najlepsze horrory

Rozrywka

17.11.2023 14:55

Najlepsze horrory na świecie. TOP 10 najstraszniejszych filmów

Filmy i seriale Rankingi
42
9
17
42
9

Lubisz się bać? Najlepsze horrory w formie filmów potrafią skutecznie podnieść tętno i przyspieszyć oddech. W niniejszym artykule prezentujemy wybrane przez nas najstraszniejsze filmy – zobacz, jakie produkcje skutecznie wywołują strach.

Poniżej znajdziesz TOP 10 najlepszych horrorów, które powinien zobaczyć każdy, kto chce poczuć charakterystyczny dreszczyk. Kryterium doboru, jakim się kierowaliśmy, są nie tylko pozytywne recenzje, ale również nasze własne opinie na temat wymienionych produkcji.

Horror to gatunek filmowy, który ma za sobą bardzo długą historię. Pierwszy film z tego gatunku, Le Manoir du diable, pojawił się w… 1896 roku! W ciągu niemal 130 lat historii, stworzono multum produkcji, które miały jeden cel: jak największe przestraszenie widza. To jednak sprawia, że ciężko jest odnaleźć prawdziwie ciekawy horror, który nie zaskakuje widza tanimi chwytami, jak np. jumpscare. W naszym artykule znajdziesz produkcje, których strach jest znacznie głębszy!

Najlepsze horrory ostatnich lat – TOP 10

Strasz przez duże S – jednak nie tylko wywoływany w najbardziej oczywisty sposób. Poniżej znajdziesz listę najlepszych horrorów, które jeżą włos na Twojej głowie i wywołują ciarki na skórze. Zobacz co musisz obejrzeć, by przekonać się jak bardzo dana produkcja Cię przestraszy.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Midsommar. W biały dzień

Interesująca propozycja z podgatunku folk horroru, Midsommar to produkcja napisana i wyreżyserowana przez Ariego Astra. Bohaterką jest tu młoda kobieta imieniem Dani, która przeżywa osobistą tragedię. W celu odreagowania, decyduje się dołączyć do swojego partnera, Christiana, oraz jego grupy przyjaciół w podróż do odległej wioski w Szwecji. Celem wyprawy jest uczestnictwo w tradycyjnym święcie Midsommar.

Początkowo wiejska sielanka wydaje się idylliczna, tak szybko sytuacja zmienia się o 180 stopni. Grupa zostaje wprowadzona w obce i intrygujące zwyczaje miejscowych mieszkańców, należących do pogańskiego kultu. Co więcej, eksperymenty z substancjami psychodelicznymi, które przyjmują m.in. Dani oraz jej partner sprawiają, że zaczynają dostrzegać inną stronę szwedzkiej głuszy. Stają się świadkami coraz bardziej przerażających i makabrycznych wydarzeń, które mają miejsce wokół nich.

Midsommar wyróżnia się swoim niezwykłym stylem wizualnym i niesamowitym użyciem kolorów, które kreują surrealistyczną atmosferę. Film eksploruje tematykę traumy, toksycznych relacji, samotności i obcej kultury, poddając je analizie przez pryzmat przerażających wydarzeń, które mają miejsce w trakcie święta Midsommar.

Film w trakcie swojej premiery wzbudził wiele kontrowersji, jednakże nie można mu odmówić specyficznego klimatu. Oparte na wizualnej symbolice i niepokojących motywach, Midsommar stawia pytania dotyczące ludzkiej natury i granic moralności, pozostawiając odbiorców z niepokojącym poczuciem niepewności i zagubienia. Bardzo dobre kino dla wszystkich, którzy szukają czegoś nowego w horrorach.

najlepsze horrory
Midsommar udowadnia, że idylla szybko może się zmienić w straszne doświadczenie

Doktor Sen

Adaptacja książki Stephena Kinga z 2013 roku, będącej kontynuacją klasyki horroru Lśnienia, była niełatwym zadaniem. Oczekiwania fanów Kinga i Kubricka były wysokie – niestety obaj twórcy mieli różną wizję opowiadanej historii. Reżyser Mike Flanagan podjął się opowiedzenia historii dorosłego Danny’ego Torrance’a, który wciąż boryka się z demonami przeszłości. Niespodziewanie los przecina jego ścieżkę i młodej Abry Stone, która obdarzona jest paranormalnymi zdolnościami. Niestety, jej moce sprawiają, że jest ścigana przez sekretną organizację, mającą na celu przedłużenie istnienia swoich członków kosztem jej życia.

Ewan McGregor, Rebecca Ferguson i debiutująca Kyliegh Curran wspaniale sprawdzają się w swoich rolach, oddając atmosferę niepokoju. Reżyserowi udało się zręcznie połączyć dziedzictwo Kubricka i wizję Kinga. Choć nie jest to film kultowy, kalibru pierwszej części – jest udaną adaptacją książki mistrza grozy.

Sprawdź też: Najlepsze horrory o duchach, które warto obejrzeć. Najstraszniejsze horrory o duchach – TOP 5

Wcielenie

Horror z 2021 roku w reżyserii Jamesa Wana to swoiste combo – mamy tu klasyczny horror, thriller i dodatek w postaci wydarzeń nadprzyrodzonych. To wszystko w połączeniu przekłada się na niezwykle interesującą historię, pełną niespodziewanych zwrotów akcji.

Fabuła filmu skupia się na kobiecie o imieniu Madison, która zaczyna doświadczać przerażających wizji i koszmarów. Jej życie staje się koszmarem, gdy zaczynają się dziać straszliwe morderstwa, a Madison zdaje sobie sprawę, że zbrodnie, które mają miejsce, są w jakiś sposób powiązane z nią samą. W miarę jak wydarzenia się rozwijają, odkrywamy, że istnieje niezwykły związek między tajemniczymi morderstwami, a przeszłością Madison…

James Wan, znany ze swojego talentu do tworzenia napięcia i przerażających obrazów, dostarcza widzom wizualnych i dźwiękowych strachów, które trzymają ich w napięciu przez cały czas trwania filmu. Wan, w swojej produkcji, zawarł również swoistego ducha retro – Wcielenie nawiązuje do klasyków horrorów z lat 70. i 80. Taki miks sprawia, że produkcja w pozytywny sposób wyróżnia się na tle innych filmów grozy. Rekomendacja dla każdego, kto chce być przestraszonym i utrzymywanym w napięciu przez długi czas.

najlepsze horrory - malignant
Wcielenie nawiązuje do typowych horrorów z lat 70. i 80. XX wieku

Uciekaj!

Debiutancka produkcja Jordana Peele’a w roli reżysera i scenarzysty. Warto odnotować, że za tę produkcję otrzymał on Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny. Jest to inteligentny horror, który łączy w sobie elementy grozy, satyry społecznej i komentarza na temat rasizmu.

Fabuła filmu skupia się na młodym afroamerykańskim mężczyźnie o imieniu Chris (Daniel Kaluuya), który wyjeżdża z dziewczyną Rose (Allison Williams) na odwiedziny do jej bogatej rodziny na odludziu. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się być idealne, ale Chris szybko zaczyna odczuwać niepokój i dostrzega dziwne zachowania ze strony białych członków rodziny Rose. Zagłębiając się w tajemnice i manipulacje, staje się ofiarą przerażającej intrygi, która ma na celu wykorzystanie jego samego do celów, które jeżą włos na głowie.

Jak na debiut, Peele zdołał tu osiągnąć wiele – balansując między grozą a satyrą, tworząc atmosferę niepokoju i rozbudzając świadomość widza. Uciekaj! jest filmem, który angażuje emocjonalnie, jednocześnie wywołując refleksję na temat społecznych nierówności i uprzedzeń rasowych. Film dotyka tematu rasizmu, wykorzystując go jako podstawę dla swojego horroru psychologicznego i wprowadzając do filmu liczne subtelne aluzje i metafory. Dodajmy do tego fenomenalną grę aktorską (zwłaszcza Kaluuyi’ego) i otrzymujemy film, który straszy ale również porusza ważne społeczne tematy.

Uciekaj!
Mówiąc o filmie Uciekaj! nie można nie docenić fenomenalnego aktorstwa Daniela Kaluuya

Dziedzictwo. Hereditary

Kolejne dzieło Ariego Astera, jednak tym razem wierniejsze konwencji horroru. Tragedia dotyka rodzinę Grahamów, gdy umiera seniorka rodu – Ellen. Choć to nie jej śmierć jest przyczyną ich rozpaczy, a wydarzenia następujące po pogrzebie – coraz bardziej tajemnicze i niepokojące. Rodzina będzie musiała się zmierzyć z przeszłością babci i odkryć źródło klątwy, na nich ciążącej, którą odziedziczyli. Obsada aktorska, bez gwiazd wielkiego kalibru, sprawdziła się doskonale. Reżyser od samego początku zręcznie buduje atmosferę grozy tak, że niepokój nie opuszcza widza długo po napisach końcowych – choć to wydaje się być charakterystyczne dla Astera.

Pozwól mi wejść

Druga produkcja pochodząca ze Szwecji, która choć ma już swoje lata (premiera w 2008), powinna znaleźć się na radarze fanów najlepszych horrorów. Ten przerażający, ale również wzruszający horror, zdobył uznanie zarówno krytyków, jak i widzów na całym świecie. Powstał on na podstawie debiutanckiej powieści Johna Ajvide Lindqvista pod tytułem Wpuść mnie.

Sprawdź też: Polskie horrory – najlepsze polskie filmy grozy. Sprawdź te TOPowe tytuły!

Film skupia się na niesamowitej relacji między dwójką głównych bohaterówdwunastoletnim chłopcem o imieniu Oskar, który jest często prześladowany przez rówieśników, oraz tajemniczą dziewczynką imieniem Eli, która okazuje się być… wampirem. Ich przyjaźń rozwija się, gdy Oskar dowiaduje się o mrocznej naturze Eli, ale mimo to akceptuje ją taką, jaka jest.

Opowieść skupia się zarówno na brutalności, jak i na potrzebie miłości i akceptacji. Sceny krwi i przemocy są przedstawione w sposób realistyczny, ale nie dominują nad głębią emocjonalną postaci i ich złożonymi relacjami. Mamy tu więc swoiste połączenie ognia i wody, które co najważniejsze: zakończyło się sukcesem. Szwedzki horror nie dysponował na etapie produkcji ogromnym budżetem – to widać, ale unikatowy, minimalistyczny styl wcale nie jest jego wadą. Film błyskotliwie balansuje między momentami napięcia i lirycznymi, cichymi chwilami, które pozostawiają widza z niepokojem i zafascynowaniem.

Czy horror może być piękny i ujmujący? Połączenie obu tych aspektów wydaje się być karkołomne lub nawet niewykonalne. Pozwól mi wejść udowadnia, że tak – relacja między Oskarem a Eli jest pełna delikatności i współczucia, tworząc jednocześnie mocny kontrast do przemocowych scen. To film, który angażuje emocjonalnie, prowokuje do refleksji i pozostawia widza z głębokim wrażeniem.

najlepsze horrory
Pozwól mi wejść to pod pewnymi względami horror, który chwyta za sercę

Czarownica: bajka ludowa z Nowej Anglii

Czarownica: bajka ludowa z Nowej Anglii to interesująca propozycja horroru historycznego. Akcja osadzona jest w początkach XVII wieku w Ameryce Północnej. Rodzina kolonistów – William (Ralph Ineson), Katherine (Kate Dickie) wraz z piątką dzieci – osiedla się na nowym terenie. Niestety, nie wiedzą, że ta ziemia jest we władaniu nadprzyrodzonych mocy. Kiedy dzieci zaczynają znikać i niekiedy nie wracać, a plony obumierają – rodzina zwraca się przeciw sobie, chcąc odnaleźć winnego za ich nieszczęścia.

Za reżyserię odpowiedzialny jest Robert Eggers – jeden z bardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. Jego mroczna wizja została zrealizowana nie tylko dzięki kunsztowi Inesona i Dickie, ale też Anyi Taylor–Joy oraz Harvey’a Scrimshaw. Scenografia dzikiego i mrocznego lasu działa na najbardziej podstawowe instynkty widzów, a zmagania z nieznanym pobudzają wyobraźnię.

Train to Busan/Zombie Express

Południowokoreański film z 2016 roku, w reżyserii Yeon Sang-ho. Kolejne podejście do tematu epidemii zombie, ale wciąż zasługujące na uwagę. Nie mamy tu do czynienia z samą brutalną walką o przetrwanie – to, co go cechuje to głębsze aspekty emocjonalne. Dość powiedzieć, że bohaterowie tej produkcji nie są bezmyślnymi maszynami do eliminacji nieumarłych, ale mają swoją głębię.

Sprawdź też: Horrory na Netflix – TOP 10 najlepszych horrorów

Film rozgrywa się głównie w pociągu KTX podróżującym z Seulu do Busan. Głównym bohaterem jest Seok-woo, chłodny i ambitny biznesmen, który zabiera swoją córkę Soo-an w podróż do Busan, aby odwiedzić jej matkę w dniu jej urodzin. Jednak podróż zostaje przerwana, gdy epidemia zombie rozprzestrzenia się w mieście, a zarażeni wkraczają na pokład pociągu.

Akcja filmu skupia się na walce o przetrwanie pasażerów, którzy muszą stawić czoła coraz większemu zagrożeniu ze strony żywych trupów. Wraz z postępem podróży, grupa pasażerów musi pokonać przeszkody, zarówno wewnętrzne konflikty i egoizm, jak i bezwzględne hordy zombie.

Oprócz brutalnych scen walki z nieumarłymi, film pokazuje relacje między Seok-woo a jego córką, którą wykorzystuje jako środek do rozwoju postaci i wprowadzenia elementu dramatycznego. Produkcja dotyka również tematu altruizmu, solidarności i poświęcenia, gdy niektórzy pasażerowie decydują się pomagać innym pomimo ogromnego ryzyka. Dzieło z Korei Południowej jest ekscytującym, jak i wzruszającym filmem, który łączy w sobie elementy akcji, grozy i emocji. Co ważne, porusza uniwersalne tematy ludzkiej natury i solidarności w obliczu zagrożenia, jak i podejście czysto egoistyczne, gdzie ludzie są skłonni do poświęcenia innych, byle tylko uratować się samemu.

najlepsze horrory - train to Busan
Train to Busan to kolejny dowód na to, że południowokoreańskie produkcje stoją na bardzo wysokim poziomie

Sinister

Fabuła filmu skupia się na pisarzu kryminałów Ellisonie Oswaltcie, który przenosi się ze swoją rodziną do nowego domu w nadziei na znalezienie inspiracji do napisania bestsellerowej książki. Jednak gdy odkrywa stary zestaw filmów domowych w strychu, które przedstawiają brutalne morderstwa, Ellison staje się coraz bardziej zafascynowany i przerażony. Z czasem jednak okazuje się, zjawiska ukazana na ekranie przenoszą się do rzeczywistości.

Ten amerykańskich horror debiutował w 2012 roku, będąc wyreżyserowanym przez Scotta Derricksona. Dzieło to wyróżnia się atmosferą napięcia, zimnymi obrazami i skutecznym budowaniem strachu poprzez sugestię. Film ma ciemną, ponurą estetykę, która podkreśla przerażający nastrój i buduje wizualne napięcie. Sinister jednak nie stara się wystraszyć widza brutalnością i straszakami – to co jest jego najmocniejszą stroną to psychologiczny rozpad głównego bohatera. Jego wpływ, jaki ma na obsesja tajemniczymi zjawiskami jest głównym motorem napędowym tej produkcji. Tematycznie film porusza kwestie moralności, grzechu i konsekwencji, które wynikają z podążania za wiedzą i zaniechania.

Mama

Mama to horror, który nie tylko oferuje strach i napięcie, ale również dotyka głębszych emocjonalnych warstw. To film, który doskonale łączy elementy grozy, dramatu i nadprzyrodzonego, tworząc niezapomniane wrażenie na widzu. Film opowiada historię dwóch sierot, które zostają odnalezione po pięciu latach samotnego życia w lesie. Jednak po ich przyjęciu do domu przez ich wujka i jego partnerkę, zaczynają dziać się niepokojące i nadprzyrodzone zdarzenia.

Amerykańska produkcja wyróżnia się atmosferą napięcia, mroczną estetyką i doskonałymi efektami wizualnymi. Twórcy filmu budują niepokojący klimat, w którym coś złowieszczego czai się w cieniach. Sceny związane z Mamą są przerażające, a sama postać jest prezentowana w sposób tajemniczy i groźny. Film dotyka tematu więzi rodzinnych i matczynej miłości, ale również pokazuje destrukcyjne konsekwencje obsesyjnej i przesadnej miłości.

Mama
Mama – choć sam tytuł kojarzy się nam ciepło, tak w przypadku tego filmu będzie zupełnie inaczej

Co sprawia, że najlepsze horrory są straszne?

Niezależnie od medium, horrory działają na zbliżonych zasadach i polegają na odnoszeniu się do naszych najbardziej pierwotnych odruchów. Strach, nawet irracjonalny, miał być naszym impulsem do ucieczki od niebezpieczeństwa i pozwolił naszym przodkom przetrwać. Obecnie jednak częściej używamy go jako środka do wywołania odczucia ulgi po jego minięciu i najlepszym narzędziem są straszne historie.

Jednak, żeby taka historia była wiarygodna, spełnione musi być kilka warunków. Przede wszystkim protagonistą musi być ktoś, z kim widz się utożsamia – walczący (choć przeważnie uciekający) z przekonującym antagonistą. Historia musi być na tyle wiarygodna, żeby ułatwić publice zawieszenie sceptycznego myślenia, a akcja powinna być osadzona w odpowiedniej lokalizacji. Bardzo łatwo jest przedobrzyć, w którymś z aspektów i zrujnować cały efekt. Najważniejszy wydaje się więc odpowiedni balans pomiędzy różnymi aspektami produkcji.

Sprawdź też: Gry typu survival horror – strach przez duże S. Najlepsze gry survival horror

Najlepsze horrory spoza topowej 10 – polecane tytuły

Przedstawiona przez nas dziesiątka tytułów, choć jest bardzo mocna, stanowi zaledwie wierzchołek góry lodowej. Wśród produkcji wartych polecenia znajdziemy znacznie więcej ciekawych tytułów. W tym akapicie przedstawimy pokrótce kilka różnych propozycji, które mogą przypaść Wam do gustu.

  • Babadook – historię samotnej matki, której syn zaczyna dostrzegać, że w ich domu pojawił się potwór. Tytuł ten stanowi jedną z najmocniejszych produkcji wśród psychologicznych horrorów ostatnich lat.
  • Lighthouse – kolejny horror psychologiczny, tym razem jednak z domieszką dramatu. Akcja toczy się na odizolowanej wyspie w XIX-wiecznej Nowej Anglii i skupia się na dwóch latarnikach, Thomasie (Willem Dafoe) i Ephraimie (Robert Pattinson). Przedstawia intensywną opowieść o stopniowym psuciu umysłów obu bohaterów w wyniku izolacji, tajemniczego otoczenia i konfliktu między nimi. Pozycja zasługuje na uwagę ze względu na obecność dwóch aktorów o wielkim talencie.
  • Obecność – opowiada historię małżeństwa badaczy zjawisk paranormalnych, którzy pomagają rodzinie nawiedzonej przez złowrogie siły w ich domu. Film zdobył popularność i doprowadził do powstania serii „The Conjuring Universe”.
  • The Backwater Gospel – krótkometrażowy horror animowany z 2011 roku, stworzony przez Bo Mathorna. Stanowi połączenie horroru i czarnej komedii, wyróżniając się przy tym unikatową stylistyką wizualną. Produkcja dotyka tematów takich jak fanatyzm religijny, przemoc, lęk przed śmiercią i moralna deprawacja. Poprzez swoje surrealistyczne i alegoryczne elementy, The Backwater Gospel analizuje kondycję ludzkiego ducha i konsekwencje skrajności.
  • Zanim się obudzę – Mike Flanagan serwuje nam tu opowieść dotyczącą tego, co może się stać, gdy para adoptuje niewłaściwe dziecko. Po tragicznej śmierci ich własnego syna, Jessie (Kate Bosworth) i Mark (Thomas Jane) decydują się na adopcję Cody’ego. Szybko jednak odkrywają, że chłopiec ma pewną wyjątkową cechę – jego sny stają się rzeczywistością. Wyobrażenia i koszmary Cody’ego materializują się w świecie rzeczywistym, co prowadzi do różnych konsekwencji.

Horror ma wielu fanów, którzy szukają produkcji zdolnych do wystraszenia ich w zupełnie nowy i nieoczekiwany sposób. Czy chcesz, aby jakiś tytuł pojawił się w naszym zestawieniu? Daj nam znać w komentarzach o swoim najlepszym horrorze!

Sprawdź też: Johnny Depp – filmografia. Top 10 filmów z Johnnym Deppem

42
9

Podziel się:

Komentarze (17)

Autorze, co do 50-tych urodzin…TRZYMAM KCIUKI 😀
Dziękuję za listy choć to nie do końca moje typy .
Miłego dnia Wszystkim 🙂

Bardzo fajna lista. Jedyne co to nie zgodziłabym się z filmem Ciche Miejsce, moim zdaniem był jednak nietrafiony, a nielogiczne zachowania bohaterów sprawiły, że w pewnym momencie zaczęłam kibicować potworkom 😉 Na pewno wymieniłabym go na liście na Blair Witch Project lub chociaż hiszpański Rec (żeby dla odmiany było coś z gatunku found footage).
Do horrorów azjatyckich dodałabym jeszcze Train to Busan, który mimo, że porusza oklepaną już tematykę zombie, to jednak jest w mojej opinii majstersztykiem.
A co do ludzi komentujących, że lista jest do **** czy coś bo się nie zgadza z ich opinią – horror to gatunek szeroki i można wyróżnić w nim wiele podgatunków. Trzeba pamiętać, że horror to nie tylko jump scare’y i gore, ale też filmy budujące klimat i napięcie, w których tak na prawdę nie uświadczy tony krwi i potworów nie wiadomo skąd. Jako fani horrorów trzeba szanować wszystkie jego podgatunki i klasykę także! 🙂
Pozdrawiam!

Nuna, zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości w kwestii Train to Busan! Spodziewałem się kolejnego-filmu-jak-od-kliszy-o-zombie, dostałem bardzo przyjemne kino, które ugryzło temat od trochę innej strony. Pozdrawiam serdecznie!

The Blair Witch Project – gdy za gówniarza to oglądałem bałem sie wyjść z psem wieczorem na spacer i szczerze do tej pory robi wrażenie
Popieram Co? – „dwunastolatek” ten ranking robił ?

Uwielbiam wrzucanie do topek filmow tylko dlatego ze sa klasykami. Obcy, lsnienie, nosferatu. Co tam ze juz nie strasza, ale kultowe to trzeba wrzucic

Z tego też powodu są w oddzielnym zestawieniu 10 najlepszych klasycznych horrorów.

Przepraszam ale czy twórca artykułu oglądał „Młody Frankenstein”?
Przecież to nie jest żaden horror tylko parodia tegoż znanego filmu!

Oglądałem i bardzo go lubię. Z tego powodu chciałem go tu zamieścić w zakamuflowanej formie…i żeby sprawdzić, kto zna temat i czyta artykuł, zamiast pobieżnie przelecieć wzrokiem. 😉

Megi ,,Krzyk” i ,,Piątek 13″ to chyba bardziej slashery niż horrory, różnica niby subtelna, ale dość ważna 😛

Drogi „Co?” – to, że ten ranking nie zgrywa się z Twoim, to nie oznacza, iż przygotował go 12-latek. A przecież można było grzecznie i kulturalnie podjąć dyskusję wypisując swoje typy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *