Bezpieczne korzystanie z internetu tło

Poradniki

21.05.2021 08:31

Bezpieczne korzystanie z internetu. 7 porad podnoszących bezpieczeństwo w sieci

Online
11
2
0
11
2

Bezpieczne korzystanie z internetu wiąże się z trzymaniem ustalonych zasad, które dla większości z nas są znane. Co jednak z tymi, którzy w sieci stawiają pierwsze kroki? Niniejszy poradnik jest skierowany właśnie do nich.

Bezpieczeństwo w sieci — jak o nie zadbać i dlaczego jest ważne?  Podstawowe informacje

Dbanie o bezpieczne przeglądanie internetu jest bardzo istotnym aspektem, który pozwoli na zabezpieczenie użytkowników przed licznymi nieprzyjemnościami. Cyberprzestępcy wykorzystują rozmaite techniki i wraz z pomocą tzw. złośliwego oprogramowania mogą zaatakować każdego użytkownika sieci. Powodów do ataków internetowych jest wiele – od pobudek czysto rozrywkowych, przez aspekty związane z nauką tego “rzemiosła”, aż po prawdziwie niebezpieczne chęci zajęcia kont bankowych i pozyskania informacji osobowych użytkownika albo przejęcia danych firmowych.

Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych to podstawa, której przestrzeganie pomaga zachować bezpieczeństwo w sieci. Przyjmuje się, że najbardziej narażone na cyberataki są dzieci korzystające z internetu. Bezpieczeństwo najmłodszych jest niewątpliwie ważne, ale w istocie każdy użytkownik sieci jest narażony na różnego rodzaju ataki. Dorośli internauci również muszą stosować się do zasad, które chronią przed niebezpiecznymi sytuacjami.

Sprawdź także: Ranking darmowych antywirusów 2021 – najlepsze programy antywirusowe na komputer i telefon, za które nie musisz płacić

Siedem zasad bezpiecznego korzystania z internetu

Niezależnie od Twojego wieku, istotne jest prawidłowe przygotowanie się do korzystania z sieci tak, aby możliwie unikać narażenia na niebezpieczeństwa związane z cyberatakami. Przygotowaliśmy zestawienie siedmiu podstawowych i bardzo ważnych zasad bezpiecznego korzystania z internetu, o których powinieneś pamiętać na co dzień.

Bezpieczeństwo w sieci wiąże się nie tylko z ochroną loginów i haseł, ale też istotne jest, aby chronić wszystkie poufne dane zapisywane na Twoim urządzeniu. Przez dostęp do internetu atakujący może wykraść istotne pliki lub wgrać na Twoje urządzenie złośliwe oprogramowanie. Sprawdź nasz poradnik bezpiecznego korzystania z internetu i dowiedz się, jak chronić swoją prywatność w sieci oraz jak zapobiegać cyberatakom.

Sprawdź, czy dana strona jest bezpieczna — kłódka i szyfrowanie połączenia

Podstawowym elementem bezpiecznego korzystania z internetu jest ważny certyfikat SSL na stronie, z której korzystamy. Mechanizm ten zapewnia szyfrowane połączenie pomiędzy stroną a serwerem, gdzie hostowana jest dana strona. Zapewnia to poufność komunikacji i zabezpiecza przed atakami polegającymi na podszywaniu się pod daną stronę internetową.

bezpieczne korzystanie z internetu - https
Szyfrowana wersja protokołu HTTP zabezpiecza przed przechwytywaniem i ingerencją w nasze dane.

Sam znaczek kłódki oznaczającej szyfrowane połączenie nie zabezpiecza jednak przed kradzieżą danych. Bardzo ważne jest sprawdzanie, czy adres, na który wchodzimy jest prawidłowy. Aspekt ten trzeba weryfikować bardzo skrupulatnie, gdyż często nazwa oraz wygląd fałszywej strony są łudząco podobne do oryginalnej witryny.

Stosuj weryfikację dwustopniową jako element podnoszący bezpieczeństwo w sieci

Weryfikacja dwuetapowa została stworzona z myślą wsparcia standardowej procedury logowania, która polega na wprowadzeniu loginu oraz hasła użytkownika. Metoda ta wykorzystuje więcej składników do określenia autentyczności użytkownika, tym samym bardziej chroniąc użytkownika. Istnieją trzy główne kategorie możliwych czynników weryfikujących.

Najpopularniejszy z nich to czynnik typu Coś, co wiesz. Wymaga od osoby, która chce się zalogować na dane konto użytkownika wprowadzenia informacji, które są jej znane, aby uwiarygodnić swoją tożsamość. Najlepszym przykładem jest połączenie nazwy użytkownika oraz hasła z zastosowaniem pytania pomocniczego. Pytanie takie dotyczy z reguły danych osobowych, np. roku urodzenia lub nazwiska panieńskiego matki.

Sprawdź też: Adres IP – co to jest i jak sprawdzić IP komputera, routera i telefonu?

Kolejnym z trzech głównych czynników weryfikujących tożsamość użytkownika jest kategoria Coś, co masz. W przypadku uwierzytelnienia wieloetapowego konieczne staje się podanie adresu e-mail lub numeru telefonu, na które użytkownik otrzymuje wygenerowany kod dostępu umożliwiający zalogowanie się na konto w określonym czasie od jego otrzymania.

Ostatnią kategorią jest Coś, czym jesteś. Jest to wariant weryfikacji, który w dalszym ciągu jest w fazie intensywnego rozwoju. Koncentruje się on na fizycznych aspektach człowieka, które można przeanalizować za pomocą technologii lub biometrii tak, aby potwierdzić tożsamość internauty. Przykładem takich aspektów odciski palców, wysokiej jakości skany siatkówki czy, coraz częściej stosowana w smartfonach, detekcja twarzy. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że sama detekcja twarzy w telefonach bywa zawodna – można ją w łatwy sposób oszukać zdjęciem osoby do której telefon należy. Stąd też metoda ta nie jest jeszcze rekomendowana.

Pamiętaj o aktualizacji komputera — to ważna część bezpiecznego poruszania się w Internecie

Aktualizacje systemu operacyjnego są niezwykle istotnym elementem ochrony danych przechowywanych na urządzeniu. Poszczególne wersje systemów operacyjnych są na bieżąco testowane pod kątem luk bezpieczeństwa, o których potencjalny złodziej danych może wiedzieć i chcieć je wykorzystać do włamania się na Twój komputer.

Wraz z każdą aktualizacją systemową naprawiane są błędy różnego typu, co jest bardzo ważne w aspekcie zwiększenia odporności systemu na cyberataki. Dlatego systematyczne aktualizowanie oprogramowania, które eliminuje problemy związane z wykorzystaniem znanych wad systemu przez atakujących, jest bardzo dobrym nawykiem. Dzięki aktualizacji do najnowszej wersji zwiększasz ochronę swoich plików i danych przechowywanych na danym urządzeniu.

Korzystaj ostrożnie z darmowego WiFi — jest to główne źródło największego zagrożenia

Korzystanie z publicznych, ogólnodostępnych sieci internetowych jest o tyle niebezpieczne, o ile każdy użytkownik tej samej sieci może łatwo Cię sprofilować na podstawie śledzenia Twoich działań w Internecie. Atakujący może monitorować każdy ruch przechodzący przez dany router powiązany z daną siecią internetową za pomocą narzędzi analizujących pakiety internetowe.

bezpieczne korzystanie z internetu - wifi
Podchodźmy ostrożnie do darmowego WiFi w miejscu publicznym – najczęściej jest ono niezabezpieczone.

Aby zabezpieczyć się przed tego typu atakami, przy korzystaniu z publicznych hot spotów, warto skorzystać z VPN, który zapewnia anonimowość i uniemożliwia profilowanie użytkowników danej sieci. Jeżeli jednak nie masz takiej możliwości, upewnij się, że strony, z których korzystasz przez publiczną sieć WiFi są szyfrowane certyfikatem SSL i unikaj logowania się do krytycznych kont np. bankowych lub skrzynki pocztowej.

Wyrób sobie nawyk wylogowania się ze strony po zakończonym użytkowaniu

Zawsze warto pamiętać o tym, aby po skończonej sesji ręcznie wylogować się ze swojego konta na danym portalu. Wylogowanie automatyczne następuje zawsze po upływie czasu ustalonego przez twórców – może to być 5 min albo nawet 24 godziny. Każda dłuższa czasowo luka pomiędzy zakończeniem korzystania z portalu a momentem wylogowania się z niego stanowi zagrożenie atakiem internetowym. W tym momencie atakujący może po prostu przejąć Twoje konto i wszystkie dane do niego przypisane.

Zastanów się nad tym, co udostępniasz o sobie w sieci

Popularne serwisy społecznościowe bazują na dodawanych przez użytkowników informacjach o ich życiu. Jeżeli korzystałeś z Facebooka lub Instagrama, na pewno zauważyłeś, że przepływa przez te portale masa informacji o charakterze osobistym. Pamiętaj, że to, co udostępniasz publicznie na portalach społecznościowych, jest dostępne dla każdego ich użytkownika, dopóki odpowiednio nie skonfigurujesz ustawień prywatności swojego konta.

Zwróć uwagę na informacje płynące ze wstawianych przez Ciebie zdjęć i filmów. Nie tylko samo pokazywanie przedmiotów, ale nawet tła Twoich selfie przekazują informację o poziomie Twojego życia, posiadanych przez Ciebie dobrach, planach budynku, w którym mieszkasz itp. Jeżeli atakujący umiejętnie wykorzysta te z pozoru błahe informacje, może to ułatwić mu faktyczny, fizyczny atak w formie kradzieży mienia.

Pamiętaj zatem, żeby zwrócić uwagę na to, co o sobie udostępniasz na portalach społecznościowych. Z takich stron internetowych korzystają miliony użytkowników, którzy mogą mieć nie zawsze dobre intencje. Z rozwagą i zdrowym rozsądkiem prowadź swoje konta — zadbaj o bezpieczny przepływ informacji o sobie.

Wirtualna sieć prywatna, czyli VPN może zwiększyć Twoje bezpieczeństwo.

Nie klikaj w podejrzane linki

Odpowiedzialne korzystanie z mediów społecznościowych i kont poczty elektronicznej sprowadza się do najważniejszej zasady bezpieczeństwa w Internecie: Nie klikaj w podejrzane linki. Często cyberataki są przeprowadzane przez wysłanie wiadomości, która zachęca użytkownika do kliknięcia danego hiperłącza. Jeżeli otrzymasz taką wiadomość, nie ulegaj namowom – uruchomienie strony może spowodować zainstalowanie złośliwego oprogramowania na Twoim urządzeniu, które umożliwi atakującemu m.in. szpiegowanie Twoich działań.

Bezpieczeństwo w Internecie to temat, z którym powinien zaznajomić się każdy użytkownik sieci. Proste zasady bezpiecznego korzystania z internetu pozwalają na zachowanie ostrożności i zapobieganie cyberatakom. Zapamiętaj je i postaraj się zbudować dobre nawyki podczas korzystania z internetu, a zaprocentuje to zwiększeniem Twojego bezpieczeństwa.

Sprawdź: Zmiana hasła WiFi w sieci domowej – prosty poradnik krok po kroku 

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *