rolki na instagramie

Poradniki

08.12.2022 11:00

Reels – rolki instagram. Co to jest i jak je zrobić? Poradnik 

Android i iOS Programy i aplikacje Telefony i tablety
15
1
2
15
1

Reels, czyli rolki na instagramie to stosunkowa nowość na tym serwisie społecznościowym od Meta. Czym są oraz jak je zrobić? Jakich programów używać do Instagram Reels? Zapraszamy do lektury! 

“Rolki” na Instagramie pojawiły się całkiem niedawno, bo w naszym kraju pod koniec 2021 roku. Czym one są? Jak działają? Na samym początku nieco obojętnie przeszedłem obok tego tematu, bo przecież po co mi drugi TikTok? Byłem w błędzie – dlaczego warto zainteresować się reelsami? Scrolluj dalej! 

rolki na instagramie
Na „rolkach” można znaleźc mnóstwo ciekawych treści!

Reels – co to jest?

Instagram Reels zostało wprowadzone na platformie Meta stosunkowo niedawno, bo w 2021 roku. Czym są rolki, skąd się wzięła ich popularność oraz czemu przyrównywane są do TikToka?

Reels to nowa funkcja Instagrama, która znajduje się pod środkową ikoną w aplikacji. Umożliwia użytkownikom nagranie od 3 do 60 sekund materiału wideo w pionowym formacie. Do utworzonego wideo można dodać ścieżkę dźwiękową, pola tekstowe, naklejki czy efekty – zarówno te zwykłe, jak i AR. Czyli w wielkim skrócie – praktycznie wszystko, co w aplikacji od ByteDance. 

Gotowy klip można udostępnić u siebie na profilu oraz w Instagram Stories. Sam film wyświetlany będzie zarówno na feedzie, jak i w zakładce Rolki”.  Wartym uwagi jest fakt, iż stworzone IG reels można publikować i oglądać na stronie głównej Facebooka, co z pewnością cenią sobie twórcy internetowi oraz sklepy e-commerce. 

jak zrobić reels na instagramie
Poradniki do grafiki czy fotografii? Chcesz wiedzieć gdzie dobrze zjeść? To i wiele innych rzeczy znajdziesz na rolkach!

Jak zrobić Instagram Reels?

Jak zrobić reels na instagramie? Na stworzenie i dodanie rolki istnieje kilka sposobów! Można ją nagrać od zera i muzykę czy efekty dodać w edytorze. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby zmontować w zewnętrznej aplikacji i następnie dodać już gotowy film. Jakie za to są metody, aby dodać rolkę na instagram? 

  1. Przejdź do zakładki Rolki„, która znajduje się pod środkową ikoną w aplikacji. Następnie naciśnij ikonę aparatu w prawym górnym rogu.
  2. Włącz Instagram Stories i w dolnej części ekranu przesuń palcem w lewo, aby wybraćRolki„.
  3. Odpal swój profil i kliknij „Utwórz” (ikona „+”) w prawym górnym rogu, a następnie naciśnij „Rolka„.

W edytorze Instagram Reels można nie tylko dodawać efekty czy muzykę, ale też np. modyfikować prędkość lub użyć funkcji „poziomicy”. Ta szczególnie się przydaje podczas nagrywania różnych elementów następujących po sobie w jednym miejscu.

KODY RABATOWE MORELE

Algorytm Instagram Reels – jak działa?

Jeśli chcesz się dowiedzieć jak zwiększyć zasięgi na instagramie, to koniecznie musisz dowiedzieć się, jak działa jego algorytm. To on odpowiada za wyświetlane na Twoim lub Twoich widzów feedzie treści, które dobiera na podstawie różnych czynników. Jak działa algorytm na instagramie? 

Otóż wszystkie filmy od osób, które nie obserwujesz, wyświetlane są na podstawie Twojej aktywności i historii przeglądanych materiałów. Im dłużej oglądasz danego typu treści, tym więcej takich będzie Ci się wyświetlać.

Sprawdź też: Czarny Instagram – zobacz jak włączyć tryb ciemny na Instagramie. Jakie korzyści ma tryb nocny?

Poza tym oczywiście pod uwagę brane są statystyki. Zabawne wideo, które posiadają dużą ilość komentarzy, polubień i udostępnień mają większą szansę na pojawienie się na Twojej stronie głównej. Algorytm Instagrama także bierze pod uwagę jakość nagrywanych treści – im wyższa, tym lepiej. 

Czego należy unikać? Oczywiście poza przemocą czy nagością, nie zaleca się też publikacji treści związanych z polityką. To samo tyczy się klipów, na których widnieje logo TikToka – wtedy Instagram na pewno nie wypromuje takiego materiału.

aplikacje do edycji filmów
Chcesz, aby Twoje rolki wyglądały jak najlepiej? Postaw na dedykowane aplikacje do edycji filmów!

Najlepsze programy do rolek na Instagramie

Jak już wcześniej zostało wspomniane – nie trzeba za każdym razem kręcić rolki od zera. Można dodać już gotowy, zmontowany plik wideo. Jakie są najlepsze aplikacje do Instagram Reels na Androida i iOS?

  • CapCut – apka, która nawet w darmowej wersji potrafi naprawdę wiele. Bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze, a także oferuje mnóstwo świetnych efektów oraz przejść pomiędzy klipami. 
  • ViaMaker – gratka dla miłośników klipów w stylu retro, VHS, Lo-Fi itp. Nadaj swoim nagraniom vintage’owy vibe! Apkę można pobrać za darmo, ale nie posiada ona wtedy wszystkich efektów i funkcji. 
  • InShot – wszechstronna, prosta i bardzo intuicyjna aplikacja do montażu wideo.
  • KineMaster – bardzo rozbudowana aplikacja do edycji wideo. Mnóstwo opcji, choć większość dostępna w wersji Premium. Apka pozwala też na pobieranie gotowych projektów i edytowania ich według własnego uznania.
  • Funimate – szeroki wybór efektów i przejść pomiędzy klipami. Doradzając do tego bogaty wybór dźwięków i otrzymujemy jedną z najlepszych aplikacji do edycji wideo na telefonie.

Nie da się ukryć, że tak naprawdę podstawowy edytor rolek powinien być wystarczający. Niemniej jeśli chcesz zwiększyć zasięgi na Instagramie, to na pewno warto zainteresować się którąś z powyższych aplikacji. Z pewnością łatwiej jest na nich stworzyć bardziej oryginalnie wyglądające treści, którymi można przebić się wyżej. Oczywiście programów do montażu filmów na telefonie jest o wiele więcej, jednakże staraliśmy się wybrać najlepsze i najbardziej intuicyjne z nich. 

Instagram a TikTok – różnice

Na przestrzeni ostatnich lat TikTok dosłownie zawładnął światem i cały czas zyskuje na popularności. Szybko stał się najlepszym miejscem dla firm, które próbują trafić do młodszego odbiorcy. Instagram Reels z założenia miało być drugim TikTokiem”. 

Czym więc one się różnią? Po pierwsze – Instagram to platforma, którą nie tylko użytkownicy, ale i marki bardzo dobrze znają i już regularnie używają w swoich działaniach. Co się z tym wiąże – posiadają już oni sporą grupę odbiorców i nie muszą budować profilu „od zera”.

Sprawdź też: Zdjęcia na Insta – jak pobrać zdjęcie z Instagrama?

Istotna jest też długość publikowanych treści. na TikToku filmy mogą trwać nawet do 10 minut, a rolki – półtorej. Dlaczego to ma takie znaczenie? Otóż przeglądając Instagrama, możesz mieć pewność, że wyświetlane klipy na pewno będą krótkie i treściwe. Przy takiej formie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że Twoje IG Reel zostanie pominięte. 

aplikacja tiktok na ios
Rolki i TikTok to niemalże bliźniacze aplikacje – czy coś je rożni?

Dlaczego warto kręcić rolki?

Tworzysz treści w portalach społecznościowych, prowadzisz bloga, a może sklep? W takim razie warto zapoznać się z Instagram Reels. W 2021 roku 57% ruchu internetowego pochodziło z telefonów, a 78% z tego stanowiły treści wideo. Zapewne niebawem poznamy oficjalne statystyki na 2022 rok, ale już można założyć, że liczby te będą jeszcze większe.

Według danych z Instagrama ponad 90% użytkowników obserwuje jakąś firmę na swoim profilu. Na samej platformie nie brakuje też młodszych, jak i starszych użytkowników, także niekoniecznie musisz tworzyć treści skierowanych tylko dla Millenialsów czy Pokolenia Z. Dlatego, jeśli chcesz skutecznie promować swoje produkty lub po prostu swój profil, to aktywność na Instagram Reels jest wręcz koniecznością. 

Sprawdź też: Zapomniałeś hasła do Instagrama? Jak zmienić hasło na Instagramie?


Rolki to także świetne miejsce, aby pokazać się swoim klientom/odbiorcom z tej „ludzkiej” strony, pokazać im, że po drugiej stronie też jest człowiek. Bardzo popularne są także treści poradnikowe i motywacyjne – nie bój się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem! 

Mam nadzieję, że po tym artykule wiesz już co to Instagram Reels oraz jak kręcić rolki na Instagramie 🙂 Potrzebujesz pomocy? Śmiało zadaj pytanie w komentarzu! 

15
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Fajne wskazówki. Udaje się z nich korzystać na bieżąco, prowadząc konto firmowe na Instagramie i TikToku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *