instagram logo

Poradniki

27.10.2021 07:34

Zdjęcia na Insta – jak pobrać zdjęcie z Instagrama?

Online
14
2
0
14
2

Zastanawiasz się, jak pobrać zdjęcie z Instagrama na telefon lub komputer? To całkiem proste! Przedstawiamy kilka rozwiązań, które umożliwiają pobranie zdjęć z Instagrama – także niewymagających dodatkowych aplikacji.

Jak pobrać zdjęcie z instagrama? Sprawdzone metody!

Instagram należy do ścisłej czołówki najpopularniejszych social mediów na świecie. Coraz częściej słyszy się również o tym, że pod względem liczby użytkowników może już wkrótce przegonić Facebooka. Na Instagramie podzielisz się ze światem swoim codziennym życiem, wspomnieniami z podróży oraz zainteresowaniami. Od dłuższego czasu, Instagram pełni także funkcję platformy zakupowej, służąc jako jedno z ulubionych przez agencje reklamowe miejsc do promowania oferty klientów.

Upiększone, za pomocą instagramowych filtrów, zdjęcia są atrakcyjne wizualnie, dzięki czemu stają się inspiracją dla milionów użytkowników na całym świecie. Nic więc dziwnego, że część Instagramowiczów ma ochotę je pobrać i zapisać na swoim urządzeniu, a niektórzy nawet wydrukować i powiesić na ścianie.

W przeciwieństwie do Facebooka, Instagram nie oferuje jednak natywnej opcji pobierania zdjęć. Użytkownicy uciekają się więc do innych sposobów, wśród których najpopularniejsze opierają się o wykonywanie zrzutów ekranu lub korzystanie z zewnętrznych aplikacji.

smartfon aplikacja instagram
Pobieranie zdjęć z Instagrama jest bardzo proste.

Sprawdź też: Hasztagi na Instagramie i innych platformach – wszystko o #hasztagach w 2021

Warto na tym etapie zaznaczyć, że w świetle prawa „[…] bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego” (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych, art. 23, pkt. 1). Oznacza to tyle, że pobranie publicznie dostępnego zdjęcia (dowolną metodą) i powieszenie go na ścianie w prywatnym mieszkaniu jest legalne – ale już wydrukowanie go w celu np. przyozdobienia restauracji legalne nie jest.

Pobieranie zdjęć z Instagrama jest więc zarówno możliwe od strony technicznej, jak i prawnie dozwolone (oczywiście tylko na użytek osobisty). Jak to zrobić? Przedstawiamy najłatwiejsze sposoby pobierania zdjęć na komputer oraz smartfona.

Pobieranie na komputerze

Instagram znany jest głównie jako aplikacja mobilna, ale działa także na komputerach stacjonarnych. Do tej pory zdjęcia z Insta można było pobrać wyciągając je z kodu źródłowego strony, jednak metoda ta została niedawno zablokowana, przez co popularne, internetowe opisy stały się nieaktualne, a część stron internetowych wykorzystujących właśnie tę metodę nie działa. Pozostają jednak inne, sprawdzone możliwości.

Pobieranie z Instagrama – print screen na PC lub Mac

Najłatwiejszym sposobem na pobranie zdjęcia z Instagrama jest wykonanie zrzutu ekranu. To proste i dostępne na wszystkich urządzeniach rozwiązanie. W przypadku komputerów stacjonarnych z Windowsem można skorzystać ze skrótu klawiszowego Windows Key + Shift + S (celowany zrzut ekranu), wybierając interesujący nas obszar. Odpowiednikiem w komputerach Mac będzie Shift + Command + 4.

Takie rozwiązanie jest najłatwiejsze i nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania. Jedynym minusem może być konieczność przycięcia zdjęcia po wykonaniu zrzutu, jednak tylko wtedy, gdy wycinany obszar zaznaczymy niedokładnie.

Zewnętrzne strony

W przypadku komputerów stacjonarnych, inną opcją będzie skorzystanie z zewnętrznych stron, takich jak Instagram Downloader, Gramsave czy DownloadGram. Wystarczy, że skopiujesz i wkleisz w odpowiednie okno URL wybranego zdjęcia, a następnie klikniesz Pobierz z Instagrama, aby zapisać zdjęcie na komputerze. Takie strony nie przechowują zdjęć na swoich serwerach, a ich działanie często sprawdza się do zrobienia… zrzutu ekranu, dlatego ich używanie wydaje się pozbawione sensu – zwłaszcza że narażamy się na targetowanie reklamami.

smartfon osoba przeglądająca instragram
Czy też lubicie przeglądać Instagram w wolnej chwili?

Pobieranie na telefon

Instagram jest aplikacją, którą najczęściej przeglądamy na telefonie. Jeśli więc w trakcie scrollowania któreś zdjęcie szczególnie przypadnie Ci do gustu, warto wiedzieć, jak ściągnąć je na telefon. Na szczęście jest to równie proste, co w przypadku metod desktopowych.

Print screen na Andoidzie i iOS

W aplikacjach mobilnych na smartfonach lub tabletach zrobienie zrzutu jest jeszcze łatwiejsze niż na PC. Dla iPhone’ów z Touch ID będzie to skrót klawiszowy Home + zasilanie, a w nowszych modelach jednoczesne naciśnięcie i zwolnienie przycisku bocznego oraz przycisku zwiększania głośności. 

Na telefonach z Androidem można nacisnąć przycisk zmniejszania głośności + zasilania. Zrzut ekranu najczęściej zapisywany jest w galerii zdjęć.

instagram panorama miasta zdjęcie
Rzeczywistość na Instagramie nie zawsze jest… rzeczywista.

Aplikacje do pobierania zdjęć na telefon

W przypadku smartfona również można skorzystać z dedykowanych aplikacji do pobierania zdjęć. Są proste w obsłudze i najczęściej darmowe. Problem w tym, że ich twórcy opierają swój przychód o pobieranie informacji na temat aktywności użytkowników, a niektóre z nich żądają dostępu do nawet większych uprawnień niż sam Instagram.

Mając na uwadze powyższe, nie jesteśmy w stanie poręczyć za ich bezpieczeństwo, dlatego sugerujemy powstrzymanie się od korzystania z aplikacji przygotowanych przez firmy trzecie.

Czy pobieranie zdjęć z Instagrama jest legalne?

Brak możliwości pobrania zdjęć bezpośrednio z aplikacji sprawia, że część osób zastanawia się, czy pobieranie zdjęć z Instagrama jest w ogóle legalne? W końcu najczęściej są to zdjęcia autorstwa innych użytkowników.

Samo pobranie zdjęcia nie łamie ani przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, ani tych dotyczących praw autorskich. Schody zaczynają się w momencie, gdy zechcemy upubliczniać pobrane zdjęcie. Zgodnie z literą prawa może być ono wykorzystywane jedynie na użytek prywatny. Wszelkie plany związane z przetwarzaniem, udostępnianiem czy wykorzystywaniem zdjęć na zewnątrz wymagają zgody autora zdjęcia, co najczęściej będzie wiązało się z koniecznością wniesienia stosownej opłaty za użytkowanie treści.

smartfon osoba przeglądająca instagram
Czy pobieranie zdjęć z Instagrama jest legalne? Tak, jednak tylko na własny użytek.

Sprawdź też: Instagram bez logowania i bez konta – jak przeglądać profile, zdjęcia i stories innych osób?

Jeśli chcesz opublikować zdjęcie, na przykład na swojej stronie internetowej, na pewno zainteresuje Cię opcja Osadzanie zdjęć. Takie zdjęcie wyświetla się w wybranym miejscu, jednak w dalszym ciągu pozostaje na serwerach Instagrama, co pozostaje w zgodności z polityką prywatności tego serwisu. Jeśli zaś chcesz tylko zapamiętać dane zdjęcie na przyszłość, możesz skorzystać z wbudowanej funkcji Zapisz element (logo zakładki po prawej stronie pod zdjęciem).

Instagram to miejsce pełne inspiracji. Platforma obfituje w treści związane ze stylem życia, modą, podróżami, jedzeniem… Aktywności utrwalane w tym serwisie można by długo wymieniać. Ich różnorodność jest ogromna – podobnie jak ilość zdjęć, do których możesz chcieć wracać. Najprostszym rozwiązaniem będzie zapisanie zdjęcia w pamięci telefonu lub komputera. Znając przedstawione wyżej sposoby, wiesz już jak to zrobić!

14
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *