Rozrywka

28.12.2022 10:07

Najlepsze horrory na świecie. TOP 10 najstraszniejszych filmów

Filmy i seriale Rankingi
29
8
17
29
8

Przygotowanie rankingu najlepszych horrorów jest strasznym zadaniem, nie tylko przez tematykę, ale też ogrom i różnorodność materiału. Horror jest niezmiennie popularnym gatunkiem w filmie, książce i grach komputerowych. Zobacz najlepsze.

Wszechstronny ranking najlepszych horrorów byłby niesprawiedliwy dla wielu produkcji. Ciężko jest porównać pionierów gatunku z najnowszymi produkcjami, zwłaszcza po ewolucji, jaką przeszedł przemysł filmowy. W tym wpisie zestawimy ze sobą rankingi dziesięciu najlepszych horrorów ostatnich trzydziestu lat, klasyków gatunku oraz filmów azjatyckich. Jednak najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie…

Co sprawia, że najlepsze horrory są straszne?

Niezależnie od medium, horrory działają na zbliżonych zasadach i polegają na odnoszeniu się do naszych najbardziej pierwotnych odruchów. Strach, nawet irracjonalny, miał być naszym impulsem do ucieczki od niebezpieczeństwa i pozwolił naszym przodkom przetrwać. Obecnie jednak częściej używamy go jako środka do wywołania odczucia ulgi po jego minięciu i najlepszym narzędziem są straszne historie. Jednak, żeby taka historia była wiarygodna, spełnione musi być kilka warunków. Przede wszystkim protagonistą musi być ktoś, z kim widz się utożsami – walczący (choć przeważnie uciekający) z przekonywującym antagonistą. Historia musi być na tyle wiarygodna, żeby ułatwić publice zawieszenie sceptycznego myślenia oraz akcja powinna być osadzona w odpowiedniej lokalizacji. Bardzo łatwo jest przedobrzyć, w którymś z aspektów i zrujnować cały efekt. A teraz – do zestawień!

KODY RABATOWE MORELE TV
Kliknij w baner i zacznij oszczędzać z kodami rabatowymi!

Top 10 najlepszych horrorów po 1990 roku

Data jest całkowicie arbitralna, ale gdzieś trzeba było ją postawić, żeby móc uwzględnić wszystkie filmy, które na to zasługują. Dodatkowo jest to mój artykuł, więc granicę sobie mogę ustalić, gdzie chcę. Bez przedłużania przejdźmy do zestawienia.

Midsommar. W biały dzień (2019)

Na pozycji 10. ranking otwiera film od reżysera Ariego Astera, w którym zobaczymy Florence Pugh i Jacka Reynora, osadzony jest w unikalnym – jak na horrory – środowisku. Zamiast mrocznej i ponurej scenografii, mamy słoneczne pejzaże i wyraźne barwy. Dzięki temu zabiegowi jeszcze bardziej niepokojąca staje się opowiadana historia. Grupa przyjaciół wyjeżdża na wakacje do wioski na północy Szwecji, żeby doświadczyć festiwalu słońca, odbywającego się raz na 90 lat. Nieświadomi konsekwencji biorą udział w obrzędach podczas dziewięciu dni obchodów, a każdy rytuał staje się coraz bardziej niepokojący. Mistrzowska zabawa konwencją i najwyższej klasy aktorstwo idealnie budują napięcie, które zostaje z widzami długo po zakończeniu seansu.

Doktor Sen (2019)

Pozycja 9. zajmowana jest przez horror Doktor Sen. Adaptacja książki Stephena Kinga z 2013 roku, będącej kontynuacją klasyki horroru Lśnienie, była niełatwym zadaniem. Oczekiwania fanów Kinga i Kubricka były wysokie – niestety obaj twórcy mieli różną wizję opowiadanej historii. Reżyser Mike Flanagan podjął się opowiedzenia historii dorosłego Danny’ego Torrance’a, który wciąż boryka się z demonami przeszłości. Niespodziewanie los przecina jego ścieżkę i młodej Abry Stone, która obdarzona jest paranormalnymi zdolnościami. Niestety, jej moce sprawiają, że jest ścigana przez sekretną organizację, mającą na celu przedłużenie istnienia swoich członków kosztem jej życia.

Ewan McGregor, Rebecca Ferguson i debiutująca Kyliegh Curran wspaniale sprawdzają się w swoich rolach, oddając atmosferę niepokoju. Reżyserowi udało się zręcznie połączyć dziedzictwo Kubricka i wizję Kinga. Choć nie jest to film kultowy, kalibru pierwszej części – jest udaną adaptacją książki mistrza grozy.

Dziedzictwo. Hereditary (2018)

Pozycja 8. w naszym rankingu to kolejne dzieło Ariego Astera, jednak tym razem wierniejsze konwencji horroru. Tragedia dotyka rodzinę Grahamów, gdy umiera seniorka rodu – Ellen. Choć to nie jej śmierć jest przyczyną ich rozpaczy, a wydarzenia następujące po pogrzebie – coraz bardziej tajemnicze i niepokojące. Rodzina będzie musiała się zmierzyć z przeszłością babci i odkryć źródło klątwy, na nich ciążącej, którą odziedziczyli. Obsada aktorska, bez gwiazd wielkiego kalibru, sprawdziła się doskonale. Reżyser od samego początku zręcznie buduje atmosferę grozy tak, że niepokój nie opuszcza widza długo po napisach końcowych – choć to wydaje się być charakterystyczne dla Astera.

"Dracula" z 1992 roku jest pięknym przykładem gotyckiego horroru. - Scroll
Tak właśnie wyglądamy, kiedy oblizujemy nóż po smarowaniu chleba masłem orzechowym

Dracula (1992)

Czas na miejsce 7. Historia rumuńskiego księcia Vlada Draculi znana jest prawie wszystkim, jednak tym razem za ekranizację zabrał się Francis Ford Coppola – więc jasne jest, że musi być mistrzowsko. Do tego reżyser zebrał grono wybitnych aktorów. W tytułową rolę wcielił się Gary Oldman, a towarzyszą mu Anthony Hopkins, Keanu Reeves, Winona Ryder, Monica Bellucci, Tom Waits, Cary Elwes oraz Richard E. Grant. Atmosfera gotyckiego horroru przenika każde ujęcie i pomimo, że wiemy, co stanie się, dalej odczuwamy strach i niepokój. Film idealny i godny polecenia każdemu.

Czarownica: bajka ludowa z Nowej Anglii (2015)

Miejsce 6. to interesująca propozycja horroru historycznego. Akcja osadzona jest w początkach XVII wieku w Ameryce Północnej. Rodzina kolonistów – William (Ralph Ineson), Katherine (Kate Dickie) wraz z piątką dzieci – osiedla się na nowym terenie. Niestety, nie wiedzą, że ta ziemia jest we władaniu nadprzyrodzonych mocy. Kiedy dzieci zaczynają znikać i niekiedy nie wracać, a plony obumierają – rodzina zwraca się przeciw sobie, chcąc odnaleźć winnego za ich nieszczęścia.

Za reżyserię odpowiedzialny jest Robert Eggers – jeden z bardziej obiecujących twórców młodego pokolenia. Jego mroczna wizja została zrealizowana nie tylko dzięki kunsztowi Inesona i Dickie, ale też Anyi Taylor–Joy oraz Harvey’a Scrimshaw. Scenografia dzikiego i mrocznego lasu działa na najbardziej podstawowe instynkty widzów, a zmagania z nieznanym pobudzają wyobraźnię.

Egzorcyzmy Emily Rose (2005)

Pozycja 5. w rankingu. Zagorzała katoliczka Emily wyjeżdża z rodzinnego miasteczka na studia. Pewnej nocy, kiedy jest w swoim dormitorium, doznaje przerażających wizji, które z czasem się nasilają. Przekonana o byciu opętaną przez demona, prosi księdza o odprawienie egzorcyzmów, podczas których niestety umiera. Ojciec Moore zostaje oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci młodej kobiety i musi walczyć w sądzie o uniewinnienie.

Reżyser Scott Derrickson umiejętnie gra na zakorzenionym głęboko strachu przed demonami. Film przy znikomym, jak na Hollywood, budżecie odniósł gigantyczny sukces. 

Uciekaj! (2017)

Miejsce 4. zajmuje dzieło Jordana Peele’a, który wyrobił sobie renomę reżysera nietypowych horrorów psychologicznych. W Uciekaj! opowiada historię młodego czarnoskórego mężczyzny Chrisa Washingtona, który przyjeżdża do posiadłości rodziców swojej partnerki – Rose Armitage. Atmosfera w przeważająco białej okolicy początkowo jest niezręczna, a z czasem zaczyna być napięta. W pierwszym odruchu Chris winą obarcza rasizm rodziny Armitage, kiedy odkrywa ich prawdziwe intencje – jest już za późno. Próżno tu szukać tanich jump–scares, groza w Uciekaj! jest budowana w powolnym, ale stabilnym tempie i nie znajduje ujścia nawet po zakończeniu seansu.

Polski przemysł filmowy też potrafi wykreować interesujące filmy grozy. Zebraliśmy najlepsze w naszym wpisie Polskie horrory – najlepsze polskie filmy grozy. Sprawdź te TOPowe tytuły! Zapraszamy do lektury!

The Ring – Krąg (1998)

Na miejscu 3. znajduje się japońska produkcja, która otworzyła drzwi do światowego rynku horrorów produkcjom azjatyckim. Unikalne jak na tamten czas podejście do tematu grozy, bez muzyki sugerującej zagrożenie, bez litrów krwii, bez wartkiej akcji. Film pozwala na pełne odczucie zagrożenia bohaterów i ich strachu. 

Krąg opowiada historię dziennikarki Reiko, która bada tajemniczą przyczynę zgonu jej kuzynki. Okazuje się, że wszystkiemu winna jest kaseta VHS z nagranym niepokojącym filmem, po obejrzeniu którego umiera się po siedmiu dniach w niewyjaśnionych okolicznościach. Aby ocalić życie swoje i jej dziecka, musi szybko rozwiązać zagadkę filmu, co nie będzie należało do łatwych zadań.

Ciche miejsce (2018)

Na pozycji 2. znajdziemy postapokaliptyczną opowieść o przetrwaniu czteroosobowej rodziny w przerażających warunkach. Największym niebezpieczeństwem są potwory, które agresywnie reagują na najmniejszy dźwięk, a sytuacji nie upraszcza problem głuchej córki i ciężarnej żony. Przetrwanie rodziny zależne jest od wielu czynników zewnętrznych, więc poziom napięcia przez cały czas jest wysoki.

Ciekawy i oryginalny pomysł Johna Krasinskiego na historię i prezentowanie jej z minimalnym dialogiem był wyzwaniem, które zostało rozwiązane idealnie. Jest to jeden z horrorów odwołujący się do szerokiej publiczności i znajdujący odzew, gdyż został wielkim sukcesem finansowym.

Obecność (2013)

Czas na miejsce 1. i film, który nie zrewolucjonizuje gatunku horroru, ale czerpie garściami ze sprawdzonych rozwiązań. Historia też do najbardziej oryginalnych nie należy – rodzina, chcąca wieść spokojne życie, musi zmierzyć się z duchami poprzednich właścicieli. Na pomoc wezwane zostaje małżeństwo profesjonalnych terminatorów duchów, którzy muszą sobie poradzić z zaistniałą sytuacją. Nie brzmi, jak materiał na najlepszy horror, prawda? Wszystko zależne jest od egzekucji pomysłu, a w przypadku Obecności całość wykonana jest idealnie.

James Wan, reżyser odpowiedzialny za projekt, ma szerokie doświadczenie w przemyśle filmowym. Widać to w mistrzowskim budowaniu napięcia i sposobie opowiadania historii. Obsada aktorska to mieszanka weteranów i obiecujących nowicjuszy, którym nie można nic zarzucić – w każdej scenie dawali z siebie wszystko. Film jest mistrzowsko wykonaną kwintesencją horroru – dlatego jest naszym najlepszym horrorem.

10 najlepszych klasycznych horrorów

Przygotowując ranking zauważyliśmy, że sporo z filmów jest starszych niż my. Z tego powodu przygotowane zostały dwa zestawienia – żeby dać nowszym produkcjom szansę na przebicie się. Skoro mamy za sobą top 10 najlepszych horrorów, to teraz czas na 10 najlepszych klasycznych horrorów.

Opętanie (1981)

Na miejscu 10. zestawienie otwiera horror psychologiczny, wyreżyserowany przez Andrzeja Żuławskiego. Film opowiada historię Anny, która decyduje się na porzucenie rodziny na rzecz kochanka. Nie precyzuje jednak, którego kochanka, gdyż zrywa również relację z dotychczasowym wybrankiem – Heinrichem. Nowym partnerem, o którym mówi Anna, jest człekokształtny potwór z siedzibą w jednej z opuszczonych kamienic.

Reklama

Film skupia się na najmroczniejszych aspektach ludzkiej natury. Obraz femme fatale – wykreowany przez Isabelle Adjani – uwodzi i napawa niepokojem. W dziele towarzyszą jej Sam Neill jako Marc, mąż Anny oraz Heinz Bennent, wcielający się w kochanka – Heinricha.

Nosferatu – Symfonia Grozy (1922)

Stuletni film jest jednym z pierwszych horrorów w przemyśle filmowym, jednak wciąż przeraża i stąd znajduje się na pozycji 9. Wielokrotnie wznawiany, niedawno nawet w technologii 3D, cieszy się niemalejącą popularnością. Opowiadana historia jest mocno inspirowana dziełem Brama Stokera. Młody agent nieruchomości – w tej roli Alexander Granach – wyrusza sfinalizować transakcję zakupu posiadłości do zamku grafa Orloka – grany przez Maxa Schrecka. Młody mężczyzna za nic ma ostrzeżenia miejscowych o wampirze i grafie, a przez to wkracza na terytorium Nosferatu. 

Nosferatu jest jednym z najlepszych horrorów wszechczasów. - Scroll
Nosferatu ma niewiele wspólnego z bardziej błyszczącymi wersjami wampirów

Koszmar z ulicy wiązów (1984)

Pozycja 8. to jeden z pierwszych filmów w bogatym dorobku Wesa Cravena, popularnego reżysera horrorów, a także pierwszy film z Freddym Kruegerem – wielokrotnie powracającą postacią. Dzieło przedstawia historię grupy nastolatków, którzy doświadczają przerażających koszmarów z psychopatycznym mordercą, znanym z rymowanek dziecięcych – Freddym. Podczas jednego z tych koszmarnych snów, nastolatka Nancy zostaje brutalnie zamordowana, dając początek zmaganiom pozostałych bohaterów w myśl zasady „Cokolwiek byś nie robił, nie zasypiaj!”

Egzorcysta (1973)

Czas na miejsce 7. Z medycznego punktu widzenia, młoda Regan (Linda Blair) jest całkowicie zdrowa, jednak coraz dziwniejsze zachowanie dziewczynki niepokoi Chris – jej matkę (Ellen Burstyn). Zdesperowana udaje się po pomoc do księdza, który szybko rozpoznaje znamiona opętania przez diabła i wzywa na pomoc doświadczonego egzorcystę (Max von Sydow). Film przepełniony jest scenami, które przeszły do kanonu kina i są intuicyjne rozpoznawalne. 

Dziecko Rosemary (1968)

Miejsce 6. to jedno z najsłynniejszych dzieł Romana Polańskiego. Młoda Rosemary zachodzi w ciążę w niepokojących okolicznościach, doświadczając przerażających wizji. Przez cały okres przed porodem otoczona jest niezdrowym zainteresowaniem swoich sąsiadów, co niepokoi jej przyjaciela, który zaczyna badać sprawę. Niestety tajemniczo zapada w śpiączkę, jednak przed tym udało mu się ostrzec przyszłą matkę o możliwości użycia czarnej magii. Zręcznie budowane napięcie sprawia, że film jest niezapomnianym doświadczeniem.

Omen (1976)

Opętanie i motyw diabła były bardzo popularne w latach 60. i 70. w kinematografii – seria Omen jest tego idealnym przykładem i stąd też miejsce 5. na naszym rankingu. Śledzimy losy rodziny Thorn, którą dotyka tragedia. Długo wyczekiwane dziecko rodzi się martwe, a Robert Thorn, bojąc się o zdrowie psychiczne jego żony Katherine, zgadza się na adoptowanie chłopca urodzonego w tym samym czasie, którego matka nie przeżyła porodu. Przez pierwsze lata młody Damien Thorn jest zwykłym dzieckiem, niestety z czasem dziwne wydarzenia wokół niego przybierają na sile.

Reklama

Horror to nie tylko filmy i książki. Gatunek rozrywki polegający na przerażeniu widza idealnie się sprawdza w medium gier komputerowych. Przeczytaj Gry typu survival horror – strach przez duże S. Najlepsze gry survival horror.

Młody Frankenstein (1974)

Miejsce 4. to film Mela Brooksa jest wybitnym dziełem o pogodzeniu się z dziedzictwem, radzeniu sobie z oczekiwaniami i problemami wpasowania się w społeczeństwo. Wnuk słynnego barona von Frankenstein dziedziczy po nim jego zamek wraz z laboratorium. Pchany ciekawością i ambicją młody Frankenstein stara się zreprodukować sukces przodka i tworzy swojego własnego potwora. W dziele grozy możemy podziwiać grę aktorską Gene’a Wildera, Marty’ego Feldmana, Petera Boyle’a oraz Madeline Kahn.

Coś (1982)

Miejsce 3. W odizolowanej arktycznej bazie badawczej odnaleziony zostaje statek obcych, który się rozbił. Pasażer statku spoczywał dotychczas zamrożony w lodowym grobowcu, jednak pchani ciekawością naukowcy uwolnili go, sprowadzając na siebie potworne zagrożenie. Obcy może dostać się do wnętrza żywego organizmu, by potem móc go imitować. Rozpoczyna się walka o przetrwanie, gdyż to coś rozpoczyna od przejęcia psa, a kończy na ludziach.

Lśnienie (1980)

Miejsce 2. to kubrickowska adaptacja książki Stephena Kinga o tym samym tytule, która ma status legendarnego filmu grozy. Rodzina Torrance’ów przeprowadza się na zimę do – zamkniętego o tej porze roku – hotelu Overlook, gdy Jack (Jack Nicholson) dostaje posadę dozorcy. Danny – syn Jacka – ma paranormalne zdolności, dzięki którym wie, że hotel jest nawiedzony i duchy starają się doprowadzić ojca do obłędu. Mistrzowskie opowiadanie historii Stanley’a Kubricka idealnie pasuje do powieści grozy Kinga. Napięcia nie można się pozbyć jeszcze długo po seansie.

Obcy – 8. pasażer “Nostromo” (1979)

Film w reżyserii Ridleya Scotta jest idealnym przykładem gatunku horroru i zasługuje na miejsce 1. Nieznane zagrożenie, tajemnicze środowisko i bezbronni protagoniści to mieszanka doskonała dla filmu grozy. Załoga statku “Nostromo” odbiera sygnał z powierzchni planety oznaczonej jako LV–240 wzywający pomocy. Po wylądowaniu jeden z członków załogi zostaje zaatakowany przez obcy organizm, który chwyta się jego twarzy i jest niemożliwy do usunięcia. Próby uratowania współtowarzysza są nieskuteczne i z jego ciała wydostaje się obca forma życia, będąca drapieżnikiem idealnym.

5 najlepszych horrorów azjatyckich

Patrząc na powyższe zestawienia, można odnieść fałszywe wrażenie, że azjaci nie lubią się bać. Kino grozy jest popularne na dalekim wschodzie, tylko podejście do niego jest odmienne. Filmy japońskie, koreańskie czy tajskie często skupiają się na powolnym budowaniu napięcia, bez częstych momentów jego uwalniania. Naszym zdaniem, oto najlepsze horrory azjatyckie. I nie, nie będzie tu The Ring – Krąg, był już wcześniej.

Kwaidan, czyli opowieści niesamowite (1964)

Miejsce 5. Film jest ekranizacją czterech opowiadań autorstwa Lafcadio Koizumi Hearna, pisarza pochodzenia japońsko–angielskiego. Zebrał on dawne legendy i podania opowiadane przez Japończyków i je zmodernizował dla współczesnego odbiorcy. Reżyser Masaki Kobayashi doskonale uchwycił niepewność postaci, czy to co widzą jest prawdziwe oraz grozę związaną z nawiedzającymi ich duchami. Film dla wąskiego grona odbiorców, jednak nie można mu odmówić skuteczności w wywoływaniu strachu.

Ranking najlepszych horrorów - "Kwaidan, czyli opowieści niesamowite" - Scroll
Ta niezręczna sytuacja, kiedy najdzie Cię ochota na pisanie wierszy, ale nie masz przy sobie notatnika i jakoś trzeba sobie radzić

Faet (2007)

Tajlandzka produkcja z miejsca 4. przedstawia przerażającą historię bliźniaczek syjamskich. Przez pierwsze lata siostry żyły w zgodzie, jednak z biegiem czasu relacja się pogorszyła do tego stopnia, że zdecydowały się na zabieg rozdzielenia. W trakcie niefortunnej operacji jedna z sióstr umiera i nie odchodzi w zaświaty, a zaczyna dręczyć bliźniaczkę.

Dark Water (2002)

Kolejny udany film grozy od twórcy The Ring – Krąg (1998) i miejsce 3. w naszym zestawieniu. Śledzimy historię matki walczącej o przyznanie jej opieki nad swoją córką, która zmuszona jest mieszkać w ponurym i wilgotnym mieszkaniu. Wszechobecna wilgoć niepokoi matkę, która zaczyna doświadczać wizji małej dziewczynki. Przerażająca zjawa jest mściwym duchem dziecka, które zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach w mieszkaniu teraz zajmowanym przez parę. Reżyserowi udało się tchnąć w ten film grozę znaną z poprzednich dzieł.

Interesującą propozycją jest też serial Koreański horror Sweet Home — podstawowe informacje, obsada, kiedy kolejny sezon? Jest to opcja dla tych, którzy nie chcą żeby strach się kończył po dwóch godzinach seansu. Sprawdź, może akurat znajdziesz nowy ulubiony serial?

Klątwa Ju–on (2002)

Pozycja 2. Młoda wolontariuszka przypadkowo wchodzi do nawiedzonego domu, nie znając jego mrocznej historii. Niestety każdy, kto przekroczy jego próg, zostaje przeklęty przez brutalnego ducha, który zaczyna mordować bliskich osoby, na której ciąży klątwa. Młoda kobieta dowiaduje się, że dręczący ją upiór jest duchem zamordowanej przez jej męża matki, zanim popełnił samobójstwo. W domu mieszka także widmo ich małego syna, którego nigdy nie odnaleziono. Żeby przetrwać, musi rozwiązać zagadkę losu chłopca.

Shutter – Widmo (2004)

Czas na miejsce 1. Główni bohaterowie – Tun i Jane potrącają samochodem kobietę, kiedy wracają z przyjęcia. Para nie zatrzymuje się, by pomóc ofierze – zamiast tego wracają do swojej codzienności. Szybko jednak pojawiają się konsekwencje ich działań, kiedy Jane zaczyna mieć koszmarne sny, a Tun odnajduje dziwne sylwetki na wykonanych przez niego fotografiach. Wkrótce potem zaczynają ginąć ich przyjaciele. Mroczny i przerażający film przez wielu – mnie też – uznawany za najstraszniejszy, jaki widzieli.

Do horrorów jeszcze na pewno powrócimy, gdyż jest to niewyczerpane źródło interesujących tematów. Zgadzasz się z powyższymi rankingami? Dodałbyś jakiś film czy któryś z powyższych nie zasługuje na miano jednego z najlepszych horrorów? Podziel się z nami w komentarzach!

Sprawdź też: Najlepsze horrory o duchach, które warto obejrzeć. Najstraszniejsze horrory o duchach – TOP 5

29
8

Podziel się:

Komentarze (17)

Autorze, co do 50-tych urodzin…TRZYMAM KCIUKI 😀
Dziękuję za listy choć to nie do końca moje typy .
Miłego dnia Wszystkim 🙂

Bardzo fajna lista. Jedyne co to nie zgodziłabym się z filmem Ciche Miejsce, moim zdaniem był jednak nietrafiony, a nielogiczne zachowania bohaterów sprawiły, że w pewnym momencie zaczęłam kibicować potworkom 😉 Na pewno wymieniłabym go na liście na Blair Witch Project lub chociaż hiszpański Rec (żeby dla odmiany było coś z gatunku found footage).
Do horrorów azjatyckich dodałabym jeszcze Train to Busan, który mimo, że porusza oklepaną już tematykę zombie, to jednak jest w mojej opinii majstersztykiem.
A co do ludzi komentujących, że lista jest do **** czy coś bo się nie zgadza z ich opinią – horror to gatunek szeroki i można wyróżnić w nim wiele podgatunków. Trzeba pamiętać, że horror to nie tylko jump scare’y i gore, ale też filmy budujące klimat i napięcie, w których tak na prawdę nie uświadczy tony krwi i potworów nie wiadomo skąd. Jako fani horrorów trzeba szanować wszystkie jego podgatunki i klasykę także! 🙂
Pozdrawiam!

Nuna, zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości w kwestii Train to Busan! Spodziewałem się kolejnego-filmu-jak-od-kliszy-o-zombie, dostałem bardzo przyjemne kino, które ugryzło temat od trochę innej strony. Pozdrawiam serdecznie!

The Blair Witch Project – gdy za gówniarza to oglądałem bałem sie wyjść z psem wieczorem na spacer i szczerze do tej pory robi wrażenie
Popieram Co? – „dwunastolatek” ten ranking robił ?

Uwielbiam wrzucanie do topek filmow tylko dlatego ze sa klasykami. Obcy, lsnienie, nosferatu. Co tam ze juz nie strasza, ale kultowe to trzeba wrzucic

Z tego też powodu są w oddzielnym zestawieniu 10 najlepszych klasycznych horrorów.

Przepraszam ale czy twórca artykułu oglądał „Młody Frankenstein”?
Przecież to nie jest żaden horror tylko parodia tegoż znanego filmu!

Oglądałem i bardzo go lubię. Z tego powodu chciałem go tu zamieścić w zakamuflowanej formie…i żeby sprawdzić, kto zna temat i czyta artykuł, zamiast pobieżnie przelecieć wzrokiem. 😉

Megi ,,Krzyk” i ,,Piątek 13″ to chyba bardziej slashery niż horrory, różnica niby subtelna, ale dość ważna 😛

Drogi „Co?” – to, że ten ranking nie zgrywa się z Twoim, to nie oznacza, iż przygotował go 12-latek. A przecież można było grzecznie i kulturalnie podjąć dyskusję wypisując swoje typy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.