komputer z chłodzeniem wodnym

Technologia

31.01.2023 11:47

Chłodzenie wodne czy powietrzne – które lepiej wybrać do komputera?

Komputery Podzespoły
10
0
0
10
0

Chłodzenie wodne czy powietrzne? Który rodzaj chłodzenia wybrać do komputera? Jakie są zalety i wady chłodzenia wodnego i chłodzenia powietrznego? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście!

Układ chłodzenia wodnego i powietrznego obniżają temperaturę podzespołów komputera. O tym, który układ najlepiej wybrać, dowiesz się z tego artykułu. Wyjaśniamy zasady działania oraz analizujemy wady i zalety każdego rodzaju chłodzenia.

Chłodzenie wodne czy powietrzne – co wybrać?

Wszystkie sprzęty elektroniczne wytwarzają ciepło, które powinno być odprowadzane na zewnątrz. W przypadku komputerów zagrożone przegrzaniem są ich podzespoły. Szczególnie narażone na zbyt wysoką temperaturę są: procesor, karta graficzna, pamięć RAM i płyta główna.

Większość komputerów stacjonarnych jest wyposażonych w standardowe chłodzenie w wersji BOX, które jest wbudowane w jednostkę stacjonarną. Niestety, przy takich komputerach radiator jest zbyt mały, przez co niewydajny. Wentylator zbyt duży i aby schłodzić podzespoły komputera, pracuje na bardzo wysokich obrotach, w wyniku czego staje się coraz głośniejszy.

Chłodzenie wodne nie tylko jest skuteczne, ale i świetnie się prezentuje
Chłodzenie wodne to o wiele skuteczniejsze rozwiązanie od powietrznego

W komputerach profesjonalnych, które służą do gamingu czy projektowania w zaawansowanych programach, producenci coraz częściej nie dodają chłodzenia w wersji BOX. Z prostego powodu – mogłoby nie sprostać oczekiwaniom użytkowników. Dlatego poza wersją BOX do chłodzenia podzespołów komputera możemy wybrać jeden z dwóch rodzajów chłodzenia – chłodzenie wodne lub chłodzenie powietrzne.

Zasada działania chłodzenia wodnego

Chłodzenie wodne procesora lub pozostałych podzespołów polega na obniżaniu temperatury poprzez chłodzenie cieczą. Warto w tym momencie wspomnieć, że ciecz do chłodzenia wodnego nie jest zwykłą wodą. Jest to specjalna ciecz przystosowana do działania w układzie chłodzenia, która nie przewodzi prądu i zawiera składniki antykorozyjne. Mimo tych właściwości nie można narażać podzespołów na bezpośredni kontakt, dlatego każdy zestaw chłodzenia wodnego powinien być szczelny.

Teraz przejdźmy do tego, jak działa chłodzenie wodne. System chłodzenia wodnego składa się z kilku elementów, a każdy w układzie jest istotny i odgrywa ważną rolę. System chłodzenia składa się z: bloku wodnego procesora, bloku wodnego karty graficznej, pompy, zbiornika, chłodnicy, wężyków. W jednym systemie może znajdować się kilka bloków wodnych.

Sprawdź też: Konfigurator PC – składanie komputera online to pestka

Taki blok wodny jest wymiennikiem ciepła i może znajdować się przy procesorze lub karcie graficznej. Przez niego przepływa ciecz chłodząca, którą w ruch wprawia pompa. Wprawiona w ruch ciecz zabiera ciepło z GPU lub CPU i trafia do chłodnicy, a wentylatory odprowadzają ciepłe powietrze na zewnątrz. Ciecz przepływa przez wężyki, a cały proces dzieje się w układzie zamkniętym, zwanym AIO (all in one, czyli wszystko w jednym). Schłodzona w radiatorze ciecz wraca do obiegu.

Zalety i wady chłodzenia wodnego

Chłodzenie wodne zwiększa wydajność chłodzenia i to z bardzo prostego powodu – ciecz do chłodzenia nie nagrzewa się tak szybko. Komputer z chłodzeniem wodnym może być wyposażony w kilka wymienników ciepła (bloków wodnych). A cały układ nie generuje takiego hałasu – chłodzenie wodne procesora jest prawie że bezgłośne. Kolejną zaletą są niewielkie rozmiary całego układu, który nie utrudnia dostępu do gniazd na płycie głównej, poza tym można go zamontować na zewnątrz obudowy.

Zestawy chłodzenia wodnego AIO są proste w montażu. Inaczej jest, gdy zdecydujemy się na otwarty układ chłodzenia wodnego. Montaż takiego układu wymaga specjalistycznej wiedzy, a to może wiązać się z wysoką ceną.

Układ chłodzenia wodnego AIO wymaga konserwacji po instalacji. Należy systematycznie sprawdzać stan bloków wodnych, chłodnicy i wężyków oraz wymieniać ciecz chłodzącą. Wszelkie nieszczelności mogą uszkodzić komputer, więc warto kontrolować ich stan techniczny.

Zasada działania chłodzenia powietrznego

Celem chłodzenia powietrznego, podobnie jak wodnego, jest odprowadzenie ciepła od podzespołów narażonych na przegrzanie. W systemie chłodzenia powietrzem ciepło jest transportowane z IHS procesora, na którym znajduje się pasta termiczna. Przechodzi na przewodzącą podstawkę, która jest wykonana z miedzi lub aluminium, a z podstawki ciepło przepływa do rurek cieplnych. Rurki cieplne przewodzą ciepło do radiatora, który zbudowany jest z cienkich metalowych żeberek, a ciepłe powietrze rozpraszane jest przez wentylator na zewnątrz.

Sprawdź też: Kalkulator mocy zasilacza – oblicz wymaganą moc PSU

W tym układzie istotna jest jakość podstawki, wykonana z miedzi absorbuje najwięcej ciepła. Na wydajność chłodzenia powietrznego wpływa także jakość żeberek radiatora i klamry. Niektóre układy chłodzenia posiadają dwa wentylatory. Jeden chłodzi radiator, wprowadzając zimne powietrze, a drugi odprowadza ciepło na zewnątrz.

Zalety i wady działania powietrznego

Układy chłodzenia powietrznego są dobrym rozwiązaniem, gdy nie posiadamy dużego budżetu. Zajmują trochę więcej miejsca, ponieważ są montowane w obudowie komputera. Mogą ograniczać dostęp do banków pamięci i gniazd. Poza tym w chłodzeniu powietrznym słychać pracę wentylatorów, co niektórych może rozpraszać.

Chłodzenie powietrzne procesora jest dość wydajne, jednak mogą pojawić się problemy, kiedy komputer znajduje się w małym pomieszczeniu. Brak przepływu chłodniejszego powietrza powoduje, że wentylator chłodzi radiator ciepłym powietrzem.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Konserwacja wiąże się z rozkręceniem obudowy, wymianą past termoprzewodzących, wyczyszczeniem wentylatorów i kontrolą stanu technicznego radiatorów. Jeśli jesteśmy sami w stanie wykonać taką konserwację, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby to zrobić. Osobom nieznającym się na konserwacji, zalecamy zlecić prace specjalistom.

Porównanie chłodzenia wodne i powietrznego – które lepsze?

Postaramy się odpowiedzieć na kluczowe pytanie, jakie chłodzenie jest lepsze wodne czy powietrzne. I niestety, nie ma jednej odpowiedzi, ale są pewne uwarunkowania tych systemów, które pomogą w wybraniu odpowiedniego układu.

Jeśli wymagasz od swojego PC bardzo cichej pracy, to na pewno układ chłodzenia cieczą jest dla Ciebie właściwym rozwiązaniem. Cechuje ten system efektywność chłodzenia, ponieważ ciecz nie nagrzewa się tak szybko jak metalowe elementy. Cena niestety przemawia na niekorzyść. Jest to rozwiązanie droższe niż chłodzenie powietrzne.

Pamiętaj o utrzymaniu w czystości chłodzenia powietrznego
Chłodzenie powietrzne wymaga regularnego czyszczenia

Jeśli nie planujesz ekstremalnego overlockingu, to możesz zdecydować się na chłodzenie powietrzne, natomiast w przypadku bogatych planów na overlocking koniecznie wybierz chłodzenie wodne. Kolejnym czynnikiem determinującym wybór jest obudowa. Przy ograniczonym miejscu w obudowie warto sięgnąć po układ wodny, a jeśli obudowa nie stanowi problemu, to można pokusić się o system chłodzenia powietrznego.

Chłodzenie wodne sprawdzi się w komputerach o bardzo wysokiej wydajności, czyli w konfiguracjach z procesorami Intel. Dlatego do chłodzenia procesora Intel (np. Intel Core i7 czy i9) warto wybrać chłodzenie wodne. Intel oferuje również chłodzenie coolerami.

W zestawieniu chłodzenie wodne vs powietrze, kto u Ciebie wygrywa?

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *