1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zoptymalizować pracę komputera – sposoby na przyspieszenie działania systemu

Poradniki

21.05.2021 10:03

Jak zoptymalizować pracę komputera – sposoby na przyspieszenie działania systemu

Komputery
4
0
0
4
0

Optymalizacja pracy komputera, prędzej czy później, czeka każdego. Wraz z upływem czasu i kolejnymi godzinami pracy, system zaczyna zwalniać. Co robić, by przeciwdziałać temu i przywrócić sprawne działanie naszemu komputerowi?

Co daje optymalizacja systemu operacyjnego i jak często ją przeprowadzać?

Nawet najdoskonalszy system operacyjny, który działa na urządzeniu z dużą ilością pamięci RAM i wydajnym dyskiem twardym SSD, prędzej czy później zacznie zwalniać. Czas ładowania ekranu początkowego zacznie się wydłużać, a – z biegiem czasu – włączanie poszczególnych aplikacji czy gier może zajmować o wiele więcej czasu niż jeszcze kilka miesięcy temu. Skutkuje to tym, że przyspieszanie Windows 10 to temat, który wciąż nurtuje wiele osób.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest postępujące „zaśmiecenie” systemu operacyjnego. Żyjemy w czasach, kiedy nikogo nie dziwią gry, które zajmują nawet po 150 GB miejsca na dysku. Każdy postęp zapisu to kolejne utracone miejsce oraz wzrost ilości plików, które obciążają urządzenie.

Problemem może być też niewystarczający poziom higieny cyfrowej. Jeśli pobieramy z sieci dużo plików oraz nie usuwamy wersji testowych oprogramowania czy aplikacji, z których nie korzystamy, to sami prosimy się o to, by urządzenie zaczęło działać wolniej, mniej stabilnie.

Stara zasada optymalizacji wydajności komputera mówi, że do każdego urządzenia trzeba podejść indywidualnie. Inne zasady obowiązują dla urządzeń wykorzystywanych sporadycznie i tylko do surfowania po sieci, a inne dla multimedialnych stacji rozrywki, z których jednocześnie czerpiemy frajdę, grając w gry i oglądając filmy i seriale z usług VOD, ale i pracujemy. 

Jak zoptymalizować komputer? Przede wszystkim musi to być czynność cykliczna, wykonywana z wykorzystaniem właściwych narzędzi. Optymalizacja systemu Windows 10 znacznie zmniejszy nasze szanse na to, że urządzenie – nawet podczas pracy pod dużym obciążeniem zwolni.

SSD optymalizacja pracy komputera

Dyski SSD z naszego sklepu. Przyspiesz swój komputer już dziś!

Sprawdź

Usuń programy, których nie potrzebujesz

To, że nie korzystamy z danego oprogramowania, nie oznacza, że nie wpływa ono na system operacyjny. Zarówno aplikacje pisane na Windowsa, jak i te stworzone z myślą o Linuxie, mają to do siebie, że często działają w tle i dodatkowo obciążają urządzenie. Ich działanie angażuje część mocy obliczeniowej procesora oraz pamięci RAM.

Możemy szybko sprawdzić, jakie aplikacje działają w tle i ile zasobów komputera wykorzystują, nawet gdy z nich nie korzystamy. W Windowsie wystarczy uruchomić menedżera aplikacji (skrótem ctrl+alt+del) i przejrzeć listę procesów oraz wykres obciążenia procesora.

W ekosystemie Apple podobną funkcję pełni Monitor Aktywności. Znajdziemy tam dane o obciążeniu energetycznym, rzeczywisty czas działania aplikacji oraz – po rozwinięciu drzewka procesów – wybrane moduły aplikacji, które generują obciążenie.

Przeszukaj system pod względem wirusów i innego niebezpiecznego oprogramowania

Jeśli komputer nagle zwolnił, a wcześniej nie pojawiły się na nim żadne obciążające aplikacje, to może to być pierwsza poszlaka, że system operacyjny został zawirusowany. Nie wszystkie wirusy komputerowe blokują nam komputer w taki sposób, że od razu wiemy o zainfekowaniu urządzenia.

Z roku na rok coraz szybciej rośnie ilość złośliwego oprogramowania, które działa w tle, gromadząc nasze dane, które następnie jest wysyłane na serwery cyberprzestępców. To prosty sposób, by zdobyć sporo wiedzy o użytkowniku, która może skutkować na przykład uzyskaniem loginów i haseł do naszej bankowości internetowej, profilów w mediach społecznościowych czy konta e-mail.

Jeśli komputer zaczął działać niestabilnie, a nie mamy preinstalowanego oprogramowania antywirusowego, to jak najszybciej powinniśmy je zdobyć. W sieci można znaleźć wiele darmowych antywirusów, które szybko przeskanują nasz komputer i – w razie zagrożenia – pomogą nam się go pozbyć.

Pamiętajmy też o tym, że wirus komputerowy dąży do replikacji. Z dużą łatwością może dopisać się na przykład do naszych plików na pendrive. Nieświadomy użytkownik przenosi później taki nośnik z danymi na przykład do pracy, a złośliwe oprogramowanie może sparaliżować pracę całej sieci.

Sprawdź: Programy do odzyskiwania danych. Odzyskaj utracone dane z dysku, karty SD lub telefonu

Stale aktualizuj system operacyjny na komputerze

Aktualizacje oprogramowania użytkowego to obecnie coś więcej niż opcja, jaką użytkownik może rozważyć. To wręcz obowiązek. Łatki oprogramowania użytkowego – bez względu na to, czy dotyczą komputera PC, czy smartfona – w dużej mierze skupiają się na usuwaniu dziur bezpieczeństwa i optymalizacji wydajności.

To, że nasz komputer był zabezpieczony przed wszystkimi znanymi metodami ataków hakerskich kilka miesięcy temu, nie oznacza, że tak jest i teraz. Cyberprzestępcy rozwijają swoje złośliwe oprogramowanie i szybko doskonalą je w odnajdywaniu nowych luk w systemie. Aktualizacja oprogramowania to świetny, darmowy sposób, by zwiększyć bezpieczeństwo urządzenia. 

Kolejne wersje systemu operacyjnego zwykle wprowadzają też poprawki w zakresie wydajności. Aby nowoczesne gry działały płynnie i nie obciążały zbyt mocno karty graficznej i procesora, powinniśmy cyklicznie aktualizować sterowniki. To bardzo ważna kwestia. 

Rozważ dokupienie pamięci RAM oraz dysku SSD

Optymalizacja komputera czasem wymaga sięgnięcia do portfela. Kilka lat temu do płynnego działania większości urządzeń wystarczały 4 GB pamięci RAM. Obecnie ta liczba uległa podwojeniu. Wynika to z tego, że zarówno system operacyjny, jak i aplikacje i gry, stają się coraz bardziej zasobożerne.

Coraz częściej odchodzi się też od tradycyjnych dysków talerzowych HDD. Wypierają je dyski SSD, które oferują o wiele większą szybkość zapisu i odczytu danych. Czasem może okazać się, że po dokupieniu dodatkowej kości pamięci RAM i zmianie nośnika danych, dalsza optymalizacja systemu Windows jest zbędna, bo komputer zacznie pracować bardzo wydajnie.

Dyski SSD ma niebagatelny wpływ na optymalizację komputera
Dysk SSD będzie miał ogromny wpływ na skrócenie czasu jaki potrzebuje system, aby się załadować

Wybierz programy, których potrzebujesz przy starcie systemu

Dobrą praktyką jest usunięcie zbędnego oprogramowania lub choćby zrezygnowanie z jego dynamicznego uruchamiania w tle, podczas rozruchu systemu operacyjnego. W ekosystemie Windows można wyłączyć automatyczne uruchamianie aplikacji na dwa sposoby: 

  • z poziomu Menedżera Zadań (klikając prawym przyciskiem myszy na wybrane ikony reprezentujące programy),
  • z Menu Start, wpisując polecenie msconfig. W zakładce Uruchamianie wystarczy tylko odhaczyć konkretne programy i zatwierdzić wybór, a następnie zresetować komputer.

Wyłącz niepotrzebne aplikacje działające w tle

Jeśli jesteśmy pewni, że dane oprogramowanie jest nam zbędne – bo na przykład zmieniliśmy drukarkę na produkt innej firmy i nie potrzebujemy już konkretnej aplikacji do komunikacji między nią a komputerem – zawsze warto odinstalować oprogramowanie. Czasem skutkuje to tym, że optymalizacja wydajności komputera zajmie nam nie więcej niż kilkanaście minut.

W ekosystemie Windows programy usuwa się z poziomu Panelu Sterowania i dalej z podmenu Dodaj/Usuń Programy. Użytkownicy ekosystemu od Apple muszą tylko znaleźć plik z poziomu Findera i przeciągnąć go do kosza. Wybór zatwierdzamy swoim loginem i hasłem. To wszystko.

Uporządkuj dysk twardy

Domyślnie preinstalowany system operacyjny zwykle nie wymusza na użytkowniku podziału na partycje. ”Czysty” Windows może być zainstalowany na dysku C, który jednocześnie będzie jedynym nośnikiem widocznym z poziomu ustawień komputera.

O wiele lepiej zdecydować się na podział na partycje C i D. Dysk C powinien być zarezerwowany dla systemu i kluczowych aplikacji, a dysk D dla innego oprogramowania. Warto też trzymać porządek w plikach i segregować je według odpowiedniego klucza: zdjęcia lokować we właściwym folderze, a dokumenty tekstowe lub projekty z pracy w innych miejscach.

Programy pomocne w optymalizacji pracy komputera

Chcesz zwiększyć wydajność swojego systemu operacyjnego, ale nie wiesz jak zoptymalizować komputer? Poniżej znajdziesz kilka programów, które z pewnością Ci w tym pomogą. 

Czyszczenie rejestru wpływa pozytywnie na optymalizację komputera.
Wise Registry Cleaner pozowli Ci uporządkować rejestr systemu / Źródło: wisecleaner.com

CCleaner

To świetne narzędzie, które doskonale sprawdzi się przy usuwaniu plików tymczasowych, które sztucznie obciążają pamięć tymczasową. Narzędzie łączy się m.in. ze wszystkimi popularnymi przeglądarkami, a także z pakietem Office, Javą czy plikami z GIMP-a. Można z jego pomocą wyczyścić ciasteczka, pliki tmp, zrzuty pamięci, a nawet rejestr Windows.

Glary Utilities

To ceniona aplikacja, która pomoże nam wyczyścić dysk twardy ze zbędnych plików i tak zwanych pustych skrótów wpisów w rejestrze. Dzięki Glary Utilities można też konfigurować menu Windows, a także wyszukiwać puste foldery. Świetnym rozwiązaniem jest tryb konserwacji systemu.

Wise Registry Cleaner

Darmowe (do użytku prywatnego/domowego) narzędzie, które skupia się na utrzymaniu rejestru Windows w dobrej kondycji. Aplikacja tworzy punkty przywracania systemu, dzięki czemu zawsze możemy odzyskać główne dane sprzed awarii. Narzędzie znajduje też puste odwołania w rejestrze i usuwa je, zwiększając tym samym szybkość funkcjonowania komputera.

Wise Registry Cleaner oferuje dwa tryby: szybkie skanowanie i głębokie skanowanie. Program skanuje rejestr Windows i znajduje błędy oraz pozostałości, a następnie czyści je lub naprawia. Usuwając śmieci i naprawiając uszkodzone elementy, ta pomocna aplikacja sprawia, że Twój system będzie działał szybciej.

Sprawdź: Ranking darmowych antywirusów 2021 – najlepsze programy antywirusowe na komputer i telefon, za które nie musisz płacić

Wiesz już, jak ważna dla odpowiedniego i sprawnego działania komputera jest optymalizacja jego pracy. Usuwanie śmieci, naprawianie uszkodzeń, wyłączenie niepotrzebnie działających w tle aplikacji i wykrycie wirusów to zadania, które możesz wykonać samodzielnie, aby Twój sprzęt funkcjonował prawidłowo. Warto też skorzystać z pomocy, jakimi są opisane wyżej programy, które za Ciebie dopilnują, by komputer działał szybko i wydajnie.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.