Jak odzyskać utracone hasło? Wielu z nas zadawało sobie w myślach to pytanie, gdy wskutek zapominalstwa straciliśmy dostęp do naszego konta. Co robić w przypadku, gdy nie możemy sobie go przypomnieć? Przedstawiamy sposoby na odzyskanie zapomnianych haseł.
Odzyskiwanie haseł i dlaczego jedno uniwersalne hasło to zły pomysł?
Współcześnie wszyscy używamy wielu kont potrzebnych nam do korzystania z różnych dóbr i usług. Poczynając od hasła do komputera domowego i służbowego, przez WiFi, na portalach społecznościowych i sklepach internetowych kończąc. Wszystkich haseł nie sposób spamiętać, co może przyczynić się do powstania pomysłu o zastosowaniu hasła uniwersalnego.
Hasło uniwersalne to sposób zabezpieczenia dostępu do konta przy użyciu jednego, tego samego ciągu znaków na każdym koncie. Ułatwia ono życie właścicielowi kont. Ułatwia również przestępcom. Wystarczy bowiem atak hakerów na jeden serwis, by uzyskali oni dostęp do wielu kont użytkownika. Przestępcy doskonale zdają sobie sprawę, że uniwersalne hasło jest powszechnym sposobem na ominięcie problemu ich pamiętania. Wykorzystując przechwycony adres mailowy i hasło próbują zalogować się do innych kont ofiary. I często im się to, niestety udaje.
By być bezpiecznym, warto pamiętać o uniwersalnych zasadach — hasła powinny być silne, czyli składać się z ciągu kilkunastu znaków, wśród których powinny być duże i małe litery, cyfry i znaki specjalne. Powinny być też często zmieniane, najlepiej co około 30 dni. Nie zaleca się także zapisywania haseł w przeglądarkach.
Jak odzyskać hasło do maila — gmail, wp.pl, onet.pl, o2, interia.pl?
Najprostszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy Twoje hasło nie zostało zapisane w używanych przez Ciebie przeglądarkach. Schemat ich odszukiwania jest podobny we wszystkich przeglądarkach. W sekcji Ustawienia odszukaj zakładkę Hasła, w której zapisane są Twoje dane uwierzytelniające. Jeśli nie zostało zapisane, skorzystaj z poniższych rozwiązań.
Gmail
Odzyskanie hasła do Gmaila jest równoznaczne z odzyskaniem hasła do konta Google. Ze względu na to, że z konta Google zwykle korzystamy na wielu urządzeniach, możliwe jest sprawdzenie go na innym urządzeniu.
W przeglądarce Chrome na komputerze możesz to zrobić, wchodząc w ikonę użytkownika znajdującą się w prawym, górnym rogu ekranu. Po jej kliknięciu wejdź w znak klucza. W ten sposób uzyskasz dostęp do swoich haseł. Teraz wystarczy nacisnąć symbol oka, by wykropkowane hasło się pokazało.
Zobacz też: Hasło w folderze – jak zabezpieczyć folder hasłem? Szczegółowa instrukcja na Windows, Mac, Android i iOS
W podobny sposób działa to w przeglądarce mobilnej. Wejdź w ikonę trzech pionowych kropek znajdującą się w prawym, górnym rogu ekranu. W zakładce Ustawienia przejdź do sekcji Zapisuj hasła i kliknij interesujące Cię konto. Znajdziesz tam hasło w formie kropek. Teraz wystarczy, że naciśniesz znak oka, a pokaże się hasło.
Jak odzyskać hasło do Gmail w inny sposób? Możesz skorzystać z Odzyskiwania konta Google. W tym celu na stronie wpisz swój adres e-mail i kliknij Dalej.
Następnym krokiem jest wpisanie ostatniego zapamiętanego hasła. Po przejściu dalej zostaniesz poproszony o wpisanie numeru telefonu przypisanego do konta. Na ten numer zostanie wysłany 6-cyfrowy kod weryfikacyjny. Po jego poprawnym wpisaniu będziesz mógł wpisać nowe hasło. Po naciśnięciu przycisku Zmień hasło uzyskasz dostęp do swojego konta z nowym hasłem.
Jeśli do konta nie został przypisany numer telefonu, kliknij Wybierz inne pytanie. System poprosi Cię wtedy o odpowiedź na pytanie pomocnicze lub wysłanie linku weryfikacyjnego na zastępczy adres e-mail podany przy zakładaniu konta.
WP.pl i o2.pl
W podobny sposób można zmienić hasło do maila w serwisie Wirtualna Polska. Po wpisaniu swojego adresu mailowego zostaniesz poproszony o podanie odpowiedzi na pytanie pomocnicze, przepisanie SMS-a z kodem weryfikacyjnym lub kliknięcie w link przesłany na alternatywny adres e-mail.
Jak inaczej odzyskać dostęp do poczty WP? Możesz skorzystać z czatu na stronie WP Pomoc lub skorzystać z płatnej infolinii dostępnej pod numerami telefonów 708 408 200, 708 408 188 lub +48 58 52 49 750.
Jako że portal o2.pl należy do Wirtualnej Polski, podane wyżej rozwiązania również pomogą Ci rozwiązać problem, jak odzyskać hasło do poczty o2.pl
Onet.pl
Jeśli nie masz przypisanego do konta numeru telefonu lub adresu e-mail, jedyną możliwością na odzyskanie dostępu do poczty jest pobranie ze strony Pomocy formularza wymuszenia zmiany hasła, wypełnienie go zgodnie z instrukcją, a następnie wysłanie na podany adres e-mail.
Interia.pl
Jedynym rozwiązaniem w przypadku tego portalu jest weryfikacja SMS-owa lub mailowa.
Jak odzyskać hasło do systemu Windows 10?
W Windows 10 konta dzielimy na lokalne i Microsoft. Jak odzyskać hasło do komputera w przypadku dostępu lokalnego? Na ekranie logowania wybierz opcję Resetuj hasło. Odpowiedz na pytanie zabezpieczające, po czym wpisz nowe hasło.
Zabezpieczone hasłem konto Microsoft odzyskać można w ten sam sposób jak inne wcześniej wymienione, czyli przy pomocy uwierzytelnienia SMS-owego lub mailowego.
Jeśli żaden z powyższych sposobów nie okazał się skuteczny, skorzystaj z Formularza odzyskiwania konta. Do tego celu należy użyć innego urządzenia, na którym logowałeś się wcześniej na swój profil Microsoft. Następnie wejdź na stronę Odzyskiwania konta i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.
Jak odzyskać hasło do Facebooka?
Podobne do innych usługodawców rozwiązanie umożliwia największy portal społecznościowy. Używając urządzenia, na którym już wcześniej wchodziłeś na Facebooka, połącz się z witryną Pomocy Facebooka.
Weryfikacja użytkownika odbywa się poprzez podanie zapasowego adresu e-mail lub numeru telefonu zapisanego w ustawieniach konta. Wprowadź adres swojej poczty lub numer telefonu, a następnie wykonuj polecenia widoczne na ekranie, takie jak przepisanie hasła z wiadomości SMS lub kliknięcie linku aktywacyjnego podanego w mailu.
Jak odzyskać hasło do WiFi?
Dostęp do bezprzewodowego Internetu uzyskujemy zwykle raz, przy pierwszym logowaniu. To wystarczy, by hasło wyleciało z głowy. Przypominamy sobie o nim zwykle po zakupie nowego sprzętu lub gdy chcemy udostępnić nasze hasło innej osobie.
Najprostszym sposobem na znalezienie hasła jest sprawdzenie spodu routera. Producenci i operatorzy właśnie tam umieszczają naklejkę z tą informacją. Nie jest to na szczęście jedyny sposób.
Hasło do WiFi na komputerze z Windows 10 znajdziesz w menu Ustawienia. W sekcji Sieć i Internet naciśnij pozycję Centrum sieci i udostępniania. Wyświetli Ci się sieć WiFi, z którą jesteś połączony. Kliknij kolejno Właściwości sieci bezprzewodowej, Zabezpieczenia i zaznacz Pokaż znaki. Hasło zostanie pokazane na ekranie.
Do menu Sieć i Internet możesz dostać się szybciej klikając prawym przyciskiem myszy ikonę WiFi znajdującą się w prawym, dolnym rogu ekranu, a następnie Otwórz ustawienia sieci i Internetu.
Równie łatwo możesz zrobić to w smartfonie z Androidem. Po wejściu w aplikację Ustawienia przechodź kolejno Sieć i Internet, WiFi i Udostępnij. System poprosi Cię o uwierzytelnienie przy pomocy odcisku palca, skanu twarzy, narysowania zdefiniowanego wzoru lub kodu PIN. Po poprawnej weryfikacji pojawi się hasło do sieci WiFi.
Jeśli posiadasz iPhone’a, niezbędna będzie synchronizacja smartfonu z komputerem z dostępem do usługi iCloud.
W smartfonie przejdź do Ustawienia, kliknij swoją wizytówkę, a następnie iCloud. W menu Aplikacje używające iCloud wejdź w Pęk kluczy i włącz suwak obok Pęk kluczy iCloud.
By doszło do połączenia między urządzeniami, w menu Apple w lewym, górnym rogu ekranu, a potem Preferencje systemowe, iCloud i Pęk kluczy. Teraz w Finderze przejdź kolejno do sekcji Idź, Narzędzia i Dostęp do pęku kluczy. W polu wyszukiwania wpisz nazwę sieci WiFi i kliknij ją dwukrotnie. Po zaznaczeniu opcji Pokaż hasło wyświetli się ono w pasku obok ikony kłódki.
W ten sam sposób sprawdzisz też hasło do WiFi na komputerze Mac. Wystarczy, że zamiast iCloud zaznaczysz sekcję System.
Odzyskanie hasła do iPhone’a na komputerze Windows przebiega jak powyższe. Dostęp do haseł jest możliwy z poziomu aplikacji iCloud dla Windows 10 dostępnej w sklepie Microsoft Store.
Jeśli korzystasz z dostępu do sieci za pośrednictwem operatora kablowego, możesz sprawdzić, czy nie oferuje on alternatywnego sposobu na odzyskanie hasła. Niektórzy operatorzy umożliwiają reset hasła na stronach Pomocy lub poprzez infolinię.
Menedżery haseł — alternatywa dla zapisywania haseł na kartce
Sposobem na ochronę przed cyberatakami są menedżery haseł. Wystarczy, że stworzysz jedno długie i skomplikowane hasło, a jego kombinacjami na różnych kontach zajmie się właśnie menedżer.
Czym jest menedżer haseł? To aplikacja, która w panelu logowania do konta podstawia właściwe, wygenerowane przez siebie hasło, które jest zmodyfikowaną wersją tego wymyślonego przez Ciebie.
Wszystkie stworzone przez menedżera hasła są przechowywane w zabezpieczonej szyfrem bazie, co znacznie utrudnia udany atak hakerski na nią. W wielu takich aplikacjach konieczne jest ponadto uwierzytelnienie biometryczne, czyli przy pomocy czytnika odcisku palca lub trójwymiarowego skanu twarzy.
W przypadku takich aplikacji wystarczy zapamiętać tylko jedno hasło — do samego menedżera haseł. Rozwiązanie to jest dobre, ale ma też swoją wadę. Zapomnienie hasła do aplikacji skutkuje utratą dostępu do wszystkich pozostałych haseł.
Popularne menedżery haseł to Dashlane, 1Password, LastPass, RememBear i Keeper. Dostępnych jest też wiele innych tego typu programów.
Właściwe zabezpieczenie swoich cennych danych jest niezbędne w czasach częstych ataków hakerskich. I choć pamiętanie wszystkich haseł jest niemożliwe, z pomocą przychodzą nam programy, które mogą w łatwy sposób zwiększyć nasze bezpieczeństwo.
Zobacz też: Bezpieczne korzystanie z internetu. 7 porad podnoszących bezpieczeństwo w sieci