Tropico

Rozrywka

30.08.2021 13:15

Mój Presidente, czyli seria gier Tropico — gry ekonomiczne, które zyskały wielu fanów

Gry
7
1
0
7
1

Marzy Ci się czasami, żeby mieć własną wyspę i być prawdziwym El Presidente? Spełnij swoje marzenia, nie wychodząc z domu! Seria gier ekonomicznych Tropico da Ci wszystko to i wiele więcej!

Seria Tropico — czym jest? Najważniejsze informacje o grach Tropico

Pierwszy raz gracze z tytułem Tropico zetknęli się w 2001 r. za sprawą studia PopTop Software. Ojciec serii Phil Steinmeyer zafundował nam humorystyczne i niecodzienne podejście do tzw. republik bananowych, które niezwykle przypadło graczom do gustu.

Serioa gier Tropico

Kto by pomyślał, że parodystyczne podejście do tematu zimnej wojny, czy kubańskiej rewolucji znajdzie taką rzeszę fanów! Właśnie to tak mocno wyróżnia Tropico na tle innych gier ekonomicznych.

Sama fabuła nie jest odkrywcza. Naszym zadaniem jest wcielić się w rolę dyktatora — El Presidente i zarządzać jedną z karaibskich wysepek. Nasza władza ma być niepodzielna i jak najdłuższa, dlatego musimy zabiegać o poparcie naszych poddanych, zapobiegać rewolucjom oraz negocjować z wielkimi mocarstwami. Dzień jak co dzień dla dyktatora! 

Tytuły wydane pod szyldem Tropico 

Seria Tropico ma już na karku dwie okrągłe dekady. Cykl ten na przestrzeni lat wprowadzał parę zmian i ulepszeń, zarówno od strony graficznej, jak i mechaniki gry. Od 2001 roku ukazało się 6 tytułów z serii Tropico oraz gra na urządzenia mobline. Oto one:

Tropico (2001)

Jak już wiecie Tropico podbiło rynek gier w 2001 roku swoim humorystycznym podejściem do republik bananowych.

Kiedy już odpalicie swoją kopię gry i zostaniecie prawdziwym dyktatorem, czeka na Was prawdziwa rajska wyspa, która jest spełnieniem marzeń każdego turysty. Nie ma na co czekać — budujemy kurorty i luksusowe hotele. Teraz czas zająć się poddanymi. Zapewnić im niezbędne do życia zasoby i… wykorzystać, jako tanią siłą roboczą. W końcu każdy dyktator rządzi twardą ręką!

Tropico 1

Tropico zadbało, aby rozwój naszej wyspy był jak najbardziej dla nas przyjemny i stawiał przed nam wyzwania. Dlatego twórcy oddają nam do dyspozycji ponad 100 różnych, oryginalnych, latynoamerykańskich budowli z lat 50. – od plantacji bananów po luksusowe kurorty dla turystów.

Twórcy zadbali również, aby każda postać na wyspie była unikatowa. Miała swoją historię, dom oraz osobowość, co dla mnie podnosi frajdę z prowadzenia rozgrywki. Dodatkowego smaczku dają nam pojawiające się zdarzenia losowe. Spokojnie nasza wyspa rozkwita i bum! Nagle musimy odpierać atak wrogiego mocarstwa lub walczyć z klęską żywiołową.

Warto również wspomnieć, że Tropico doczekało się również oficjalnego dodatku w 2002 roku. Tropico: Paradise Island wprowadza 20 nowych scenariuszy, nowy typ turystów — Eco-Tourist oraz Spring Break Tourist — nowe atrakcje dla odwiedzających wyspę oraz jeszcze więcej różnych katastrof naturalnych, które umilą nam rozrywkę. 

Zobacz: Co wiemy o Age of Empires 4? Data premiery, zwiastun, najważniejsze informacje

Tropico 2: Zatoka Piratów (2003)

Na fali popularności pierwszej gry z serii Tropico ludzie z Frog City Software postanowili iść za ciosem i przenieść nas do XVII wieku i dać nam możliwość zostać prawdziwym postrachem mórz i oceanów.

Pierwszą różnicę widać już na samym początku rozgrywki, gdzie dostajemy do zarządzania bazę wypadową naszej pirackiej załogi. Kolejną różnicę zaś widać podczas gospodarowania zasobami naturalnymi oraz ludzkimi. Do tej pory bazowaliśmy na tym co sami wyprodukowaliśmy oraz na mieszkańcach naszej wyspy. W Tropico 2 to, co jest nam potrzebne, rabujemy. Ludzi zaś porywamy, aby zostali naszą siłą roboczą. Możemy też żądać okupu.

Tropico Zatoka Piratów

Jako prawdziwy kapitan za zrabowane dobra musimy zapewnić dobrobyt naszej załogi, dlatego budujemy różnego typu tawerny, domu uciech wszelakich czy ośrodki handlowe i przemysłowe.

Tropico 3 (2009)

W trzeciej odsłonie serii gier Tropico okręt flagowy zmienia barwy. Prawa do serii nabywa bułgarskie studio Haemimont Games i w 2009 roku fani otrzymują kolejną grę z serii.

Tropico 3 podobnie jak w pierwszej części przenosi nas do tzw. republik bananowych z okresu Zimnej Wojny. Mechanika rozgrywki jest bardzo podobna, jak w swojej poprzedniczce z 2001 roku. 

Jednak nowa odsłona przynosi nam wiele interesujących zmian i nowości. Jedną z nich jest znaczący wpływ na wygląd i umiejętności naszego dyktatora i możliwość swobodnego poruszania się nim po wyspie. Możemy wysłać go na plantację bananów, aby osobiście doglądał robotników lub na plażę w celu złapania opalenizny, żeby lepiej wyglądać na dyktatorskim portrecie.

Gra nadal jest utrzymana w humorystycznym tonie. Warto również zaznaczyć, że posiada ona opcje sieciowe, które pozwalają np. ściągać twory innych graczy lub wcielać się w ich dyktatorów. Żywotność rozgrywki przedłuża również możliwość tworzenia swoich map i kampanii.

Tropico 3

Tropico 3 doczekało się również dodatku wydanego w 2010 roku. Był to Tropico 3: Absolute Power, który oferuje dodatkową kampanię do podstawowej wersji gry.

Tropico 4 (2011)

Pod względem mechaniki gry, czwarta odsłona cyklu Tropico nie różni się zbytnio od swojej poprzedniczki.

W tej części warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli marzy nam się dożywotnia władza, to warto zadbać o stosunki z naszymi politycznymi oponentami, bo inaczej czeka nas krwawa rewolta i koniec rządów. Jak to zrobimy, zależy wyłącznie od nas: możemy sypać łapówkami na prawo i lewo oraz zastraszać naszych przeciwników, albo wykorzystać wojsko do tłumienia antyrządowych protestów.

Sama rozgrywka w Tropico 4 podzielona jest na 20 misji rozlokowanych na 10 nowych mapach, zaś oprawa wizualna nadal cieszy oko i dopracowana jest w najdrobniejszych szczegółach.

Gra doczekała się również wydanego w 2012 roku dodatku — Tropico 4: Modern Times oraz 7 DLC, które oferują nowe budynki, kampanie, postacie oraz dekoracje.

Czwarta odsłona gry

Tropico 5 (2014)

Studio Haemimont Games konsekwentnie rozwijało markę Tropico i w 2014 roku wydało piątą już odsłonę tej serii.

Nowością, o której warto wspomnieć w tej części, jest możliwość stworzenia własnej dynastii. Cała panująca familia może ubiegać się o wysokie stanowiska urzędowe lub zarządzać fabrykami i przedsiębiorstwami na wyspie. Dzięki temu łatwiej nam utrzymać władzę, bo przecież każdy dyktator wie, że warto mieć swoich ludzi.

Sprawdź: Gry o człowieku-nietoperzu. Batman: Seria Arkham — niezwykle udane gry action-adventure z uniwersum Arkhamverse

Tropico 5 po raz pierwszy w historii serii oferuje nam tryb multiplayer dla 4 graczy. Każdy gracz dostaje do dyspozycji swoją wyspę i tylko od Was będzie zależało, czy będziecie ze sobą współpracować, czy będziecie walczyć o dominację na archipelagu.

Tropico 5 doczekało się również dwóch dodatków. Wydanego w 2014 roku Tropico 5: Waterborne, który pozwala na zagospodarowanie akwenów wodnych oraz wydanego w 2015 Tropico 5: Espionage, który w dużej mierze skupia się na rozwoju wojska oraz wywiadu.

Tropico 5
Źródło: gram.pl

Gra oferuję również 9 DLC z dodatkowymi scenariuszami, budynkami oraz lokacjami sandboksowymi.

Tropico 6 (2019)

W 2019 roku seria Tropico przeszła kolejną zmianę. Wówczas światło dzienne ujrzała już szósta odsłona cyklu. Mimo że jej mechanika nie różni się niczym znaczącym od swoich poprzedniczek, twórcom udało się wprowadzić kilka nowości.

Tym razem jako El Presidente możemy już nie tylko zarządzać jedną wyspą, ale sprawować rządy twardej ręki nad całym archipelagiem. 

Kolejnym interesującym novum jest możliwość wysyłania naszych szpiegów w różne zakątki świata. Tajny agent może kraść nie tylko nowe technologie, ale podkradać plany znanych budowli np. Statui Wolności.

Grafika w Tropico 6 nadal stoi na bardzo wysokim poziomie i cieszy oko. Budynki są dopieszczone w każdym calu i fenomenalnie się obserwuje ich zmianę wraz ze zmieniającymi się epokami.

Najnowsza odsłona serii

Szósta odsłona serii Tropico doczekała się 4 DLC z nowymi kampaniami oraz budynkami.

Tropico Mobile — mobilna odsłona gry

W 2018 roku, z myślą o użytkownikach iOS i bazując na Tropico 3, studio Feral Interactive wypuściło na rynek mobilną wersją gry.

Naszym zadaniem w dalszym ciągu jest rozwój małej wysepki jako niezłomny i nieśmiertelny El Presidente. Jako gracz mamy wpływ na ekonomię wyspy, jak i na aspekt dyplomatyczny. Dostajemy również możliwość kształtowanie wyspy pod względem demograficznym i geograficznym.

W mobilnej wersji gry również mamy wpływ na wygląd i charakter naszego El Presidente. To, w jaki sposób będziemy rozwijać jego umiejętności, będzie znacząco wpływało na przebieg dalszej rozgrywki, więc warto się pochylić nad tym aspektem Tropico Mobile.

Jeśli jesteś fanem serii, to pewnie skusisz się na wersję mobilną, ale Tropico na smartfony nie nadaję się, moim zdaniem, jako pierwsze zetknięcie z serią. Dużo tekstu i opcji powoduje, że gracz niezaznajomiony z serią może się pogubić, a co za tym idzie zniechęcić się do głównego cyklu.

Wersja mobilna
Tropico Mobile / Źródło: play.google.com

Plany na przyszłość związane z cyklem — czy będzie kontynuowany?

Pewnie po przeczytaniu tekstu nabraliście ochoty na kolejną odsłonę Tropico i zastanawiacie się co z siódmą częścią serii?

Tu niestety nie mam dobrych wieści — o Tropico 7 krążą tylko plotki. Od wydania Tropico 6 minęły 2 lata i jeśli wierzyć plotkom, przez kolejne 2-3 nie ma co liczyć, że dostaniemy nową grę z serii.

Na pocieszenie dodam, że gra na pewno powstanie. Przecież nikt nie zabija kury znoszącej złote jaja, a seria Tropico jest takim złotodajnym dzieckiem kilku studiów deweloperskich. Oczekiwanie zaś umilić nam mogą poprzednie odsłony gry. Czas zostać El Presidente!

Tropico 6 do kupienia w naszym sklepie

Źródło obrazów w tekście: store.steampowered.com

7
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *