chłodzenie wodne

Technologia

28.07.2022 23:03

Które chłodzenie wodne jest najlepsze? Test 16. modeli na moreleTV

Komputery moreleTV
10
0
0
10
0

Chłodzenie wodne to popularne rozwiązanie, jednak wiele dostępnych modeli na rynku może utrudniać wybór tego właściwego. Z pomocą przybywa Kamil Erdini z moreleTV, który przygotował wielki test szesnastu chłodzeń AiO w rozmiarze 240 mm.

Arktyczny chłód na procesorze – wielu z nas, graczy, chciałoby mieć takie warunki na jednostce centralnej. Wszelkie problemy z przegrzewaniem się tego podzespołu odeszłyby w niebyt. I choć teoretycznie jest to możliwe (wspomniany Kamil jest jednym ze współautorów materiału dotyczącego udanego chłodzenia podkręconej i9-10900K za pomocą ciekłego azotu, który osiąga temperaturę −195,8 °C!), to jednak dla większości z  nas pozostają dwie opcje: chłodzenie powietrzne lub wodne.

Materiał przygotowany przez Kamila, który pojawił się na kanale moreleTV, dotyczy tej drugiej opcji. Przed Wami wielki test szesnastu chłodzeń wodnych od różnych producentów! Masz zamiar kupić cooler AiO w rozmiarze 240 mm? Wstrzymaj się z zakupem i obejrzyj wpierw ten materiał. Dzięki niemu będziesz bogatszy o nową wiedzę, która ułatwi Ci wybór.

Chłodzenie wodne w jednym rozmiarze? Dlaczego tylko 240 mm?

Wspominałem o 240 mm długości chłodnicy, jednak jak sami doskonale wiecie, na rynku dostępne są także inne rozmiarówki: 120 mm, 280 mm, 360 mm etc. – co z nimi? Czy Kamil zapomniał o nich? Skądże – jak wyjaśnia to sam autor na początku wideo, celem tego wyboru była chęć zachowania porządku. Chłodzenia AiO 240 mm są także najpopularniejszym rodzajem na rynku, który trafia do lwiej części odbiorców. Tym właśnie sposobem Kamil i jego porównanie zadowoli większość z Was.

https://www.youtube.com/watch?v=Y8AQJcI3y1c

Czy to oznacza, że fani większych chłodnic nie mają tu czego szukać? Nie do końca, gdyż autor zaznacza, że w przyszłości planuje przygotować podobne zestawienie dla najpopularniejszych modeli chłodzeń wodnych 280 mm i 360 mm. Jeżeli konwencja przypadnie Wam do gustu i będziecie chcieli więcej porównań tego rodzaju, pamiętajcie o pozostawieniu łapki w górę. Będzie to wyraźnym znakiem dla twórcy, że chcecie więcej podobnych materiałów. Przy okazji zasubskrybowanie kanału moreleTV pozwoli Wam być na bieżąco z każdą nowością – nie tylko nie ominie Was kolejny materiał o chłodzeniach wodnych, ale także każdy inny, który pojawi się na kanale.

Szesnaście modeli chłodzeń wodnych

Tak jest, nie pomyliłem się. W teście Kamila udział weźmie szesnaście chłodzeń. Nie będę wymieniał ich tu wszystkich z nazwy, jednak wspomnę o producentach. W teście udział wezmą sprzęty tak renomowanych producentów jak NZXT, Cooler Master czy Corsair. A nie jest to nawet połowa wymienionych marek, których coolery AiO zostały przez Kamila poddane sprawdzianowi. To kompleksowe porównanie praktycznie wszystkich znanych marek coolerów wodnych, które są bardzo popularne na rynku.

chłodzenie wodne
16 modeli AiO… Kamil miał z tym sporo pracy!

W związku z tym, że to właśnie testy są najważniejszą częścią materiału, Kamil nie mógł poświęcić wiele czasu na przedstawienie każdego urządzenia z osobna w sposób szczegółowy. Nie ma jednak tego złego, gdyż pod materiałem na stronie YouTube dostępne są linki do każdego urządzenia. Tam będziecie mogli dokonać oględzin na spokojnie, zagłębiając się w parametry każdego coolera CPU z osobna. Nie przedłużając, przejdźmy jednak do samych testów.

Sprawdź też: MSI MEG Coreliquid S360 – recenzja AiO dla najbardziej wymagających

Jakim testom poddano chłodzenia AiO?

Clou materiału, czyli testy, którym poddano wszystkie szesnaście chłodzeń, stanowią zdecydowanie jego największą część. I to cieszy, gdyż świadczy o tym, że autor nie podszedł do zagadnienia „po łebkach”. Na czym one polegały? Dajcie szansę wideo, który tu zamieszczamy, i dowiecie się o wszystkim. Tutaj wspomnę tylko, że nie zabrakło sprawdzania i porównania wydajności chłodzenia, generowanego hałasu, stosunku cena/wydajność czy jakości wykonania. Kamil nie zapomniał nawet o omówieniu dodatków, które producent włącza lub nie do swojego AiO, a nawet łatwości montażu. Jest tu praktycznie wszystko, co może Was zainteresować.

Jesteście ciekawi, które chłodzenie okazało się tym najlepszym? Jak poradziły sobie zestawy od NZXT, a jak be quiet!? Trwający niecałe szesnaście minut materiał odpowie na wszystkie pytania. Sprawdźcie go i zostawcie łapkę w górę na znak, że przypadł on Wam do gustu.

Na naszym blogu pojawiła się recenzja chłodzenia AiO Zalman Reserator5 Z36 – sprawdź co o nim sądzimy.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *