Programy do pisania

Poradniki

14.03.2023 13:24

Najlepsze programy do pisania – darmowe edytory tekstu on-line oraz do pobrania

Programy i aplikacje Windows
29
4
4
29
4

W Internecie można znaleźć różne darmowe programy do pisania gotowe do pobrania lub działające w trybie online. Czy tego typu edytory tekstu to dobry zamiennik Worda? Sprawdź zestawienie najlepszych aplikacji do pisania i wybierz propozycję dla siebie.

Program do pisania, czyli edytor tekstu – co to dokładnie jest?

Co to jest edytor tekstu? Tym mianem określa się najczęściej software informatyczny stworzony z myślą o redagowaniu artykułów, referatów, zaproszeń czy książek i przygotowywaniu ich do druku. Wspomniane materiały często zawierają nie tylko znaki alfabetyczne, lecz także tabele, wzory matematyczne, również elementy graficzne (symbole, ilustracje itp.). Poszczególne treści można dowolnie formatować (zmieniać wielkość, rodzaj oraz kolor czcionki, sterować położeniem poszczególnych akapitów, wytłuszczać czy podkreślać wybrane fragmenty). Materiały są zapisywane na dysku komputera lub innym nośniku danych w postaci plików. 

Darmowe edytory tekstu online i do pobrania – czy mogą zastąpić Worda? Jakie funkcje oferują?

Wiele osób zastanawia się, czy darmowy program do pisania może zastąpić profesjonalne, płatne aplikacje typu Word. Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Poszczególne narzędzia dostępne w Internecie różnicuje bowiem zakres oferowanych możliwości. Jedne propozycje są mniej, a inne bardziej zaawansowane. 

Jakie funkcje posiadają? Większość wspomnianych rozwiązań pozwala na tworzenie różnych dokumentów tekstowych (na przykład sprawozdań, artykułów, raportów, ogłoszeń, książek itp.), a także formatowanie napisanych treści, czyli nadawanie im wyglądu zgodnego z osobistymi preferencjami oraz potrzebami. Mowa tu przede wszystkim o takich zabiegach jak:

  • modyfikacja rozmiaru i koloru poszczególnych liter czy wyrazów,
  • zmiana stylu pisania (zwykły tekst, tytuł, podtytuł, nagłówek pierwszego rzędu itp.),
  • wyrównywanie akapitów na stronie (do prawej, do lewej, do środka, wyjustowanie),
  • dodawanie odstępów między wierszami,
  • tworzenie list punktowanych lub numerowanych, kolumn, nagłówków i stopek,
  • wyróżnianie tekstu za pomocą pogrubienia, kursywy bądź podkreślenia,
  • numerowanie stron,
  • wklejanie do tekstu ilustracji, rysunków, tabeli, wykresów, równań oraz znaków specjalnych i hiperłączy,
  • sprawdzanie pisowni i gramatyki, a także liczby napisanych słów,
  • recenzowanie dokumentów poprzez wstawianie komentarzy.
Programy do pisania - Google Docs
Choć mogłoby się wydawać, że Word od Microsoftu jest niezastąpiony, znaleźliśmy kilka świetnych alternatyw

Sprawdź też: Najlepsze programy i aplikacje do pisania CV

Dodatkowo niemal każdy program do pisania na komputerze stacjonarnym lub laptopie, dostępny za darmo w Internecie, posiada funkcję zapisywania, drukowania oraz udostępniania tekstu (na przykład za pośrednictwem poczty elektronicznej). Użytkownik może ponadto wybrać jeden z kilku dostępnych szablonów i dzięki temu znacznie ułatwić sobie opracowywanie życiorysów zawodowych, zaproszeń, plakatów czy innych materiałów.

Najlepsze programy do pisania – lista TOP 5 edytorów tekstu

Jakie są edytory tekstu, które krążą po sieci? Czy darmowa aplikacja do pisania może konkurować z płatnymi programami? Częściowo odpowiedzi na postawione wyżej pytania zostały udzielone już wcześniej. Niemniej jednak warto zadać je raz jeszcze, tym razem w kontekście konkretnych propozycji. Oto pięć najlepszych wariantów.

Dokumenty Google – najlepsza darmowa aplikacja i edytor tekstu on-line

Dokumenty Google to bezpłatna aplikacja do pisania, dostępna w ramach platformy Google Drive (Dysku Google) i świetna alternatywa dla pakietu Microsoft Office. Program wykazuje pełną kompatybilność z Wordem. A jak z niego korzystać? Wystarczy założyć konto Google i po zalogowaniu utworzyć nowy dokument z poziomu głównego menu w lewym górnym rogu. Na ekranie zostanie wyświetlona pusta kartka „cyfrowego papieru”, którą można wypełnić tekstem, a następnie dowolnie go sformatować. Sam proces edycji przebiega na podobnych zasadach jak w przypadku wspomnianego już pakietu Office. Użytkownik ma do dyspozycji identyczne narzędzia, między innymi wstawianie tabel i obrazów, wyróżnianie treści, tworzenie list punktowanych czy numerowanie stron. 

Co ważne, wszelkie dokonywane zmiany są zapisywane automatycznie w miarę ich wprowadzania. Dokument tekstowy online, przygotowywany za pośrednictwem opisywanego oprogramowania, może w tym samym czasie modyfikować kilka osób, co znacznie ułatwia pracę nad zespołowym projektem. Aplikacja posiada trzy wbudowane warianty – edycji, sugerowania oraz wyświetlania. Materiały można przechowywać na wirtualnym Dysku Google, pobrać na komputer w formacie DOCX, PDF, ODT, RTF, HTML, TXT lub EPUB, wysłać pocztą elektroniczną albo udostępnić w trybie offline.

FocusWriter – spersonalizowany edytor tekstu za darmo

Prezentowany komputerowy edytor tekstu pozwala użytkownikowi na dostosowanie środowiska pracy do indywidualnych potrzeb oraz upodobań, nie tylko pod względem kolorystycznym, lecz także akustycznym. Program może emitować dźwięki podobne do tych wydawanych przez maszynę do pisania. To dobra informacja dla wielbicieli epoki retro, którzy chcą poczuć się niczym wielcy mistrzowie pokroju Ernesta Hemingwaya albo Marka Twaina. 

Warto jednak podkreślić, że opisywany software jest nie tylko oryginalny, lecz także niezwykle funkcjonalny. Posiada wszystkie narzędzia niezbędne do tworzenia i formatowania treści. Wbudowany tryb pełnego ekranu ułatwia koncentrację. Na monitorze widać jedynie kartkę „cyfrowego papieru”, więc nic nie rozprasza uwagi podczas wykonywania danego zadania (w razie konieczności wystarczy kliknąć jeden przycisk, by wrócić do poprzednich ustawień).

Programy do pisania - kobieta pisze w notesie mimo że ma laptopa
Wybór odpowiedniego programu do pisania można znacznie ułatwić nam codzienną pracę na komputerze

Q10 – darmowy edytor tekstu dla minimalistów

Co wyróżnia przywołany program do pisania na laptopie lub komputerze stacjonarnym? Przede wszystkim prosty, minimalistyczny interfejs pozbawiony elementów wizualnych charakterystycznych dla innych aplikacji dostępnych na rynku. Obsługa poszczególnych funkcji odbywa się za pośrednictwem skrótów klawiszowych, na przykład kombinacja przycisków Ctrl+N otwiera nowy dokument. 

Zmiany w nim dokonywane są zapisywane automatycznie, więc nie musisz się obawiać, że na skutek awarii lub nagłej przerwy w dostawie prądu utracisz swoje dane. Dodatkowo edytor posiada wbudowany alarm, dzięki któremu lepiej zmotywujesz się do pracy. Po upływie ustalonego czasu system poinformuje Cię o liczbie napisanych słów oraz znaków. Przedstawiony software nie zajmuje dużo miejsca. Możesz instalować go bezpośrednio z przenośnej pamięci i zabierać ze sobą wszędzie, gdzie będzie Ci potrzebny, na przykład do pracy czy na uczelnię.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

AbiWord – darmowy Office z zaawansowanymi funkcjami

AbiWord to darmowy software działający w środowisku Windows. Aplikacja przypomina nieco starsze wersje Worda zarówno pod względem struktury, jak i interfejsu. Ma wszystkie standardowe narzędzia znane z komercyjnego pakietu Office. Co więcej, zewnętrzne wtyczki pozwalają na zwiększenie funkcjonalności oprogramowania, na przykład otwieranie plików tekstowych w wielu różnych formatach czy wyszukiwanie haseł w Wikipedii bezpośrednio z poziomu edytora. Przedstawiona propozycja znajduje bardzo szerokie zastosowanie. Świetnie sprawdza się w typowym użytku domowym, ale z pewnością spełni także oczekiwania profesjonalistów, na przykład dziennikarzy, redaktorów itp.

Zoho Writer – dobra alternatywa dla Dokumentów Google

Zoho Writer, czyli darmowy Office działający w trybie online stanowi alternatywę dla Dokumentów Google. Nie oferuje żadnych rozbudowanych narzędzi do edycji tekstu, ale dostępne opcje w zupełności wystarczą, by stworzyć artykuł, referat lub inny materiał tekstowy i podzielić się wynikami swojej pracy w Internecie lub ze współpracownikami. Jedynym ograniczeniem w tym przypadku jest ilość miejsca na serwerze. Użytkownik bezpłatnej wersji oprogramowania otrzymuje 10 GB wirtualnej przestrzeni dyskowej.

Wiesz już, jakie są edytory tekstu, dostępne za darmo. Czy rzeczywiście warto z nich korzystać? Z całą pewnością spora część opisanych wyżej propozycji można uznać za dobry zamiennik Worda, funkcjonalny, a jednocześnie łatwy w obsłudze.

Sprawdź też: Spraw­dza­nie tek­stu i popra­wia­nie błę­dów online – jak to zro­bić? Lista naj­lep­szych pro­gra­mów i apli­ka­cji

29
4

Podziel się:

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *