Edukacyjne gry dla dzieci - pokój

Poradniki

29.08.2022 11:52

Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci – online, za darmo

Gry Nauka Online
23
3
0
23
3

Gry edukacyjne dla dzieci online wcale nie muszą kojarzyć się z czymś, co nie wnosi nic do ich życia i marnuje czas. Wręcz przeciwnie! Istnieje wiele gier, które mają edukacyjny charakter i idealnie nadadzą się zarówno do nauki, jak i zabawy. Które z nich są najlepsze? Sprawdzamy.

Gry edukacyjne dla dzieci online, czyli nauka połączona z zabawą

Nauka w formie zabawy to jeden z najefektywniejszych sposobów zdobywania wiedzy. Maluchy są ciekawe świata i warto przedstawiać im go w interesujący sposób. Gry wymagające strategii pozwalają dzieciom na samodzielne rozwiązywanie problemów, a także rozwijają zdolność przyswajania i zapamiętywania informacji. 

Gry edukacyjne online rozwijają wyobraźnię i kreatywność dziecka, pomagają poznać otoczenie i podstawowe relacje międzyludzkie. Malec uczy się wygrywać i przegrywać, cały czas kształtując swoją osobowość. Oprócz tego rozgrywki umożliwiają ćwiczenie precyzji i zręczności brzdąca. Ekscytująca zabawa rozwija prawą i lewą półkulę mózgową małych odkrywców, dlatego gry edukacyjne powinny być stałym sposobem na spędzanie czasu.

Najlepsze darmowe gry edukacyjne dla dzieci online – co znajdziesz wśród naszych propozycji?

Naszą propozycją są gry, które udoskonalają umiejętności czytania oraz pisania. Jednym z przykładów takiej zabawy jest gra online „Literki na czas”. Przybiera ona formę quizu, a zadaniem dziecka jest znalezienie konkretnej litery z rozsypanych w jednym miejscu znaków alfabetu. Rozwiązanie może stanowić dla dziecka niemałą frajdę! Koniecznie przetestuj ze swoją pociechą!

Edukacyjne gry dla dzieci - szkoła
Dzięki wsparciu nowoczesnych technologii dzieci mogą uczyć się szybciej i skuteczniej

Gry edukacyjne online uczą nie tylko języka polskiego, ale również obcego!  Istnieje wiele rodzajów zabaw, które w odpowiedni do wieku dziecka sposób przedstawiają mu zagraniczne wyrazy i sformułowania. Świetną propozycją tego rodzaju rozrywki jest darmowa gra online Word Shake. Dobrze sprawdzi się u dzieci, które lubią walczyć z czasem. Rozgrywka polega na otrzymaniu 16 losowych liter alfabetu i tylko trzech minut na ułożenie z nich jak największej ilości słów. To idealne rozwiązanie zarówno dla smyków, które dopiero zaczynają uczyć się języka obcego, jak i tych bardziej zaawansowanych maluchów. Z pewnością szybko zobaczysz efekty w postępach językowych Twojego maleństwa!

Sprawdź też: Kurnik.pl — fenomen serwisu z grami online. Wszystko o portalu Kurnik

Oprócz wcześniej wspomnianych warto sięgnąć po łamigłówki matematyczne. To one poprawiają umiejętność logicznego myślenia, a w dodatku sprawiają dużo radości. Interesującym dla dziecka wyborem może być popularne sudoku, ale również dodawanie za pomocą zabawy lub uczenie się tabliczki mnożenia. Naszą propozycją jest gra Naj, najwięcej, która polega na wskazaniu przez smyka tego owocu lub warzywa, który znajduje się na ekranie w największej ilości. Na wykonanie zadania gracz ma 10 sekund. Ile punktów zdąży uzyskać Twoja pociecha? Przekonajcie się sami!

Najlepsze gry edukacyjne online dla najmłodszych 

Darmowe gry i zabawy dla dzieci na przeglądarkę to rozrywka, która z pewnością pochłonie każdego malca. W Internecie znaleźć można ich mnóstwo. Które są najlepsze? 

Kids: Zoo Farm

Gra dla dzieci Kids: Zoo Farm to wspaniała rozrywka przeznaczona dla najmłodszych użytkowników Internetu. Gracz może wybrać dwa światy zwierząt – Farmę lub Zoo. Zadaniem malca jest rozpoznanie zwierzaka po dźwięku, jaki wydaje. Jeśli dziecko jest młodsze, warto na początku wybrać farmę, gdyż stanowi nieco łatwiejszą zagadkę. W Zoo dziecko musi rozpoznać odgłosy m.in.: nosorożca, flaminga, papugi, a nawet żółwia. Ta rozgrywka jest świetnym sposobem na ćwiczenie umiejętności słuchania, pamięci, a także może pomóc w przyswojeniu przez malca anglojęzycznych nazw zwierzątek. Koniecznie spróbuj wraz z Twoją pociechą!

Szachy 

Szachy to gra, która może kojarzyć się z poprzednią epoką i starszymi ludźmi. Nic bardziej mylnego! Według amerykańskiego badacza prof. Roberta Borucha z Uniwersytetu Pensylwanii maluchy grające w szachy rozwijają swoje matematyczne umiejętności aż o 12%, w przeciwieństwie do dzieci, które tego nie robią. Dzięki tej grze smyki rozwijają swoją pamięć, umiejętność planowania i myślenie przyczynowo-skutkowe. Warto przedstawić dziecku zasady gry, aby mogło brać udział w rozgrywkach online. Zalecany wiek na rozpoczęcie nauki szachownicy wynosi 4-5 lat. Pamiętaj, że początkowe lekcje mogą sprawić trochę trudności, a pojęcie wszystkich zasad gry nadejdzie z czasem. Nie narzucaj malcowi presji, jeśli jeszcze nie jest gotów na tę rozrywkę, lepiej poczekać i spróbować zagrać w nią za jakiś czas.

Sprawdź też: Gry na telewizor – jak zagrać na telewizorze bez konsoli?

Duolingo

Wiele osób kojarzy Duolingo z aplikacją edukacyjną dla dorosłych. Niewiele ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że idealnie sprawdzi się dla dzieci powyżej ósmego roku życia. To świetny sposób na rozpoczęcie nauki języka angielskiego za pomocą quizów i obrazków. Po opanowaniu angielskiego oprogramowanie otwiera przed Twoim dzieckiem szereg innych możliwości, gdyż wtedy może zacząć uczyć się dwudziestu innych języków. Jeśli zdecyduje się np. na hiszpański, będzie uczyć się słówek w tłumaczeniu hiszpański-angielski. Jeśli Twój maluch jest w wieku szkolnym, koniecznie zachęć go do wypróbowania tego programu!

Edukacyjne gry dla dzieci - kredki
„Zwyczajne” sposoby nauki mogą się szybko znudzić, dlatego warto skorzystać z ciekawszych form zdobywania wiedzy

Najlepsze gry edukacyjne online dla 6- i 7-latków

Bardzo ważne, aby poziom trudności gry dostosowywać do wieku dziecka. Niekoniecznie gra przeznaczona dla 5-latka będzie fascynować 7-latka. Zanim zaserwujesz Twojemu malcowi konkretną rozgrywkę, sprawdź, czy odpowiednio pasuje do jego grupy wiekowej. Jakie są najlepsze gry dla 6- i 7-latka za darmo?

Podpisz obrazek

Podpisz obrazek to idealna gra dla młodszych dzieciaków, które dopiero uczą się pisać i czytać. Idealnie pomoże im w rozwinięciu zasobu słownictwa języka polskiego i w dodatku pokaże smykom nowe rzeczy. Dzieli się na liczne serie, które przedstawiają słówka z różnych zakresów, np. pór roku lub świąt okolicznościowych. 

Memo z Dorą

Memo z Dorą to gra, która świetnie wpłynie na poprawę pamięci i koncentracji Twojego dziecka. Zabawa polega na tym, aby pomóc zapominalskiej bohaterce odnaleźć pary takich samy obrazków przedstawiających scenki z filmu Gdzie jest Nemo

My Little Pony – puzzle

Puzzle to klasyczna gra, która poprawia spostrzegawczość dziecka. Świetnym pomysłem jest przeniesienie ich do wirtualnego świata. Jedną z naszych propozycji są puzzle My Little Pony, które z pewnością spodobają się najmłodszym fankom tej kreskówki!

Najlepsze gry edukacyjne online dla 8-10 latków

Starsze dzieci mogą pozwolić sobie na bardziej zaawansowane gierki. W wieku 8-10 lat chodzą już do szkoły, ale warto nadal stawiać na rozwój w czasie wolnym. Gry zręcznościowe dostępne w Internecie ciągle okazują się świetnym rozwiązaniem. Które są najlepsze?

Scratch

Gra edukacyjna online Scratch to niecodzienna propozycja, lecz z pewnością wniesie dużo pożytecznej wiedzy do życia Twojego smyka. Dzięki niej malec może uczyć się kodowania poprzez zabawę już w tak wczesnym wieku! Ten darmowy program pozwala na oglądanie animacji stworzonych przez inne maluchy, a także umożliwia tworzenie nowych prac. Jeśli chcesz zachęcić Twoje dziecko do poznania świata informatyki – ten sposób będzie idealny dla niego!

Sprawdź też: Gry Google – poznaj najpopularniejsze ukryte gry w wyszukiwarce Google

Geografia – dopasuj kraje Europy

Geografia – dopasuj kraje Europy to gra dla nieco starszych dzieci. Polega na dopasowaniu krajów do mapy poprzez przeciągnięcie nazw w odpowiednie miejsca kontynentu. Podczas rozgrywki widoczny jest czasomierz i liczba punktów, które wywołują pewnego rodzaju presję. Maluch może pobijać swoje dotychczasowe wyniki, powtarzając grę i dzięki temu utrwalać zdobytą wiedzę geograficzną

Koło fortuny

Czy pamiętasz teleturniej Koło Fortuny? Dziś w tę grę może zagrać również Twoje dziecko! Fabuła polega na zakręceniu kołem, wybraniu spółgłosek, zakupie samogłosek i odgadnięciu hasła z konkretnej kategorii. To świetna rozrywka dla dzieci, które uwielbiają zagadki. Oprócz niesamowitych emocji gra dostarczy dziecku również wiedzy z języka polskiego – smyk poznaje ortografię i znane przysłowia. 

Edukacyjne gry dla dzieci - iphone
Współcześnie mamy wiele narzędzi, które znacznie umilą dziecku zdobywanie wiedzy

Polecane strony z grami edukacyjnymi dla dzieci

Wiele osób twierdzi, że dzieci nie powinny spędzać dużo czas przed komputerem. Grając jednak w naukowe rozgrywki, maluchy świetnie wykorzystują czas, ponieważ łączą przyjemne z pożytecznym. Poznaj strony internetowe, które zawierają najlepsze gry edukacyjne!

Ciufcia.pl

Jednym z najpopularniejszych serwisów umożliwiających dostęp do gier online jest portal Ciufcia.pl. Jeśli Twoje dziecko ma od 2 do 4 lat, koniecznie sprawdź jego zawartość. Na stronie znajduje się ponad 350 gier, niemal połowa z nich jest za darmo. Platformę co miesiąc odwiedza ponad 400 tysięcy użytkowników, co świadczy o tym, że dzieciaki naprawdę ją lubią. 

Grydladzieci.pl

Kolejnym portalem, który zyskał zaufanie najmłodszych internautów oraz ich rodziców jest serwis Grydladzieci.pl. Strona oferuje olbrzymi wybór gier dla smyków w różnym wieku. Warto pomóc maluchowi w wyborze odpowiedniej grupy wiekowej, aby mógł cieszyć się wszystkimi możliwościami, które oferuje platforma. 

Buliba.pl

Buliba to strona, na której odnajdą się dzieci w wieku od 2 do 8 lat. Zapewnia szeroki wybór rozgrywek zręcznościowych, edukacyjnych i ekologicznych. Najbardziej kreatywne dzieciaki mogą rozwijać tam swoje zdolności wokalne. Serwis podzielony jest na dwie części – darmową i płatną, aczkolwiek abonament kosztuje zaledwie 3 złote miesięcznie.

Anglomaniacy.pl

Anglomaniacy to serwis internetowy, który pomaga dzieciom w łatwy i szybki sposób przyswajać wiedzę z języka angielskiego. Smyki, rozwiązując obrazkowe quizy i zagadki, rozwijają zasób swojego słownictwa, uczą się nowych zwrotów, wyrażeń oraz gramatyki. Koniecznie pokaż tę stronę Twojemu maluchowi, a być może obudzisz w nim pasję do nauki języków obcych!

Sprawdź też: Netflix – gry wideo za darmo. Jak je pobrać? Lista gier na marzec 2022

Najlepsze gry edukacyjne dla dzieci online – podsumowanie

Naukowe rozgrywki dla maluchów to świetny sposób na zdobywanie wiedzy. Nie każdy smyk lubi czytać książeczki, a granie zawsze sprawia dużo frajdy. Jeśli chcesz, aby Twoja pociecha ciągle się rozwijała, pokaż jej gry edukacyjne. Pamiętaj o dostosowaniu zabawy do wieku smyka, a z pewnością zyska on nowe zainteresowania i kreatywnie spędzi swój czas!

23
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *