Dolby Atmos to format dźwięku przestrzennego, który długo zarezerwowany był dla kina. Rozwój technologii sprawia, że dźwięk w standardzie Dolby Atmos coraz częściej rozbrzmiewa również w naszych salonach. Na czym polega innowacyjność trójwymiarowego dźwięku i jak udało się ją osiągnąć? Przedstawiamy najważniejsze informacje.
Co to jest Dolby Atmos?
Technologia Dolby Atmos to format, który zapewnia przestrzenne odczucia odtwarzanego dźwięku. Technologia może być obsługiwana za pomocą zestawu kina domowego, soundbara lub nowoczesnego telewizora ze wbudowanymi głośnikami. Jakość dźwięku w formacie Dolby Atmos wykorzystywana jest w najnowszych produkcjach filmowych, serialowych oraz grach komputerowych.
Format Dolby Atmos wykorzystuje technologię dźwięku przestrzennego i obiektowego, dzięki czemu użytkownik zyskuje wrażenie, że dźwięk otacza go z każdej strony i jest w stanie go usłyszeć nawet… z sufitu. Dzięki temu czuje się, jakby sam uczestniczył w środku akcji i jeszcze mocniej wciąga się w rozrywkę, jaką oferuje domowe kino lub gaming. Takim odczuciom słuchowym towarzyszy wysoka jakość i precyzja dźwięku, w którym słyszalny jest każdy szept i słowo dialogu.
Technologia dźwięku obiektowego Dolby Atmos została stworzona w 2012 roku przez firmę Dolby Laboratories. Format po raz pierwszy został wykorzystany w filmie wytwórni Pixar Merida Waleczna. Technologia początkowo kierowana była do sal kinowych, szybko jednak została zaadaptowana również do urządzeń i głośników kina domowego. Rosnąca popularność, wysokie dopracowanie technologiczne oraz większa dostępność urządzeń pozwalających na obsługę formatu, sprawiają, że Dolby Atmos to technologia przyszłości, która coraz częściej jest obecna w naszych domach.
Jak działa technologia Dolby Atmos?
Dolby Atmos to technologia zainspirowana… działaniem ludzkiego mózgu! Swój początek zawdzięcza badaniom naukowców, którzy zauważyli, że ludzki mózg odbiera dźwięk, zbierając dane na jego temat z różnych miejsc. Podwaliny tezie dały eksperymenty z wykorzystaniem rozmieszczonych w różnych miejscach głośników audio. Na ich podstawie została opracowana technologia dźwięku trójwymiarowego, która następnie została rozwinięta w standard Dolby Atmos. Jak powstaje dźwięk w technologii Dolby Atmos?
Sprawdź też: Recenzja Mi True Wireless Earbuds Basic 2 – co potrafią słuchawki bezprzewodowe w cenie burbona
Technologia Dolby Atmos automatycznie dzieli odtwarzany dźwięk na nieograniczoną liczbę ścieżek, które są następnie wysyłane do głośników. Kino domowe posiada zwykle kilka głośników należących do systemu audio, podczas gdy na sali kinowej może być ich nawet 60. Zasada jest prosta — im większe rozproszenie dźwięku, tym większe poczucie przestrzeni i wrażenie uczestnictwa w rozgrywanej akcji. Nie oznacza to na szczęście, że również w domowych warunkach potrzebna jest tak spektakularna ilość głośników. Z pomocą, jak zawsze przychodzi technologia i takie urządzenia, jak choćby popularny i kompaktowy soundbar.
Dolby Atmos — jak powstała technologia trójwymiarowego dźwięku?
Dolby Atmos to dojrzała technologia, która została stworzona jako kontynuacja takich formatów odtwarzania dźwięku, jak Dolby Stereo, Dolby Surround oraz nowszy Dolby Digital. Na czym polega różnica? Najstarszy z kinowych systemów dźwięku Dolby Stereo zapisywał cztery kanały dźwięku w formie optycznej, dzięki czemu przestrzenny dźwięk o wysokiej jakości po raz pierwszy pojawił się w kinie. Co ciekawe, do sukcesu technologii audio przyczyniła się popularność Gwiezdnych Wojen.
Dolby Surround to system, dzięki, któremu filmy z kinową jakością dźwięku można było odtwarzać w warunkach kina domowego. System obsługiwał początkowo cztery kanały dźwięku, ale jego późniejsze kontynuacje sprawiły, że obecnie obsługuje również głośniki w układzie 9.1. Innowacja tego systemu dźwiękowego polega na tym, że jest w stanie przerobić zwykły dźwięk audio na symulowany dźwięk wielokanałowy. Sprawia to, że dźwięki słyszane przez ludzkie ucho sprawiają wrażenie bardziej przestrzennych, niż są w rzeczywistości. Wpływa to korzystnie na odbiór filmu i jego ścieżki dźwiękowej.
Bezpośrednim poprzednikiem technologii Dolby Atmos był system dźwięku Dolby Digital. Cyfrowy format obsługuje duże zestawy głośników surround. Z tego powodu format szybko stał się prawdziwym przebojem wśród użytkowników, którym zależało na kinowej jakości dźwięku w domu. Głośniki umieszczane są w różnych częściach salonu, a także często instalowane w suficie. Wymaga to miejsca oraz właściwej konfiguracji, ale oferowana jakość pozwala usłyszeć istotne różnice w stosunku do wcześniejszych rozwiązań.
Dolby Atmos to technologia dźwięku, która zbiera najlepsze cechy poprzednich systemów, a także stanowi ich doskonalszą kontynuację. Dolby Atmos również bazuje na formacie digital audio, ale dodaje do niego jeszcze jeden, sterowany komputerowo wymiar. W ten sposób powstaje trójwymiarowy, przestrzenny dźwięk, który może być słyszany z dosłownie każdej strony. Dolby Atmos obsługuje aż 128 ścieżek audio z zakodowaną informacją przestrzenną. Jest to format wykorzystywany w najnowszych serialach, filmach oraz grach video.
To właśnie między innymi gaming jest jednym z największych beneficjentów innowacyjnego rozwiązania dźwiękowego. Dolby Atmos po raz pierwszy został wykorzystany w grze Star Wars: Battlefront z 2015 roku. W ten sposób ścieżki rozwoju technologii dźwięku oraz kultowego uniwersum znów się przecięły. Przypadek?
Dolby Atmos — jak zaprosić kinowy dźwięk do swojego domu?
Odtwarzanie dźwięku Dolby Atmos w przestrzeni domowej wymaga posiadania odpowiednich głośników oraz sprzętu, który obsługuje nowoczesny format. Takie możliwości oferują m.in. nowoczesne telewizory dostępne w ofercie wiodących marek. Urządzenia posiadają możliwość odtwarzania treści w formacie Dolby Atmos, a niektóre modele są wyposażone w głośniki wbudowane w konstrukcję, dzięki czemu nie trzeba używać do nich dodatkowych urządzeń. W rzeczywistości jednak daleko im do poziomu przestrzenności oferowanego przez zestawy głośnikowe lub soundbary.
Dla posiadaczy starszych wersji telewizorów dobrym rozwiązaniem jest zakup amplitunera z zestawem głośników kina domowego i rozmieszczenia ich na suficie. Rozwiązanie szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku sufitu podwieszanego, dzięki czemu głośniki nie będą widoczne. Takie rozmieszczenie umożliwi pełne wykorzystanie trójwymiarowego dźwięku, który będzie słyszalny nie tylko z każdej strony pokoju, ale również od dołu i od góry. Alternatywą mogą być specjalne głośniki, które bazują na odbiciach dźwięku. Wystarczy umieścić je pod odpowiednim kątem względem sufitu, tak aby dźwięk był słyszalny również nad głową.
Sprawdź też: Mikrofon Blue Yeti USB Blackout – recenzja. Czy warto kupić mikrofon Blue Yeti?
Rozbudowane kino domowe może być jednak sporym wydatkiem. Nie każdy posiada również przestrzeń, która umożliwia rozlokowanie większej ilości głośników. Rozwiązaniem jest soundbar, kompaktowe urządzenie, które jest w stanie zapewnić przestrzenny i pełnowymiarowy dźwięk. Soundbar nie zabiera dużo miejsca, a gwarantuje podobne odczucia dźwiękowe, jak cały zestaw głośników. Warto jednak zaznaczyć, że nie każdy soundbar jest przystosowany do odtwarzania technologii dźwięku Dolby Atmos. Liczba urządzeń obsługujących najnowszy format stale się jednak rozrasta, a technologicznie przystosowane modele są już dostępne w ofertach najpopularniejszych marek. Jest to jednak wciąż dość droga inwestycja. Rosnąca popularność technologii pozwala przypuszczać, że zaczną jednak tanieć w momencie, gdy Dolby Atmos stanie się standardem.
Aby odtwarzać filmy, seriale, gry oraz muzykę w formacie Dolby Atmos niezbędne są jeszcze treści nagrane w tym formacie. Gdzie je znaleźć? Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Najlepszym rozwiązaniem są… konsole z dostępem do popularnych platform streamingowych. Korzystając z konsoli, będziemy mogli odtworzyć filmy i seriale nagrane w technologi Blu-ray i UHD Blu-ray z technologią dźwięku Dolby Atmos, czy treści oferowane są między innymi przez Netflixa oraz Amazon Video Prime. Konsole oferują również coraz większy wybór gier z dźwiękiem w Dolby Atmos. Są to m.in. popularne Assassin’s Creed i Final Fantasy. Alternatywne streamingowe źródła treści w standardzie Dolby Atmos to Apple TV 4K i iTunes.
Można także wyjść poza abonament i zdecydować na zakup odtwarzacza Blu-ray. Warto pamiętać, że w sprzedaży pojawia się coraz więcej filmów i seriali nagranych w tej technologii, które również posiadają dźwięk w formacie Dolby Atmos. Fizyczna forma płyt zapewnia jeszcze lepszą jakość i stabilność dźwięku niż w przypadku streamingowych rozwiązań, które w dużej mierze uzależnione są od internetowego łącza.
Technologię Dolby Atmos wspierają także urządzenia mobilne, takie jak laptopy tablety oraz smartfony. Być może w tej fazie jest to jedynie chwyt marketingowy, jednak obietnica nowych doznań dźwiękowych za pomocą technologii Dolby Atmos pojawia się w retoryce wielu topowych producentów, którym została przyznana licencja Dolby. Na razie jednak sprzęt posiada zbyt niedoskonałe głośniki, aby być w stanie sprostać technologii. Można jednak przypuszczać, że będzie to przyszły kierunek rozwoju technologicznego urządzeń mobilnych i nie tylko.
Technologia dźwięku przestrzennego — kierunek rozwoju
Jak widać, w ofercie handlowej pojawia się coraz więcej urządzeń przygotowanych do obsługi technologii Dolby Atmos. Jest to format, który powoli staje się standardem w nowych modelach telewizorów oraz soundbarów. Do jego obsługi dostosowana jest również większość amplitunerów, umożliwiających budowę profesjonalnego kina domowego. Jest to także kierunek technologicznego rozwoju takich urządzeń, jak laptopy, tablety oraz smartfony, które już dawno służą także jako urządzenia do rozrywki.
Kolejną przesłanką świadczącą o tym, że technologia trójwymiarowego dźwięku przestrzennego zostanie z nami na dłużej, jest fakt, że to właśnie w tym standardzie nagrywane są najnowsze filmy, seriale oraz gry. Zapewnienie jeszcze bardziej angażującej rozrywki stało się technologicznie możliwe, a firmy i tytuły walczą o uwagę użytkowników przyzwyczajonych do wysokiej jakości treści. Filmy w technologii Dolby Atmos wiodą więc prym nie tylko w kinie, ale także w najpopularniejszych platformach streamingowych. Zakup urządzeń umożliwiających odtwarzanie treści w technologii Atmos jest więc niezwykle perspektywiczny .
Wśród wielu korzyści, które stawia przed nami technologia Dolby Atmos, można wymienić przede wszystkim doskonałe wrażenia słuchowe. Technologia dźwięku przestrzennego i obiektowego sprawia, że wrażenia audio odbierane są przez mózg z każdej strony, dzięki czemu sprawiają wrażenie niezwykle realnych. Wszystko to potęguje poczucie uczestnictwa w środku rozgrywanej akcji i sprawia, że domowa rozrywka jest jeszcze bardziej efektywna i wciągająca.