menedżer haseł na komputerze i telefonie

Technologia

12.10.2021 11:07

Menedżer haseł – czy warto go używać? Do czego służy menedżer haseł i który jest najlepszy?

Online Programy i aplikacje
7
0
0
7
0

Czym jest menedżer haseł? Ten program nie tylko gromadzi zapisane hasła, ale też zabezpiecza Twoje dane. Dowiedz się, jak działa menedżer haseł i dlaczego warto korzystać z niego w trakcie tworzenia nowych profilów oraz używania kodów dostępu.

Menedżer haseł – co to jest?

Menedżer haseł to samodzielny program lub część większego środowiska (np. przeglądarki internetowej). Menedżer odpowiedzialny jest za zarządzanie ważnymi danymi uwierzytelniającymi, takimi jak m.in. loginy i hasła do kont czy kody PIN. Tego typu oprogramowanie można zakwalifikować jako kryptograficzne oraz użytkowe typu PIM (Personal Information Manager). Używanie menedżera haseł jest wygodne, ponieważ eliminuje potrzebę zapamiętywania niezliczonych loginów i kodów dostępu. Program zapewnia bowiem bezpieczne przechowywanie danych w pamięci szyfrowanej. Zapamiętane hasła są automatycznie podpowiadane w trakcie logowania do konkretnej witryny, więc nie trzeba za każdym razem wpisywać ich ręcznie.

Menedżer haseł dostępny jest w różnych formach. Można zainstalować go w formie programu komputerowego czy mobilnej aplikacji na telefon lub tablet. Oprócz tego menedżer haseł może przybrać również formę usługi oferowanej przez stronę internetową, a także wtyczki albo dodatku do przeglądarki.

Komputer facebook telefon kawusia
Menedżer haseł potrafi znacznie ułatwić codzienny kontakt z coraz większą liczbą portali internetowych

Jak działa menedżer haseł? Funkcjonowanie programu opiera się na tzw. pliku-bazie. Menedżer haseł tworzy plik bazy, która jest cyfrowym sejfem z danymi użytkownika. To właśnie w bazie znajdują się wszystkie loginy, hasła oraz kody, które zdecydujesz się zapisać. Wirtualny sejf jest zabezpieczony hasłem głównym (Master Password). Powinno ono być silne, czyli zawierać wiele różnorodnych znaków – liter, cyfr i symboli specjalnych. Odpowiednio mocne hasło główne jest podstawą dla bezpiecznego przechowywania wszystkich osobistych danych w jednym miejscu.

Czy hasła zapisane przez menedżera są bezpieczne?

Podstawowym zadaniem menedżera haseł jest przechowywanie danych uwierzytelniających. Jednak aby móc pozwolić sobie na zgromadzenie wszystkich informacji dostępu w jednym miejscu, trzeba je uprzednio dobrze zabezpieczyć. Dlatego też menedżer, oprócz funkcji zapisywania haseł, posiada również oprogramowanie chroniące Twoje dane logowania.

Plik bazy, w którym przechowywane są dane użytkownika, zapisuje się na dysku urządzenia. Jednak jego zawartość nie jest dostępna dla postronnych osób, w których ręce mógłby trafić telefon czy laptop. Baza jest bowiem zabezpieczona poprzez szyfrowanie, które chroni właściciela przed ewentualnym atakiem cyberprzestępców lub też ujawnieniem istotnych danych niepowołanym osobom znajdującym się np. w pobliżu urządzenia.

Oprócz zaszyfrowanego dostępu do bazy haseł menedżer koduje również dane logowania. Przykładowo zapisane hasła nie są wyświetlane bezpośrednio, a prezentowane w formie szyfrów kryptograficznych wygenerowanych przez specjalne algorytmy. Menedżer haseł często używa również klucza sesyjnego, czyli hasła o krótkim czasie przydatności.

Nie należy przy tym obawiać się utracenia zapisanych w bazie oprogramowania danych. Dobry menedżer haseł tworzy kopię zapasową przed rozpoczęciem pracy z bazą i blokuje się po zbyt długim okresie nieużytkowania aplikacji. Zabezpiecza to potencjalną utratę danych w przypadku awarii urządzenia.

Zarządzaj hasłami – dlaczego warto korzystać z menedżera?

Menedżer haseł to program, który zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie w internecie. Dziś nikogo nie dziwi już fakt posiadania wielu kont na różnych portalach, serwisach społecznościowych czy usługach internetowych.

Przy dużej ilości kont ludzie często decydują się jednak na stworzenie jednego hasła dostępu, które jest łatwe do zapamiętania. To samo hasło przypisują następnie kontom w różnych serwisach. Nie jest to ani korzystne z punktu widzenia bezpieczeństwa, ani tym bardziej rozsądne. Używanie jednego hasła ułatwia hakerom odgadnięcie go oraz włamanie do wszystkich stron, które zostały nim zaszyfrowane. Jeśli zatem Twoje hasło z Facebooka jest identyczne z tym, którego używasz w bankowości internetowej, to cyberprzestępcy łatwo zyskają dostęp do o wiele bardziej wrażliwych danych, niż tylko prywatne wiadomości i zdjęcia. Aby zminimalizować potencjalną utratę danych po cyberataku, należy stosować odmienne hasła do każdego ze swoich kont.

Jeśli więc chcesz zachować bezpieczeństwo w internecie, Twoje hasła nie tylko muszą znacząco się od siebie różnić, ale też powinny być silne. Dobrze by było, aby kod pozwalający na zalogowanie się do konta stanowił długą rozsypankę przypadkowych liter (małych i wielkich), cyfr oraz znaków specjalnych. Takie hasło nie zostanie łatwo odgadnięte przez osobę postronną (czy nawet przez maszynę), ponieważ duża ilość zaszyfrowanych znaków tworzy setki tysięcy możliwych kombinacji, które hakerzy muszą sprawdzić, by w końcu złamać zabezpieczenie. Odpowiednio mocne hasło będzie zatem trudne w deszyfracji i zabezpieczy Twoje konto przed cyberatakiem oraz wyciekiem danych.

Wiesz już, że hasła do różnych kont nie powinny się ze sobą pokrywać i jednocześnie muszą stanowić trudne do odgadnięcia sekwencje przypadkowych znaków. Pomyśl jednak o tym, że człowiekowi trudno zapamiętać je wszystkich. O ile jedno długie hasło można utrwalić w pamięci na przykład poprzez utworzenie historyjki, której słowa zaczynają się na litery z kodu, o tyle zapamiętanie kilkunastu takich szyfrów może okazać się zbyt wymagające.

Sprawdź też: Zapomniałeś hasła? Jak je odzyskać? Metody odzyskiwania utraconych haseł — do Facebooka, poczty, WiFi, komputera

W takiej sytuacji z pomocą przychodzą menedżery haseł – warto ich używać, by uniknąć stresu związanego z przypominaniem sobie hasła. Twoje dane dostępu zostaną zapisane w programie i samoczynnie będą podstawiać się przy logowaniu do przypisanej im strony. Dzięki menedżerowi haseł każde konto możesz zabezpieczyć silnym hasłem bez obawy o to, że później wypadnie Ci ono z głowy.

Dodatkowymi atutami menedżerów haseł jest ich możliwość automatycznego wypełniania formularzy. Raz zapamiętane dane użytkownika będą automatycznie podstawiały się wszędzie tam, gdzie trzeba je uzupełnić (np. przy składaniu internetowych zamówień lub wniosków urzędowych online).

Przydatna funkcja – generator haseł

Menedżer haseł dzięki swoim właściwościom zabezpieczającym i przyspieszającym funkcjonowanie w sieci stał się bardzo popularnym rozwiązaniem wśród internautów. Jednak oprócz możliwości zapisywania, szyfrowania i bezpiecznego przechowywania haseł, menedżer posiada jeszcze jedną przydatną funkcję.

Mowa tu o generatorze haseł, który jest odpowiedzią na potrzebę tworzenia skomplikowanych kombinacji szyfrujących dostępy do kont. Generator haseł wbudowany w menedżer odpowiada za kreowanie silnych zabezpieczeń. Mechanizm stworzy kombinację znaków, która będzie odpowiednio mocna i skomplikowana, aby mogła stać się bezpiecznym hasłem dla dowolnego konta internetowego.

Darmowy menedżer haseł w przeglądarce

W dzisiejszych scyfryzowanych czasach ochrona danych osobowych stała się niezwykle ważnym elementem funkcjonowania w sieci. Dlatego też w internecie można znaleźć wiele programów oferujących ochronę haseł oraz innych kodów dostępu. Większość przeglądarek posiada własny system zapisywania i ochrony danych.

Chrome obsługuje więc menedżer haseł Google, który automatycznie proponuje zapisywanie danych używanych w trakcie logowania do serwisów poprzez przeglądarkę. Podobnie funkcjonuje menedżer haseł Firefox oraz ten wbudowany w przeglądarkę Opera.

Choć popularne przeglądarki najczęściej posiadają wbudowaną funkcję menedżera haseł, to należy pamiętać, że stanowi ona niejako dodatek do całego systemu, którego podstawową funkcją pozostaje pobieranie i wyświetlanie stron internetowych. W celu lepszej ochrony danych warto skorzystać z wyspecjalizowanych programów stworzonych z myślą o przechowywaniu danych uwierzytelniających. Istnieje sporo specjalnych programów szyfrujących i przechowujących hasła, które również dostępne są w przeglądarce za darmo.

Najlepszy menedżer haseł – TOP 5:

Dostępne na rynku menedżery haseł stanowią osobne aplikacje lub też wtyczki do przeglądarek. Wystarczy pobrać je oraz zarejestrować konto, aby móc korzystać z usług przechowywania danych i generowania haseł. Te wyspecjalizowane programy wyróżniają się bardziej zaawansowanymi protokołami bezpieczeństwa, a także synchronizacją z wieloma systemami operacyjnymi. Dobry menedżer haseł będzie również posiadał technologię pozwalającą na automatyczne uzupełnianie formularzy o zapamiętane przez system dane. Poznaj najlepsze menedżery haseł i ich pozostałe funkcje, które są warte uwagi.

Menedżer haseł LastPass

LastPass to jeden z najpopularniejszych programów do przechowywania danych uwierzytelniających. Menedżer haseł funkcjonuje w formie platformy internetowej zintegrowanej z wtyczką do przeglądarki, a więc nie wymaga pobierania osobnej aplikacji. Aby używać LastPass, wystarczy zainstalować rozszerzenie menedżera oraz założyć darmowe konto. Program pozwala na bezpieczne przechowywanie danych, generowanie silnych haseł, automatyczne wypełnianie formularzy, a także synchronizację danych między różnymi przeglądarkami i urządzeniami. Dostępna jest też ulepszona wersja menedżera: LastPass Premium. Za dodatkową opłatą otrzymujesz możliwość uwierzytelniania dwuskładnikowego czy awaryjnego dostępu do kolekcji haseł.

Menedżer haseł Dashlane

Kolejnym dobrym programem do ochrony danych jest menedżer haseł Dashlane. System dostępny jest w postaci aplikacji, którą można pobrać na komputery z systemami Microsoft Windows i macOS, a także na urządzenia mobilne z Androidem i iOS. Program umożliwiający zapisywanie i szyfrowanie poufnych danych integruje się z różnymi przeglądarkami – może więc zastąpić menedżer haseł Chrome, Opera czy Firefox. Oprócz generatora haseł Dashlane wyróżnia również menedżer finansów, możliwość kategoryzacji różnych danych oraz funkcja ostrzegania przed zagrożeniami internetowymi. Dodatkowym atutem systemu jest zabezpieczenie w postaci kodu PIN, którego wpisanie wymuszane jest po dłuższej bezczynności.

Menedżer haseł RoboForm

RoboForm to menedżer haseł, którego największym atutem jest możliwość wypełniania różnych skomplikowanych formularzy. RoboForm oferuje aż 8 różnych szablonów, przez co świetnie wypełnia nie tylko formularze z danymi zamieszkania czy numerem telefonu, ale też informacjami potrzebnymi do złożenia wniosku paszportowego, rejestracji pojazdu czy formularza podatkowego. Menedżer ten zapewnia również przechowywanie ogromnej ilości kodów i danych uwierzytelniających. Podobnie, jak poprzednie programy, RoboForm bez problemu integruje się z większością przeglądarek.

Menedżer haseł Keeper

Menedżer haseł Keeper to rozszerzenie, które zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Zaawansowane szyfrowanie i uwierzytelnianie wielopoziomowe w postaci skanowania biometrycznego to tylko niektóre atuty oprogramowania. Keeper wyróżnia się możliwością generowania zakodowanych wiadomości, a także szyfrowaniem zawartym w nich plików. Menedżer występuje w wersji darmowej i płatnej, która oferuje bardziej rozbudowane funkcje. Warto pobrać ulepszony system i w trakcie 30-dniowego okresu próbnego wypróbować możliwość monitorowania Darknetu czy wygodnego wypełniania formularzy.

Menedżer haseł 1Password

Mendżer haseł 1Password to bardzo dobry wieloplatformowy program do przechowywania poufnych informacji. Aplikacja jest płatna, ale za to oferuje sporo funkcji wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa w sieci. Menedżer haseł 1Password wyróżnia funkcja Watchtower, która sprawdza, czy strony, z których korzysta użytkownik, nie były dotknięte atakami hakerskimi. Jeśli zajdzie taka potrzeba, usługa Watchtower zaleci odnowienie dotychczasowych haseł w celu dodatkowego zabezpieczenia internetowego konta. Dodatkowo menedżer obsługuje biometryczne oraz tokenowe uwierzytelnianie wielopoziomowe. 1Password współpracuje z popularnymi przeglądarkami oraz chmurami typu Dropbox czy iCloud, w których można synchronizować domyślną bazę haseł.

W dzisiejszych czasach menedżer haseł zapewnia nieocenioną pomoc podczas funkcjonowania w internecie. Stworzenie bazy danych, w której przechowywane będą Twoje dane logowania, nie tylko zapewni łatwiejsze poruszanie się po sieci, ale i da Ci poczucie bezpieczeństwa. Zadbaj o ochronę swoich danych i skutecznie zarządzaj hasłami przy pomocy menedżera oraz generatora haseł!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *