programy do czytania tekstu

Poradniki

14.05.2021 12:14

Najlepsze programy do czytania tekstu – zobacz zestawienie darmowych syntezatorów mowy online

Programy i aplikacje
8
6
0
4 lata temu
Najlepsze programy do czytania tekstu – zobacz zestawienie darmowych syntezatorów mowy online
8
6
0
8
6

Program do czytania tekstu to innowacja, która przyspiesza pracę i ułatwia naukę. Z pomocą syntezatora mowy stworzysz np. podkład lektorski do materiałów na media społecznościowe. Sprawdź zastosowania lektora tekstu i wybierz najlepszy program dla siebie!

Program do czytania tekstu – co to dokładnie jest? Komu może się przydać?

Syntezatory mowy – bo takim mianem określa się programy do odczytywania tekstów – pozwalają na zmianę napisanego tekstu w dźwięk. Oprogramowanie przetwarza podaną treść (w wybranej wersji językowej) na ścieżkę audio z wykorzystaniem mowy syntetycznej, która jest zbliżona do mowy ludzkiej.

Możesz wykorzystywać takie programy do czytania zarówno stron internetowych, jak i dowolnych treści z edytorów tekstowych, np. MS Word. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania zyskujesz większy komfort, chociażby podczas pracy, ponieważ Twój wzrok zostaje odciążony.

syntezatory mowy
Z syntezatora możesz korzystać np. w trakcie przeglądania newsów

Użytkowanie syntezatorów mowy jest niezwykle korzystne dla osób, które mogą jednocześnie wykonywać kilka czynności – dzięki temu nie marnują czasu i ich produktywność rośnie. Jeżeli masz wiele obowiązków i szybko kodujesz słyszane wypowiedzi, program do czytania tekstu po polsku to dobre rozwiązanie dla Ciebie. Mogą z niego skorzystać np. zawodowi kierowcy lub uczniowie spędzający dużo czasu w komunikacji miejskiej.

Programy tego typu wspomogą Twoją naukę języka obcego. Syntezator mowy sprawdza się w roli swego rodzaju native speakera, poza tym możesz go mieć całkiem za darmo i sam wybierasz czas, w którym chcesz korzystać z jego „usług”.

Oprócz tego czytający software może wspierać osoby z niepełnosprawnościami i dysfunkcjami związanymi z odbieraniem tekstów pisanych. Odpowiednio dobrany syntetyczny głos pełni też swojego rodzaju funkcje terapeutyczne.

Jeżeli Twoja praca opiera się na działaniach związanych z tekstami, oprogramowanie czytające może wspomóc Cię w obowiązkach zawodowych – niektórym osobom łatwiej jest dostrzec błędy w treści, kiedy jest odsłuchiwana, niż podczas skanowania wzrokiem długich wypowiedzi.

Programy do czytania tekstu online często zawierają w sobie szereg ciekawych funkcji, które ułatwiają pracę z tekstem w wielu aspektach. Z ich pomocą możesz np. tłumaczyć teksty w wielu językach, rejestrować swoje słowa w formie tekstu albo ćwiczyć wymowę słów.

Szukasz odpowiedniego syntezatora mowy i nie masz pojęcia, który wybrać? Z szerokiej gamy programów do konwersji tekstu na mowę wybraliśmy kilka najpopularniejszych. Sprawdź naszą listę i znajdź program dopasowany do Twoich potrzeb.

Zobacz też: Darmowe programy biurowe — zestawienie wszystkich narzędzi niezbędnych do pracy biurowej

Darmowe syntezatory mowy online – sprawdź listę najpopularniejszych programów do czytania tekstu

QTranslate

QTranslate to darmowy program do czytania tekstu. Poza syntezatorem mowy zawiera masę przydatnych funkcji. Korzystając z niego, możesz z łatwością tłumaczyć i odsłuchiwać teksty we wszystkich językach świata, po uprzednim wybraniu odpowiedniego języka z listy. Wystarczy, że wkleisz tekst i klikniesz ikonę słuchawki. Uwaga – syntezator nie dzieli tekstu na akapity, jednak świetnie radzi sobie z interpunkcją.

Aplikacja ta pomaga też w pracy, np. przy tłumaczeniu tekstów. Możesz wybrać ikonkę mikrofonu i rozpocząć konwertowanie swojej mowy na tekst pisany, który następnie szybko przetłumaczysz na dowolny język – jest to duże ułatwienie, ponieważ mówienie zajmuje dużo mniej czasu niż pisanie.

Ten prosty w obsłudze program pozwoli Ci usprawnić wykonywanie codziennych obowiązków. Jeżeli chcesz wykorzystać go do nauki języka obcego, świetnie się do tego nada. Głos, który usłyszysz, wypowiada słowa sprawnie, ale dość wolno, dzięki czemu możesz zwrócić uwagę na akcent i wymowę każdego wyrazu.

Voice Aloud Reader

Program Voice Aloud Reader służy do czytania tekstu na urządzeniach mobilnych opartych o Androida. Lektor recytuje teksty ze stron internetowych, e-maile czy SMS-y. Ta aplikacja to świetny program do czytania tekstów PDF, których wolałbyś posłuchać.

Aby ten program do czytania tekstu (Android) działał poprawnie, trzeba zainstalować wtyczkę Text To Speech, która jest dostępna do pobrania w Google Play. Jakość odtwarzanego materiału zależy od wybranego przez Ciebie generatora mowy. Najlepsze efekty dźwiękowe dla języka polskiego uzyskasz, wybierając pakiet IVONA TTS, który także trzeba pobrać w Google Play.

Instrukcja obsługi programu jest dość prosta – w dowolnym dokumencie znajdź funkcję Udostępnij lub Wyślij do i wybierz z listy Voice Aloud Reader. Jeżeli przy wybranym tekście nie wyświetla się taka opcja, skopiuj go i wklej w interfejsie aplikacji.

Voice Aloud Reader to dobry program do czytania tekstu ze zdjęć. Jeżeli Twój dokument PDF zawiera obrazy, skany dokumentów, aplikacja odnajdzie w nich słowa i odczyta je. Oprogramowanie pozwala na modulację prędkości czytanego tekstu, zmianę głośności i wybór tonu syntezatora mowy – sam dostosowujesz głos do swoich preferencji.

Chrome – Wybór Reader

Szukasz darmowego czytacza tekstu online? Każdy użytkownik przeglądarki Chrome może odnaleźć wtyczkę Wybór Reader (Tekst na Mowę). Funkcja ta działa w prosty sposób – wystarczy, że zaznaczysz tekst i klikniesz ikonę, aby rozpocząć odsłuchiwanie. Masz możliwość wyboru wolnego lub szybkiego odtwarzania, zależnie od swoich preferencji.

Jedyny mankament tej opcji to fakt, że syntezator wybiera tylko pierwszy akapit zaznaczonej treści i musisz ręcznie zaznaczać kolejne elementy, których chcesz posłuchać. Poza tym wtyczka jest dość dobra, jeżeli szukasz rozwiązania na chwilę.

Zobacz też: Rozszerzenia do Chrome – sprawdź najlepsze wtyczki do przeglądarki!

Programy do czytania tekstu – najnowsze informacje i zastosowanie

Syntezatory mowy zyskują coraz większą popularność. Nie tylko są wykorzystywane przez użytkowników indywidualnych, lecz także znajdują zastosowanie w sferze publicznej. Dzięki nim można wzbogacić interaktywne aplikacje o dźwięki, tworzyć podcasty. Potrafią one też zastępować lektora w materiałach video.

Do tego typu zabiegów poleca się płatny program do czytania tekstu online: s2g-online.pl. Z jego pomocą można łatwo zamienić tekst na mowę syntetyczną i swobodnie wykorzystywać ją komercyjnie. Aplikacja posiada szereg funkcji, które pozwalają na indywidualny wybór parametrów, takich jak modulacja tonu, tembr dźwięku czy prędkość mowy, dzięki czemu wykreowany głos jest niepowtarzalny.

Syntezatory mowy ułatwiają codzienne życie, ale też mogą pomóc w procesach twórczych, np. przy przygotowywaniu materiałów na media społecznościowe, gdzie liczy się innowacyjność. Aplikacje te znajdują coraz szersze zastosowanie, a ich popularność ciągle rośnie. Przetestuj syntezatory mowy i sprawdź, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

8
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *