1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Co wiemy o Age of Empires 4? Data premiery, zwiastun, najważniejsze informacje

Rozrywka

28.06.2021 11:22

Co wiemy o Age of Empires 4? Data premiery, zwiastun, najważniejsze informacje

Gry
2
1
0
2
1

Age of Empires 4 już niedługo doczeka się premiery. Po ponad 15 latach seria powraca z wielkim przytupem. Jakie wymagania sprzętowe będzie mieć strategia? Czy rozgrywka i mechanika ulegną dużym zmianom? Odpowiadamy na te i wiele innych pytań związanych z Age of Empires IV.

Age of Empires 4 – krótko o historii serii

Age of Empires to seria gier strategii czasu rzeczywistego wyprodukowana przez nieistniejące już Ensemble Studios. Prawa do marki należą obecnie do koncernu Microsoft. Najnowsza odsłona, Age of Empires 4, została opracowana przez Relic Entertainment, natomiast wyda ją Xbox Game Studios. Podobnie jak w poprzednich częściach, zadaniem gracza będzie rozwijanie swojej cywilizacji poprzez zdobywanie surowców oraz podbijanie innych osad.

Historia serii Age of Empires zaczyna się w 1997 roku, kiedy to na komputerach PC zadebiutowała pierwsza część. Niedługo później ukazał się dodatek do gry The Rise of Rome (1998) oraz jej kontynuacja – Age of Empires 2 (1999), wraz z rozszerzeniem The Conquerors (2000). W Age of Empires gracz musi rozwinąć cywilizację, rozpoczynając od epoki kamienia. W tym celu należy zbierać zasoby, rozwijać technologie, rozbudowywać siły militarne i podbijać inną ludność zamieszkującą okoliczne tereny. 

Age of Empires 4 ma przed nami coraz mniej tajemnic | Źródło: ageofempires.com

W pierwszej części Age of Empires występują cztery epoki – kamienia, narzędzi pracy (neolit), brązu i oraz żelaza. Każdy awans pozwala zyskać dostęp do nowych typów budynków, jednostek oraz technologii. Rozgrywka jest dostępna dla jednej osoby lub wielu graczy (w trybie sieciowym), twórcy oddali gamerom do dyspozycji gotowe scenariusze, które zostały pogrupowane na kilkanaście różnych cywilizacji. Gra została przyjęta z ogromnym entuzjazmem, zarówno przez miłośników tytułów strategicznych, jak i przygodówek oraz RPG.

Age of Empires II: The Age of Kings trafiło na rynek w 1999 roku. Twórcy udostępnili graczom aż 13 różnych ciekawych cywilizacji (każda z nich posiada specyficzny typ najdroższego budynku – tzw. cud), a także możliwość rozegrania epok od wczesnego średniowiecza do renesansu. Druga część serii doczekała się reedycji – produkcja z poprawioną grafiką o tytule Age of Empires II: HD Edition ukazała się w 2013 roku na platformie Steam.

Age of Empires III powstało w 2005 roku, w odróżnieniu od poprzednich odsłon tytuł ten ma trójwymiarową grafikę, a akcja rozgrywa się w Ameryce. Gracz może się wcielić w jedną z ośmiu nacji, w tym między innymi Hiszpanów lub Brytyjczyków, oraz tworzyć zupełnie nowe obiekty, takie jak faktorie handlowe czy też metropolie. Gra doczekała się dwóch dodatków, a po ich wydaniu Ensemble Studios zakończyło działalność.

Mimo zamknięcia Ensemble Studios, twórcy serii Age of Empires nie spoczęli na laurach. Większość pracowników przeszła do Robot Entertainment i tam wydała zupełnie nową, sieciową odsłonę Age of Empires. Gra jest dostępna w modelu free-to-play z mikropłatnościami. Seria powraca do wydarzeń rozgrywających się w starożytności – gracz może wybrać jedną z czterech cywilizacji, Grecję, Persję, Egipt lub Celtów, i poprowadzić swoją cywilizację ku zwycięstwu.

Age of Empires IV to długo oczekiwana przez wielbicieli serii czwarta pełnoprawna odsłona cyklu. Za jej produkcję odpowiada studio Relic Entertainment. Podobnie jak w poprzednich częściach, rozgrywka będzie polegała na kierowaniu rozwojem wybranej cywilizacji – zbieraniu zasobów, wznoszeniu budynków, rozwijaniu technologii i budowaniu armii. Akcja najnowszego Age of Empires toczy się w średniowieczu, twórcy udostępnią graczom cztery obszerne kampanie historyczne. Poza trybem dla pojedynczego gracza pojawi się rozbudowany multiplayer.

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Age of Empires 4 – kiedy premiera?

Kiedy będzie można kupić Age of Empires 4? Premiera tego strategicznego tytułu odbędzie się już 28 października 2021 roku. Gra będzie dostępna w ramach subskrypcji Xbox Game Pass na PC. Biblioteka Microsoftu składa się z obszernego katalogu EA Play dla dzieci i dorosłych, dostępne są tam również kultowe gry studia Bethesda. Pierwszy miesiąc próbny Xbox Game Pass kosztuje 4 złote, później obowiązuje cena za abonament w wysokości 39,99 złotych miesięcznie.

Age of Empires 4 zapowiedź, konie, jednostki
Wielu graczy już nie może się doczekać powrotu do kultowej serii strategii

Age of Empires 4 – trailer, gameplay i screeny

W kwietniu 2021 roku twórcy nowego Age of Empires udostępnili sześciominutowy gameplay zdradzający, jak będzie wyglądać rozgrywka. Film został poświęcony starciom pomiędzy Anglikami i sułtanatem Delhi. Widz śledzi w przyspieszonym tempie powstawanie nowej nacji. Szczególnie imponująco prezentują się budynki oraz walki. Twórcy dołożyli również wszelkich starań, aby zaprojektować szczegółowo modele postaci. Klimat buduje muzyka tworzona między innymi przez tętent bojowych bębnów.

W sieci krąży również trailer Age of Empires 4, który pokazano po raz pierwszy podczas targów E3 2021. Narracja zapoznaje widza z cywilizacjami, które zostaną oddane do dyspozycji gracza, całość jest utrzymana w patetycznej i wzniosłej atmosferze. Zaprezentowane materiały pokazują, że oprawa graficzna Age of Empires IV jest na bardzo wysokim poziomie – gra będzie obsługiwać wysoką rozdzielczość 4K, co widać na udostępnionych screenach.

Age of Empires 4 – jakie pojawią się cywilizacje?

W poprzednich odsłonach Age of Empires gracz mógł pokierować jedną z kilkunastu różnych cywilizacji. W jedynce były dostępne między innymi nacje takie jak:

 • Asyryjczycy,
 • Babilończycy,
 • Chińczycy,
 • Egipcjanie,
 • Fenicjanie,
 • Grecy,
 • Hetyci,
 • Japończycy,
 • Koreańczycy,
 • Minojczycy,
 • Persowie,
 • Sumerowie.

Jak to będzie wyglądać w Age of Empires IV? Twórcy zapowiadają osiem cywilizacji, w tym między innymi Chińczyków, Anglików, sułtanat Delhi, Normanów oraz Mongołów.

Każda z nacji dostępnych w Age of Empires 4 posiada swoje unikalne cechy i zdolności. Chińczycy potrafią tworzyć proch strzelniczy, Anglicy umieją budować potężne zamki i twierdze, a sułtanat Delhi inwestuje w badania naukowe. Dodatkowo w grze wprowadzono zupełnie nowe rozwiązania, takie jak możliwość ukrywania jednostek w lasach czy też atakowanie z zaskoczenia. Produkcja zapowiada się niezwykle ciekawie, nie tylko z punktu widzenia wielbicieli gier strategicznych.

Najlepsze laptopy gamingowe

Age of Empires 4 – wymagania sprzętowe oraz na jakich platformach się pojawi?

Na targach E3 2021 ogłoszono, że nowe Age of Empires będzie dostępne wyłącznie na PC. Jaki komputer będzie potrzebny, aby uruchomić Age of Empires IV? Wymagania sprzętowe nie zostały jeszcze podane, prawdopodobne minimalne parametry techniczne to:

 • system operacyjny Windows 10 (64-bitowy),
 • procesor Intel Core i5-2500K 3.3 GHz,
 • 4 GB pamięci RAM,
 • karta graficzna GeForce GT 640 lub Radeon HD 6670 v2,
 • 33 GB wolnego miejsca na dysku twardym. 

Tymczasem zalecane parametry techniczne komputera dla Age of Empires 4 mogą wyglądać następująco:

 • system operacyjny Windows 10 (64-bitowy),
 • 4 GB pamięci RAM,
 • procesor Intel Core i7 3.5 GHz lub lepszy,
 • karta graficzna 4 GB NVIDIA GeForce GTX 970 lub lepsza.

Jak przystało na tę serię, aby zagrać na najwyższych detalach, nie będzie konieczna drastyczna wymiana sprzętu na nowy. Więcej szczegółów na temat wymagań sprzętowych zostanie podanych bliżej daty premiery.

Czwarta część Age of Empires ukaże się już jesienią 2021 roku. Wielbicieli serii bardzo ucieszył fakt, że po raz kolejny będą oni mogli przeprowadzić swoje cywilizacje przez starożytne epoki. Nowa część cyklu będzie wymagała rozsądnego planowania strategicznego oraz umiejętności zastosowania balansu pomiędzy rozwojem ekonomicznym i militarnym. Nie mogło się w niej obyć bez ulepszonej grafiki na miarę naszych czasów.

Kto powinien pomyśleć o zakupie najnowszego Age of Empires? Polecamy tę pozycję wszystkim fanom gier strategicznych, którzy z łezką w oku wspominają pierwszą część z 1997 roku. Tytuł spodoba się również miłośnikom takich serii jak Sid Meier’s Civilization, The Settlers, Command & Conquer, Ancestors Legacy, czy nawet Warhammer i Warcraft. Nie zawiodą się również wielbiciele nowszych gier w rodzaju XCOM, Iron Harvest oraz Frostpunk. Bez wątpienia warto czekać na tę premierę.

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

2
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.