chłodzenie wodne karty graficznej

Technologia

31.01.2023 18:45

Czym jest chłodzenie wodne karty graficznej? Czy warto dać mu szansę?

Komputery Podzespoły
10
0
0
10
0

Chłodzenie wodne karty graficznej staje się coraz popularniejszą metodą na utrzymanie odpowiedniej temperatury tego elementu. Dlaczego tak się dzieje i czym właściwie charakteryzuje się chłodzenie cieczą?

Współczesne karty graficzne są o wiele bardziej skomplikowanymi układami niż ich pierwowzory, które powstawały jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu. W tej sferze nadal jesteśmy w stanie obserwować naprawdę gigantyczny rozwój technologiczny, a możliwości tych komponentów mogą robić naprawdę kolosalne wrażenie. By jednak karta graficzna mogła bez przeszkód pracować na pełnych obrotach, a przy okazji nie przeciążać się w mocnym stopniu, konieczne jest zapewnienie jej komfortowych warunków działania.

Jak to zrobić? Oczywiście warto w tym przypadku wspomnieć jest chociażby o chłodzeniu, które w przypadku tak mocnych i zasobożernych elementów, jak karty graficzne musi stać na bardzo wysokim poziomie. Odpowiednie chłodzenie będzie bowiem miało przełożenie nie tylko na działanie karty graficznej, ale również i całego komputera. Niektóre osoby są fanami niekonwencjonalnych podejść do tego tematu, a reprezentantem tego nurtu bez wątpienia jest chłodzenie wodne karty graficznej. Dlaczego jednak chłodzenie cieczą jest popularne i o co w tym właściwie chodzi? Właśnie nad tymi kwestiami pochylimy się w poniższym tekście!

Co to jest chłodzenie wodne karty graficznej?

W pierwszej kolejności wypadałoby tak naprawdę wyjaśnić, na czym polega chłodzenie karty graficznej cieczą. Osoby niezbyt orientujące się w tym pojęciu mogą być bowiem w pierwszej chwili dość zakłopotane – woda nie jest najlepszym partnerem jakiejkolwiek elektroniki. To właśnie dlatego, mimo że wszędzie spotkamy się z terminem chłodzenie wodne, jest w tym celu wykorzystywana specjalnie przygotowana ciecz, która składem bardziej przypomina płyn chłodniczy wykorzystywany w motoryzacji. 

Tego typu płyn nie przewodzi prądu, nie poddaje się wrzeniu w temperaturze 100 stopni, a także ma działanie antykorozyjne. Przepływająca w pobliżu układów ciecz przechwytuje od nich ciepło, które następnie jest bezpiecznie oddawane w części chłodzącej. Jako że jest to obieg zamknięty, ponownie schłodzony płyn zaczyna swoją wędrówkę od nowa.

chłodzenie wodne karty graficznej
Pewnie słyszałeś, że cieczą można chłodzić CPU, ale czy wiedziałeś, że również kartę graficzną?

Przewaga chłodzenia wodnego GPU nad powietrznym

Dlaczego chłodzenie wodne PC posiada tylu entuzjastów? Przede wszystkim jest to szalenie skuteczny sposób na utrzymanie temperatury całego urządzenia w ryzach. Taka ciecz świetnie odprowadza ciepło. Dodatkowo chłodzenie wodne jest bardzo ciche – pod tym względem nawet najlepsze wentylatory nawet nie są w stanie się do niego umywać. Systemy chłodzące tego typu są również bardzo często naprawdę ładnie zaprojektowane, wykorzystując chociażby podświetlenie RGB. W połączeniu z rozpraszającą światło cieczą daje to naprawdę zjawiskowy efekt.

Sprawdź też: Jak działa chłodzenie wodne? Wszystko o chłodzeniu AiO

Chłodzenie wodne karty graficznej – wady

Oczywiście stosowanie chłodzenia wodnego w elektronice nie jest pozbawione jakichkolwiek minusów, a żeby dochować dziennikarskiej rzetelności, warto jest o nich wspomnieć. Najbardziej może tu zaboleć cena – dobrej jakości systemy chłodzenia wodnego nie należą niestety do najtańszych, co jest spowodowane ich skomplikowaniem, ale również wydajnością.

Z drugiej strony oszczędzanie na chłodzeniu wodnym i wybieranie tańszych układów tego typu może nieść za sobą katastrofalne skutki. Jeżeli tego typu układ ulegnie rozszczelnieniu uczyni on w podzespołach naszego komputera prawdziwe spustoszenie. To właśnie dlatego w momencie, gdy chcemy zamontować w naszym komputerze chłodzenie wodne, powinniśmy skierować się do specjalistów, którzy będą w stanie dokładnie zająć się tą kwestią.

Sprawdź też: Które chłodzenie wodne jest najlepsze? Test 16. modeli na moreleTV

Rodzaje chłodzeń wodnych stosowanych w GPU

Świat układów chłodzenia wodnego jest o wiele szerszy niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka. Na rynku możemy znaleźć wiele ciekawych rozwiązań, które z pewnością będą w stanie przypaść nam do gustu w zależności od stopnia naszego zaawansowania oraz naszych potrzeb. O jakich typach należy jednak wspomnieć w szczególności?

Karty graficzne fabrycznie chłodzone cieczą

Wiele nowoczesnych kart graficznych posiada fabryczne chłodzenie cieczą. Choć oczywiście jest to kosztowne rozwiązanie, daje nam pewność co do jakości wykończenia oraz skuteczności. Takie karty graficzne są fabrycznie przystosowane do działania z cieczą, dzięki czemu poza zamontowaniem takiego układu w komputerze (lub kupna gotowego sprzętu) nie musimy robić nic więcej.

chłodzenie wodne karty graficznej
Czy chłodzenie GPU cieczą wiążę się z wymiernymi korzyściami, które wykraczają poza samą lepszą prezencję?

GPU AIO

Rewolucyjną metodą, która od kilku lat stale wzbiera na popularności, są zestawy chłodzenia AIO, czyli all-in-one. Są to małe urządzenia, których centralną częścią jest blokopompa łącząca charakterystykę pompy wody oraz bloku chłodniczego. Jest to prosty komponent, który można zamontować nawet posiadając podstawową wiedzę informatyczną.

Customowy układ chłodzenia cieczą do GPU

Znasz się na komputerach i chcesz zapewnić sobie maksymalną skuteczność chłodzenia? Możesz skonstruować układ chłodzenia wodnego samodzielnie! Oczywiście do tego będzie potrzebna ci wiedza na temat tego, jaka długość i szerokość wężyków będzie potrzebna, jaką przepustowością będzie musiała charakteryzować się pompa, a także gdzie będzie trzeba rozmieścić konkretne elementy. Jeżeli nie czujesz się w tym na siłach, lepiej nie ryzykować i sięgnąć po inne, mniej skomplikowane rozwiązanie.

Sprawdź też: Chłodzenie wodne czy powietrzne – które lepiej wybrać do komputera?

Jakie akcesoria będą niezbędne do zbudowania customowego chłodzenia GPU?

Chcesz samodzielnie skonstruować chłodzenie wodne do swojego komputera? Poza umiejętnościami i wiedzą, konieczne jest skompletowanie wcale nie tak małej listy elementów. Przede wszystkim potrzebny jest rezerwuar, czyli zbiornik na płyn, w którym układ jest odpowietrzany, a ciecz przechowywana w momencie, gdy nie jest wykorzystywana. Nie można również zapomnieć o wydajnej pompie, która będzie rozdysponowywać płyn po układzie, odpowiednie rurki czy węże, kompatybilne do nich złączki, chłodnica, blok wodny w którym ciecz będzie odbierać ciepło, a także sam płyn, przy wyborze którego powinniśmy rozważyć wiele zmiennych. Na tych komponentach nie możemy oszczędzać, bowiem od wydajności i wytrzymałości układu chłodzenia zależy bezpieczeństwo naszej całej maszyny!

Źródło obrazów: corsair.com, gpumag.com

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu
10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *