dźwięk 5.1

Technologia

04.11.2021 15:02

Piękny i realistyczny dźwięk w grach. Możliwości dźwięku 5.1

Komputery
10
0
0
10
0

Wielokanałowy dźwięk 5.1 w grach staje się coraz częściej nową normalnością gamingu. Wiele produkcji ma świetny sound design, więc nie można się dziwić, że gracze chcą się nim cieszyć w najlepszy możliwy sposób. Czy dźwięk przestrzenny na to pozwala?

Dźwięk 5.1 – co to oznacza?

Właściwie, co to jest dźwięk 5.1? Ta nazwa odnosi się do układu źródeł dźwięku, na który składa się pięć głośników i jeden subwoofer. Zwykle ten schemat stosuje się przy montażu kina domowego, jednak świetnie sprawdza się także w gamingu. Dźwięk wielokanałowy „otacza” gracza ze wszystkich stron, sprawiając wrażenie bycia w samym środku gry. Miejsce, z którego audio zostanie odtworzone, może być wyznaczone przez reżysera dźwięku danej produkcji. O wiele częściej można jednak spotkać silniki gry obliczające w czasie rzeczywistym idealne źródło dźwięku.

Oznacza to, że dźwięk przestrzenny potrafi wynieść realizm rozgrywki na jeszcze wyższy poziom. Przykładowo: sterując czołgiem, w jednej z gier serii Battlefield, będziemy słyszeć odgłosy pracującej maszyny ze wszystkich stron. To rozwiązanie pozwala w pełni wczuć się w ogrywaną produkcję. Gry z fenomenalnym sound designem, takie jak Skyrim, wykorzystują możliwości, które oferuje dźwięk przestrzenny w perfekcyjny sposób.

Dźwięk przestrzenny zmienia całkowicie odczucia podczas słuchania

Do czego przydaje się dźwięk wielokanałowy?

Dźwięk 5.1 sprawdzi się przede wszystkim w produkcjach, które mocno stawiają na jakość sound designu. Zwykle gracze skupiają się na pięknej grafice, czy silniku fizycznym, jednak nic tak nie działa na imersję, co dobra oprawa dźwiękowa. Dźwięk przestrzenny w Wiedźminie 3 kompletnie zmienia oblicze gry. Zwykłe przechadzki po Novigradzie, Beauclair czy Oxenfurcie, które do tej pory gracze skracali do minimum, stały się niezwykłym przeżyciem. Dziesiątki różnych głosów rozlegających się z każdej strony tworzą atmosferę prawdziwego, żywego miasta.

Surround może mieć realny wpływ na decyzje gracza. W najnowszej produkcji Naughty Dog – Ratchet&Clank: Rift Apart, która wspiera oferowany przez PS5 system dźwięku 3D, arsenał gracza może zostać dobrany według różnych odgłosów wydawanych przez bronie. Lepiej brzmiąca spluwa zajmie wtedy miejsce niczym niewyróżniającego się gnata. Podobnie jest w FIFIE 21 – przyśpiewki, które towarzyszą zmaganiom naszej drużyny w Ultimate Team, zyskują niezwykłą głębię. Proces wyboru swoich ulubionych piosenek kibicowskich staje się przez to o wiele bardziej szczegółowy.

Sprawdź też: Dolby Atmos — co to jest? Wszystko na temat technologii trójwymiarowego dźwięku

Czy dźwięk 5.1 zapewnia przewagę w grach?

Niektóre produkcje stawiające na rozgrywkę wieloosobową mogą dużo zyskać na dźwięku wielokanałowym. Surround w CS:GO pozwala na dokładniejsze zlokalizowanie wroga. Dźwięk przestrzenny w odróżnieniu od zwykłego stereo umożliwia określenie, skąd dochodzą odgłosy strzałów, czy kroków. Przy zwykłym 2.1 wiemy jedynie, że przeciwnik znajduje się „gdzieś” z tyłu. Dzięki tworzeniu źródeł pozornych dźwięk 5.1 pozwoli dokładniej określić położenie zagrażającego nam wroga.

Ta technologia potrafi być jednak zawodna, zwłaszcza w słuchawkach. Z tego powodu, patrząc w kierunku esportową, raczej nie spotkamy się z dźwiękiem przestrzennym na żadnym z większych turniejów. Dyskusja pomiędzy zwolennikami stereo, a surround zwykle zamyka się w jednym zdaniu: dobry zestaw stereo zapewnia lepszą jakość dźwięku, za to systemy 5.1 i 7.1 zdecydowanie lepiej pozycjonują dźwięk. Przy cyfrowym surroundzie nie rzadko spotkamy się z kilkoma błędami powodującymi odegranie odgłosów z niewłaściwego miejsca. Dla niedzielnego gracza nie będzie to zbyt dużym problemem, ale dla profesjonalisty bug tego typu może równać się z przegraniem rundy. lub całego spotkania.

Dźwięk 5.1 z pewnością pozwoli usłyszeć lepiej przeciwników podczas rozgrywki

Czy mój komputer może odtwarzać dźwięk przestrzenny?

Nie każdy komputer obsługuje audio 3D. Co jest potrzebne, aby odtwarzać dźwięk 5.1? Karta dźwiękowa to podstawa dla pełnego surround. Większość procesorów posiada zintegrowany soundboard, jednak jakość jego audio pozostawia zwykle sporo do życzenia. Warto więc zainwestować w specjalistyczny sprzęt, zarówno ten wewnętrzny, jak i zewnętrzny.

Poza sprawdzeniem, czy posiadamy odpowiedni sprzęt, do uzyskania dźwięku przestrzennego trzeba także włączyć odpowiednie opcje w ustawieniach systemu. Klikając ikonę głośnika w prawym dolnym rogu ekranu prawym przyciskiem myszy, dostaniemy możliwość włączenia dźwięku przestrzennego. W przypadku różnych wersji systemu ta opcja może być ukryta w ustawieniach dźwięku w panelu sterowania.

Dźwięk 5.1 na słuchawkach

Wirtualny dźwięk 5.1, a nawet 7.1 od niedawna pojawia się także w słuchawkach. Niestety w większości przypadków ich surround jest tylko pozorny. Wiele testów, możliwych do obejrzenia, chociażby w serwisie YouTube, potwierdziło, że zwykłe słuchawki stereo równie dobrze radzą sobie z tworzeniem wrażenia głębi. Często, zamiast inwestować w bardzo drogie systemy 7.1, lepiej jest znaleźć odpowiednie oprogramowanie edytujące nadające odtwarzanym odgłosom pozornej przestrzenności. Większość z nich dostępna jest za darmo! Oczywiście, produkty topowych marek przeznaczonych dla audiofili, takich jak np. Dolby, czy Creative, lepiej poradzą sobie z tego typu kodekiem. Ich zakup może jednak wiązać się z dość dużymi kosztami. Mówiąc zwięźle: dźwięk wielokanałowy w słuchawkach uznawany jest przez większość graczy za marketingowy „bajer”, a nie rewolucjonizujące rozwiązanie.

Sprawdź też: Zastanawiasz się, jak podłączyć słuchawki bezprzewodowe do laptopa? Tu znajdziesz odpowiedź!

Dźwięk 5.1 z głośników

Zupełnie inaczej jest z odpowiednim ustawieniem głośników. Dźwięk 5.1, czy 7.1 uzyskiwany dzięki właściwemu schematowi przetworników to rozwiązanie, które jest stosowane już od dawna w prawie każdym systemie kina domowego. Zestaw głośników i subwoofera skierowanych na siedzącego pośrodku słuchacza tworzy rzeczywiste wrażenie głębi dźwięku wielokanałowego. Największą wadą tego schematu jest przestrzeń, którą muszą zająć kolumny. Mieszkańcy małych pokoi mogą mieć nie lada problem z właściwym ulokowaniem wszystkich źródeł dźwięku.

Dźwięk przestrzenny jest coraz częściej uwzględniany przy procesie tworzenia gier. Jeśli chcesz w pełni z niego korzystać, koniecznie przetestuj choćby oprogramowanie pozwalające odtwarzać go na słuchawkach. Realistyczny dźwięk może być właśnie tym, czego brakuje Ci w pełnym wciągnięciu się w grę!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *