawdź też: Informacje o Quick Charge — co to jest i jak wpływa na ładowanie baterii?

Ceny telefonów Oppo

W przeciwieństwie do swojego największego konkurenta, Xiaomi, Oppo nie próbuje podbijać serc klientów konkurencyjnymi cenami. Niemniej jednak, telefony Oppo nie są szczególnie drogie. W portfolio marki możemy znaleźć wiele modeli z różnych półek cenowych.

Nawet w wśród telefonów w cenie poniżej 1000 zł można znaleźć dobrze wyposażone smartfony takie jak Oppo A12. Pamięć RAM 4 GB, do tego 64 GB miejsca na dane, bateria 4230 mAh i dwuzakresowe WiFi to wyróżniki modelu kosztującego około 600 zł.

Przedstawicielem średniej półki jest Oppo Reno 3. Za cenę w okolicach 1300 zł można mieć smartfon wyposażony w pięć aparatów — cztery z tyłu (w tym 48 MP kamerę główną i 13 MP teleobiektyw) oraz aparat do selfie o rozdzielczości aż 44 MP. Baterię o pojemności 4025 mAh trudno jest szybko rozładować. Gdy jednak zapasu energii zabraknie, szybkie ładowanie VOOC pozwoli naładować baterię do 50% w zaledwie pół godziny. 8 GB RAM to gwarancja długiego przechowywania aplikacji w pamięci i szybkiego ich ponownego uruchamiania.

Flagowym modelem jest z kolei Oppo Reno 4 Pro 5G. Poza obsługą sieci nowej generacji i świetnymi aparatami posiada również ekran AMOLED o odświeżaniu 90 Hz zapewniający niezwykłą płynność animacji, ładowanie SuperVOOC 2.0 (15 minut do 50% i 36 minut do 100%) oraz smukłą obudowę o zaledwie 7,5 mm grubości. Cena modelu waha się w granicach 3000 złotych.

Oppo a Realme i OnePlus — co łączy te trzy marki?

Jak już wspomnieliśmy w akapicie o historii firmy, Oppo jest marką należącą do BBK Electronics. Nie jest to jedyny brand tego koncernu. W jego rękach znajdują się również OnePlus, Realme i vivo. Dzięki posiadaniu tak wielu popularnych marek BBK Electronics jest jednym z największych producentów smartfonów na świecie.

Każda z marek wyróżnia się unikalnymi cechami, stawiając na jakość zdjęć, zwłaszcza selfie (Oppo), wysoką jakość dźwięku (vivo), świetną specyfikację w konkurencyjnej cenie (OnePlus) czy niską cenę w stosunku do możliwości (Realme). Chińska korporacja posiada również takie brandy jak IQOO i imoo, które nie są obecnie dostępne na polskim rynku.

Producent Oppo regularnie zaskakuje swoich użytkowników. Sprawdź, czy w asortymencie marki znajdzie się model odpowiadający również Twoim oczekiwaniom!

Marka Oppo już na stałe zawitała do naszego „krajobrazu”, dlatego warto ją znać
22
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *