pc cable management

Poradniki

19.05.2023 10:19

PC cable management – jak okiełznać „kablologię” w PC?

Komputery Podzespoły Zrób to sam
5
1
0
5
1

W okolicy komputera i w jego wnętrzu ilość rozmaitych kabli przekracza wyobrażenia. Kable znajdują się też w obudowie PC. Psują estetykę i zaniżają funkcjonalność sprzętu. Dostosowując się do zasad PC cable management, łatwiej nad nimi zapanować. 

Co to jest PC cable management?

PC cable management ma różne tłumaczenie, ale przeważnie określa się to rozwiązanie, jako zarządzanie kablami. Mowa tu o odpowiednim ułożeniu kabli, aby były niewidoczne dla oka i by nie przeszkadzały w korzystaniu ze sprzętu komputerowego. Celem zarządzania kablami jest uwidocznienie tych najważniejszych i niezbędnych, a także zmniejszenie ich liczby. Chcąc w odpowiedni sposób zarządzić kablami, warto posłużyć się specjalnymi gadżetami.

Choć typowo domowe metody też sprawdzają się w tym zakresie. Zanim zaczniemy cokolwiek robić w tym kierunku, zarządzać kablami, musimy ustalić, ile tych kabli jest, a także, jaką mają długość i jaką rolę pełnią. Aby wszystkie uporządkować, warto zastosować specjalny koszyczek. W sprzedaży można znaleźć również specjalną do tego celu maskownicę. Ponadto warto zwrócić uwagę na siatkę na kable pod biurko. Odpowiednie zarządzanie kablami przyczyni się do usunięcia kabli i przedłużaczy zalegających na biurku, pod nim, czy w jego okolicy. Zabierając się za porządkowanie kabli, czasem wystarczy tylko odpowiednio je związać. 

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Mówiąc cokolwiek na temat zarządzania kablami w ramach PC cable management, musimy wziąć pod uwagę samo to, że mnóstwo kabli skrywa też sama obudowa komputera. Kable te psują estetykę urządzenia, a także obniżają jego funkcjonalność. Warto zadbać o prawidłowe zarządzanie kablami szczególnie w przypadku, gdy obudowa jest przezroczysta. Splątane przewody nie wyglądają najlepiej. Mogą też znacznie utrudnić wszelkie naprawy, wymiany podzespołów, czy też test ich poprawnego działania. Warto szczegółowo przedstawić zalety związane z uporządkowanymi kablami w komputerze stacjonarnym. 

Zalety związane z uporządkowanymi kablami w PC

O zaletach związanych z uporządkowanymi kablami w komputerze można wypowiadać się bardzo długo. Stosowanie tego systemu to lepsza wydajność komputera, duże ułatwienie podczas wymiany podzespołów, a także lepsza estetyka. Chodzi tu o estetykę wnętrza stacji dysków, jak też otoczenia komputera. Warto zagłębić się w szczegóły każdej z tych korzyści. 

pc cable management
Komputer z dobrze zorganizowanymi kablami to tak naprawdę same zalety! | Źródło: Future

Lepsza wydajność komputera

Niektórzy uważają, że organizowanie kabli ma znaczący wpływ na wydajność komputera. Po części faktycznie ma to bardzo duże znaczenie dla pracy całego sprzętu. Jak to możliwe? Co okablowanie ma do działania komputera? Chodzi o to, że porządek w obudowie komputera stacjonarnego, czyli zachowanie przestrzeni wewnątrz, zapewnia lepszą wentylację. Prawidłowy przepływ powietrza nie będzie powodował zbyt mocnego nagrzewania się poszczególnych podzespołów ukrytych w obudowie. Chodzi tu między innymi o kartę graficzną. Prawidłowa wentylacja ma wpływ na jakość pracy sprzętu oraz jego wydajność. Co więcej, ma też przełożenie na bezpieczeństwo sprzętu komputerowego. Dlatego ważne jest, aby nie tylko składając swój PC, ale też mając już gotowy, złożony komputer, zadbać o jego wnętrze i w odpowiedni sposób zarządzić znajdującymi się w nim kablami. 

Sprawdź też: Konfigurator PC – składanie komputera online to pestka

Ułatwienie podczas wymiany podzespołów

Dobra organizacja kabli wewnątrz komputera zdecydowanie ułatwia i usprawnia proces wymiany podzespołów. Dzięki temu można z łatwością przywrócić pełną sprawność urządzenia, jak też wpłynąć na jego użyteczność. Dotarcie do poszczególnych części komputera nie jest tak trudne, jak w przypadku konieczności przedostania się przez dużą ilość luźnych, nierzadko nawet poplątanych kabli. Wówczas trudno jest zapanować nad wnętrzem danego sprzętu. Nie wiadomo, jakie podzespoły łączą poszczególne kable, co można odłączyć, a których przewodów nie należy ruszać. Dlatego warto zrobić porządek w swoim komputerze, a także w jego okolicach, aby nie tracić dużo czasu w momencie, kiedy konieczna będzie szybka naprawa czy nawet sam przegląd urządzenia. 

organizowanie kabli
Ależ to estetycznie wygląda, nieprawdaż?

Lepsza estetyka

Rozwiązanie PC kable management gwarantuje porządek we wnętrzu komputera. Tym samym wpływa na estetykę całego urządzenia, ale też jego funkcjonalność. Liczne poprzeplatane ze sobą kable zdecydowanie utrudniają użytkowanie tego sprzętu, a jeszcze bardziej psują wygląd PC. Rozmaite kable i kabelki widoczne tu i ówdzie zarazem zmniejszają wolną przestrzeń. Prawidłowe zarządzanie kablami zagwarantuje satysfakcjonujące efekty. Czasem wystarczy tylko spiąć pewne kabelki, połączyć inne przewody, rozdzielić jedne od drugich, aby zwiększyć przestrzeń. We wnętrzu komputera, jest tak jak w mieszkaniu czy w konkretnym pomieszczeniu. Gdy jest przestrzeń, jest porządek, a to korzystnie wpływa na jego estetykę. Sprzęt komputerowy do tanich nie należy. Warto więc o niego zadbać, aby uchronić go przed awarią. Uporządkowanie kabli niewątpliwie ułatwi czyszczenie wnętrza obudowy, co jest zalecane, celem zabezpieczenia poszczególnych podzespołów przed uszkodzeniem. 

Porady związane z PC cable management – jak się do tego zabrać?

Nad kablami w sprzęcie komputerowym można zapanować na różne sposoby. Trzeba więc uważnie przyjrzeć się, jakie kable i w jaki sposób przebiegają, aby dobrać metodę zarządzania nimi, a w konsekwencji tego, uzyskać satysfakcjonujący efekt. Poniżej kilka praktycznych podpowiedzi, jak skutecznie zarządzać kablami w komputerze, aby wpłynąć na funkcjonalność i bezawaryjność sprzętu komputerowego. 

Postaw na zasilacz modularny

Zasilacz modularny to nowoczesny i przemyślany zasilacz z odłączanymi kablami. Na stałe można podłączyć do niego jedynie procesor oraz płytę główną. Inwestycja w zasilacz tego rodzaju pozwala zachować porządek wewnątrz obudowy komputera. Co więcej, zapewnia również lepszy i swobodny przepływ powietrza. A jak wiadomo, prawidłowa wentylacja ma tu bardzo duże i ważne znaczenie. Zasilacze te przeważnie najbardziej sprawdzają się w małych urządzeniach. Choć tak naprawdę dla zachowania estetyki, można spokojnie montować je we wszystkich komputerach stacjonarnych. Należy tylko pamiętać, że każdy taki zasilacz komputerowy posiada różne okablowanie. Ich rodzaj powinien być czynnikiem decydującym o wyborze konkretnego modelu PSU. Stosowanie zasilaczy tego właśnie rodzaju pozwala we właściwy sposób zarządzać kablami. 

Zasilacz modularny
Zasilacz modularny to podstawa, żeby uzyskać pożądany efekt | Źródło: rockpapershotgun.com

Wybierz obudowę, która ułatwi Ci całą operację

Mała obudowa komputera może zbyt mocno ograniczyć użytkownika i wykluczyć możliwość montażu niektórych podzespołów. Spowoduje też, że upychając wszystkie niezbędne części, na kable nie będzie już zbyt dużo miejsca. Trudno też będzie nad tymi kablami zapanować. Warto dobrze przemyśleć budowę tego sprzętu, aby móc w case ukryć wszystko, co niezbędne, ale też obudowy tej zbytnio nie zagracić. Idealne dopasowanie poszczególnych podzespołów wraz z całą obudową komputera i kablami, może przyczynić się do lepszego działania całego sprzętu, a już na pewno wpłynie na porządek zarówno wewnątrz komputera, jak i w jego otoczeniu na zewnątrz. Odpowiednio zagospodarowana piwnica w obudowie to połowa sukcesu w zarządzaniu okablowaniem całego komputera. Obecnie w sprzedaży dostępne są rozmaite obudowy. Mniejsze, większe, z różnie zagospodarowanym wnętrzem, nawet przezroczyste. Wybór jest trudny, ale trzeba w końcu podjąć jakąś decyzję. Należy więc wybrać obudowę, która spełni indywidualne oczekiwania i potrzeby. 

Korzystaj z opasek, oplotów lub plastikowych zacisków do kabli

Chcąc zapanować nad kablami znajdującymi się wewnątrz komputera i w jego okolicy, warto stosować też opaski, oploty oraz plastikowe zaciski. Dzięki tym akcesoriom można łączyć ze sobą przewody, a także skracać długość poszczególnych kabli. Do tego celu nadają się na przykład trytytki. Tym sposobem kable te nie będą też zajmować dużo miejsca w środku sprzętu komputerowego. Obecnie w sprzedaży dostępne są rozmaite akcesoria i przedmioty umożliwiające prawidłowe zarządzanie kablami. Co więcej, przedmioty te nie są drogie, więc tym bardziej warto się w nie zaopatrzyć i mieć w zasięgu ręki, gdy zajdzie potrzeba ich użycia. Warto tylko wcześniej przemyśleć, od czego poszczególne kable są i do czego służą. Jak je połączyć, które rozdzielić itd. Czasem warto skorzystać z pomocy fachowca, który dobrze zna się na komputerach. Może on pomóc w zarządzaniu kablami i całym wnętrzem danego sprzętu. Podpowie też, jakie metody i techniki zastosować, aby uzyskać pożądany efekt, czyli przestrzeń i porządek w obudowie. 

Korzystaj z bocznego panelu do poprowadzenia kabli

Przestrzeń między panelem a tyłem tacki, do której przykręcana jest płyta główna, odgrywa tu bardzo ważną rolę. Można wykorzystać ją do poprowadzenia różnych kabli. Bez sensu, aby pozostała bezużyteczna. Należy tylko pamiętać o konieczności zabezpieczenia tych przewodów, na przykład opaskami, tak, aby nie zajmowały zbyt dużo przestrzeni i nie docierały do miejsc, w których mogłyby doprowadzić do uszkodzenia innych podzespołów. Także do zarządzania kablami w komputerze stacjonarnym, warto wykorzystać również panel boczny obudowy. Jest to niezwykle praktyczne miejsce w komputerze, które w stu procentach nadaje się do odpowiedniego zarządzania przewodami ukrytymi w jego wnętrzu. 

Zarządzanie kablami

Kablologia komputera to wbrew pozorom poważna sprawa. Od odpowiedniego zarządzania przewodami zależeć będzie sprawność działania sprzętu komputerowego, a także wygląd urządzenia oraz otoczenia, w którym się znajduje. Warto więc to wszystko dobrze przemyśleć i wybrać dla siebie najlepsze rozwiązania. Rozwiązanie, które pozwoli, dobrze zabezpieczyć przewód eps oraz inne przewody znajdujące się w urządzeniu. Przewody równie ważne, jak sam eps. Warto skupić swoją uwagę zarówno na kablach znajdujących się wewnątrz obudowy jak też tych dookoła komputera, w okolicach samego biurka. Estetyka sprzętu komputerowego, jak i jego otoczenia też ma duże znaczenie. Należy więc zadbać o swój sprzęt i całe stanowisko pracy, tak by móc czerpać z tego tytułu wyłącznie same korzyści i przede wszystkim by sprzęt ten służył bezawaryjnie przez długie lata. Zadbany komputer to funkcjonalny sprzęt. Idealny do pracy i rozrywki. 

Sprawdź też: Jak podłączyć pada PS4 do PC? Poradnik krok po kroku

Źródło obrazka głównego: nvidia.com

5
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *