1. Scroll
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest throttling? Jakie zagrożenie stanowi dla Twojego urządzenia?

Poradniki

29.09.2021 16:56

Czym jest throttling? Jakie zagrożenie stanowi dla Twojego urządzenia?

Komputery Telefony i tablety
6
0
0
6
0

Przegrzewanie się urządzeń elektronicznych to coraz powszechniejszy problem. Jego objawem jest tak zwany throttling, który obniża taktowanie procesora i karty graficznej – czym jest ten proces i w jaki sposób wpływa on na nasze urządzenie?

Thermal throttling w laptopie/komputerze/smartfonie – co to jest?

Co to jest thermal throttling? Najprościej rzecz ujmując, jest to niepożądane przegrzewanie się procesora lub karty graficznej. Przekroczenie maksymalnej temperatury, w jakiej powinien pracować dany układ, może znacząco wpłynąć na pracę naszego urządzenia. Efektem tego procesu jest bowiem obniżenie taktowania jednostki. W praktyce sprowadza się to do spadku wydajności laptopa, komputera stacjonarnego bądź też smartfona.

throttling
Throttling rzecz jasna, nie objawia się w ten sposób, jednak czasem w Twoim komputerze może być bardzo gorąco / Źródło: rockymtnruby.com

Najczęściej spotyka się ten problem podczas wykorzystywania maksymalnej wydajności urządzenia: czyli podczas grania w gry komputerowe, używania wielu aplikacji naraz czy też oglądania filmów. Problematyczne są tutaj także konstrukcje, zwłaszcza laptopów gamingowych, w których thermal throttling jest niemalże codziennością. Wynika to z trendu polegającego na odchudzaniu urządzeń kosztem sprawnego układu chłodzącego. Producenci robią wszystko, by na przykład laptopy były jak najlżejsze. Niska waga to pożądany parametr, na który klienci zwracają uwagę, nie zastanawiając się, co może być konsekwencją wychudzonej konstrukcji. Podobna moda ma miejsce w kontekście urządzeń mobilnych. Dlatego dziś nawet w smartfonach zachodzić może throttling termiczny.

Dlaczego thermal throttling jest niebezpieczny dla urządzenia?

Throttling procesora bądź karty graficznej ma na celu zmniejszenie jego taktowania i ograniczenie nagrzewania. Jest to normalny proces, który chroni nasze urządzenie przed nadmiernymi temperaturami. Jeśli zachodzi on jednak zbyt często lub też jest wynikiem pewnych problemów konstrukcyjnych, to na dłuższą metę będzie stanowił zagrożenie. Przegrzany procesor lub karta graficzna mogą się zwyczajnie uszkodzić, a nawet zniszczyć. Gdy dojdzie do tego w laptopie, wszelka naprawa bądź wymiana będzie bardzo kosztowna. Być może nawet do tego stopnia, że bardziej opłaci się nam zakup nowego urządzenia i spisanie na straty starego.

Zobacz: Undervolting – co to jest? Jak przeprowadzić undervolting procesora i karty graficznej

Jak zidentyfikować thermal throttling w swoim urządzeniu?

Identyfikacja thermal throttlingu jest dosyć prostym zadaniem. Eksperci radzą włączyć na dłuższy czas aplikację, która mocno obciąża podzespoły komputera (niech to będzie na przykład nowa gra komputerowa z wysokimi wymaganiami sprzętowymi). Jednocześnie włączamy wówczas program do monitorowania temperatury karty graficznej i procesora. Przydają się do tego takie aplikacje jak GPU-Z, CPU-Z, czy też HWMonitor. Po przeprowadzeniu takiego testu powinniśmy mieć jasny obraz sytuacji i wiedzieć, czy nasze urządzenie ma kłopoty z pracą na zbyt wysokich obrotach.

Jak uniknąć tego problemu?

Niektórzy internauci zastanawiają się na forach, jak wyłączyć throttling CPU. Jest to jednak źle postawione pytanie. Wiemy już, co to jest throttling, i że jest to w gruncie rzeczy pożądany proces. Zamiast objawów, powinniśmy leczyć przyczyny. To, że karta graficzna czy procesor obniżają w pewnym momencie taktowanie, może być spowodowane kilkoma różnymi czynnikami. I to na powodach tego procesu warto się skupić.

throttling a kurz
Zalegający kurz na podzespołach dorzuca swoje trzy grosze w kwestii podnoszenia temperatur

Jak już zostało wspomniane wyżej, uproszczone i nadmiernie odchudzone konstrukcje laptopów to jeden z najczęstszych powodów przegrzewania się urządzeń. Oczywiście sami nie zmienimy budowy naszego przenośnego komputera, ale możemy wspomóc pracę chłodzących go wentylatorów. Najbardziej domowym rozwiązaniem jest przeczyszczenie laptopa sprzężonym powietrzem. Na rynku dostępne są także stacje chłodzące, na których umieścić można nasze urządzenie. W ten sposób będzie ono wentylowane od dołu, co także powinno zredukować problemy z throttlingiem.

Dodatkowo choćby Windows 10 oferuje możliwość włączenia power throttlingu. Specjalna aplikacja pozwala na zredukowanie poboru mocy przez aplikacje, które masz odpalone w tle, ale z nich nie korzystasz. W ten sposób komputer przekierowuje swoje moce przerobowe na program, z którego akurat korzystasz.

Sprawdź: Co to jest teselacja i jak wpływa na grafikę gier?

CPU throttling – co to jest?

Wielu internautów może wiedzieć, co to jest throttling CPU, ale nie odróżniać go od thermal throttlingu. Różnica jest tylko pozornie subtelna. CPU throttling to proces zwany inaczej dynamicznym skalowaniem częstotliwości. W jego ramach procesor zmniejsza pobór mocy w określonych sytuacjach, np. gdy zwyczajnie niewymagane są pełne obroty. W efekcie praca komputera jest cichsza, wymaga mniej energii, a podzespoły utrzymywane są w niskiej temperaturze. Z kolei thermal throttling jest działaniem bezpośrednio wynikającym ze zbyt dużej temperatury procesora. W większości wypadków jest to zwyczajnie niepożądane i świadczy o problemach z nagrzewaniem się naszego komputera.

Chłodzenie CPU – wybierz nowe dla swojego procesora i zbij wysokie temperatury

Wciąż zbyt mało użytkowników laptopów rozumie, co to jest throttling. Niestety, gdyby ta wiedza była powszechniejsza, zapewne wielu wizyt w serwisach komputerowych udałoby się uniknąć. Ten problem, z racji na trendy w konstrukcjach laptopów i tendencję do nadmiernego ich odchudzania, będzie pojawiał się coraz częściej. Świadomi użytkownicy laptopów powinni mieć to na uwadze i aktywnie zabezpieczać się przed przegrzewaniem procesorów i kart graficznych.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.