Jak zabezpieczyć folder hasłem tło

Poradniki

21.05.2021 12:07

Hasło w folderze – jak zabezpieczyć folder hasłem? Szczegółowa instrukcja na Windows, Mac, Android i iOS

11
4
3
11
4

Jak zabezpieczyć folder hasłem? Jak zaszyfrować folder w telefonie komórkowym? Dlaczego w ogóle warto to robić? Poznaj odpowiedzi na przywołane pytania i ochroń swoje dane przed dostępem osób trzecich.

Hasło na folder – w jakich sytuacjach warto zabezpieczyć pliki?

Kiedy warto założyć hasło na folder? Zabieg szyfrowania plików przydaje się zwłaszcza w sytuacji, gdy przechowujesz na komputerze lub urządzeniu mobilnym osobiste dane i materiały, które nie powinny trafić w niepowołane ręce, a z Twojego sprzętu korzystają również inne osoby. Mowa tu na przykład o informacjach dotyczących stanu zdrowia, dokumentach aplikacyjnych (życiorysie zawodowym, liście motywacyjnym), prywatnych zdjęciach i filmach, a także wszystkich numerach kont bankowych czy kart kredytowych. 

Jak zabezpieczyć folder hasłem? – Windows 10

Aby zabezpieczyć folder hasłem w systemie Windows 10, zaznacz go i kliknij prawy przycisk myszy, a następnie wejdź w zakładkę Właściwości. W kolejnym kroku otwórz okno Zaawansowane i znajdź opcję Szyfruj zawartość, aby zabezpieczyć dane. Na koniec zatwierdź podjęte decyzje przyciskami Zastosuj i Ok. Należy jednak zauważyć, że przywołane rozwiązanie nie jest dostępne dla użytkowników systemu Windows 10 w wersji Home. Jak założyć hasło na folder, gdy opisana wyżej metoda nie zadziała? 

Może Cię zainteresować: Jak zoptymalizować pracę komputera — sposoby na przyspieszenie działania systemu

Wtedy warto sięgnąć po zewnętrzne oprogramowanie. W Internecie znajdziesz szereg różnych aplikacji przeznaczonych do tego celu, na przykład LocK-A-FoLdeR. Ich obsługa na ogół jest dość intuicyjna. Jak założyć hasło na folder przy pomocy wspomnianego software’u? Wystarczy przeciągnąć wybrany zestaw plików na puste pole oznaczone odpowiednim komunikatem i wymyślić kod dostępu, a potem zatwierdzić cały proces.

Jak zabezpieczyć folder hasłem? – Mac

System macOS posiada wbudowany program do szyfrowania plików. Uruchom Narzędzie dyskowe i otwórz zakładkę Plik, widoczną w górnej części ekranu. Wybierz z rozwijanego menu opcję Nowy obraz, a następnie Pusty obraz. Teraz wpisz nazwę interesującego Cię folderu, zdecyduj, gdzie ma być przechowywany, i zaznacz opcję do odczytu i zapisu (dzięki temu zyskasz możliwość modyfikowania plików w katalogu). Potem wybierz rodzaj szyfrowania i określ rozmiar zestawu plików. Po zakończeniu całego procesu folder zostanie zabezpieczony hasłem. By go otworzyć, trzeba będzie wpisać ustawiony wcześniej kod.

Jak zabezpieczyć folder w telefonie hasłem?

Wiele osób wykorzystuje telefon komórkowy jako narzędzie pracy i przechowuje w pamięci smartfona ważne dane, na przykład hasła do poczty elektronicznej, raporty itp. Sprawdź, jak je skutecznie zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich.

Jak zabezpieczyć folder hasłem – Android

Warto zainstalować na smartfonie z Androidem aplikację Folder Lock przeznaczoną na telefony komórkowe. Aplikacja pozwala na przechowywanie i grupowanie plików. Każdy katalog można zabezpieczyć hasłem. Wystarczy otworzyć folder My Miscellaneous i kliknąć znak plusa widoczny w prawym dolnym rogu nowo otwartego okna. Następnie trzeba zaznaczyć opcję Phone i wybrać elementy do zaszyfrowania poprzez naciśnięcie przycisku kłódki w górnej części ekranu. Należy zauważyć, że sama aplikacja również jest objęta ochroną. Tworzy ją kod PIN przypisany bezpośrednio do oprogramowania.

Sprawdź: Bezpieczne korzystanie z internetu. 7 porad podnoszących bezpieczeństwo w sieci

Jak zabezpieczyć folder hasłem – iPhone

Telefony z systemem iOS nie posiadają wbudowanej funkcji szyfrowania plików czy folderów. Jeśli chcesz zabezpieczyć swoje dane, wykorzystaj aplikację iLocker-A Private Vault, dostępną za darmo w sklepie AppStore. Wystarczy ją zainstalować, a następnie utworzyć folder, przenieś do niego pliki, które mają być objęte ochroną i zakodować całość za pomocą hasła. 

Jak widać, zabezpieczenie informacji zgromadzonych w telefonie lub na komputerze to stosunkowo prosta i szybka czynność, która pozwala chronić ważne dane. Dzięki temu nikt nieupoważniony nie uzyska do nich dostępu.

11
4

Podziel się:

Komentarze (3)

zamiast wypisywac pierdoly zajmij sie kotkami Michale …. pieskami tez jak lubisz, ale porady komputerowe zostaw doroslym…. 🙁

Aby otworzyć zabezpieczony hasłem folder wystarczy przenieść go na inny komputer i zabezpieczenie nie działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *