filmy o wampirach i wilkolakach

Rozrywka

30.06.2021 12:23

Filmy o wampirach i wilkołakach – gdzie oglądać? Które filmy o wampirach i wilkołakach warto obejrzeć?

Filmy i seriale
6
0
0
6
0

Wampiry i wilkołaki to niezwykle popularny motyw w kinematografii. Tajemnicze stworzenia występują właściwie w każdym możliwym gatunku. Z tego powodu każdy amator kina znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Dlaczego lubimy filmy o wampirach i wilkołakach?

Już od czasów kina niemego wampiry były kluczowymi postaciami w kinie grozy. Wilkołaki również wielokrotnie pojawiały się na dużym i małym ekranie, choć nie z aż tak dużą częstotliwością jak krwiopijcy.

Prawdopodobnie wynika to ze zdecydowanie większej trudności realizacyjnej filmów o wilkołakach. Koncepcja przemiany człowieka w potwora oraz samo przedstawienie tego drugiego na ekranie wymaga o wiele więcej zachodu. Nie wystarczy prosty kostium i niezbyt skomplikowana charakteryzacja. Być może również z tego powodu jest o wiele mniej dobrych filmów o likantropach. Zwyczajnie o wiele szybciej się starzeją, a to może pogrzebać je w odmętach historii.

Zobacz też: Polskie horrory – najlepsze polskie filmy grozy. Sprawdź te TOPowe tytuły!

Postaci wywodzące się z folkloru od dawna fascynowały ludzi, budząc przerażenie. Stąd początkowo filmy o wilkołakach i wampirach były głównie horrorami. Z czasem jednak rozszerzały się i na inne gatunki. Dziś możemy znaleźć te mityczne istoty właściwie w każdym rodzaju filmów.

filmy o wampirach

Współcześnie najczęściej bliżej im do ludzi niż do potworów. Ich obecność w kinie służy do ukazywania problemów, z którymi borykamy się równie często jak one. Mogą to być przykładowo nieumiejętność życia w społeczeństwie, ostracyzm, samotność, trudność w nawiązywaniu relacji, ale również strach przed śmiercią czy utratą bliskich oraz poczucie znużenia i wypalenia. Dzięki zabiegowi uczłowieczenia produkcje z tego nurtu mogą nabierać sensu terapeutycznego.

Nie tylko strach – filmy o wampirach i miłości

Choć początkowo filmy o wampirach miały budzić strach, od dłuższego czasu nie jest to już regułą. Jednak nawet gdy siały przerażenie, prawie zawsze jednak miały w sobie zawoalowaną nutę erotyki. Obecnie ich klątwa przestała być przekleństwem – wręcz przeciwnie. 

Wampiry nierzadko przedstawiane są jako istoty stojące w hierarchii wyżej od śmiertelników. Najczęściej są nadludzko piękne, jak również posiadają zdolność oczarowywania ludzi. Nie dziwi więc, że filmy o wampirach i miłości stały się w pewnym momencie niezwykle popularne.

Przykładami seriali poruszających ten wątek mogą być „Czysta krew” (2008-2014, HBO) oraz „Księga czarownic” (2018-, Sky). Obie produkcje skupiają się na romantycznej relacji między wampirem i wróżką lub czarownicą.

true blood
Źródło: https://www.syfy.com/

Można wyróżnić również pozycje o miłości między wampirem i człowiekiem. To motyw najbardziej zakorzeniony w swoim literackim pierwowzorze, czyli „Drakuli” Brama Stokera. Z dużą pewnością zauważymy go zatem w każdej ekranizacji i adaptacji wiernej na tym polu powieści. Jeśli chodzi o inne produkcje, taki wątek pojawia się choćby w „Pod osłoną nocy” (2007-2008, CBS).

Nieco mniejszą popularnością cieszą się filmy i seriale o wampirach będących w związkach wewnątrz własnego gatunku. Jednak i tutaj znajdziemy kilka pozycji wartych obejrzenia. Godna polecenia jest z pewnością „Zagadka nieśmiertelności” (1983, reż. Tony Scott) z Catherine Deneuve, Davidem Bowie oraz Susan Sarandon.

Najlepsze filmy o wampirach i wilkołakach – ranking TOP 15

Produkcji o wilkołakach i wampirach przez dekady istnienia kina powstało co niemiara. Z tego też powodu niezwykle trudno wyselekcjonować z nich najlepsze filmy. Mimo to staraliśmy się wybrać co ciekawsze, skupiając się również na tych nieco mniej popularnych, by nie zapełniać zestawienia wyłącznie pozycjami dobrze znanymi fanom gatunku.

Sprawdź też: 10 seriali o wampirach na Netflixie, HBO Max i Disney Plus

Poniższa lista została właściwie zdominowana przez najlepsze filmy o wampirach. Wynika to w głównej mierze z tego, że jest ich po prostu zdecydowanie więcej. Nie znaczy to jednak, że filmy o wilkołakach są z założenia gorsze.

Nosferatu – symfonia grozy (1922, reż. F. W. Murnau)

Protoplasta filmowego wampira. Produkcja bazuje na powieści Stokera. Musiano jednak zmienić imię Drakuli z powodu gróźb ze strony spadkobierców pisarza. Graf Orlok, inaczej Nosferatu, stał się później synonimem wampira. Max Schreck wcielający się w tytułową rolę zrobił to tak dobrze, że w rodzimych Niemczech jego nazwisko stało się synonimem zła, a niektórzy wierzyli, że on sam jest wampirem.

Książę Dracula (1931, reż. Tod Browning, Karl Freund)

Najbardziej znany wizerunek wampira wykreowany przez Bélę Lugosi. To właśnie dzięki niemu wampir kojarzy się z wyglądem eleganckiego arystokraty, odzianego w pelerynę i nieodstraszającego swoją potwornością.

Film ten uważa się również za początek horroru jako gatunku. „Książę Dracula” wchodzi w skład serii potworów Universalu.

Wilkołak (1941, reż. George Waggner)

Kolejny potwór Universalu. Wygląd tytułowego wilkołaka może wydawać się trochę groteskowy. Jeśli jednak weźmiemy poprawkę na datę powstania tej produkcji, trzeba przyznać, że to pierwszorzędna charakteryzacja. Jej echa można odnaleźć w wielu dzisiejszych filmach o wilkołakach.

Horror Draculi (1958, reż. Terence Fisher)

Sukces tego filmu i jego kontynuacji na dobre utrwalił charakterystyczny wygląd wampira jako europejskiego arystokraty. W roli głównej wystąpił Christopher Lee. Ta seria filmów zerwała z uciekaniem przed obrzydliwością i erotyzmem.

Nieustraszeni pogromcy wampirów (1967, reż. Roman Polański)

Polowanie na wampiry w wersji komediowej. W roli głównej Polański, któremu partnerowała przyszła żona – Sharon Tate. Warto zobaczyć w szczególności kultową scenę z wampirami przeglądającymi się w lustrze, w którym nie widać odbicia. A gdy już to obejrzycie, koniecznie zobaczcie, jak to zostało zrobione.

Amerykański wilkołak w Londynie (1981, reż. John Landis)

Produkcja opowiada o losach dwóch amerykańskich studentów, którzy wybierają się na wycieczkę na południe Anglii. Podczas niej zostają zaatakowani przez wilkołaka. Jeden z nich nie przeżywa ataku, ale zostaje uwięziony między światami. Drugi natomiast na skutek ugryzienia podczas pełni sam staje się potworem. Jakby tego było mało, wciąż nawiedza go duch coraz bardziej rozkładającego się przyjaciela.

Dracula (1992, reż. Francis Ford Coppola)

„Dracula” Coppoli jest kolejną adaptacją powieści Stokera. Ta jednak rozszerza losy słynnego wampira, dopisując mu całkiem sensowne backstory, które spina w całość historię. Ta wersja opowieści o Drakuli jest bardzo znana w dużej mierze dzięki swojej gwiazdorskiej obsadzie. W jej skład wchodzą między innymi Gary Oldman, Anthony Hopkins, Winona Ryder czy Keanu Reeves.

Wywiad z wampirem (1994, reż. Neil Jordan)

Louis de Pointe du Lac udziela wywiadu dziennikarzowi, opowiadając mu historię swojego życia i życia po śmierci. Przeszło dwieście lat wcześniej w kolonialnej Luizjanie został przemieniony w wampira. Nie mógł jednak zmusić się do zabijania, ale równocześnie nie potrafił popełnić samobójstwa. W obsadzie znalazły się bardzo głośne nazwiska, takie jak Tom Cruise, Brad Pitt, Antonio Banderas czy Kirsten Dunst.

Blade – Wieczny łowca (1998, reż. Stephen Norrington)

„Blade – Wieczny łowca” jest adaptacją komiksu Marvela. Gatunkowo znajduje się na pograniczu horroru i science-fiction. Tytułowy bohater jest pół-człowiekiem, pół-wampirem. Walczy on z potworami, by chronić ludzkość i pomścić matkę. Jeden z nielicznych wampirów o innym kolorze skóry, niż biała.

Van Helsing (2004, reż. Stephen Sommers)

„Van Helsing” to przygodowy horror z akcją osadzoną w drugiej połowie XIX wieku. W głównej, tytułowej roli łowcy potworów możemy zobaczyć Hugh Jackmana. Zostaje on wysłany przez Watykan do Transylwanii, gdzie ma pokonać siły zła. Są one uosabiane w postaci hrabiego Drakuli, Człowieka-Wilka oraz potwora Frankensteina. W wyprawie towarzyszyć mu będzie asystentka Anna, która jest spadkobierczynią rodziny od wieków prowadzącej walkę z wampirzym hrabią.

Pozwól mi wejść (2008, reż. Tomas Alfredson)

Szwedzka ekranizacja powieści o tym samym tytule przedstawia historię wampirzycy, która utknęła w ciele małej dziewczynki. Nie mogąc dorosnąć, musi mieć pomocnika. Kogoś, kto będzie płacił rachunki, ale też dla niej zabijał. Kiedy jej dotychczasowy opiekun zostaje złapany, staje przed wyzwaniem znalezienia dla niego zastępstwa. W 2010 roku powstał amerykański remake o tym samym tytule, jednak nie może równać się z oryginałem.

Tylko kochankowie przeżyją (2013, reż. Jim Jarmusch)

Film Jima Jarmuscha „Tylko kochankowie przeżyją” z Tomem Hiddlestonem i Tildą Swinton przedstawia wampiry z trochę innej strony. Małżeństwo krwiopijców spotka się ponownie po latach rozłąki. W obojgu widać wyraźnie znużenie i brak życiowej energii. Przez wieki przeżyli już tyle, że zdają się myśleć, że świat nie ma już niczego nowego do zaoferowania. Zmienia to jednak pojawienie się młodszej siostry bohaterki, pragnącej czerpać z życia pełnymi garściami.

Dracula: Historia nieznana (2014, reż. Gary Shore)

Jako że dziś każdy bohater i antybohater musi mieć swoje origin story, dostał je również najsłynniejszy wampir. „Dracula: Historia nieznana” opowiada losy młodego księcia, Vlada Tepesa, który zawiera pakt z siłami zła i staje się pierwszym wampirem. To wszystko, by chronić swoje królestwo i rodzinę. W ten sposób nie tylko zyskuje ludzką twarz, ale również bardzo wybiela wizerunek osławionego krwiopijcy.

O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu (2014, reż. Ana Lily Amirpour)

Ten film jest na tyle odmienny od innych wymienionych produkcji, że warto go obejrzeć choćby tylko z tego powodu. Samotna wampirzyca jeździ nocami na deskorolce w tradycyjnym czadorze. W obronie lokalnych kobiet poluje i na własną rękę wymierza sprawiedliwość. Pewnej nocy poznaje jedynego uczciwego mężczyznę w mieście, który wygląda zupełnie jak irański James Dean.

Co robimy w ukryciu (2014, reż. Jemaine Clement, Taika Waititi)

„Co robimy w ukryciu”, jak również jego serialowy remake, to w gruncie rzeczy świetna komedia. Jej bohaterami są wiekowe wampiry, które nie bardzo potrafią się odnaleźć w realiach nowoczesności. Całość jest utrzymana w formie mockumentu, co tylko podkreśla absurdalność świata przedstawionego.

Filmy o wampirach i wilkołakach dla młodzieży i nastolatków

Obecnie dostępna jest bardzo szeroka oferta seriali i filmów o wampirach dla nastolatków. Do najpopularniejszych tytułów gatunku można zaliczyć takie produkcje jak choćby „Pamiętniki wampirów” (2009-2017, The CW) wraz ze spin-offami, „Mroczne cienie” (2012, reż. Tim Burton) czy „Buffy: Postrach wampirów” (1997-2003, The WB).

Natomiast jeśli chodzi o seriale i filmy o wilkołakach dla młodzieży, to oferta jest zdecydowanie szersza niż dla dorosłych widzów. Warto tutaj wspomnieć choćby o „Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak” (2011-2017, MTV) i jego pierwowzorze „Nastoletnim wilkołaku” (1985, reż Rod Daniel), „Hemlock Grove” (2013-2015, Netflix) czy filmie „Krew jak czekolada” (2007, reż. Katja von Garnier).

Nie możemy zapomnieć oczywiście o serii „Zmierzch”, bez której filmy o wampirach, wilkołakach i czarownicach prawdopodobnie nie byłyby aż tak popularne wśród nastolatków.

Przedstawione powyżej filmy i seriale to jednak tylko bardzo niewielki wycinek kinematografii poświęconej tym fantastycznym istotom. Stworzenie wyczerpującego zestawienia obejmującego takie produkcje wymagałoby o wiele szerszego opracowania. Spośród wymienionych pozycji każdy powinien jednak znaleźć coś dla siebie. A Wy co sądzicie o powyższej liście? Koniecznie dajcie znać w komentarzach!

Zobacz też: Najlepsze horrory o duchach, które warto obejrzeć. Najstraszniejsze horrory o duchach – TOP 5

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *