The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition to odnowiona wersja powstałego w roku 2011 The Elder Scrolls V: Skyrim. Jest to gra z gatunku RPG wydana na konsolę Xbox One, PS4, Nintendo Switch oraz komputery PC.
Data premiery i twórcy
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition została wydana 28 października 2016 roku przez Bethesda Softworks i zaprojektowana przez Bethesda Game Studios — znane także z wypuszczenia w świat gier z serii Fallout po 2004 roku.
Gry podobne do The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition jest już piątą odsłoną z serii The Elder Scrolls, więc jeśli nadal masz ochotę na więcej przygód w świecie Elder Scrolls, poprzednik Skyrim jest oczywistym wyborem.
The Elder Scrolls 4: Oblivion, bo o nim właśnie mowa, wydany w 2006 roku przez wielu był uważany za jedną z najlepszych gier, jakie kiedykolwiek powstały. Podobna — choć nieco bardziej złożona walka, fantastyczna główna fabuła oraz niekończące się zadania i lokacje do zbadania, innymi słowy pozycja obowiązkowa dla każdego, kto przegapił ten tytuł.
Oczywiście wcześniejsze odsłony również są warte uwagi, chociaż zapewne nie każdemu przypadną do gustu, a to ze względu na fakt, że są to tytuły, od których premiery minęło już sporo czasu i w porównaniu z, chociażby, Elder Scrolls V zarówno ich mechanika, jak i grafika pozostawia wiele do życzenia.
Ponadto znajdziemy jeszcze kilka gier z podobnym klimatem oraz gameplayem:
- Wiedźmin 3: Dziki Gon od studia CD Projekt RED — utrzymana w klimacie fantasy gra RPG z 2015 roku, wydana na PS4, XOne i PC, a parę lat później również na Switch, PS5 i X/S. Wcielając się w zabójcę potworów Geralta z Rivii, mamy za zadanie odnaleźć Ciri, która jest spadkobierczynią tronu Cintry. Podobnie jak w Skyrim, możemy decydować o tym, jak rozegramy swoją przygodę w bogatym świecie, który jest pełen fabularnych zadań i obszarów do odkrycia.
- Kingdom Come: Deliverance od Warhorse Studios — to RPG akcji wydane w 2018 roku na PC, PS4 i XOne. Akcja gry toczy się w czasach Świętego Cesarstwa Rzymskiego w piętnastowiecznych Czechach, gdzie wcielamy się w postać Henryka, który pragnie pomścić bezprawną rzeź swojej rodziny. Niuanse, które Kingdom Come: Deliverance dodaje do formuły Skyrim, obejmują mechanikę przetrwania, która śledzi twój głód i zmęczenie, oraz oddanie realizmu w walce.
- Fallout 4 z 2015 roku wydane na PlayStation 4, Xbox One, Microsoft Windows — to kolejna gra RPG z otwartym światem opracowana przez Bethesdę. W zależności od naszego wyboru wcielamy się w postać Nata lub Nory. Po kriogenicznym zamrożeniu nasz bohater budzi się i odkrywa, że jego syn został porwany, więc wyrusza na rozległe pustkowia, aby go znaleźć. Fallout 4 ma znacznie ciemniejszą tonację niż Elder Scrolls, zamiast mieczy i magii mamy pistolety i broń nuklearną, a otaczają nas gigantyczne robaki, supermutanty i przerażające upiory – w zasadzie to taki piekielny, futurystyczny Skyrim po wojnie nuklearnej.
Sprawdź też: The Elder Scrolls V: Skyrim (PC, PS3, X360)
A jeśli spodoba Wam się taki klimat, to warto też zagłębić się w Fallout 3 z 2008 roku — również ze stajni Betshedy oraz produkt Obsidianu — Fallout: New Vegas z 2010 roku.
The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition — oceny i opinie
Na stronie Metacritic krytycy minimalnie wyżej ocenili grę, przyznając jej 81 punktów, podczas gdy gracze wystawili jej ocenę 7,6/10.
Ciekawostką wśród opinii, jest to, że gracze mający styczność z wcześniejszą odsłoną gry nie potraktowali remastera jak „odgrzewanych kotletów”, tylko jako pretekst do ponownego odwiedzenia świata Skyrima — choć tym razem w odświeżonej i bardziej kolorowej wersji. (Sama należałam do tej grupy (patrz moje BIO)).
Na Steamie jest zresztą podobnie:
Miły prezent dla posiadaczy The Elder Scrolls V: Skyrim na Steamie razem z wszystkimi DLC. Odświeżona grafika, nowe efekty, rozbudowane oświetlenie, ładniejszy śnieg i woda to tylko niektóre atuty zremasterowanej edycji kultowego Skyrima.
QuietKiller, SteamCommunity.com
Skyrim nie wymaga chyba introdukcji – to tytuł kultowy, bezapelacyjny współczesny klasyk, którego wstyd nie znać (…)
dave., SteamCommunity.com
DLC i edycje specjalne
Do gry The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition nie powstały żadne nowe dodatki, ponieważ jest to odświeżona edycja gry sprzed kilku lat, która już zawiera wszystkie trzy DLC wydane wcześniej:
- Dawnguard
- Hearthfire
- Dragonborn
Dawnguard
Akcja Dawnguard toczy się wokół starożytnej przepowiedni pochodzącej z Prastarych Zwojów, która zawiera instrukcje, jak przeprowadzić magiczny rytuał, by na stałe zgasić słońce. Rytuał ten chce wykorzystać Lord Harkon — przywódca klanu wampirów Volkihar. Nasz bohater będzie musiał podjąć decyzję czy chce przyłączyć się do Dawnguard (Obrońców Świtu) i zapobiec pogrążeniu Tamriel w nieodwracalnej nocy, czy też pomóc wampirom w realizacji ich złowrogich ambicji.
Sprawdź też: Poznaj kody do TES V: Skyrim. Godmode, szybkie podróżowanie, spawnowanie przedmiotów i inne
Hearthfire
Hearthfire nie wprowadza żadnych nowych wątków fabularnych ani zadań. Skupia się on głównie na kupowaniu ziemi oraz projektowaniu, budowie i utrzymaniu gospodarstwa, a także wprowadza mechanizm adopcji, który pozwala bohaterowi adoptować dzieci i wychowywać je w nowo wybudowanym domu.
Dragonborn
Dragonborn to trzeci i zarazem ostatni dodatek, a jego akcja osadzona została na wyspie Solstheim, położonej u północnych wybrzeży Morrowind. Zadaniem naszego bohatera będzie powstrzymanie byłego smoczego kapłana o imieniu Miraak przed ponownym objęciem władzy. Nowością w Dragonborn jest możliwość oswajania i ujeżdżania smoków. Możemy używać smoka do celowania i atakowania wrogów, ale nie mamy pełnej kontroli nad lotem.
Zwiastun i gameplay
Oficjalny trailer gry ukazał się w 2016 roku i pokazuje głównie różnice graficzne między Special Edition a wersją oryginalną.
Fabuła i rozgrywka w The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
Fabuła w The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition toczy się 200 lat po wydarzeniach przedstawionych w The Elder Scrolls 4: Oblivion, choć nie jest to bezpośrednia kontynuacja fabularna. Najwyższy Król Skyrim został zabity, a nad Skyrim zawisła groźba wojny domowej. Jedna strona chce odłączyć się od osłabionego Trzeciego Imperium, podczas gdy druga chce pozostać jego częścią.
Elder Scrolls przepowiadają ten rozłam oraz powrót pierwotnej ciemności, smoków, i nadejście śmiertelnika urodzonego z duszą smoka — Dovahkiin lub „Dragonborn” — tego, który będzie miał moc, by na zawsze pokonać swojego największego wroga i zakończyć mroczne panowanie Alduina — boga, pożeracza światów i najpotężniejszego smoka. Zadaniem naszego bohatera będzie udowodnienie, że jest Smoczym Dziecięciem i zapobieżenie zniszczenia Skyrim i Tamriel oraz całego świata przez Alduina.
Rozgrywkę rozpoczynamy od stworzenia swojej postaci, i tak jak w innych grach Elder Scrolls, możemy zmienić jej wygląd w najdrobniejszy sposób. Wybieramy rasę, płeć, fryzurę, kolor oczu, a nawet możemy dostosować wysokość kości policzkowych i brwi. W grze mamy możliwość podróżowania konno, pieszo, a także poprzez system szybkiej podróży, ale tylko wtedy gdy interesująca nas lokacja znajduje się już na mapie. Eksploracja i swoboda podróżowania to ważna część każdej gry z serii Elder Scrolls, a Skyrim nie jest tu wyjątkiem — piękna kraina Skyrim jest pełna jaskiń, zamków i miast do odkrycia.
Tradycyjna koncepcja systemu klas w grach fabularnych została w Skyrim zlikwidowana. W trakcie gry doskonalimy umiejętności swojej postaci, których jest aż 18. W miarę używania umiejętności zwiększa się ich poziom, a co za tym idzie, zwiększa się również ogólny poziom postaci. Umiejętności można również zwiększyć, czytając księgi umiejętności, ucząc się od trenerów lub zdobywając możliwość ich rozwoju jako nagrodę za wykonanie niektórych zadań.
Bronie i zbroje mogą być wytwarzane przez nas w kuźniach, a cały ekwipunek może być ulepszony przy użyciu innych narzędzi rzemieślniczych, pod warunkiem, że posiadamy odpowiedni poziom umiejętności i atuty. Pozwala to na szeroki zakres zróżnicowania wyposażenia.
Walka wręcz została przebudowana w stosunku do Obliviona, a ataki bronią mają mniej płynne i bardziej realistyczne tempo. Typy broni, takie jak poprzednio Blade i Blunt, zostały skondensowane w umiejętności broni jednoręcznej i dwuręcznej, przy czym topory wojenne, maczugi i miecze korzystają w różny sposób z atutów w drzewkach umiejętności. Nie można tworzyć własnych zaklęć, tak jak to było w poprzedniej odsłonie. Zamiast tego, wszystkie zaklęcia przyswajamy czytając Spell Tomes.
Multiplayer
Co prawda The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition nie doczekał się multiplayera, jednak gra jest tak rozbudowana i dostarcza tak wielu godzin rozrywki, że jego brak wcale nie przeszkadza.
Sprawdź też: Najlepsze gry z otwartym światem – TOP 10 sandboksów
Wymagania sprzętowe The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition
Minimalne wymagania sprzętowe:
- Procesor: Intel Core i5-750 2.66 GHz / AMD Phenom II X4 945 3.0 GHz
- Pamięć: 8 GB RAM
- Karta graficzna: 1280 MB GeForce GTX 470 / 2 GB Radeon HD 7870 lub lepsza
- Dysk: 12 GB HDD
- System: Windows 7/8.1/10 64-bit
Zalecane wymagania sprzętowe:
- Procesor: Intel Core i5-2400 3.1 GHz/AMD FX-8320 3.5 GHz
- Pamięć: 8 GB RAM
- Karta graficzna: 3 GB GeForce GTX 780 / 4 GB Radeon R9 290 lub lepsza
- Dysk: 12 GB HDD
- System: Windows 7/8.1/10 64-bit
Żeby zainstalować grę na PS4, potrzebujemy około 19,39 GB wolnego miejsca, na Nintendo Switch 14,3 GB, natomiast w przypadku konsoli Xbox One 25,70 GB.
Źródło obrazu głównego: elderscrolls.bethesda.net
No raczej
Najlepsza gra ever 😀