Seriale młodzieżowe na Netfliksie

Rozrywka

29.12.2021 07:47

Seriale młodzieżowe na platformie Netflix – lista 10 popularnych tytułów

Filmy i seriale
8
0
0
8
0

Seriale młodzieżowe od lat cieszą się ogromną popularnością, nie tylko wśród nastoletnich widzów. Czy wśród nich są produkcje warte uwagi? W artykule omawiamy najlepsze seriale dla nastolatków Netflix, które możesz obejrzeć na platformie. Zapraszamy!

Seriale młodzieżowe – infantylne historie czy możliwość propagowania wartości?

Seriale młodzieżowe to bardzo zróżnicowany gatunek. Każdy słyszał o takich produkcjach jak Beverly Hills, 90210, Plotkara, Jezioro marzeń czy Pogoda na miłość. Kultowe tytuły ogląda się dziś z sentymentem, a każdy z nich niesie ze sobą inne przeżycia i wspomnienia. Ogrom seriali, które dziś lądują na platformach streamingowych, mocno wpłynął na różnice poziomu produkcji dla młodzieży.

Wśród tytułów z ostatnich lat można oczywiście znaleźć takie, które przedstawiają infantylne historie i nie wnoszą zbyt wiele do świadomości młodego widza. Obok nich istnieje natomiast mnóstwo wartościowych tytułów, propagujących kluczowe w okresie dojrzewania, i nie tylko, wartości. Poniżej prezentujemy listę top 10 seriali młodzieżowych, które znajdziesz na Netfliksie.

Młodzieżowe seriale na Netfliksie – lista 10 tytułów

Netflix to platforma z ogromnie zróżnicowaną biblioteką. W serwisie produkcje dla siebie znajdą miłośnicy wszelkich gatunków filmów i seriali. Oferta obfituje także w ciekawe seriale młodzieżowe, które spodobają się nie tylko nastolatkom.

Riverdale – zaskakujący fenomen

Jeden z najpopularniejszych seriali young adult, Riverdale, zadebiutował na platformie Netflix w 2017 roku. Historia powstała na podstawie komiksów Archie Comics. Akcja rozgrywa się w tytułowym miasteczku i skupia się na grupie nastolatków, którzy muszą pozbierać się po śmierci kolegi z liceum, Jasona Blossoma. Odkrywają zaskakujące sekrety, jednocześnie radząc sobie z rozterkami dotyczącymi codzienności i relacji z innymi. Głównymi bohaterami serialu są: Archie, Betty, Veronica, Cheryl i Jughead, w których wcielili się kolejno: KJ Apa, Lili Reinhart, Camila Mendes, Madelaine Petsch i Cole Sprouse. Każdy kolejny sezon Riverdale to nowa dawka zaskakujących i nadprzyrodzonych motywów.

Sprawdź też: Serial Riverdale – obsada, informacje, przyszłość

Chilling Adventures of Sabrina – nowa adaptacja znanej historii

Któż nie zna Sabriny Spellman? Bohaterka zadebiutowała już w latach 60. XX wieku na kartach komiksów Archie Comics. Później wzrost jej popularności zapewnił serial Sabrina, nastoletnia czarownica (1996-2003), a najnowszym tytułem o młodej wiedźmie jest produkcja Netflixa Chilling Adventures of Sabrina. Pierwszy sezon serialu pojawił się na platformie w 2018 roku i do tej pory powstały cztery części serii. Główna bohaterka, Sabrina, chce prowadzić życie zwykłej nastolatki, łącząc je z członkostwem w Kościele Nocy. Mająca czarodziejskie moce dziewczyna zmaga się z magicznymi zagrożeniami oraz ciemnymi stronami dojrzewania. W roli głównej występuje Kiernan Shipka, a poza nią w serialu pojawiają się m.in. Ross Lynch, Lucy Davis i Miranda Otto. Sabrina ma pojawić się w nadchodzącym sezonie Riverdale.

13 powodów – dlaczego Hannah odebrała sobie życie

Serial 13 powodów powstał na podstawie powieści młodzieżowej autorstwa Jaya Ashera o tym samym tytule. Produkcja zadebiutowała w 2017 roku. Główną bohaterką jest nastolatka Hannah Baker, która popełniła samobójstwo. W ręce jej kolegi ze szkoły, Claya Jensena, trafiają nagrane przez nią kasety. Chłopak przesłuchuje nagrania, odkrywając po kolei tytułowe trzynaście powodów, dla których Hannah odebrała sobie życie. Dramat jest niezwykle emocjonujący i od początku wzbudzał ogromne zainteresowanie widzów, krytyków czy psychologów. Po ponad dwóch latach od premiery zdecydowano się na usunięcie sceny samobójstwa głównej bohaterki z serialu. Twórca 13 powodów, Brian Yorkey, wraz z przedstawicielami Netflixa i Amerykańskiej Fundacji Zapobiegania Samobójstwom podjęli decyzję o usunięciu kontrowersyjnej sceny przed premierą trzeciego sezonu. Aktualnie w serwisie Netflix można obejrzeć cztery części serii. W rolach głównych w serialu wystąpili Katherine Langford i Dylan Minnette.

Sex Education – o seksie i różnorodności

W 2019 roku na platformie Netflix zadebiutował serial, który niemal natychmiast zjednał sobie szeroką publikę, jednocześnie wzbudzając nieco kontrowersji. Sex Education to opowieść o Otisie, czyli nastolatku, który po rozwodzie rodziców mieszka ze swoją matką. Kobieta jest seksuolożką, dzięki czemu jej syn, mimo młodego wieku, ma sporą wiedzę na temat seksu czy dojrzewania. Wyróżniający się wrażliwością bohater, wraz ze swoją nieco bardziej zbuntowaną koleżanką Maeve, zaczyna udzielać rówieśnikom w szkole porad seksualnych. We wszystkich sezonach Sex Education (do tej pory ukazały się trzy) można śledzić złożone losy relacji bohaterów, a także razem z nimi poznawać fakty dotyczące ludzkiej seksualności. Nie jest to typowy serial edukacyjny, ale można z niego naprawdę sporo wyciągnąć. Mówi nie tylko o seksie, ale też o relacjach rodzinnych, przyjaźni i odkrywaniu własnej tożsamości. W rolach głównych w serialu występują: Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson czy Ncuti Gatwa. Twórczynią produkcji jest Laurie Nunn.

Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak – jak być człowiekiem-wilkiem

Głównym bohaterem serialu Teen Wolf: Nastoletni Wilkołak jest Scott McCall. Nastolatek jest przeciętnym uczniem, który niczym nie wyróżnia się z tłumu. Pewnego dnia w lesie gryzie go dzikie zwierzę, a bohater całkowicie się zmienia. Fizycznie staje się znacznie silniejszy i szybszy. Jego zaskakująca tężyzna oznacza jedno – stał się wilkołakiem. Scott zakochuje się w Alison, która byłaby partnerką idealną, gdyby nie fakt, że jej rodzina poluje na wilkołaki. Szybko okazuje się, że nie jest to jedyne zmartwienie bohatera. Serial powstał na motywach filmu z 1985 roku z Michaelem J. Foxem w roli głównej. W serialowej wersji w postać Scotta wcielił się Tyler Posey, a poza nim w obsadzie można zobaczyć m.in.: Tylera Hoechlina, Dylana O’Briena, Holland Roden czy Crystal Reed. Produkcja emitowana była w latach 2011-2017 i składa się z sześciu sezonów.

https://www.youtube.com/watch?v=1rCYDbefnmA

Stranger Things – popkulturowa podróż w czasie

Stranger Things to aktualnie jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych przez widzów seriali Netflixa. Choć z założenia jest to serial młodzieżowy, to wśród jego fanów znaleźć można osoby w każdym wieku. Ze względu na to, że akcja Stranger Things rozgrywa się w latach 80. XX wieku, wiele radości z seansu czerpią osoby, które właśnie wtedy przeżywały swoją młodość i dobrze znają ówczesną popkulturę. Serial zadebiutował w 2016 roku i składa się z trzech sezonów. Czwarty ma pojawić się w 2022 roku. Twórcami produkcji są Matt i Ross Dufferowie. Produkcja science-fiction z elementami horroru w pierwszym sezonie skupia się na zaginięciu chłopca, Willa, które jest początkiem trudnych do wyjaśnienia wydarzeń. W mieście Hawkins pojawia się wtedy tajemnicza dziewczynka – Jedenastka. Kolejne sezony opowiadają o walce bohaterów z siłami, o których istnieniu wcześniej nie mieli pojęcia. W obsadzie znaleźli się m.in.: Millie Bobby Brown, Finn Wolfhard, Gaten Matarazzo, Noah Schnapp, Caleb McLaughlin, David Harbour czy Winona Ryder. Serial zdobył mnóstwo nominacji oraz nagród Emmy, a także innych wyróżnień.

Sprawdź też: Spotify nawiązuje współpracę z Netfliksem – posłuchaj utworów z ulubionego serialu!

Szkoła dla elity – hiszpański hit Netflixa

Hiszpańskie seriale Netflixa od kilku lat skutecznie gromadzą miliony widzów przed ekranami. Każdy słyszał chyba o kultowym już Domu z papieru, a wśród pozycji przeznaczonych dla nastoletnich widzów króluje zdecydowanie Szkoła dla elity. Produkcja zadebiutowała w 2018 roku i aktualnie składa się z czterech sezonów. Twórcami Szkoły dla elityCarlos Montero i Darío Madrona. Fabuła skupia się na uczniach najbardziej prestiżowej szkoły w kraju – Las Encinas. Do placówki uczęszczają jedynie nastolatkowie z wyższych sfer, jednak pewnego dnia dołącza do nich trójka uczniów z klasy robotniczej. Bohaterowie trafiają do Las Encinas, ponieważ ich szkoła uległa zniszczeniu. Relacje dzieciaków z wyższych sfer i „tych nowych” nie układają się najlepiej, wskutek czego dochodzi do morderstwa. W serialu występują m.in.: Itzan Escamilla, Mina El Hammani, Miguel Herrán, Danna Paola, Álvaro Rico czy Ester Expósito.

Glee – w rytmie muzyki

Emitowany w latach 2009-2015 serial Glee to jeden z najbardziej kultowych seriali młodzieżowych ostatnich dekad. To musicalowy komediodramat opowiadający o członkach licealnego chóru, stworzony przez Ryana Murphy’ego, Brada Falchuka i Iana Brennana. Jeden z nauczycieli, Will, postanawia ożywić chór Glee Club, który lata świetności i sukcesów ma już za sobą. Zbiera zespół nowych piosenkarzy i tancerzy, tworząc pełen świeżej energii zespół. Artystami zostają, jak czytamy w opisie serialu na Netfliksie, „fajtłapowaci członkowie, którzy z chęcią pozbędą się etykietki przegrywów”. Produkcja dotyka wielu tematów, które dotyczą i trapią głównych bohaterów – m.in. homoseksualizmu, otyłości, religii czy pochodzenia. Chór przeżywa wzloty i upadki przez sześć sezonów. W roli założyciela zespołu występuje Matthew Morrison. Poza nim w obsadzie znaleźli się także: Lea Michele, Dianna Agron, Amber Riley, Jenna Ushkowitz, Cory Monteith, Kevin McHale, Mark Salling czy Chris Colfer. Serial Glee zdobył cztery Złote Globy.

The End of the F***ing World – dla fanów czarnego humoru

Kolejny serial to brytyjska ekranizacja komiksu autorstwa Charlesa Forsmana. The End of the F***ing World zadebiutowało z ośmioma odcinkami w 2017 roku. Każdy epizod trwa około dwudziestu minut. W 2019 roku na platformie Netflix pojawił się drugi sezon produkcji. Pełen czarnego humoru serial opowiada o nastolatku, który uważa się za psychopatę. Zabija zwierzęta, ale gdy to okazuje się dla niego niewystarczające, postanawia zabić człowieka. Wybór pada na jego znajomą ze szkoły, Alyssę. Dziewczyna niczego się nie spodziewa. Jest buntowniczką i proponuje koledze wspólną ucieczkę w nieznane. Chłopak przystaje na tę propozycję i bohaterowie wyruszają w niebezpieczną, pełną szalonych i nietypowych przygód podróż. W rolach głównych występują Alex Lawther i Jessica Barden. Serial został nagrodzony statuetką BAFTA w kategorii Najlepszy serial dramatyczny. Nagrodę otrzymała także Naomi Ackie za swoją rolę drugoplanową.

Skins – codzienne kłopoty nastolatków

Skins to brytyjski serial emitowany w latach 2007-2013, charakteryzujący się autentycznością i poruszaniem istotnych dla nastolatków kwestii. Łącznie powstało siedem sezonów serialu, jednak nie opowiada historii wyłącznie jednej grupy. Widz ma tu do czynienia z trzema generacjami aktorów. Każda odsłona Skins opowiada o losach nastolatków z Bristolu. Poszczególne odcinki skupiają się na kwestiach związanych z dojrzewaniem bardzo różnorodnych bohaterów. Zmagają się oni z całą masą problemów (uzależnienia, kłopoty rodzinne, zaburzenia odżywiania) i cały czas odkrywają własną tożsamość. W większości sezonów każdy epizod zatytułowany jest imieniem osoby, której dotyczy. Twórcami serii są Bryan Elsley i Jamie Brittain, a za scenariusze odpowiadają zespoły młodych osób, zwykle w wieku około 21 lat. Na przestrzeni wszystkich sezonów w odcinkach można zobaczyć takich aktorów jak: Kaya Scodelario, Joe Dempsie, Jack O’Connell, Jessica Sula, Alexander Arnold czy Nicholas Hoult.

Fajne seriale młodzieżowe na Netfliksie to naprawdę długa lista tytułów. Przedstawione powyżej produkcje stanowią zbiór tych, które koniecznie musisz znać. Daj znać w komentarzu, jakie jeszcze seriale młodzieżowe polecasz, a później zabierz się za seans.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *