Quick charge obrazek główny

Technologia

21.06.2021 13:19

Informacje o Quick Charge — co to jest i jak wpływa na ładowanie baterii?

Telefony i tablety
6
0
1
6
0

Ładowanie Quick Charge — jaka jest jego główna rola? Bateria w smartfonie jest często jego piętą achillesową. Żywotność naładowanej do pełna, rzadko kiedy przekracza 36 godzin. Wymusza to na nas częste ładowanie, a im szybsze ono jest — tym lepiej. I tu z pomocą przychodzi Quick Charge.

Quick Charge — podstawowe informacje

Do czego służy Quick Charge? Jest to w najprostszym tłumaczeniu po prostu szybkie ładowanie. Technologię tę opatentowała amerykańska firma Qualcomm, przedsiębiorstwo informatyczne, które specjalizuje się w komunikacji bezprzewodowej.

Dzięki Quick Charge proces ładowania jest znacznie przyspieszony. Quick Charge to jedna z najpopularniejszych metod szybszego ładowania, więc warto pamiętać, że też jedna z wielu. Ciągle wprowadzane innowacje sprawiają, że co jakiś czas pojawia się jej nowa wersja. Z opcji szybkiego ładowania mogą korzystać urządzenia wyposażone w procesory marki Qualcomm.

Quick Charge porównanie
Źródło: anandtech.com

Jedną z największych wad smartfonów jest krótkotrwała wytrzymałość baterii. To słaby punkt nawet najnowocześniejszych urządzeń, na który najczęściej skarżą się użytkownicy. Częste kilkugodzinne ładowanie telefonu lub korzystanie z powerbanka jest dosyć uciążliwe, dlatego szybkie ładowanie to bardzo praktyczna opcja, która staje się coraz popularniejsza wśród posiadaczy smartfonów.

Szybkie ładowanie za pomocą Quick Charge’a — jak działa?

Jak działa Quick Charge i jak to się dzieje, że można naładować urządzenie o wiele szybciej? Czas ładowania zależy bowiem od mocy ładowarki. Zwykła ładowarka może zasilać smartfon z mocą 5W. Zwykle napięcie to wynosi 5 voltów o natężeniu 1 ampera. Ładowanie Quick Charge pozwala otrzymać maksymalną moc ładowania. Dzieje się tak, ponieważ podczas tego procesu zwiększa się napięcie prądu wpływającego do urządzenia.

Quick Charge służy do zarządzania energią dostarczaną do urządzenia przez USB. Technologia ta ładuje akumulatory w smartfonach szybciej, niż pozwala na to standardowy port USB. Czyni to, zwiększając napięcie wyjściowe dostarczane przez ładowarkę USB, przy jednoczesnym zastosowaniu technik, które zapobiegają uszkodzeniom akumulatora spowodowanym niekontrolowanym szybkim ładowaniem.

W szybkim ładowaniu ważne jest też to, by ładowarka była kompatybilna z urządzeniem. Nie każda jest bowiem w stanie napełnić energią każdy smartfon. Gdy używamy ładowarki Quick Charge do nieodpowiedniego urządzenia, proces ładowania i tak będzie trwał długo.

Wersje technologii Quick Charge

Koncern Qualcomm nieustannie pracuje nad wzmacnianiem efektywności szybkiego ładowania, co przekłada się na różne wersje Quick Charge. Do tej pory opracowano już kilka wersji tej technologii, a w każdej kolejnej zwiększano moc:

  • Quick Charge 1.0 – (2013) moc wynosiła do 10W;
  • Quick Charge 2.0 – (2015) moc zwiększyła się do 18W;
  • Quick Charge 3.0 – (2016) osiągało moc 36W;
  • Quick Charge 4.0 i 4+ – (2017) moc max. 100W;
  • Quick Charge 5.0 – pojawiło się w 2020 roku, a moc wynosi ponad 100W.

Może Cię zainteresować: Jakie były początki komórek? Historia telefonów komórkowych w pigułce

Najnowsza wersja Quick Charge firmy Qualcomm w telefonie komórkowym z baterią 4500 mAh zapewnia 50% naładowania w zaledwie 5 minut.

Czy Quick Charge może wpływać negatywnie na baterie?

Niektórzy użytkownicy smartfonów obawiają się, że Quick Charge może negatywnie wpłynąć na ich baterię. Niepokojący wydaje im się tak duży przepływ napięcia do urządzenia. Okazuje się jednak, że nie ma się czego obawiać, a technologia ta jest szeroko polecana przez producentów.

Szybkie ładowanie zostało zaprojektowane tak, by w żaden sposób nie uszkodzić baterii smartfona. Podczas procesu Quick Charge do urządzeń jest przesyłane zmienne napięcie. W smartfonach używa się bowiem akumulatorów litowych, a ich specyfika sprawia, że pod wysokim napięciem bateria może być ładowana mniej więcej do połowy. Później, by nie uszkodzić telefonu, napięcie nieco maleje, co jest gwarancją bezpiecznego ładowania.

Podsumowując, w przypadku szybkiego ładowania technologią Qualcomm Quick Charge nie powinniśmy się niczego obawiać. To niezwykle przydatna funkcja, która daje niesamowite poczucie komfortu i wygody.

Quick charge promo

Ładowarki z technologią Quick Charge dostępne w naszym sklepie

Sprawdź

Podczas kampanii reklamowej Quick Charge 4.0 posługiwano się hasłem „Five for Five”. Oznaczało to, że zaledwie 5 minut ładowania wystarczy na aż 5 godzin użytkowania telefonu. Takie możliwości mogą okazać się bardzo przydatne nie tylko na co dzień, ale i w sytuacjach wyjątkowych.

Każdemu zapewne zdarzyło się, że bateria smartfona padła w najmniej oczekiwanym momencie. Nie zawsze mamy czas i odpowiednie okoliczności, by czekać na naładowanie kilku procent baterii zwykłą ładowarką. Quick Charge spisze się wtedy idealnie. Warto też zaopatrzyć się w taki sprzęt, jeśli dużo podróżujemy.
Najważniejsze, by pamiętać, że Quick Charge jest bezpieczne dla naszej baterii i powstało właśnie po to, by ułatwiać i usprawniać nam codzienne korzystanie z naszych urządzeń.

6
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *