1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. The Elder Scrolls V: Skyrim (PC, PS3, X360)

Rozrywka

01.04.2022 14:51

The Elder Scrolls V: Skyrim (PC, PS3, X360)

Gry
6
0
0
6
0

TES V: Skyrim to piąta, pełnoprawna odsłona serii The Elder Scrolls, tworzonej od początku przez studio Bethesda. Pierwotnie gra trafiła tylko na PC, PS3 i X360, jednak późniejsze wersje i reedycje trafiały również na kolejne platformy.

Data premiery i twórcy

Pierwsze wydanie Skyrim miało miejsce 11 listopada 2011 roku, jednocześnie na całym świecie i wszystkich platformach ósmej generacji oraz komputerach z systemem Windows. Za stworzenie i wydanie gry odpowiada amerykańskie studio Bethesda Softworks, które od samego początku, tj. od 1994 roku odpowiada za produkcję serii The Elder Scrolls. Ponadto znane jest z przejęcia pieczy nad fenomenalną serią Fallout po 2006 roku.

Gry podobne do Skyrim

The Elder Scrolls: Skyrim jest piątą odsłoną serii The Elder Scrolls, jednak w przeciwieństwie do spójnych fabularnie pierwszych czterech części, w tej opowiedziana jest zupełnie nowa historia, oczywiście jednak osadzona w tym samym świecie. Wszystkie osoby, które chciałby się dowiedzieć, co działo się wcześniej, kim są mityczni Dwemerowie i skąd do Skyrim przybyły imperialne wojska, znajdą odpowiedzi w czterech poprzednich odsłonach TES, które, z oczywistych powodów, są bardzo podobne do Skyrima.

the elder scrolls gry rpg
Choć minęło już tyle lat, to w Skyrima wciąż zagrywa się wieli internautów!

Chociaż obecnie wiele osób może odbić się od dość skąpej graficznie Areny i Daggerfalla, tak już Morrowind oraz Oblivion mogą przynieść wiele radości, nawet wymagającym graczom. W TES III (2002) naszym zadaniem jest podróż do mrocznego, wulkanicznego, tytułowego Morrowind i walka z mitycznymi istotami, podczas gdy w IV części gry, wydanej w 2006 roku, poruszamy się głównie po Cyrodill, a fabuła opiera się na odnalezieniu następcy cesarskiego tronu i uratowaniu świata przed istotami z Otchłani.

Szukając podobnej do Skyrim gry warto również dać szansę należącemu do serii The Elder Scrolls: Online, czyli osadzonej w znanym nam już świecie, grze MMORPG.

Sprawdź też: Poznaj kody do TES V: Skyrim. Godmode, szybkie podróżowanie, spawnowanie przedmiotów i inne

Fabuła The Elder Scrolls V: Skyrim jest bardzo rozbudowana, podobnie jak drzewka umiejętności oraz zadania, nawet te poboczne. Poszukując podobnych pod względem rozgrywki i klimatu gier, warto poświęcić uwagę następującym tytułom:

Reklama
 • Wiedźmin 3: Dziki Gon, wydany w 2015 roku przez CD Projekt Red na PC, który trafił na PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X/S i Nintendo Switch. Tytuł ten skupia się na losach tytułowego wiedźmina – Geralta, którego zadaniem jest odnalezienie zaginionej przysposobionej córki, będącej jedyną nadzieją świata na walkę z Białym Zimnem. Poza wątkiem głównym, w Wiedźminie 3 mamy do wykonania niezliczone ilości wciągających i angażujących zadań pobocznych. Otwarty świat pozwala nam zaś na zwiedzanie mokradeł, gór, lasów, ruin i utrzymanych w klimacie medieval fantasy miast oraz wiosek. 
 • Assassin’s Creed: Valhalla wydana w 2020 na PC, PS4, XONE, Switch, PS5, XS, przez studio Ubisoft. Wcielamy w niej w wikinga o imieniu Eivor (do wyboru mamy męską lub żeńską postać), który dla dobra swojego klanu poszukuje spokojnego i bezpiecznego miejsca na osiedlenie się. Ponadto postać ta będzie powoli odkrywać swoje przeznaczenie, to, kim jest i jak jest ważna dla istnienia świata. Dodatkowo przyjdzie nam się zmierzyć z niebezpiecznymi kultystami – na tym jednak podobieństwa ze TESV się nie kończą. Valhalla ocieka historycznym, nordyckim klimatem, podczas gdy Skyrim pełen jest wzorowanych na nim motywów fantasy.
 • God of War z 2018 roku, stworzony i wydany przez Sony na konsolę PS4. Ten tytuł może zaciekawić fanów Skyrim z powodu klimatu, którym kipi. Dotychczas żyjący w antycznej Grecji Kratos przenosi się w dalekie regiony północy, gdzie przyjdzie mu się zmierzyć z bogami Skandynawii i rozmaitymi istotami znanymi z nordyckich legend.
the elder scrolls skyrim za darmo
Pomimo nieco leciwej już grafiki, Skyrim to dalej kawał iście wciągającej produkcji

The Elder Scrolls V: Skyrim – oceny i opinie

Skyrim to gra (nie bez powodu) od wielu lat uwielbiana, chętnie ogrywana i wysoko oceniana. Na stronie Metacritic zarówno gracze, jak i krytycy docenili kunszt tej niezwykłej produkcji, przyznając jej odpowiednio 94 (krytycy) i 8.4/10 (gracze) punktów.

Jedna i druga strona jednogłośnie nazywa TES V najlepszą grą 2011 i 2012 roku (dzięki dodatkom), jednak nie brakuje również pozytywnych opinii z lat późniejszych. Chwalona jest przede wszystkim wciągająca fabuła, rozbudowany system rozwoju postaci i jej umiejętności, a także niezliczone ilości rozmaitych, również tych ukrytych, questów. Wśród głosów negatywnych można z kolei znaleźć… narzekanie na długą fabułę, trudne masterowanie konkretnych umiejętności postaci i coś, z czym trudno się nie zgodzić, znając ten tytuł – zabawne, mające już miano kultowych, bugi.

Na Steamie przeważają polecajki, poparte pozytywnymi i, nierzadko, zabawnymi opiniami:

„Grałem w tę grę trochę. Jest niesamowita. Jest powód, dla którego ludzie mówią o tym dziesięć lat później.”

Marcus Aurelius, SteamCommunity.com

„To po prostu skyrim”

Obama42069, SteamCommunity.com

DLC i edycje specjalne

Przez 10 lat istnienia na rynku gamingowym, Skyrim doczekał się kilku edycji, które zarówno rozszerzały pule sprzętów, na jakich można było w niego zagrać, jak i urozmaicały samą rozgrywkę dzięki obecności dodatkowych zawartości, a nawet modów. 

Pierwsze wydanie gry ukazało się również w edycji kolekcjonerskiej, zawierającej rozmaite gadżety. Gra doczekała się również The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition oraz The Elder Scrolls V: Skyrim – Legendary Edition na konsole dziewiątej generacji i PC, zawierające wszystkie dodatki. Pojawiła się również edycja na Switch, a także The Elder Scrolls V: Skyrim VR. 11 listopada 2021 roku, a zatem w 10 rocznicę wydania gry, zostało wypuszczone The Elder Scrolls V: Skyrim Anniversary Edition, które zostało przygotowane pod konsole dziesiątej generacji i zawiera ponad 500 fanowskich modyfikacji, polepszających m.in. wygląd terenów i postaci. 

Dodatków do The Elder Scrolls V było trzy i, choć z początku wydane zostały na osobnych nośnikach, obecnie stanowią integralną część gry i wszystkich edycji specjalnych. Były to:

 • The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard (2012)
 • The Elder Scrolls V: Skyrim – Hearthfire (2012)
 • The Elder Scrolls V: Skyrim – Dragonborn (2013)

The Elder Scrolls V: Skyrim – Dawnguard

Wydany w sierpniu 2012 roku Dawnguard był pierwszym z trzech dodatków, który poszerzał zawartość podstawki o wątek fabularny związany z wampirami. Choć istoty te były obecne już w podstawowej wersji gry (i całej sadze), w dodatku odgrywają one ogromną rolę i mogą znacząco wpłynąć na wygląd całego świata gry. Możemy wcielić się tu w członka Obrońców Świtu (grupy polującej na wampiry) lub dołączyć do klanu wampirzej arystokracji – na tym jednak wybory się nie kończą, a losy naszej postaci nie są przesądzone. Ostatecznie to od nas zależeć będzie, czy na Tamriel jeszcze kiedykolwiek zaświeci słońce.

The Elder Scrolls V: Skyrim – Hearthfire

Drugi z dodatków został wydany zaledwie kilka miesięcy po pierwszym. Nie wprowadzał on w zasadzie żadnych nowych (dużych) misji czy fabuły, ale umożliwiał nam zbudowanie własnego domu, a także adopcję maksymalnie dwójki dzieci oraz zwierząt gospodarczych i… lisa. Mogliśmy również zatrudnić ochmistrza, który zajmował się domem oraz barda. 

The Elder Scrolls V: Skyrim – Dragonborn

Trzecim i ostatnim z dodatków był wydany w lutym 2013 roku Dragonborn. Był to największy z dodatków, który nie tylko wprowadzał szereg nowych misji i postaci, ale również pozwalał nam eksplorować bardzo duży, nowy teren – znaną z jednego z dodatków do Morrowind, wyspę Solstheim. W tym dodatku naszym zadaniem było zmierzenie się z innym Smoczym Dziecięciem, które zboczyło na złą drogę setki lat temu i zaginęło w odmętach czasu. W Dragonborn mamy również możliwość dosiadać smoka i wydawać mu polecenia.

Sprawdź tez: Premiery gier 2022 – w które będzie warto zagrać? (PC, PS4, PS5, Xbox, Switch)

Zwiastun i gameplay

W lutym 2011 roku ukazał się oficjalny trailer gry, który pokazywał nam wiele skyrimowych lokacji oraz całe mnóstwo wrogów, z jakimi przyjdzie nam się zmierzyć w grze. Mimo że wideo ma ponad dekadę, wciąż robi wrażenie.

Fabuła i rozgrywka w The Elder Scrolls V: Skyrim

Fabuła piątej części The Elder Scrolls nie jest bezpośrednio związana z czterema poprzednimi – wydarzenia w Skyrim mają miejsce około 200 lat po tych, które mieliśmy okazję śledzić w TES IV.  W tytule tym nie brakuje jednak niezliczonej ilości nawiązań i motywów, jasno pokazujących, że Skyrim stanowi pełnoprawną część serii. Legendy postaci z pierwszych czterech części gry są żywe i znaczące w piątej odsłonie.

Fabuła rozpoczyna się kultową już sceną, w której nasza postać budzi się na wozie transportującym więźniów na egzekucję. Nie jest jednak wiadome, dlaczego ma ona trafić pod katowski topór. Nagle jednak proceder zostaje przerwany atakiem smoka. Udaje nam się uciec i w tym momencie rozpoczyna się nasza pełnoprawna przygoda. Początek gry jest również momentem, w którym wybieramy swoją postać – jej płeć, wygląd i rasę. W Skyrim zrezygnowano z klasycznego podziału na klasy. Zastępują je jednak unikatowe cechy przypisane do poszczególnych ras, większa łatwość w rozwijaniu poszczególnych umiejętności, a także o wiele bardziej rozbudowane drzewka tychże umiejętności.

To co, przechodzimy Skyrima po raz 10?

W grze przyjdzie nam odkryć, że należymy do Dovahkiin, czyli mitycznych wojowników, w których żyłach płynie smocza krew, i którzy są jedynymi zdolnymi do pokonania budzących się do życia smoków. Główny wątek fabularny opiera się na poznaniu naszego przeznaczenia i pokonaniu najpotężniejszego smoka – Alduina Pożeracza Światów. Po drodze przyjdzie nam jednak podjąć całe mnóstwo moralnych wyborów.

Poza głównym wątkiem fabularnym, mamy w grze do czynienia ze znanymi z poprzednich odsłon serii frakcjami – m.in. Gildią Złodziei oraz Mrocznym Bractwem. Dodatkowo możemy dołączyć również do akademii magii lub bardów, Towarzyszy, Ostrzy i kilku innych grup. W każdej z nich będziemy mieli do wykonania mnóstwo questów, które pozwolą im odzyskać świetność, a nam – zostać liderem i zyskać nowy ekwipunek, broń i potencjalnych towarzyszy (oraz wrogów).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Kolejną oś fabularną stanowi panujący w Skyrim konflikt wojenny. Kraj dotychczas znajdował się pod rządami Imperium, jednak grupa rewolucjonistów postanowiła obalić obecną władzę. Wybrali do tego jednak najgorszy możliwy sposób – zabicie króla – co wywołało niemałe zamieszki. Od teraz to od nas będzie zależało, czy zamieszki powinny zostać stłumione, a główny ich prowodyr zamordowany, czy może warto wyzwolić Skyrim spod jarzma Cesarza.

Reklama

Skyrim jest klasycznym RPG-iem fantasy inspirowanym średniowieczem – trzecioosobowym lub pierwszoosobowym (w zależności od naszych preferencji), w którym podróżujemy po otwartym świecie, podejmujemy ważne dla fabuły decyzje, walczymy przy pomocy mieczy, maczug, łuków i toporów, pokonujemy wrogów i rozbudowujemy swoją postać, zbierając punkty doświadczenia.

Multiplayer

Gra nigdy nie doczekała się trybu kooperacyjnego ani multiplayer za pośrednictwem sieci. Rozbudowana fabuła zapewnia jednak rozrywkę na wiele (setek) godzin.

Wymagania sprzętowe The Elder Scrolls V: Skyrim

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-750 lub AMD Phenom II X4-945
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 470 1 GB lub AMD Radeon HD 7870 2 GB
 • Dysk twardy: 12 GB wolnego miejsca
 • System: Windows 7 SP1 64-bitowy, Windows 8.1 64-bitowy, Windows 10 64-bitowy

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 • Procesor: Intel Core i5-2400 lub AMD FX-8320
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 780 3 GB lub AMD Radeon R9 290 4 GB
 • Dysk twardy: 12 GB wolnego miejsca
 • System: Windows 7 SP1 64-bitowy, Windows 8.1 64-bitowy, Windows 10 64-bitowy

Aby zainstalować grę na konsoli PS3, potrzebujemy około 5,5 GB wolnego miejsca. Na X360 rozmiar ten wynosi 3,8 GB.

Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
Specyfikacja komputera testowego redakcji Scroll
6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.