ile trwa lot w kosmos

Technologia

21.02.2023 02:21

Ile trwa lot w kosmos i od czego to zależy?

Kosmos Nauka
12
2
0
12
2

Zastanawiałeś się kiedyś, ile trwa lot w kosmos? Jest to zależne od kilku czynników – wszystkie opiszemy w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Eksploracja kosmosu sprawiła, że dziś loty w kosmos są coraz bardziej powszechne, a ludzie regularnie się w nim znajdują za sprawą Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na której pobyt jest jednym z największych wyróżnień dla astronautów. Oto ile trzeba lecieć, by dotrzeć do kosmosu i do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. 

Ile trwa lot w kosmos? 

Zanim ustalimy, ile trwa lot w kosmos, trzeba przecież wiedzieć, gdzie się kosmos znajduje. Nie ma wyliczonej co do kilometrów wysokości, powyżej której znajduje się kosmos. Większość fizyków przyjmuje, że kosmos zaczyna się na poziomie od 80 do 100 kilometrów, lecz istnieje Linia Kármána. Jest to pewnego rodzaju umowna granica kosmosu, którą nazwano na cześć amerykańskiego fizyka oraz inżyniera pochodzenia węgierskiego. Jest ona uznawana na przykład przez NASA i wyróżnienie dla astronauty otrzymują osoby, które znajdowały się ponad linią Kármána. Siły zbrojne USA z kolei przyznają takie wyróżnienie dla osób, które odbyły lot 80 km nad poziomem morza. 

ile trwa lot w kosmos
Ach, jaki ten kosmos jest piękny, prawda?

Wbrew pozorom lot w kosmos nie trwa długo. Można trafić tam w zaledwie kilkadziesiąt minut do maksymalnie kilku godzin. Wszystko zależy między innymi od mocy rakiety i tego, jak została skonstruowana. Im mniejszy opór aerodynamiczny generuje, tym szybciej można tam dotrzeć. Już niebawem na taki lot będą mogli liczyć ludzie bogaci, gdyż turystyczny lot w kosmos został sprzedany na przykład przez Jeffa Bezosa. Otwarcie kosmosu dla turystyki planuje również Elon Musk odpowiedzialny za firmę SpaceX.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jak długo trwa podróż do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?

Jednym z najczęstszych celów załogowych lotów kosmicznych jest ISS, czyli Międzynarodowa Stacja Kosmiczna, która znajduje się od 419 do 421 kilometrów nad poziomem morza w zależności od miejsca na orbicie. W 2020 roku doszło do pobicia rekordu długości lotu na ISS. Rosyjski statek Sojuz-MS-17 dotarł na nią w zaledwie 3 godziny, startując z kosmodromu Bajkonur. Z reguły lot trwa tam nieco dłużej. Wciąż mówimy jednak zazwyczaj o kilku godzinach. 

Sprawdź też: Ile kosztuje lot w kosmos? Kto może polecieć?

Co wpływa na długość lotu kosmicznego?

Ilość czynników wpływających na długość lotu kosmicznego jest niezliczona. Podstawowa to same parametry rakiety. Jej masa, delta-V, czy też opór aerodynamiczny. Rakieta musi także korzystać z odpowiednio skonstruowanych silników, które dobrze radzą sobie w atmosferze, a następnie oddają one pole jednostkom, które lepiej poradzą sobie już w kosmosie, gdzie nie występuje opór powietrza. 

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *