DLNA obraz glowny

Poradniki

20.08.2021 08:21

Co to jest DLNA? Jak działa i do czego służy?

Nauka
12
2
0
12
2

Czym jest DLNA? Jak rozwinęły się media bezprzewodowe i jakie rozwiązania oferują w kwestii przesyłania strumieniowego? Dowiedz się jak działa DLNA oraz jak uruchomić i wykorzystać tę funkcję w Twoich urządzeniach elektronicznych.

DLNA — co to jest?

DLNA to skrótowa nazwa organizacji Digital Living Network Alliance, której celem jest uporządkowanie standardów przewodowej i bezprzewodowej sieci komputerów osobistych, elektroniki użytkowej i urządzeń mobilnych. Organizacja powstała z inicjatywy Sony i skupia największych producentów elektroniki.

DLNA logo
Źródło: techradar.com

Technologia DLNA pozwala na usprawnienie komunikacji pomiędzy urządzeniami w sieci domowej. Oznacza to, że nie musisz już kopiować filmów czy zdjęć na pendrive’a lub płytę CD. Za pomocą DLNA otworzysz je na innych urządzeniach bezprzewodowo.

Jak korzystać z DLNA?

Aby móc korzystać z DLNA trzeba posiadać urządzenia, które obsługują tę technologię. Chcąc dowiedzieć się, czy Twoje urządzenie ma tę funkcję, sprawdź pudełko lub obudowę, na których powinno znajdować się oznaczenie z symbolem DLNA. Aktualnie większość nowych sprzętów elektronicznych spełnia wymogi testów DLNA i oferuje użytkownikom łatwe przesyłanie zdjęć, filmów czy muzyki.

Oprócz urządzeń obsługujących DLNA będziesz potrzebować jeszcze połączenia sieciowego, do którego zostaną podłączone sprzęty. Można tu wykorzystać klasyczny router lub technologię Wi-Fi direct, która zapewnia bezprzewodowy przesył podobny do protokołu Bluetooth.

Co więcej, aby przesłać dane z serwera multimedialnego (urządzenia, na którym znajdują się pliki), potrzebne może być odpowiednie oprogramowanie, poprzez które sparuje się on z odbiornikiem. Będzie ono różne w zależności od urządzenia.

Aplikacje pozwalające na przesył danych ze smartfonów z Androidem znajdą się w Sklepie Play. Do obsługi DLNA przez iPhone’a użyj Apple iTunes. Natomiast w przypadku przesyłania plików z laptopa sprawdzą się m.in. aplikacje Samsung AllShare, Windows Media Player, VAIO Media Server, serwer multimediów DLNA Serviio, pakiet Twonky czy EyeConnect UPnP.

Zobacz: Jak podłączyć telefon do telewizora bezprzewodowo lub po HDMI? Prosta instrukcja

Certyfikat DLNA — co to oznacza?

Jeśli urządzenie oznaczone jest logotypem DLNA oznacza to, że posiada jego certyfikat. Certyfikat DLNA przyznawany jest produktom, które pomyślnie przeszły techniczną weryfikację i są zgodne ze standardami usługi. Takie urządzenia są sklasyfikowane i podzielone ze względu na specyfikację. Wśród klas certyfikowanych urządzeń znajdują się:

  • Digital Media Server (DMS) — cyfrowy serwer mediów, który składuje treści i udostępnia je cyfrowym odtwarzaczom mediów (DMP) lub cyfrowym urządzeniom renderującym (DMR). Mogą być to m.in. dyski sieciowe oraz komputery.
  • Digital Media Player (DMP) — cyfrowy odtwarzacz mediów znajdujący treści serwera mediów (DMS), umożliwiający ich odtwarzanie i renderowanie. Przykładami mogą być telewizory lub konsole do gier.
  • Digital Media Controller (DMC) — kontroler mediów cyfrowych znajdujący treści serwera mediów (DMS) i instruujący cyfrowe urządzenie renderujące (DMR) by odtwarzały zawartość. Mogą być to np. aparaty cyfrowe lub tablety.
  • Digital Media Renderer (DMR) — cyfrowe urządzenie renderujące, które odtwarza treści zgodnie z instrukcjami kontrolera mediów cyfrowych (DMC). Przykładowym urządzeniem jest bezprzewodowy głośnik.

Jak włączyć DLNA w Windows 10

Uruchamianie funkcji DLNA na komputerze czy laptopie jest bardzo prostą czynnością. Jak wcześniej już wspominaliśmy, można wyposażyć sprzęt w wybrany program, ale warto zaznaczyć, że pobieranie aplikacji nie jest koniecznym krokiem. W panelu sterowania urządzenia z systemem Windows 10 znajdziesz programową opcję umożliwiającą przesył danych. Jak uruchomić DLNA w Windows 10 bez dodatkowych aplikacji?

DLNA

Pierwszym krokiem będzie otworzenie panelu sterowania, poprzez jednoczesne przyśnięcie klawiszy Windows oraz X. Na wyświetlonym pasku wybierz „Połączenia sieciowe”, a w następnym oknie zaznacz „Centrum sieci i udostępniania”. Następnie kliknij „Opcje strumieniowego przesyłania multimediów” i włącz je. Ostatnimi krokami będzie nazwanie biblioteki mediów oraz wybranie z listy urządzeń sieciowych sprzętu, któremu chcemy pozwolić na odbieranie multimediów.

Połączenie dysku sieciowego z telewizorem za pomocą DLNA

Konfiguracja dysku sieciowego powinna przebiec zgodnie z zaleceniami producenta i zakończyć się połączeniem z tą samą siecią, do której należy telewizor. Jeśli proces został wykonany, ale telewizor nie widzi dysku, to najprawdopodobniej nie włączono na nim protokołu DLNA. W domyślnych ustawieniach dysku bardzo często obsługa protokołu DLNA jest wyłączona i trzeba zmienić to ręcznie.

Sprawdź: Czym różni się QLED od OLED? Który telewizor wybrać?

W celu włączenia opcji strumieniowego przesyłu poprzez DLNA należy zalogować się na dysk tak, jak to przewidział producent (zazwyczaj za pomocą przeglądarki internetowej). Następnie kliknij „udział sieciowy”, czyli obszar dysku, który chcesz udostępnić i sprawdź, które protokoły są włączone. Powinna znajdować się tam usługa DLNA, którą musisz włączyć. Po uruchomieniu opcji będziesz mógł wybrać, jakie pliki chcesz udostępniać. Możesz zezwolić na przesył zdjęć, wideo i plików audio. Cały proces należy zapisać poprzez wciśnięcie „Zastosuj”.

Chwilę po przeprowadzeniu operacji na urządzeniach obsługujących protokół DLNA powinien pokazać się Twój dysk sieciowy. Chcąc wyszukać go na telewizorze, należy przywołać główny interfejs i wejść w „Nośniki”. Będzie tam widoczny zarówno dysk sieciowy, jak i skonfigurowany zgodnie z wcześniejszą instrukcją komputer oraz każdy inny serwer DLNA.

Wady i zalety DLNA

Wśród zalet DLNA należy wyróżnić łatwość i szybkość przenoszenia plików pomiędzy urządzeniami. Dodatkowym atutem jest wszechstronność systemu. Dzięki powszechnemu zastosowaniu DLNA z łatwością można połączyć większość urządzeń. Ogólna dostępność technologii wymogła również zastosowanie środków bezpieczeństwa. Urządzenie odbierające multimedia, zawsze zapyta o zgodę, czy może je obsługiwać. Ponadto całe połączenie odbywa się w sieci lokalnej.

Telewizory 4K Ultra HD – gwarancja doznań przy każdym seansie

Wadą systemu jest fakt, iż nie zawsze współpracuje ze wszystkimi rodzajami plików. Czasami również odtwarzanie filmów poprzez DLNA nie będzie całkowicie satysfakcjonujące. Film może zacinać się, jeśli gęstość strumienia danych przekracza możliwości przesyłowe domowej sieci. Warto więc zaopatrzyć się w dobrej jakości dysk, telewizor i router z dużą przepustowością.

Przesyłanie strumieniowe to rozwiązanie, które zdecydowanie ułatwia udostępnianie plików multimedialnych. Technologia jest prosta w obsłudze i przystępna dla każdego użytkownika. Dzięki DLNA nie będziesz musiał już używać pendrive’ów, płyt CD czy kabli.

12
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *