wszystko o hashtagach

Poradniki

14.10.2021 09:56

Hasztagi na Instagramie i innych platformach – wszystko o #hasztagach w 2021

Online
15
3
0
15
3

Jakie są najpopularniejsze hasztagi na Instagramie w 2021 roku? Jak szukać hashtagów do swoich postów? Wszystko, co musisz wiedzieć o hasztagach w mediach społecznościowych.

Hasztagi – co to dokładnie jest?

Hasztag (lub hashtag z angielskiego) to słowo lub fraza poprzedzona krzyżykiem „#” (hash), której celem jest grupowanie postów i zdjęć na portalach społecznościowych w zależności od ich tematyki. Jednak co hashtag oznacza w praktyce? 

Hasztagi tworzą społeczności skupione wokół konkretnej tematyki. Jest to bardzo przydatne, jeśli zależy Ci na łatwym dostępie do danych treści. Dzięki obserwowaniu konkretnych hasztagów, np. na Instagramie, aplikacja wyświetli Ci w pierwszej kolejności posty i zdjęcia zawierające właśnie obserwowane przez Ciebie hasztagi. W ten sposób będziesz przeglądał to, co rzeczywiście Cię interesuje.

czym są hasztagi

Historia hasztagów – kilka informacji z przeszłości

Choć mogłoby się wydawać, że hasztagi są integralną częścią Internetu i istnieją “od zawsze”, ich historia jest zgoła odmienna. Hashtag po raz pierwszy został użyty w 2007 roku

Jego twórcą jest Chris Messina – pracownik firmy Google, który szukał sposobu na tworzenie grup społecznościowych na Twitterze, będącym wówczas raczkującym jeszcze portalem społecznościowym, traktowanym wtedy bardziej jako zabawka dla nerdów niż faktyczne medium. Twitterowi brakowało wówczas mechanizmu, który pozwalałby użytkownikom zaznaczyć treści, do których chcą mieć dostęp. 

Messina przedstawił swój pomysł administratorom Twittera, jednak został on odrzucony – jak niby mieliby zmusić użytkowników swojego serwisu, by nagle zaczęli korzystać z tak dziwnej formy wprowadzania treści i oznaczania postów, jaką był zaproponowany przez Messinę hashtag?

Niezrażony odmową Chris zaczął testować swój pomysł w praktyce – napisał tweeta, w którym pytał użytkowników, co sądzą o wprowadzeniu hashtagów, jako oznaczeń postów, by można było je w ten sposób segregować tematycznie. Jako przykład podał słynny dziś hashtag #barcamp, który stał się pierwszym hasztagiem w historii Internetu

Nie był to jednak moment, w którym społeczność Twittera zaczęła korzystać z hasztagów. Nowa metoda stosowania słów kluczowych w postach stała się popularna dopiero wraz z pożarem San Diego w październiku 2007 roku.

Wówczas jeden z użytkowników Twittera, Nate Ritter, przebywając w kalifornijskim mieście San Diego, postanowił śledzić przebieg gigantycznego pożaru i zdawać raporty na Twitterze. Widząc tweety o pożarze, Chris Messina dostrzegł szansę dla wymyślonych przez niego hasztagów, by pokazały, na co stać je w praktyce. Skontaktował się wówczas z Natem Ritterem i zaproponował, by swoje tweety oznaczał hasztagiem #sandiegofire. 

Po publikacji kilku pierwszych postów opatrzonych wymyślonym przez Messinę hashtagiem kolejni użytkownicy zaczęli robić dokładnie tak samo i… machina ruszyła. Dziś trudno byłoby wyobrazić sobie media społecznościowe bez tych charakterystycznych fraz poprzedzonych krzyżykiem.

Hashtagi na Instagramie – jak dokładnie ich używać? Jak marki i influencerzy używają hasztagów?

popularne hashtagi

Choć hasztagi teoretycznie pochodzą z Twittera, dziś kojarzą się przede wszystkim z Instagramem. Są nie tylko formą podpisywania postów na Instagramie, lecz także potężnym narzędziem pozwalającym wypracować dobre zasięgi w mediach społecznościowych. Pod warunkiem, że są używane we właściwy sposób. 

Technicznie rzecz ujmując, hasztagi powinny opisywać to, czego dotyczy post lub zdjęcie. Mechanizm jest prosty – zamiast opisu zdjęcia lub zaraz po nim dodajemy frazy poprzedzone wspomnianym znakiem “#”, np. “#wakacje”. Jednak pod zdjęciami influencerów czy znanych marek często pojawiają się haszhagi, które na pierwszy rzut oka nie są nawet związane z tematem posta. Ale czy na pewno?

Dziś hasztagi są czymś znacznie więcej niż tylko hasłami opisującymi zdjęcie. Przede wszystkim skupiają one społeczności, a to właśnie na nich zależy influencerom. Sztuka nie tkwi w tym, by wymyślić jak najbardziej trafne hashtagi do swojego posta, leczy by znaleźć takie, które skupiają wokół siebie ludzi zainteresowanych danym tematem. 

By hasztagi na Insta w 2021 roku faktycznie wpływały na zasięgi, marki muszą stosować je w taki sposób, by ich posty trafiały do odpowiednich społeczności. Hashtagi są dziś niezwykle potężnym narzędziem, trzeba tylko wiedzieć, w jaki sposób przekuć je w popularność na Instagramie.

Hasztagi na innych platformach społecznościowych i w popkulturze

hashtagi w popkulturze

Hasztagi powstały po to, by ułatwić tworzenie społeczności na Twitterze, jednak dziś funkcjonują również na innych serwisach społecznościowych. Znajdziemy hashtagi na Insta, Facebooku, czy choćby w serwisie YouTube. We wszystkich przypadkach ich rola pozostała niezmienna – tworzą grupy skupione wokół treści o konkretnej tematyce.

Hasztag to dziś również sposób na zbudowanie własnej społeczności, skupionej wokół konkretnego trendu czy marki. Znaczniki stworzone przez Chrisa Messinę są dziś także symbolami w popkulturze i mają bardzo długi szereg zastosowań. 

Hasztag może stanowić hasło reklamowe czy nawet być przewodnim symbolem konkretnej akcji. Korzystają z nich choćby ruchy przeciwdziałające rasizmowi, jak #NoRoomForRacism czy #BlackLivesMatter.

Hasztagi wykorzystują również znane marki. Przykładem może być Reebok, który jakiś czas temu przeprowadził znaną kampanię pod hashtagiem #mojeklasyki, który pojawił się wówczas pod zdjęciami wielu influencerów i artystów.

Jak dobierać hashtagi do własnych zdjęć? Jak wyszukać hashtagi?

Choć mogłoby się wydawać, że najpopularniejsze hashtagi na Insta zapewnią Twoim postom zasięgi, w praktyce działa to trochę inaczej. Najważniejsze, aby Twoje treści trafiły do użytkowników, których zainteresują, i którzy zostaną z Tobą na dłużej. Nie zapewnią Ci tego najpopularniejsze hashtagi na Insta – te „worki” są tak ogromne, że znajdują się tam treści o bardzo różnej tematyce, a ich społeczności również są niezwykle zróżnicowane. 

Tobie powinno zależeć na znalezieniu odpowiedniej niszy, którą zapewnią mniej popularne, a znacznie bardziej konkretne hasztagi niż #love, #smile czy #selfie. Jakimi hashtagami powinieneś więc podpisać swoje posty?

Wszystko zależy od tego, czym charakteryzuje się Twój profil na Instagramie. Jeśli Twoją pasją jest fotografowanie architektury, warto rozejrzeć się za popularnymi profilami, które mają podobne ukierunkowanie tematyczne i sprawdzić, z jakich hashtagów korzystają. 

Narzędzie Tagsfinder do wyszukiwania hashtagów
Narzędzie Tagsfinder do wyszukiwania hashtagów / Źródło: https://www.tagsfinder.com/en-pl/

To kopalnia wiedzy na temat społeczności, które mogą być zainteresowane Twoją twórczością. Są one skupione wokół konkretnych hasztagów, które mogą zapewnić Ci niesamowitą popularność na Instagramie, jeśli tylko uda Ci się do nich trafić. A to możesz sobie zapewnić stosując odpowiednie hasztagi.

Wyszukiwać hashtagi możesz również za pomocą takich narzędzi, jak TagsFinder (bezpłatne) czy Metricool (do wyboru kilka płatnych pakietów oraz wersja darmowa). Wystarczy, że wpiszesz słowo kluczowe, a narzędzie zaproponuje Ci listę powiązanych z nim tematycznie hashtagów. 

Niedozwolone hashtagi, czyli zbanowane znaczniki

Hasztagi na Insta niestety są regularnie sprawdzane przez algorytm pod kątem ich potencjalnej szkodliwości dla społeczności. Jeśli dany znacznik zostanie uznany za szkodliwy, generujący zbyt wiele kontrowersji czy negatywnych emocji, zostaje zbanowany. 

Zakazane hashtagi na Insta nie generują zasięgu Twoich postów. W praktyce wygląda to tak, że jeśli ktoś będzie szukał treści oznaczonych zakazanym hasztagiem, nie zobaczy wśród nich Twojego posta. W związku z tym taki hashtag nie spełnia swojej roli, a wręcz może zaszkodzić zasięgom.

Jak uchronić się przed zakazanymi hashtagami na Insta? Istnieje narzędzie, które jest w stanie przeskanować cały Twój profil na Instagramie pod kątem zakazanych hashtagów. Ponieważ ich lista nieustannie się zmienia i niekiedy trafiają na nią frazy, których szkodliwości nigdy byś się nie domyślił, warto regularnie sprawdzać swoje posty za pomocą darmowych narzędzi, takich jak IQhashtags. Skanuje ono wszystkie udostępnione przez Ciebie treści i wskazuje na ewentualne zbanowane hashtagi, których użyłeś. Warto wówczas usunąć je z postów.

Zobacz też: Instagram bez logowania i bez konta – jak przeglądać profile, zdjęcia i stories innych osób?

Zakazane hashtagi niekiedy są dość oczywiste i łatwe do odgadnięcia. Wśród nich znajdziemy np.: #ass, #shit czy #sexworker. 

Z drugiej strony znajdują się tam również takie hasztagi jak: #costumes, #elevator, #ice oraz #skype, które wcale nie wydają się być w jakikolwiek sposób szkodliwe czy kontrowersyjne. W dodatku ich lista regularnie ewoluuje, dlatego wielu influencerów radzi, by skanować swoje konto przynajmniej raz w tygodniu.

Listę zablokowanych hashtagów znajdziesz również przy użyciu narzędzia #TagsFinder. Jego twórcy regularnie sprawdzają, które z nich są blokowane przez Instagram. 

Najpopularniejsze hasztagi w Polsce w 2020/21

Poniżej znajdziesz listę top 10 najpopularniejszych hashtagów na Instagramie w Polsce w 2021 roku według serwisu #TagsFinder:

 1. #poland
 2. #polishgirl
 3. #love
 4. #polska
 5. #warsaw
 6. #instagood
 7. #photooftheday
 8. #photography
 9. #polishboy
 10. #travel

Jeśli interesuje Cię, jakie są najpopularniejsze hasztagi w innych krajach, możesz wejść na stronę tagsfinder.com i przejść do statystyk dotyczących wybranego przez Ciebie kraju. Dowiesz się tam również, jakie są najpopularniejsze lokalizacje w danym kraju wśród użytkowników Instagrama albo jakie są najczęściej używane hasztagi w konkretnym mieście.

Najpopularniejsze hasztagi na świecie w 2020/2021

Top 10 najpopularniejszych hashtagów na Instagramie na całym świecie w roku 2021 według serwisu Top-Hashtags prezentuje się następująco:

 1. #love
 2. #instagood
 3. #fashion
 4. #photooftheday
 5. #beautiful
 6. #art
 7. #photography
 8. #happy
 9. #picoftheday
 10. #cute

Warto jednak pamiętać, że stosowanie tylko najbardziej popularnych hashtagów na Insta nie zbuduje Ci takich zasięgów, o jakich zapewne marzysz. 

Zobacz też: Instagram na komputer — jak go używać legalnie ze wszystkimi opcjami? Jak dodawać zdjęcia na Instagram z komputera?

Instagram pozwala na podpisanie posta maksymalnie 30 hasztagami. Taka ilość wystarczy, by opatrzyć swoje zdjęcie zarówno popularnymi hashtagami, jak i tymi nakierowanymi na konkretne społeczności związane z Twoją twórczością. 

Jeśli tylko znajdziesz tzw. złoty środek, hashtagi mogą przyczynić się do gigantycznego wzrostu popularności na Instagramie – najważniejsze, aby próbować! #goforit

A Ty, z jakich hasztagów korzystasz najczęściej? 

15
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *