Diuna 2

Rozrywka

14.11.2023 18:34

Diuna 2 – data premiery, obsada, fabuła, zwiastuny

Filmy i seriale
3
0
0
3
0

Diuna 2, szerzej znana pod oficjalnym tytułem Diuna: Część druga, to sequel filmu z 2021 roku. Powrót na Arrakis zajmie jednak więcej czasu, niż zakładano. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące Dune 2.

W oczekiwaniu na film Diuna 2 dobrze jest poznać wszystko to, co jest z nim związane. Przygotowaliśmy dla Was najważniejsze kwestie, które dotyczą drugiej części najnowszej ekranizacji opowieści z Arrakis. Kiedy więc wrócimy na pustynną planetę?

Diuna 2 – kiedy doczekamy się sequela pierwszej części?

Niestety, pomimo początkowych informacji, na premierę w 2023 roku nie ma już co liczyć. Początkowa data premiery zakładała pojawienie się filmu 20 października 2023 roku. Fala opóźnień podyktowana decyzjami Warnera dosięgła jednak ten tytuł – film przenoszono kolejno na 3 i 17 listopada w celu synchronizacji z terminarzami innych studiów. W sierpniu zdecydowano jednak o przeniesieniu premiery na 2024 rok.

Powodem były trwający strajk Amerykańskiej Gildii Scenarzystów (WGA) oraz Gildii Aktorów Ekranowych (SAG). Obecnie data premiery, jaką oficjalnie dysponujemy to 15 marca 2024 roku. Rzecz jasna dotyczy to jedynie USA, w zależności od regionu mogą być tu delikatne różnice (tak, jak miało to miejsce w przypadku pierwszej części w naszym kraju).

Diuna 2
Na kontynuację przygód Paula Atrydy przyjdzie nam zaczekać nieco dłużej

Diuna 2 i premiera na HBO Max

Pandemia COVID-19 mocno uderzyła w branżę filmową. Na tyle, że popchnęło to Warnera do decyzji, które z pewnością wcześniej nie były nawet brane pod uwagę. W szczycie pandemii zdecydowano o równoczesnej premierze kinowej i streamingowej w celu utrzymania zainteresowania i chęci zarobku. Pierwsza Diuna startowała w momencie, gdy wydawca delikatnie zmodyfikował ten pomysł – w 2021 roku zdecydowano o premierze na HBO Max w 45 dni po pierwszej odsłonie kinowej.

Decyzja ta sprawiła, że rzesze odbiorców mogły w ten sposób zapoznać się z pierwszą częścią Diuny. I rzeczywiście zapoznały się – pomysł ten zdecydowanie wypalił. Budzi to więc pytanie, czy taką samą ścieżką podąży Diuna 2.

Jak dotąd dysponujemy jedynie datą premiery kinowej – producent nie określił terminu premiery na swojej platformie streamingowej. Ograniczenia pandemiczne są już za nami, z czego Warner doskonale zdaje sobie sprawę. Oznacza to, że drugą część obejrzymy w dniu premiery tylko w kinach i raczej nie doczekamy się filmu na streamingu w 45 dni po tym wydarzeniu. Rzecz jasna, pojawi się on na platformie HBO Max, jednak z pewnością w znacznie dłuższej perspektywie czasu.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Diuna 2 i fabuła filmu – co o niej wiemy?

Poruszając kwestie fabularne, zastrzegamy już na samym wstępie, że nie można uniknąć pewnych spoilerów, które dotyczą pierwszej części. Film z 2021 roku skupił się na lekko ponad połowie oryginalnej książki Franka Herberta. W końcówce pierwszego filmu Paul wychodzi zwycięsko z rytualnego pojedynku z Jamisem, który głośno wyrażał swój sprzeciw przed przyłączeniem młodego Atrydy i jego matki do Fremenów. I to właśnie na zawarciu sojuszu z ludem pustyni, pierwsza Diuna dobiegła końca.

Ród Atrydów został jednak zdziesiątkowany, co wiąże się z utratą wpływów nad całą planetą. Kontynuacja filmu Denisa Villeneuve opowie o staraniach przywrócenia władzy w ręce Paula, jak i najprawdopodobniej dalszych działaniach przeciw Imperium. Wpierw jednak celem głównym będzie Arrakis. By przygotować się do wyrwania planety z rąk Harkonnenów, Paul będzie musiał zdobyć wiedzę na temat samej Arrakis – plemię Fremenów będzie jej idealnym źródłem dla młodego Atrydy.

Z pewnością nie zabraknie też intrygi politycznej na wysokich szczeblach. Wszak w Diunie 2 zobaczymy również Padyszacha Imperatora Szaddama IV. To właśnie on stanie się głównym przeciwnikiem Paula po pokonaniu Harkonnenów – wszak cała intryga przeciwko rodowi pochodzącemu z Caladanu (ojczysta planeta Atrydów) uknuta została przez Szaddama IV w obawie przed utratą tronu.

Diuna 2 - Szaddam IV
W filmie pojawi się wiele nowych twarzy – w tym również Szaddam IV

Diuna 2 z pewnością rozbuduje wątek relacji Paula z Chani, który w samej książce nabiera większego tempa właśnie w drugiej połowie. Możemy się też spodziewać większego nacisku na duchowy rozwój zarówno Paula, jak i Jessiki. Wizji wywoływanych przez Melanż na pewno nie zabraknie, a wraz z nimi trudnych wyborów, przed którymi staną nasi bohaterowie.

Kontynuacja podejmie rozwinięcie mitycznej podróży Paula Atrydy, po tym jak połączył się z Chani i Fremenami, będąc na wojennej ścieżce w poszukiwaniu zemsty na tych, którzy zniszczyli jego rodzinę. Stojąc przed wyborem pomiędzy miłością swojego życia a losem całego znanego wszechświata, podejmie działania, aby powstrzymać okropieństwa przyszłości, jakie tylko on może dostrzec. 

Opis filmu Diuna 2.

Czy fani magnum opus Herberta, którzy lekturę znają doskonale, zostaną czymś zaskoczeni? W tej kwestii wypowiedział się Javier Bardem, który w Diunie odgrywa rolę Stilgara. Aktor podzielił się informacją, że sequel nie będzie bezpośrednią adaptacją książki. Możemy się więc spodziewać wielu nieoczekiwanych zwrotów, które będą zaskoczeniem dla najbardziej oddanych fanów uniwersum Diuny.

Sprawdź też: Denis Villeneuve – kim jest reżyser Diuny?

Diuna: Część druga – obsada nadchodzącego filmu

Ogłoszenie prac nad kontynuacją pierwszego filmu zostało uzupełnione potwierdzeniem, że ponownie zobaczymy te same twarze. Przynajmniej tych, którzy przetrwali trudy życia na Arrakis i wojny, jaka rozgrywa się na jej gorących piaskach. Oprócz tego zobaczymy również wiele nowych bohaterów – wydaje się, że obsada drugiej części elektryzuje jeszcze bardziej!

W roli Paula Atrydy ponownie na ekranach zobaczymy Timothée Chalameta, któremu w większym stopniu towarzyszyć będzie Chani (ponownie Zendaya). Rebecca Ferguson raz jeszcze służyć będzie matczyną radą Paulowi, grając rolę Lady Jessiki. Villeneuve wypowiedział się o tej postaci, mówiąc o tym, że druga połowa książki nie poświęca jej wiele uwagi. Zaznaczył jednak, że Diuna 2 odbiegnie od tego, poświęcając znacznie więcej uwagi jej wątkowi.

Kanadyjski reżyser chce poświęcić więcej czasu ekranowego postaci Stilgara, którego ponownie zagra wspomniany już Javier Bardem. Nie ma obaw co do aktorskiej obsady mroczniejszej frakcji Arrakis – Baron Vladimir Harkonnen raz jeszcze odegrany zostanie przez Stellana Skarsgårda, natomiast Dave Bautista wcieli się w Glossu Rabbana, znanego jako Bestia. 

Co natomiast w przypadku najbliższych doradców i mistrzów broni Leto Atrydy? Powróci zarówno Gurney Halleck, jak i mentat Thufir Hawat. Obie te role zostały potwierdzone, podobnie jak w pierwszej części zobaczymy na ekranach kolejno Josha Brolina i Stephena McKinleya. Osoby zaznajomione z książką mogą mieć pewne nadzieje na powrót Duncana Idaho (w pierwszej Diunie grał go Jason Momoa). Jego rzekoma śmierć nie została dobitnie przedstawiona, jednak szanse na jego obecność w sequelu są raczej niskie.

Diuna 2
Doskonale znanego fanom książek, ujeżdzania Czerpia Pustyni, również nie zabraknie w filmie

Nowi bohaterowie w filmie Diuna 2

Diuna 2 to również nowe twarze, które zobaczymy obok poznanych już bohaterów. Na scenę wkroczy władca całego imperium, czyli cesarz Szaddam IV – w tej roli zobaczymy prawdziwego aktorskiego weterana, czyli Christophera Walkena. Towarzyszyć mu będzie księżniczka Irulana, czyli jego córka. Jej postać zostanie odegrana przez Florence Pugh. Fani wyczekujący pojawienia się Feyd-Rautha, czyli brata Glossu Rabbana wreszcie doczekają się tego. Postać młodego i zdradzieckiego bratanka Vladmiria zagra Austin Butler. Kolejną aktorką dużego kalibru, jaką zobaczymy w drugiej części, będzie Léa Seydoux, która wcieli się w Lady Margot.

Sprawdź też: Najlepsze platformy streamingowe w Polsce – gdzie oglądać filmy i seriale online?

Wśród ekipy wchodzącej w skład Diuny 2 pojawi się również Souheila Yacoub. Aktorka wcieli się w rolę Shishakli, w książce był to Fremen, który pomógł Paulowi podczas jego pierwszej jazdy na Czerwiu Pustyni. Mamy tu więc do czynienia z podobnym zabiegiem, jak w przypadku roli Kynesa – obsadzenie w roli aktora  innej płci. Jednym z ostatnich angaży było włączenie do obsady Tima Blake’a Nelsona, jednak szczegóły dotyczące jego postaci pozostają nieznane.

Diuna 2 i jej zwiastuny

Jak dotąd pojawiły się dwa oficjalne trailery Diuny 2. Warto odnotować, że w związku z ich datą publikacji (6 i 4 miesiące temu) podają one błędne informacje na temat premiery filmu. Ta, jak już zostało to przedstawione, została przeniesiona na 2024 rok. Pierwszy trailer filmu Diuna 2 prezentujemy poniżej.

Powyższy trailer został opublikowany 3 maja i stanowi on pierwszy zwiastun tej produkcji. Możemy na nim zobaczyć pierwsze kontakty młodego Atrydy z kulturą Fremenów, przejawiające się w słynnym ujeżdżaniu Czerwia. Nie zabrakło również ukazania wątku Chani i Paula, co z pewnością zostanie znacznie bardziej rozbudowane w samym filmie. Na zwiastunie możemy się również zapoznać z nowymi bohaterami, jak Lady Margot czy też Feyd-Rautha.

Drugi trailer to dłuższe spojrzenie na Arrakis i fabułę, która się tam rozgrywa. Zwiastun ten pojawił się pod koniec czerwca, natomiast jego długość przekracza 3 minuty. Przedstawia on wiele intensywnych momentów, jak i ukazuje kreację Szaddama IV. Jeżeli jeszcze go nie widzieliście, rzućcie okiem powyżej!

Co po Diunie 2? Czy doczekamy się filmu Diuna 3?

Czy Diuna 3 powstanie? Jak dotąd nie dysponujemy żadnymi oficjalnymi informacjami, jednak sytuacja nie jest przesądzona. Trzeba jednak zaznaczyć, że Diuna z 2021 roku, jak i Diuna 2 w całości opowiedzą historię znaną z pierwszej książki Franka Herberta z tego cyklu. Co w takim razie dalej?

Zacznijmy od tego, co do czego mamy pewność. Mowa tu o serialu Dune: Prophecy, który wcześniej znany był jako Dune: Sisterhood. Pozycja ta będzie stanowić prequel do opowieści, którą rozpoczęła Diuna z 2021 roku. Choć nie bezpośrednio, ponieważ opowiadana fabuła ma się rozgrywać 10 tysięcy lat przed wydarzeniami z pierwszej książki z tego uniwersum.

W serialu mamy poznać losy dwóch sióstr z zakonu Bene Gesserit, które znamy jako Tula i Valya Harkonnen. Produkcja ta będzie stanowić spin-off, który ukaże nam postacie z rodu, który nie kojarzy się miło fanom cyklu Diuna. Fabuła pozostaje, póki co owiana tajemnicą, jeśli chodzi o szczegóły. Wiadomo natomiast, że w produkcji poznamy początki Bene Gesserit, zakonu uformowanego, by powstrzymać zagrożenie dla całego gatunku ludzkiego. O co dokładnie chodzi? Na więcej szczegółów musimy jednak zaczekać.

Denis Villeneuve
Denis Villeneuve marzy o trylogii Diuny

Uniwersum Diuny wykracza jednak poza to, co poznajemy w pierwszej książce. Jej kontynuacją jest Mesjasz Diuny, tytuł, za który również odpowiada Herbert. Sam Denis Villeneuve daje wyraźne sygnały, że to właśnie ta książka mogłaby tworzyć trzecią część, tworząc pełną trylogię filmowych przygód Paula Atrydy. Kanadyjczyk zaznacza, że byłoby to jego marzeniem, ale realizacja tego planu jest wciąż daleka.

Co ciekawe, Villeneuve w jednym z wywiadów stwierdził, że scenariusz dla trzeciej części jest już częściowo napisany. Nie oznacza to, że Diuna: Część trzecia z pewnością powstanie, ale pozwala żywić spore nadzieje, że reżyser tego chce. Jest jednak pewne, że jeśli film powstanie, będzie ostatnim stworzonym przez tego reżysera z uniwersum Diuny. Jak zaznaczył to sam Villeneuve, po Mesjaszu Diuny książki stają się zbyt tajemnicze, by były dobrym materiałem do ekranizacji.

Kontynuacja filmu z 2021 roku jest mocno wyczekiwanym tytułem – nie ma co do tego wątpliwości. Niestety, ciąg niepożądanych wydarzeń sprawił, że fani nie będą mogli zobaczyć filmu Diuna 2 w tym roku. Teraz wiesz już wszystko to, co musisz wiedzieć o Diunie 2 – już wkrótce film trafi do kin.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *