teselacja

Technologia

19.09.2021 12:59

Co to jest teselacja i jak wpływa na grafikę gier?

Gry Nauka
13
0
0
13
0

Teselacja to pojęcie często używane w świecie technologii. Współczesne gry wideo oraz ich grafika są w dużym stopniu oparte na teselacji, która pozwala na bardziej realistyczne i szczegółowe odwzorowanie świata. Jak takie rozwiązanie w ogóle działa?

Definicja teselacji

Teselacja w grach pozwala na uzyskanie lepszej grafiki dzięki dzieleniu wygenerowanych wielokątów 3D na jeszcze mniejsze bryły. Im bardziej podzielona jest dana bryła, tym większy poziom detali udaje się osiągnąć. Sprawia to, że powierzchnie są bardziej szczegółowo przedstawione, a wszelkie zakrzywienia i tekstury wyglądają bardzo realistycznie. Choć teselacja istnieje od dłuższego czasu, to dopiero po wydaniu Directx 11 w 2009 roku trafiła pod strzechy i zaczęła być obecna w coraz większej ilości gier. Dzisiaj to rozwiązanie jest niemal standardem i prawie każda trójwymiarowa produkcja z niego korzysta. Gracze mogą włączyć tę funkcję samodzielnie, na ogół bez większych obaw o spadek płynności rozgrywki.

teselacja
Źródło: gry-online.pl

Wpływ teselacji na grafikę w grach wideo

W zasadzie jest to już standard, do którego się przyzwyczailiśmy, choć często możemy sobie nawet nie zdawać do końca sprawy z tego, co to jest teselacja w grach i co takiego dokładnie się z nią wiąże. To funkcja wpływająca na podstawowy proces generowania powierzchni takich jak ściany, podłogi, ale i bardziej zaawansowane modele postaci czy przedmiotów. Na przykład, jeśli obiekt generowany przez silnik gry składa się z 12 trójkątów, to włączenie teselacji może tę liczbę zwiększyć do 24, 48 czy jeszcze większej liczby. W ten sposób możliwe jest uzyskanie kształtów nie tylko o większej rozdzielczości, ale składających się z dodatkowy detali, takich jak wgniecenia czy wypukłości.

Wpływ teselacji na grafikę w grach wideo
Źródło: gry-online.pl

Zobacz: Ray tracing – co to jest? Sprawdzamy, co nam daje ray tracing w grach

Aby zrozumieć czym jest teselacja, najłatwiej porównać grę z włączoną i wyłączoną funkcją. Największe różnice dostrzeżemy w sylwetkach i kształtach, które nabiorą zakrzywień, nie tylko gdy będziemy na nie patrzeć bezpośrednio, ale także gdy dostrzegalny będzie jedynie ich obrys.

Czy teselacja obciąża podzespoły?

Dynamiczna teselacja w większości wypadków sama w sobie nie obciąża znacząco podzespołów. Większość silników, na przykład Unreal Engine, korzysta z teselacji opartej o perspektywę. Oznacza to, że obiekty najbliżej gracza będą generowane z największym poziomem szczegółów, za to odleglejsze pozostaną prostymi bryłami. W ten sposób redukuje się obciążenie GPU i możemy cieszyć się płynną rozgrywką. Warto jednak nadmienić, że stosowanie wyłącznie teselacji jest pozbawione większego sensu. Bryła po prostu podzielona na więcej mniejszych brył sama w sobie nie zmieni naszych wrażeń. Dodajemy wówczas tylko więcej pracy naszej karcie graficznej, ale wyraźny efekt wizualny uzyskujemy dopiero po zastosowaniu dodatkowych efektów, takich jak na przykład odwzorowanie przemieszczeń (displacement mapping).

Teselacja w Wiedźminie 3
Źródło: gamingonlinux.com

Gry komputerowe tworzone są z coraz bardziej zaawansowanymi funkcjami graficznymi, a my coraz częściej sięgamy po tytuły tylko ze względu na ich wygląd. Teselacja wspaniale podnosi jakość grafiki w grach, więc nawet jeśli jest dość trudnym zagadnieniem, zdaje się, że będzie coraz mocniej rozwijana. Większość komputerów obsługuje ją płynnie, pozostaje więc tylko jedno pytanie – gracie z tesalacją czy bez?

Źródło obrazka głównego: lab-kuzniewski.pl

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *