chłodzenie wodne procesora

Poradniki

03.03.2023 10:22

Jak zamontować chłodzenie wodne do komputera?

Komputery Podzespoły Zrób to sam
11
2
0
11
2

Jak zamontować chłodzenie wodne do komputera? Z poniższego poradnika dowiesz się, jak wygląda montaż chłodzenia wodnego w PC.

Układ chłodzenia jest istotnym elementem wyposażenia każdego komputera. Chroni przed przegrzaniem, zapewniając podzespołom optymalną temperaturę. Jednym z rodzajów chłodzenia jest chłodzenie wodne. W tym poradniku wyjaśniamy, jak zamontować chłodzenie wodne CPU oraz o czym należy pamiętać przy montażu chłodzenia.

Jak zamontować chłodzenie wodne? Montaż AiO

W układach chłodzenia cieczą można wyróżnić dwa sposoby montażu. Jednym z nich jest AiO chłodzenie (all-in-one), natomiast drugi sposób bazuje na budowie niestandardowych pętli. W tym poradniku skupimy się na montażu chłodzenia wodnego AiO.

Przed montażem należy odpowiednio przygotować miejsce pracy. Najlepiej jednostkę postawić na biurku lub wyższym stoliku, taka pozycja zapewnia wygodny i łatwy dostęp do urządzenia. Z narzędzi może przydać się śrubokręt. Zanim zabierzemy się do pracy, należy odłączyć od komputera wszystkie podłączone przewody.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Demontaż niepotrzebnych elementów

Jeżeli chcemy zamontować chłodzenie wodne, to pierwszym krokiem będzie demontaż obudowy. Co ciekawe pusta obudowa komputera potrafi ważyć nawet kilka kilogramów, dlatego, aby ułatwić dostęp do podzespołów, należy zdemontować niepotrzebne jej elementy. W zależności od modelu komputera sposób zdejmowania obudowy może trochę się różnić.

W najprostszym schemacie należy odkręcić za pomocą śrubokrętu śrubki, które znajdują się z tyłu obudowy, a następnie wysunąć panel boczny. Przy wykręcaniu śrubek najlepiej od razu położyć je w bezpiecznym miejscu. W przypadku demontażu szklanej obudowy warto zachować szczególną ostrożność, a odkładając panele, powinniśmy zadbać o odpowiedni sposób ich przechowywania na czas montażu chłodzenia AIO.

Montaż osłony portów

Bardzo ważna czynność, o której należy pamiętać, to montaż osłony portów. Po odkręceniu obudowy należy włożyć osłonę w specjalnie przygotowany otwór, który znajduje się z tyłu komputera. Ten otwór wyznacza miejsce jej montażu, który należy wykonać, wpychając ją od środka obudowy. Osłona portów to nic innego jak zaślepka wyjść na płycie głównej.

Kolejność montażu osłony portów jest bardzo istotna i należy go wykonać przed montażem płyty głównej, a najlepiej zrobić to od razu po zdjęciu obudowy komputera.

Usunięcie wentylatorów na obudowie

Na tym etapie należy usunąć wszystkie niepotrzebne wentylatory, które znajdują się w obudowie. Przy montażu AiO, chłodzenie może zajmować trochę miejsca, dlatego zwalniamy przestrzeń i pozbywamy się zbędnych elementów. Po odkręceniu wentylatora pamiętaj, aby odłączyć jego wtyczkę z kontrolera obrotów.

pasta termoprzewodząca mastergel pro
Zazwyczaj wraz z zestawami AiO otrzymujemy także pastę termoprzewodzącą, zatem jej zakupem nie trzeba się już martwić

Najczęściej wentylatory, które zasysają chłodne powietrze, są montowane w przedniej części na dole obudowy, natomiast z tyłu znajdują się wentylatory wyciągowe, które oddają ciepłe powietrze na zewnątrz.

Kołki dystansowe

Chłodzenie wodne można zastosować do jednego lub kilku podzespołów. Za pomocą układu AIO, chłodzenie może obejmować procesor, płytę główną i układ GPU. Kołki dystansowe w postaci małych śrubek, służą do przykręcenia płyty głównej do obudowy komputera.

Sprawdź też: Jak działa chłodzenie wodne? Wszystko o chłodzeniu AiO

Płyta główna nie leży swobodnie wewnątrz obudowy, dlatego należy pamiętać o jej przymocowaniu, a w tym celu wykorzystuje się kołki dystansowe. Taki sposób montażu zabezpiecza płytę główną przed zwarciem jej obwodów, do którego mogłoby dojść podczas kontaktu z metalowym spodem obudowy.

Montaż płyty głównej

Podczas montażu płyty głównej należy zachować szczególną ostrożność, a najlepiej podejść do tego z pełnym spokojem i opanowaniem. Chwila nieuwagi może doprowadzić do uszkodzenia płyty. Najpierw warto sprawdzić, czy wokół kołków dystansowych nie znajdują się niepotrzebne kable.

komputer z chłodzeniem wodnym
Chłodzenie wodne jest co do zasady skuteczniejsze niż zwykłe radiatory z wentylatorem, dlatego stanowi świetny wybór w przypadku wydajnych procesorów Intela 13. generacji

Gdy ocenimy, że sytuacja jest opanowana, to bierzemy do rąk płytę i umieszczamy ją w obudowie. Następnie dopasowujemy otwory do kołków dystansowych i przykręcamy. Kołki dystansowe najlepiej wkręcać stopniowo i naprzemiennie, tak aby nie tworzyć niepotrzebnego naprężenia.

Montaż chłodzenia

W momencie, gdy usunęliśmy niepotrzebne wentylatory i płyta główna jest na swoim miejscu, możemy przystąpić do montażu chłodzenia AiO. Chłodzenie wodne procesora AiO jest układem zamkniętym, co oznacza, że płyn do chłodzenia wodnego zabiera ciepło z procesora, następnie przepływa przez wężyki do radiatora, w którym ciecz ulega schłodzeniu. Następnie ciepłe powietrze jest rozpraszane przez wentylatory na zewnątrz, a ciecz wraca do obiegu.

Chłodzenie wodne jak zamontować? Każdy zakupiony układ chłodzenia wodnego ma załączoną instrukcję obsługi i należy postępować zgodnie z zaleceniami producenta. W tym poradniku przedstawimy ogólny schemat montażu chłodzenia wodnego PC.

Sprawdź też: Chłodzenie wodne czy powietrzne – które lepiej wybrać do komputera?

Wymiana mocowania blokopompki

Jeżeli chcemy zamontować chłodzenie AIO, to najpierw należy wymienić mocowania blokopompki. Jeśli montujesz chłodzenie do procesora, to powinieneś wiedzieć, czym jest wspomniana blokompomka. Jest to nic innego jak zintegrowany układ pompy z blokiem wodnym. Pompa jest odpowiedzialna za wprawianie w ruch płynu do chłodzenia wodnego, który znajduje się w bloku wodnym.

Dlaczego należy wymienić mocowania? Otóż obok procesora znajdują się dwa czarne plastikowe elementy, które zapewniały standardowe chłodzenie AMD. Jest to starszy typ mocowań, który należy zdemontować z płyty głównej i podmienić na zaczepy, które znajdują się w zestawie nowo kupionego chłodzenia wodnego AIO.

montaż aio odklejenie folii ochronnej
Odklejenie folii ochronnej jest bardzo ważnym punktem montażu chłodzenia – łatwo o nim zapomnieć

Odkręcając mocowania, należy uważać na backplate, czyli płytkę, która umiejscowiona jest po drugiej stronie płyty głównej. Backplate trzyma się tylko na śrubkach, więc podczas odkręcania ostatniej śrubki trzeba chwycić cały element. Następnie za pomocą nowych mocować przykręcamy z powrotem backplate do płyty głównej.

Przygotowanie i przykręcenie chłodnicy

Chłodnica to jeden z najważniejszych elementów chłodzenia wodnego. Oprócz chłodnicy w zestawie powinien znajdować się wentylator, który musimy przymocować do radiatora (chłodnicy). Jest kilka sposobów montażu wentylatorów w chłodzeniu wodnym.

Pierwszy sposób to konfiguracja „push”, w której powietrze jest wpychane do chłodnicy. Jest to najczęściej spotykana konfiguracja. Za pomocą długich śrubek i podkładek mocujemy wentylatory od strony węży. Należy pamiętać, aby wentylatory były skierowane wirnikiem na zewnątrz, a stelażem do chłodnicy. Kable wentylatorów powinny być w bezpiecznej odległości od płyty głównej.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8AQJcI3y1c

Tak przygotowaną chłodnię przykręcamy do obudowy. Istnieje kilka sposobów montażu radiatora, o których wspomnimy w dalszej części poradnika. Podczas montażu układu uważaj na pozostałe elementy znajdujące się w obudowie, a blokopompkę połóż na dnie obudowy. Dla bezpieczeństwa nie zdejmuj plastikowej osłony, która chroni stopę radiatora przed uszkodzeniem. Poza tym znajdująca się na niej pasta termoprzewodząca mogłaby umazać inne podzespoły.

Montaż blokopompki

Podczas montażu może okazać się konieczna wymiana metalowej ramki, która jest przymocowana do procesora. Jest ona okrągła z wystającymi elementami. W celu demontażu należy obrócić ją w lewo, a zablokowania w prawo. Poza tym pozycja ramki ma wpływ na miejsce węży, przez które przepływa płyn do chłodzenia wodnego.

Sprawdź też: Czym jest chłodzenie wodne karty graficznej? Czy warto dać mu szansę?

Najlepiej wybrać optymalne miejsce, które nie będzie kolidować z innymi modułami. Kiedy mamy już ustaloną pozycję blokopompki, założoną ramkę to możemy przykręcić ją za pomocą śrubek do uchwytów płyty głównej. Blokopompkę najlepiej przykręcać naprzemiennie, wtedy pasta równomiernie rozprowadzi się po procesorze. Na koniec podłącz przewody do blokopompki i wyprowadź je górą na tył obudowy.

Rodzaje instalacji systemów chłodzenia

Wyróżnia się kilka rodzajów instalacji chłodzenia, które różnią się od siebie umiejscowieniem radiatora, kierunkiem wyprowadzania węży i sposobem zamontowania wentylatorów. Radiator można zamontować na górze, z przodu lub na dole obudowy komputera. Każda z tych lokalizacji ma realny wpływ na wydajność chłodzenia wodnego.

montaż chłodzenia wodnego
Samodzielny montaż nowego chłodzenia może być całkiem przyjemną formą spędzania czasu

Montaż radiatora na dole obudowy nie jest zalecaną konfiguracją. Zamontowane w ten sposób chłodzenie do komputera zmniejsza wydajność odprowadzania ciepła i skraca żywotność systemu chłodzenia wodą. Montaż chłodnicy na górze zapewnia najlepszą wydajność chłodzenia wodnego. Niestety w przypadku niektórych obudów, może nie być miejsca na jej górny montaż. Trzecią konfigurację stanowi montaż radiatora z przodu obudowy, w którym rurki mogą być wyprowadzone w dół i górę. Lepszą temperaturę zapewnia system z rurkami wyprowadzanymi w dół.

O czym pamiętać przy montażu chłodzenia?

Przed rozpoczęciem montażu warto zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Należy rozważyć umiejscowienie radiatora i wentylatorów. Ich lokalizacja wpływa na to, jak działa procesor lub inne podzespoły. Poza tym istotna jest kolejność montażu poszczególnych elementów w obudowie komputera.

Lokalizacja radiatora

Komputer chłodzony cieczą jest wyposażony w radiator, który odpowiada za chłodzenie cieczy. Jego lokalizacja odgrywa ważną rolę, ponieważ wpływa na pracę całego procesora. Najlepszą wydajność zapewnia montaż chłodnicy na górze obudowy. Natomiast najgorzej pod względem wydajnościowym wypada jej montaż na dole. W niektórych modelach komputerów minusem może być brak miejsca w obudowie na zamontowanie najlepszej konfiguracji.

Sprawdź też: Konfigurator PC – składanie komputera online to pestka

Obudowa komputera

Komputer z chłodzeniem wodnym jest odpowiedni dla osób, które pracują w zaawansowanych programach lub dla graczy. Profesjonalni gracze szczególną uwagę zwracają na chłodzenie wodne karty graficznej, która podczas intensywnych rozgrywek narażona jest na przegrzanie. Niestety nie każdy może zastosować w swoim komputerze chłodzenie wodne karty graficznej. Niektóre obudowy mogą nie mieć wystarczająco dużo miejsca na dodatkowe chłodzenie karty graficznej lub procesora.

Podsumowanie

Chłodzenie wodne w komputerze to dobry wybór. Niemniej jednak należy pamiętać, że na jego wydajność ma wpływ sposób instalacji całego układu, w tym chłodnicy. Jeżeli nie posiadamy wystarczającej wiedzy i doświadczenia, to warto zlecić montaż chłodzenia wodnego specjalistycznym firmom.

specyfikacja komputera scroll styczen 2023

Sprawdź też: Budowa komputera: jak złożyć komputer

11
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *