logitech mx mechanical

Recenzje

11.10.2022 11:37

Logitech MX Mechanical – recenzja klawiatury doskonałej?

Komputery Peryferia Zakupy
18
0
5
18
0

Logitech MX Mechanical to pierwsza w portfolio marki klawiatura biurowa z przełącznikami mechanicznymi. Czy to najlepsza klawiatura do pracy? Sprawdźmy.

Klawiatura biurowa to często sprzęt o wątpliwej jakości. Spacerując alejkami typowego open space, można zauważyć, że na biurkach pracowników najczęściej spoczywają tanie i bardzo tanie modele. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że przecież wcale nie trzeba niczego lepszego. Klawiatura ma służyć do wprowadzania tekstu i robi to niezależnie od tego, czy kosztuje kilkanaście, czy kilkaset złotych. Skoro więc tania klawiatura do komputera robi dokładnie to samo, co droga, dlaczego warto zapłacić więcej?

Z perspektywy kogoś, kto raczej nie interesuje się sprzętem komputerowym, droższa klawiatura różni się od tej tańszej najczęściej tym, że jest bezprzewodowa. Gracze wiedzą też o istnieniu takiego wariantu jak klawiatura mechaniczna, szczególnie przydatna w wirtualnych potyczkach. Wystarczy jednak przyjrzeć się bliżej, by zauważyć dość dużą różnorodność między poszczególnymi modelami. Również klawiatura biurowa to obecnie pojęcie zdecydowanie szersze niż wcześniej.

KODY RABATOWE MORELE

Tym, do czego dopłacamy w przypadku klawiatury do pracy, jest ergonomia, przekładająca się na wyższy komfort korzystania z urządzenia, nawet jeśli używamy go przez kilka godzin dziennie. Skoro więc klawiatura jest sprzętem wpływającym na wygodę pracy, nie warto na niej oszczędzać. Rozumie to coraz większe grono użytkowników, dlatego klawiatury biurowe z wyższej półki cenowej sprzedają się coraz lepiej. O serca i portfele walczy również firma Logitech, między innymi za sprawą genialnego modelu Logitech MX Keys.

Choć MX Keys to klawiatura ciesząca się rewelacyjną opinią użytkowników, spora grupa nie decyduje się na jej zakup ze względu na charakterystykę – to klawiatura membranowa ze wszystkimi wadami i zaletami tego rozwiązania. Klawiatura mechaniczna do biura była zatem produktem, którego mocno brakowało w ofercie marki Logitech. Pod jej nieobecność wyborem numer jeden stała się mechaniczna klawiatura Keychron, dostępna w wielu wariantach, różniących się od siebie wielkością i zastosowanymi przełącznikami. Przyszedł jednak czas, by uzupełnić brak w ofercie i pokazać konkurencji miejsce w szeregu. Ma to zrobić klawiatura Logitech MX Mechanical, która podobnie jak produkty Keychron występuje w kilku wariantach o różnej wielkości i różnych przełącznikach. To właśnie tej klawiaturze, w najbardziej popularnej konfiguracji, przyglądałem się uważnie w ostatnim czasie.

logitech mx mechanical
Logitech MX Mechanical – doskonała klawiatura do pracy biurowej?

Sprawdź też: Logitech POP – recenzja zestawu. Klawiatura i mysz z klasą!

Logitech MX Mechanical – rozpakowanie, specyfikacja, pierwsze wrażenia

Jak wspomniałem wcześniej, klawiatura biurowa Logitech MX Mechanical trafiła do mnie w najpopularniejszej konfiguracji, w jakiej można znaleźć ją w polskich sklepach. To model pełnowymiarowy, wyposażony w blok numeryczny. Zastosowane przełączniki Logitech określa jako ciche sprężynujące. Co konkretnie kryje się pod tym określeniem? Uważane za jedne z najlepszych (o ile nie najlepsze) niskoprofilowe przełączniki na rynku – Kailh Choc V2 w wersji brązowej. Brzmi zachęcająco.

Logitech MX Mechanical występuje również w wariantach z przełącznikami niebieskimi (Kailh Choc V2 Blue) i czerwonymi (Kailh Choc V2 Red). Szkoda jedynie, że dostępność dwóch pozostałych wariantów jest raczej niewielka. W ciągłej sprzedaży występują właściwie tylko w sklepie internetowym producenta, gdzie ceny często bywają znacznie wyższe od rynkowych. Do wyboru dwa rozmiary – opisywany przeze mnie MX Mechanical i MX Mechanical Mini w popularnym formacie 60%, przywodzącym na myśl klawiatury używane w mniejszych laptopach.

przełączniki klawiatury mechanicznej
Brązowe przełączniki niskoprofilowe – praca na nich wymaga dłuższej chwili przyzwyczajenia

Typowe dla produktów Logitech z wyższej półki cenowej ciemne opakowanie zwiastuje, że mamy do czynienia z niebylejakim urządzeniem, choć zawartość wnętrza jest raczej skromna. Poza klawiaturą i niezbędną dokumentacją znajdziemy tam wyłącznie przewód USB-C do ładowania i kablowej łączności z komputerem, a także adapter Logi Bolt dla komputerów bez interfejsu Bluetooth.

Specyfikacja klawiatury Logitech MX Mechanical prezentuje się następująco:

  • Model: Logitech MX Mechanical
  • Typ: klawiatura mechaniczna biurowa
  • Rozmiar: pełnowymiarowa
  • Zgodność: Windows, macOS, Linux, Chrome OS, Android, iOS
  • Podświetlenie: tak, białe
  • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, Logi Bolt
  • Dołączone akcesoria: dokumentacja, adapter Logi Bolt, przewód USB-A – USB-C
  • Kolor: grafitowy
  • Wariant: pełnowymiarowy, Kailh Choc V2 Brown (ciche sprężynujące)
  • Cena: 699 złotych.

O ile moment rozpakowania nie przynosi większych emocji, tak pierwsze chwile w towarzystwie klawiatury Logitech MX Mechanical należą do tych przyjemnych. Wystarczy bowiem wyjąć klawiaturę z pudełka, położyć na biurku i spróbować coś napisać, by szybko utwierdzić się w przekonaniu, że podjęta decyzja zakupowa była właściwa. Tutaj po prostu czuć, za co tak właściwie zapłaciliśmy. Klawiatura sprawia wrażenie ciężkiej i stabilnej, przez co nie ma obaw o przesuwanie się na biurku podczas pisania.

O jakości wykonania powiedzieć można tylko jedno – to absolutnie najwyższa półka na rynku klawiatur. Zero ostrych krawędzi, zero nieprzyjemnych w dotyku powierzchni, zero niedoróbek produkcyjnych. Są za to bardzo przyjemne klawisze, wykonane z tworzywa o bardzo wysokiej jakości. Przyjemne do tego stopnia, że już pierwszy kontakt z palcami zachęca do pracy nad dłuższym tekstem.

podświetlenie logitech mx mechanicalk
Dyskretne, białe podświetlenie świetnie sprawdza się w ciemności

Ta sama klawiatura do komputera, laptopa, tabletu i smartfona? To właśnie Logitech MX Mechanical!

Wzorowa jakość wykonania i zastosowanych materiałów wykończeniowych sprawia, że pierwsze wrażenia po rozpakowaniu klawiatury Logitech MX Mechanical są bardzo pozytywne. Dalej jest tylko lepiej, zwłaszcza gdy chcemy sparować ją z więcej niż jednym urządzeniem. W moim przypadku zdecydowałem się na połączenie z komputerem stacjonarnym za pomocą dołączonego odbiornika Logi Bolt, a także na sparowanie z laptopem za pomocą Bluetooth. Niezależnie od wybranej metody komunikacji parowanie przebiegło błyskawicznie, przez co po dosłownie kilku minutach mogłem korzystać z klawiatury i na komputerze, i na laptopie. Do przełączania się między urządzeniami służą trzy przyciski funkcyjne, umieszczone nad klawiszami Insert, Home i Page up. Prosto, intuicyjnie, wygodnie, a przede wszystkim błyskawicznie.

Pracę na wielu sprzętach ułatwia oprogramowanie Logi Options+. Należy jednak pamiętać o tym, że pełnię możliwości uzyska dopiero wtedy, gdy do klawiatury dołączymy myszkę z tej samej serii, na przykład Logitech MX Master 3S, z której korzystałem podczas przygotowywania niniejszego materiału. Dysponując parą akcesoriów Logitech, możemy za pomocą funkcji Options+ Flow  bardzo wygodnie przenosić tekst, obrazy i pliki między sparowanymi komputerami. Co bardzo istotne, również wtedy, gdy jeden z nich to komputer z systemem Windows, a drugi MacBook albo iMac. Możliwości konfiguracji samej klawiatury są natomiast raczej ubogie. Nie ma funkcji rejestracji makr, co niektórzy mogą uznać za spory mankament recenzowanej klawiatury.

Pewna niedogodność wiąże się również ze zmianą standardu odbiornika bezprzewodowego. Dotychczas stosowany przez firmę Logitech Unifying zastąpiony został nowszym – Logi Bolt. Niestety, standardy nie są ze sobą kompatybilne. Oznacza to, dla przykładu, że klawiatura Logitech MX Mechanical nie połączy się z odbiornikiem Logitech Unifying, a myszka zgodna z Logitech Unifying (taka jak Logitech MX Master 3) nie połączy się z Logi Bolt. Jeśli zatem komputer, z którym mają pracować obydwa akcesoria, nie posiada modułu łączności Bluetooth, będzie trzeba korzystać z dwóch odbiorników w tym samym czasie albo zmienić myszkę na nowszy model, zgodny z Logi Bolt.

logitech mx mechanical logitech mx master 3s
Klawiatura Logitech MX Mechanical najlepiej sprawdza się w zestawie z myszką Logitech MX Master 3S

Mimo tego mankamentu klawiatura Logitech MX Mechanical może uchodzić za wzór wszechstronności i jest idealnym wyborem do pracy z kilkoma urządzeniami naraz. Akcesoria Logitech to również jeden z najwygodniejszych sposobów na synchronizację komputera z macOS z komputerem z systemem Windows, przynajmniej w zakresie treści, nad którymi pracujemy w danym momencie.

Sprawdź też: Logitech G815 – recenzja klawiatury mechanicznej

Logitech MX Mechanical w codziennej pracy

Jak sprawdza się klawiatura mechaniczna Logitech MX Mechanical w codziennych zastosowaniach? To w dużej mierze zależy od tego, czy uda nam się do niej przyzwyczaić, czy też nie. Niskoprofilowe przełączniki mechaniczne mają to do siebie, że dla niektórych użytkowników mogą okazać się niekomfortowe. Ja również niezbyt za nimi przepadam i choć na recenzowanej klawiaturze pracuje mi się dobrze i całkiem wygodnie, z pewnością nie jest to dla mnie optymalne rozwiązanie. Spotkałem się z głosami, jakoby inna klawiatura tego producenta – Logitech MX Keys – była wygodniejsza, mimo że jest membranowa. Niestety, nie miałem możliwości przekonać się o tym osobiście.

Rozwiązaniem na problem dość nietypowego feelingu podczas pracy z tą biurową klawiaturą mechaniczną może być wybór innych przełączników, co zarekomendował mi kolega, który pracuje z tą klawiaturą nieco dłużej. W jego opinii niebieskie przełączniki niskoprofilowe sprawdzają się zdecydowanie lepiej od brązowych i to właśnie one są najlepszym wyborem dla MX Mechanical. Tej opcji również nie miałem możliwości przetestować, jednak mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że niebieskie przełączniki mogą w tym wypadku sprawdzić się lepiej.

klawiatura mysz monitor biurko
Ten zestaw to sposób na wygodną pracę

Poza nietypową pracą klawiszy MX Mechanical to istny wzór ergonomii. Podświetlenie aktywujące się już w momencie zbliżenia dłoni do klawiatury działa świetnie, dodatkowe skróty klawiszowe okazują się bardzo przydatne (szczególnie często korzystałem z tego do zrzutów ekranu), a fizyczny klawisz blokowania komputera to w mojej opinii strzał w dziesiątkę.

Sprawdź też: Logitech G333 – recenzja. Granie w nowej formie?

Czy na biurowej klawiaturze mechanicznej można grać?

Nie byłbym sobą, gdybym nie przetestował klawiatury Logitech MX Mechanical w kilku grach FPS. Jak wypadła? Bez najmniejszego zaskoczenia – po prostu bardzo dobrze. Owszem, jej pierwszym zastosowaniem jest praca biurowa, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by po godzinach używać jej do grania. Co prawda nie znajdziemy tu wielokolorowego podświetlenia LED RGB czy możliwości korzystania z makr, jednak nie ma mowy o żadnych opóźnieniach czy problemach z rejestracją naciśnięcia kolejnych klawiszy.

W charakterze klawiatury gamingowej Logitech MX Mechanical sprawdza się wystarczająco dobrze, dlatego jeśli chcielibyście kupić tę klawiaturę, ale obawiacie się o jej przydatność w grach, dłużej nie musicie. Absolutnie nie ma konieczności kupowania dwóch klawiatur: do grania i pracy. Ta jedna sprawdzi się w obydwu zastosowaniach.

klawiatura
Które przełączniki wybrać do Logitech MX Mechanical? Rzekomo niebieskie są lepsze od brązowych

Logitech MX Mechanical w parze z macOS – to nie jest najlepszy wybór

Jednym z największych atutów klawiatury Logitech MX Keys jest możliwość zamówienia jej w konfiguracji dedykowanej do obsługi komputerów pracujących pod kontrolą systemu macOS. Model for Mac ma nieco inny układ klawiszy funkcyjnych, przez co pracuje się na nim dużo lepiej właśnie w parze z komputerami Apple. W przypadku MX Mechanical taka opcja nie występuje – mamy ten sam układ klawiszy zarówno dla systemu Windows, jak i macOS. Co prawda klawisze posiadają podwójne oznaczenie, jednak wciąż jest to układ dedykowany systemowi od Microsoftu.

W praktyce oznacza to, że praca na MX Mechanical w systemie macOS nie jest tak komfortowa, jak chociażby na MX Keys for Mac. Szczególnie boleśnie czuć to podczas wpisywania polskich znaków. Na typowej klawiaturze dedykowanej komputerom Apple klawisze Command i Option znajdują się obok siebie, po prawej stronie od spacji. W MX Mechanical zostały rozdzielone dodatkowym klawiszem fn. Jest to klawisz dedykowany wyłącznie skrótom klawiaturowym MX Mechanical, dlatego zmiana jego przypisania nie jest możliwa z poziomu oprogramowania. Chcąc wpisać polski znak wyłącznie za pomocą prawej ręki, musimy sięgnąć kciukiem o jeden klawisz dalej, co w praktyce okazuje się nienaturalne i bardzo niewygodne.

układ klawiszy logitech mx mechanical
Logitech MX Mechanical współpracuje z komputerami Apple, jednak nie jest to wygodne rozwiązanie

Jeżeli komputerem, na którym pracujesz przez większość czasu, jest MacBook albo iMac, zdecydowanie lepiej sięgnąć po klawiaturę MX Keys for Mac bądź jeden z produktów konkurencyjnych, z dedykowanym układem klawiszy.

Czy Logitech MX Mechanical to idealna klawiatura biurowa?

Kiedy tylko wyjąłem z pudełka klawiaturę mechaniczną Logitech MX Mechanical, nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że mam do czynienia z najprawdopodobniej najlepszą klawiaturą do pracy. Z biegiem czasu ten entuzjazm nieco zmalał, jednak z pewnością nie do poziomu, gdzie miałbym odmówić jej rekomendacji zakupowej.

Logitech MX Mechanical to klawiatura, za której zakupem przemawia mnóstwo zalet. Jest świetnie wykonana, doskonale leży na biurku, wyposażona w prawdopodobnie najlepszy system podświetlenia na rynku i dysponuje takimi możliwościami komunikacji z obsługiwanym sprzętem, że trudno nie nazwać ich wzorem do naśladowania dla innych. W dodatku, choć to typowa klawiatura do pracy biurowej, świetnie spisuje się w grach.

Niestety nie obyło się bez kilku mankamentów. Brak kompatybilności wstecznej Logi Bolt może być odczuwalny, podobnie jak niedostępność makr. Mankamentem może być również nietypowa praca najpopularniejszych, brązowych, niskoprofilowych przełączników, przez co MX Mechanical staje się czymś pomiędzy klawiaturą membranową a klawiaturą mechaniczną z przełącznikami o standardowym profilu.

logitech mx mechanical
To jedna z najlepszych klawiatur biurowych na rynku

Kiedy do tego wszystkiego dodamy niefortunne umiejscowienie klawisza fn, mocno obniżające komfort pracy z komputerami Apple, trudno byłoby nazwać Logitech MX Mechanical klawiaturą idealną. Niemniej wciąż pozostaje bardzo dobra, a wszystkim tym, którzy korzystają z systemu Windows, szczerze ją polecam. Pamiętajcie jednak o wyborze właściwych przełączników – te brązowe nie są ideałem wygody.

Sprawdź też: Logitech Lift – recenzja. Pionowa mysz bezprzewodowa do pracy

18
0

Podziel się:

Komentarze (5)

Właśnie klawiatury które nie są ISO są do niczego. Mały enter jest kiepski do pisania. A klawisze niebieskie i brązowe do tego są. Nie rozumiem tego pędu do standardu 101/104 ANSI. Bez dużego entera nigdy nie kupię klawiatury do pisania. A do grania to może go wogóle nie być.

Brak odstępu pod górnym rzędem klawiszy może i dostępność w Europie tylko z wielkim Enterem może być czynnikiem decydującym o nie kupowaniu. Za te pieniądze człowiek chce produktu idealnego. Ten nie wyląda.
Do tego kupowanie na ślepo to problem. Tu trzeba by wejść do sklepu i popisać sobie na każdym z trzech rodzajów pstryczków elektryczków a przy zamawianiu online lipa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *