1. Scroll
 2. /
 3. Rozrywka
 4. /
 5. Chronologia filmowa Gwiezdnych Wojen – jak oglądać Gwiezdne Wojny?

Rozrywka

28.06.2021 11:32

Chronologia filmowa Gwiezdnych Wojen – jak oglądać Gwiezdne Wojny?

Filmy i seriale
6
1
0
6
1

W jakiej kolejności oglądać Gwiezdne Wojny? Star Wars to fenomen w świecie kinematografii. Pierwszy obraz z tej serii powstał w 1977 roku, następnie wyprodukowano dwa sequele, trzy prequele oraz kolejną trylogię sequeli. Oto chronologiczna lista filmowych Gwiezdnych Wojen.

Fenomen Gwiezdnych Wojen – skąd ta fascynacja Star Wars?

Gwiezdne Wojny (inaczej Star Wars) to film, który trafił do kanonu kina przygodowego i science fiction. Oryginalna trylogia powstała w latach 1977-1983 i opowiada o młodym chłopaku, Luke’u Skywalkerze, który chce pójść w ślady ojca i zostać Jedi. Pierwsza produkcja z tej serii odniosła ogromny sukces – aby ją obejrzeć, trzeba było wystać nawet kilka godzin w kolejce do kina. Społeczność fanów rozrosła się błyskawicznie – przybywało fanklubów, organizowane były również zloty wielbicieli Gwiezdnych Wojen.

Inspiracją do powstania gwiezdnej sagi była książka Josepha Campbella – Bohater o tysiącu twarzy. To właśnie po tej lekturze George Lucas wpadł na pomysł, aby zaserwować światu współczesną mitologię – dzieło, które będzie ponadczasowe i podbije serca widzów propagowaniem wartości takich jak miłość i dobro, a także zauroczy swoim mistycyzmem, motywem tajemniczej Mocy. Sentencja „Niech Moc będzie z Tobą” to po dziś dzień jeden z najbardziej kultowych filmowych cytatów.

Chronologia Star Wars - yoda
Niewiele filmowych serii może pochwalić się taką ilością rozpoznawalnych na całym świecie postaci

Co ciekawe, w czasach, kiedy w kinach królowały pierwsze Gwiezdne Wojny, ważne informacje były przekazywane drogą listową lub za pomocą magazynów. Nie było grup dyskusyjnych, Social Media ani portali internetowych, na których fani sagi się poznawać i rozmawiać. Społeczność zaangażowana wokół Star Wars wkładała jednak wiele wysiłku w to, aby mimo barier przestrzennych i czasowych, komunikować się, tworzyć fan fiction, organizować zloty oraz popularyzować jeszcze bardziej ukochane uniwersum.

W latach 1980-1983 LucasFilm wyprodukował Imperium kontratakuje oraz Powrót Jedi. Filmy te, razem ze Star Wars: Nowa Nadzieja stanowią oryginalną trylogię Gwiezdnych Wojen. Akcja V części dzieje się 3 lata po wydarzeniach ukazanych w części IV. Lord Vader wysyła sondy we wszystkie miejsca w galaktyce, aby odnaleźć Luke’a Skywalkera i przeciągnąć go na Ciemną Stronę Mocy. W 1997 ukazała się edycja specjalna tego filmu, zawierająca dodatkowe ujęcia oraz efekty CGI.

Gwiezdne Wojny Część VI, czyli Powrót Jedi, skupia się na ostatecznym pojedynku pomiędzy Lukiem Skywalkerem i Darth Vaderem. Główny bohater jest już doświadczonym i odpowiedzialnym rycerzem Jedi, tak jak to sobie wymarzył. Film zdobył Oscara za efekty specjalne, był także nominowany w kategoriach Najlepsza Muzyka, Najlepszy Dźwięk, Najlepszy Montaż Dźwięku oraz Najlepsza Scenografia. W latach 1997 oraz 2004 wydano dwie edycje specjalne z dodatkowymi ujęciami oraz odświeżoną muzyką.

Kiedy na zachodzie rzesza wielbicieli Star Wars powiększała się coraz bardziej, w naszym kraju film był jeszcze słabo znany. Pierwsi fani jednoczyli się podczas konwentów Polcon organizowanych co roku w innym miejscu. Impreza, podczas której można było uczestniczyć w prelekcjach poświęconych Star Wars, istnieje od 1985 roku. To właśnie tam miłośnicy kosmicznej sagi mogli dyskutować na temat Gwiezdnych Wojen i zarażać innych swoją pasją. 

W latach 1999–2005 powstała trylogia prequeli – Mroczne widmo, Atak klonów oraz Zemsta Sithów. Mroczne widmo jest uznawana przez fanów Star Wars za najgorszy film z uniwersum Gwiezdnych Wojen. Produkcja opowiadająca o dzieciństwie Anakina Skywalkera nie spotkała się również z uznaniem ze strony krytyków – obraz otrzymał kilka Złotych Malin, w tym między innymi w kategoriach Najgorszy scenariusz oraz Najgorszy Film.

Atak klonów, czyli chronologiczna druga część sagi opowiada o dalszych losach Anakina Skywalkera, który uczy się pod okiem rycerza Jedi Obi-Wana. Jego życie przewróci się do góry nogami, gdy na jego drodze ponownie stanie senator Padme Amidala. Film otrzymał MTV Movie Award w kategorii Najlepsza Walka. Niestety zdobył również dwie Złote Maliny oraz był nominowany w kilku kategoriach do tej niechlubnej nagrody.

Zemsta Sithów ukazała się w 2005 roku. Szaleństwo wokół całej sagi nie malało, wręcz przeciwnie, powstała nawet religia Jedi (liczba wyznawców na całym świecie wynosi około pół miliona). Natomiast co do filmu, jest to chronologicznie trzecia część Star Wars, która opowiada o dalszych losach Obi-Wana oraz jego ucznia – Anakina Skywalkera. Młody Skywalker trafia do Rady Jedi, dowiaduje się również, że jego ukochana jest w ciąży. Padme umiera podczas porodu, na szczęście jednak ich dwójce dzieci udaje się przeżyć.

Część VII, czyli Przebudzenie mocy powstało dopiero 10 lat po Części III Star Wars. Jest to pierwszy film stworzony już po przejęciu Lucasfilmu przez The Walt Disney Company. Obraz wyreżyserował J. J. Adams, za produkcję odpowiadają również Bryan Burk oraz Kathleen Kennedy, ówczesna prezes Lucasfilmu. Według Box Office Mojo jest to czwarty najbardziej dochodowy film w historii kina, tuż po takich produkcjach jak Titanic, Avengers: Koniec gry oraz Avatar.

Dwa lata później premierę miała Część VII Gwiezdnych Wojen, czyli Ostatni Jedi. Tym razem na stołku reżyserskim zasiadł Rian Johnson, znany między innymi z serialu Breaking Bad oraz Looper – Pętla czasu. Akcja rozgrywa się tuż po zakończeniu wydarzeń z Przebudzenia mocy, zdjęcia kręcono w Irlandii, Londynie i Dubrowniku. Film dostał nominację do Oscara w czterech kategoriach – za najlepszą muzykę, dźwięk, montaż dźwięku i efekty specjalne.

Ostatni z filmów z trylogii sequeli, Skywalker. Odrodzenie, miał głośną premierę w grudniu 2019 roku. Produkcja otrzymała trzy nominacje do Oscara, w kategoriach takich jak najlepsza muzyka, najlepszy montaż dźwięku oraz najlepsze efekty specjalne. Akcja ostatniej części Star Wars rozgrywa się rok po wydarzeniach ukazanych w Ostatni Jedi. Zakończenie sagi opowiada o ostatecznym starciu Jedi z siłami zła.

Sprawdź też: PlayStation 5 – recenzja po pół roku. Czy warto było polować w dniu premiery na PS5 od Sony?

Gwiezdne Wojny – jak oglądać? Lista chronologiczna

Nie wiesz, w jakiej kolejności oglądać Gwiezdne Wojny? Spieszymy z pomocą. Poniżej znajduje się lista produkcji uporządkowana chronologicznie, zgodnie z datą ich pojawiania się w kinach.

Gwiezdne Wojny – kolejność filmów:

Oryginalna trylogia:

 • Część IV – Nowa Nadzieja (1977),
 • Część V – Imperium kontratakuje (1980),
 • Część VI – Powrót Jedi (1983).

Trylogia prequeli:

 • Część I – Mroczne Widmo (1999),
 • Część II – Atak klonów (2002),
 • Część III – Zemsta Sithów (2005).

Trylogia sequeli:

 • Część VII – Przebudzenie Mocy (2015),
 • Część VIII – Ostatni Jedi (2017),
 • Część IX – Skywalker. Odrodzenie (2019).

Tak naprawdę jednak to, jak oglądać Gwiezdne Wojny, zależy od widza. Wariantów jest bowiem o wiele więcej. Oto kolejność zgodna z fabułą.

Gwiezdne wojny – chronologia fabularna:

Trylogia prequeli:

 • Część I – Mroczne Widmo (1999),
 • Część II – Atak klonów (2002),
 • Część III – Zemsta Sithów (2005),

Oryginalna trylogia:

 • Część IV – Nowa Nadzieja (1977),
 • Część V – Imperium kontratakuje (1980),
 • Część VI – Powrót Jedi (1983).

Trylogia sequeli:

 • Część VII – Przebudzenie Mocy (2015),
 • Część VIII – Ostatni Jedi (2017),
 • Część IX – Skywalker. Odrodzenie (2019).

Oglądając Gwiezdne Wojny zgodnie z chronologią fabularną, można zachować ciągłość wątków i łatwo zrozumieć, o co chodzi w całej serii. Dla osoby, która nie zna uniwersum Star Wars i będzie oglądać Gwiezdne Wojny po raz pierwszy, może to być szansa na zaznajomienie się z fenomenem space opery. Tymczasem kolejność zgodna z tym, kiedy ukazywały się filmy, pozwoli ujrzeć, jak zmieniały się technologie kinowe oraz efekty specjalne. Minusem jest jednak niemałe zamieszanie w związku z fabułą, postaciami i kolejnością wydarzeń.

Istnieją jeszcze inne sposoby na to, by obejrzeć Gwiezdne Wojny. Jak oglądać kosmiczną serię? Bloger Rob Hilton proponuje następującą kolejność:

 • Część IV – Nowa Nadzieja (1977),
 • Część V – Imperium kontratakuje (1980),
 • Część II – Atak klonów (2002),
 • Część III – Zemsta Sithów (2005),
 • Część VI – Powrót Jedi (1983),
 • Część VII – Przebudzenie Mocy (2015),
 • Część VIII – Ostatni Jedi (2017).

Jak widać, źle wspominany przez fanów film Mroczne Widmo został w tym rankingu pominięty.

Sprawdź też: Satelity Starlink – co to jest, po co SpaceX umieszcza je na orbicie? Kiedy będą widoczne?

Seriale z uniwersum Gwiezdnych Wojen, które warto obejrzeć

Star Wars należy do tzw. gatunku space opera (opera kosmiczna). Jest to podgatunek fantastyki naukowej, dla którego typowe są wątki takie jak międzyplanetarne konflikty, elementy baśniowe czy też romantyczne przygody w kosmosie. Poza Gwiezdnymi Wojnami do space opera klasyfikują się także takie produkcje jak Star Trek, Battlestar Galactica, czy Strażnicy Galaktyki

Lubisz Star Wars? Filmy to nie jedyne dzieła osadzone w świecie Gwiezdnych Wojen. Powstało również wiele seriali z tego uniwersum. Najpopularniejszym z nich jest bez wątpienia jeszcze świeży Mandalorian. W Internecie możesz znaleźć Star Wars: Ewoks. Bajka animowana składa się z 35 odcinków, zebranych w 2 sezony, pierwsza emisja miała miejsce w latach 1985-1986. Inny serial nawiązujący do Star Wars to Star Wars: Droids: The Adventures of R2-D2 and C-3PO. Produkcja zatrzęsła telewizją w tych samych latach, co Star Wars: Ewoks.

Chronologia Star Wars - Mandalorian
The Mandalorian spotkał się z ciepłym przyjęciem krytyków i widzów

Warto obejrzeć również animowany serial krótkometrażowy Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów. Pierwszy był emitowany w latach 2003-2005, składa się on z 25 odcinków zebranych w trzy serie. Twórcą jest George Lucas, natomiast reżyserem Genndy Tartakovsky. Tymczasem w latach 2008-2014 emitowany był serial o tym samym tytule, ale złożony z 121 odcinków (7 sezonów). 

Lucasfilm we współpracy z Lucasfilm Animation wypuścili na rynek również serial animowany Star Wars: Rebelianci. Akcja rozgrywa się 15 lat po wydarzeniach z III części Gwiezdnych Wojen (Zemsta Sithów). Produkcja licząca 4 serie (łącznie 75 odcinków) była emitowana na kanale Disney XD. Odcinek pilotowy miał premierę we wrześniu 2014 roku w Internecie, natomiast w telewizji zadebiutował kilka dni później, w październiku 2014.

Gdzie jeszcze można obejrzeć Gwiezdne wojny? Serie filmowe zainteresowały amerykańską korporację – Walt Disney Pictures. Nie dość, że gigant wykupił prawa do części VII, VIII, IX, oraz obrazów Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie, Han Solo: Gwiezdne wojny – historie, to jeszcze zapowiedział, że pojawi się aż 10 seriali z uniwersum Star Wars. Fani kosmicznej sagi będą mogli obejrzeć między innymi produkcję poświęconą w całości Obi-Wan Kenobiemu, a także seriale: Star Wars A Droid Story oraz Star Wars Rogue Squadron.

Warto sprawdzić również filmy oraz seriale osadzone w świecie Gwiezdnych Wojen, wyprodukowane przez Lego we współpracy z Lucasfilm Animation. W wersji klockowej ukazały się dwie produkcje pełnometrażowe: Kroniki Yody i Opowieści Droidów, a także serial animowany Lego Star Wars: Przygody Freemakerów, składający się z 26 odcinków. Wszystkie wymienione dzieła powstały z myślą o najmłodszych fanach Star Wars

Przyszłość Star Wars – jakie tytuły zostały już zapowiedziane?

Jak wygląda przyszłość serii Gwiezdne wojny? Filmy, które powstały w niedawnym czasie to Łotr 1. Gwiezdne wojny – historie oraz Han Solo: Gwiezdne wojny – historie. Oba należą do wytwórni Walt Disney Pictures. Spin-offy spotkały się z mieszanym odbiorem, zarówno wśród fanów serii Star Wars, jak i krytyków, otrzymały również wiele nagród. Wytwórnia zrezygnowała jednak z tworzenia kolejnych filmów tego typu.

Fani Gwiezdnych Wojen czekają, co nowego wymyśli Lucasfilm. Na razie wiadomo jedynie, że trwają rozmowy na temat rozpoczęcia nowej trylogii. Disney Walt Pictures zapowiedziało, że w latach 2022, 2024 oraz 2026 powstają trzy nowe filmy, jednak nie ma zbyt wielu oficjalnych informacji na ten temat. Pozostaje jedynie cierpliwie oczekiwać na nowe filmy z tego uniwersum, a w międzyczasie śledzić newsy związane ze Star Wars, by być na bieżąco. 

Sprawdź też: Cyberpunk 2077 – czy warto zagrać w nową grę od twórców Wiedźmina 3?

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.