Rozrywka

15.06.2022 15:22

Redfall – najważniejsze informacje o grze Arkane Studios

Gry
7
0
0
7
0

Redfall, czyli gra od twórców Dishonored i Prey to ciekawie zapowiadający się co-op. Przygotowaliśmy dla Was wszystko, co wiemy o tym tytule, łącznie z datą premiery, zwiastunami i informacjami o rozgrywce.

Redfall to gra tworzona siłami amerykańskiego oddziału Arkane (Arkane Studios Austin), która po raz pierwszy została zaprezentowana światu podczas wydarzenia Xbox and Bethesda E3 w 2021 roku. Tak jak sugeruje nazwa eventu, za wydaniem tytułu stoi właśnie Bethesda Softworks. Nie słyszeliście wcześniej o tym tytule i udało mi się Was zainteresować? Jeżeli lubicie wampiry, nie możecie przejść obok Redfalla obojętnie – oto co o nim wiemy.

Redfall – data premiery

Początkowo tytuł miał zadebiutować już wkrótce, gdyż premiera była planowana na lato 2022 roku. Niestety, wydawca gry, czyli wspomniana Bethesda, w poprzednim tygodniu podzielił się informacją, że zarówno Redfall, jak i Starfield czeka obsuwa – obu tytułów nie zobaczymy w tym roku. Przyczyny? Oficjalne oświadczenie nie wspomina o niczym poza „chęcią dostarczenia najbardziej dopracowanej wersji”.

Czy to oznacza, że Redfall jest mocno poza harmonogramem przewidzianych przez wydawcę prac? Niekoniecznie, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że niespełna dwa dni temu w sieci pojawił się pierwszy materiał, który ujawnił rozgrywkę tytułu Arkane. Najprawdopodobniej chodzi tu o problem, który dotknął sporą część producentów gier: trudy związane z koordynacją prac zespołów, które przebywają na pracy zdalnej.

Redfall
Gra przewiduje kooperację dla czterech graczy | Źródło: bethesda.net

Kiedy zatem gra zawita na nasze urządzenia? Nie mamy precyzyjniejszej daty poza 2023 rokiem. Pogłoski sugerują, że będzie to pierwsza połowa przyszłego roku, jednak na dokładniejsze informacje musimy jeszcze poczekać. Obecnie gra pozostaje w produkcji, zamawianie preorderów jest niemożliwe, a my musimy uzbroić się w cierpliwość.

Na jakie platformy trafi Redfall?

Redfall to kolejny tytuł, który ominie konsole PlayStation, przynajmniej w początkowej fazie sprzedaży. Docelowo gra ma trafić na PC (gra posiada już swoją kartę produktu na Steamie i Epic Games Storze), Xbox Series X oraz Xbox Series S. Z informacji wynika także, że gra pojawi się w Xbox Game Pass i to w dniu swojej premiery.

Rozgrywka w Redfall – co o niej wiemy?

Jeżeli nigdy dotąd nie słyszałeś o tej produkcji, to śpieszymy z wyjaśnieniami. Redfall to FPS, którego akcja rozgrywa się w otwartym świecie zlokalizowanym w stanie Massachusetts. Zadaniem gracza będzie eliminacja zagrożenia w postaci wampirów, którzy przejęli małe miasteczko i zmasakrowali mieszkańców. Cel można będzie osiągnąć dwojako: działając samemu lub organizując się w drużynę do czterech bohaterów. Oznacza to, że otrzymujemy interesującego co-opa w klimatach Blade’a (z większą dozą humoru), choć bardziej wypadałoby powiedzieć: w klimatach Left 4 Dead.

Jak wspomniałem powyżej, do sieci trafił gameplay tytułu Arkane – został pokazany po raz pierwszy podczas wydarzenia Xbox and Bethesda Showcase 2022. Prezentujemy go Wam poniżej – trwające niecałe sześć minut nagranie zdradza całkiem sporo na temat produkcji. Dowiadujemy się z niego m.in. informacji o składzie drużyny – ta będzie predefiniowana i wyboru dokonamy na podstawie klasy postaci (do nich jeszcze wrócimy).

Redfall drzewko umiejętności
Nie zabraknie drzewka umiejętności | Źródło: materiały promocyjne

Eksterminacja krwiopijców nie odbywa się tylko na zasadzie korzystania z broni palnej i chowania głów za osłoną. Na nasz użytek trafi również masa umiejętności i zdolności. Przez nagranie przewija się m.in. energetyczna tarcza, która powala wrogów, elektryczne dzidy, pułapki unieruchamiające. W finalnej wersji z pewnością będzie tego sporo więcej!

Sprawdź też: The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition (PC, Xbox One, PS4, Nintendo Switch)

Wspominałem o drzewku umiejętności? Ono również przewinęło się na nagraniu, zatem dochodzi nam mechanika rozwoju postaci. Nie zabraknie także zbieractwa lootu, coś w klimatach Borderlands/Division. Materiał odsłania karty w tej kwestii, prezentując ekwipunek postaci, która posiada broń uszeregowaną kolorami – z pewnością według stopnia ich rzadkości. Nie powinno także zabraknąć modyfikowania giwer i doczepiania do nich różnego rodzaju dodatków.

Po samym gameplayu trudno pozbyć się wrażenia, że nadchodząca gra mocno przypomina inny tytuł Arkane, czyli Prey. To jednak wcale nie musi być wadą, gdyż była to całkiem udana produkcja, która zapewniała solidną zabawę!

Fabuła w Redfall

O niej nie wiemy szczególnie dużo. Wydaje się, że główną osią i celem pojawienia się naszych bohaterów w mieście jest nieudany eksperyment. Pociąga on za sobą ciąg wydarzeń, które prowadzą do opanowania miasteczka przez hordy wampirów. Nie wiemy nic więcej o szczegółach, ale nasz zespół będzie z pewnością oddelegowany, aby powstrzymać inwazję i pozbyć się wampirycznego zagrożenia.

Kilka słów o bohaterach w Redfall

Gracz może wybierać spośród czterech dostępnych początkowo bohaterów. Redfall jest zatem hero shooterem, gdzie podział obowiązków jest wyraźny – dana klasa specjalizuje się w innej formie eliminowania zagrożenia. Początkowo z dostępnych bohaterów do wyboru będzie Layla Ellison, Jacob Boyer, Remi de la Rosa i Devinder Crousely. Co musisz o nich wiedzieć?

Layla Ellison – studentka obdarzona zdolnością telekinezy, która na samym trailerze określa je mianem „dziwacznych mocy”. Na zwiastunie gameplayu była w stanie wytworzyć energetyczną tarczę i szarżować nią na wrogów, aby ostatecznie wyeliminować ich podczas jej rozładowania.

Jacob
Fani siania śmierci z daleka z pewnością polubią się z Jacobem | Źródło: store.steampowered.com

Jacob Boyer – bohater idealny dla każdego fana eliminowania wrogów z odległości. Jacob to typowa klasa snajpera, który posiada „supernaturalną precyzję”. Z pewnością będzie dysponował dużą siłą rażenia połączoną z niskim pancerzem.

Remi de la Rosa – inżynier, który na swoim podorędziu ma małego robocika, mogącego wspierać drużynę ogniem. Bohaterka określana jest mianem „umysłu doskonałego”, zatem zakres jej możliwości z pewnością będzie bardziej rozbudowany.

Devinder Crousely – łowca wampirów i kryptozoolog w jednym, który posługuje się m.in. jednostrzałową strzelbą. Nie wiemy o nim wiele, jednak raczej będzie bohaterem pierwszej linii.

Call of Duty: Modern Warfare 2 doczeka się premiery jeszcze w tym roku. Co musisz wiedzieć o tej wyczekiwanej grze?

Sprawdź też: Filmy o wampirach i wilkołakach – gdzie oglądać? Które filmy o wampirach i wilkołakach warto obejrzeć?

Pierwszy zwiastun Redfall

Pokazaliśmy już Wam oficjalny materiał dotyczący rozgrywki, jednak nie jest to pierwszy zwiastun tej produkcji. Ten pojawił się rok temu podczas eventu Xbox & Bethesda Games Showcase 2021. Prezentujemy go poniżej.

Trwający prawie 5 minut materiał nie zdradza nic o rozgrywce – jest to zwiastun filmowy. Poznaliśmy na nim naszych bohaterów oraz ich wrogów, jednak aby zobaczyć rozgrywkę, fani musieli poczekać rok.

Kim są nasi wrogowie?

Jak zostało już powiedziane, po drugiej stronie naszych strzelb staną wampiry, które wykazują się wysokim stopniem agresji. Podobnie jak zombie w L4D i serii Dead Light zrobią wszystko, aby gracz oglądał ekran wczytywania jak najczęściej. Co jednak o nich wiemy?

Reklama

Twórcy uchylają rąbka tajemnicy, mówiąc, że nie będa to typowe wampiry z filmów, które dnie spędzają w trumnach. Są wynikiem nieudanego eksperymentu (o którym pewnie więcej dowiemy się z samej gry), który doprowadził do ich powstania i przyspieszonej ewolucji. Ewolucja ta objawia się pojawieniem wyspecjalizowanych okazów, które posiadają pewien określony wachlarz umiejętności.

Jednak nie tylko krwiopijcy będą naszymi przeciwnikami. Zwiastun zdradza także informacje o kulcie, którego skład stanowią ludzie. Raczej nie będą do nas pokojowo nastawieni, jednak co jest obiektem ich modłów – pozostaje nieznane.

Redfall umiejętność
Tarcza energetyczna to jedna z wielu umiejętności | Źródło: store.steampowered.com

Czy Redfall będzie fair dla samotnych graczy?

Choć twórcy zaznaczają, że rozgrywka będzie możliwa także samemu, otwarte pozostaje pytanie w kwestii tego, jak zostanie to rozegrane. Czy wrogowie będą odpowiednio skalowani do składu drużyny? Zwiastuny pokazują nam, że duży nacisk kładziony jest na współpracę naszych bohaterów. Oznaczać by to mogło, że grając samemu, powinniśmy mieć możliwość zmiany tego, kim gramy w trakcie rozgrywki. W ten sposób mielibyśmy cały czas dostęp do wybranych umiejętności, które mogą się okazać kluczowe w odpowiednich momentach.

Sprawdź też: Scorn z datą premiery. Szykuje się klimatyczny horror

Innym rozwiązaniem jest zastosowanie botów, które byłyby na nasz rozkaz. Opcja ta wydaje się jednak mało prawdopodobna na podstawie tego, co mówią twórcy. Obstawiam, że będziemy mieli po prostu możliwość zmiany tego, kim gramy.

Co Redfall ma wspólnego z The Elder Scrolls?

Absolutnie nic! No może poza tym, że Redfall z serią TES łączy Bethesda (studi, które stworzyło m.in. The Elder Scrolls: Skyrim). Pomijając to, są to odrębne gry, a sam Redfall nie stanowi części serii The Elder Scrolls. Przykro mi, na szóstą odsłonę The Elder Scrolls fani będą musieli jeszcze zaczekać.

Reklama

Co sądzicie o grze Redfall? Jest na co czekać? Lubicie eksterminować wampiry? Jeżeli Arkane podoła, możemy dostać naprawdę interesujący co-op! A jeżeli lubicie gry kooperacyjne i jesteście fanami uniwersum Wh40k, to polecam tekst o nadchodzącej grze Darktide.

Źródło obrazu głównego: materiały promocyjne

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.