Filmy, w których spotykamy się ze zjawiskami nie z tego świata, wciąż mają się bardzo dobrze. Horrory o duchach to jedne z popularniejszych filmów, które mają przestraszyć widza. Skoro jest ich tak dużo, warto zastanowić się nad tym, które horrory o duchach warto obejrzeć. Tego dowiecie się z naszego wpisu!
Horrory o duchach – co straszy nas najbardziej?
Podczas oglądania horrorów zwykle szukamy mocnych wrażeń. Horrory o duchach działają na nas podobnie jak jazda kolejką górską. Najstraszniejsze horrory o duchach i demonach pozwalają nam doświadczyć spotęgowanych wrażeń, ale z zachowaniem pewnego komfortu psychicznego.
Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile zabiegów reżyserskich zostało wykorzystanych podczas nagrywania filmu, które mają na celu jak najbardziej nas przerazić. Czego boimy się najbardziej i w jaki sposób jest to wykorzystywane w najstraszniejszych horrorach?
Eksperymenty z wykorzystaniem analizy obrazu mózgu ujawniły, że sieci neuronalne kontrolujące strach i lęk są aktywowane u osób oglądających horrory o duchach. Następujące wtedy uwolnienie hormonów stresu, takich jak dopamina, adrenalina i kortyzol. Ich podwyższony poziom w naszych ciałach jest dowodem na to, że ten gatunek kina oddziałuje na nas bardzo mocno. Horrory o duchach i demonach mają na celu stymulowanie biologicznej reakcji „walcz lub uciekaj” na postrzegane niebezpieczeństwo.
Co nas przeraża? – To co widzimy
Rozlew krwi jest podstawowym elementem najstraszniejszych horrorów, a nasza instynktowna reakcja na krwawe sceny jest ponownie związana z naszą biologią. Ewoluowaliśmy, aby rozpoznawać widok krwi jako potencjalnie zagrażający życiu, więc naszą naturalną reakcją jest alarm, nawet jeśli oglądamy ją w fikcyjnym kontekście.
Co niezwykle intrygujące, jedno z holenderskich badań wykazało, że poziom czynnika krzepnięcia znacząco wzrósł u osób, które podczas przeprowadzanych badań oglądały najstraszniejsze horrory. Obrazuje to, jak organizm przygotowuje się na potencjalną utratę krwi w odpowiedzi na niebezpieczeństwo. Wygląda na to, że dobre horrory o duchach faktycznie mogą mrozić krew w naszych żyłach!
Jednak to, czego nie widzimy, może być czasem równie przerażające. Zamaskowani mordercy, duchy i demony są stałym elementem kina grozy i uważamy ich za przerażających, ponieważ nasze wrodzone zdolności rozpoznawania twarzy są utrudnione. Horrory o nawiedzonych domach i duchach oddziałują na nas bardzo mocno.
Od najmłodszych lat ludzie uczą się odczytywać wizualne wskazówki z twarzy, aby usprawnić komunikację i interpretowanie relacji społecznych. Jednak najstraszniejsze horrory z udziałem masek (nie wspominając o lalkach, marionetkach i klaunach z pomalowanymi twarzami) są przerażające, ponieważ nasze mózgi nie lubią, gdy brakuje wyraźnej mimiki twarzy, która pomaga dostrzec intencje.
Sprawdź też: Filmy na podstawie gier – nasz ranking. Które ekranizacje warto obejrzeć?
Co nas przeraża? – To, co słyszymy
Dźwięki w najlepszych horrorach o duchach są o wiele bardziej przemyślane niż proste użycie głośnego muzycznego akcentu towarzyszącego jump scare’owi. Badanie z 2010 roku wykazało, że ludzki mózg ma naturalną awersję do wzmocnionych „nieliniowych” dźwięków, takich jak te wydawane przez zrozpaczone zwierzęta. Badanie wykazało, że muzyka w horrorach, która zbliża się do tych nieliniowych dźwięków, jest szczególnie niepokojąca dla widzów.
Klasycznym przykładem są piszczące skrzypce towarzyszące scenie pod prysznicem w Psychozie, ale filmy tak różne jak Szczęki czy Lśnienie wykorzystują podobnie dysonansowe dźwięki z efektem przyprawiającym o dreszcze. Dodatkowo, odgłosy zwierząt i krzyki są często wykorzystywane w sound designie, aby zaniepokoić widzów.
Jednak to, czego nie słyszymy, również może być skuteczne. Badania wykazały, że dźwięk o bardzo niskiej częstotliwości, na granicy ludzkiego słuchu, może wywoływać uczucie lęku i niepokoju u ludzi, ze względu na nacisk fal dźwiękowych na ucho wewnętrzne.
To pomaga wyjaśnić, w jaki sposób David Lynch, który od dawna eksperymentuje z dźwiękiem otoczenia w swoich najstraszniejszych horrorach, może budować niepokój u widzów. Podobne użycie dźwięków o niskiej częstotliwości w filmach Statek Widmo i Paranormal Activity wpłynęło na niektórych ludzi tak źle, że nie byli w stanie kontynuować oglądania.
Co nas przeraża? – To, w co wierzymy
Ostatecznie wpływ horroru na naszą psychikę zależy od tego, jak bardzo „prawdziwy” wydaje się on widzowi. Najlepsze horrory potrafią tak mocno wryć się w naszą psychikę, że mogą prowadzić nawet do wystąpienia fobii. Wszyscy pamiętamy filmy, które przeraziły nas jako dzieci, zanim potrafiliśmy odróżnić fikcję od rzeczywistości. Jednak nawet jako dorośli, nasze indywidualne przekonania, osobiste doświadczenia i najbliższe otoczenie wpływają na nasze zanurzenie w filmie.
Najstraszniejsze horrory o duchach i demonach
Horror można nazwać najstarszym gatunkiem filmowym, w którym demony i zjawiska paranormalne często odgrywają główną rolę. Demoniczne opętanie jako pomysł na fabułę ma dość zróżnicowaną przeszłość, która zdecydowanie wykracza poza klasykę gatunku.
Gatunek horroru w filmach i serialach jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zarabianie pieniędzy. Najstraszniejsze horrory o duchach i demonach zdecydowanie znajdują się w czołówkach rankingów finansowych. Jeżeli chciałbyś postawić na jakiś oryginalny film, który miałby być hitem kinowym, jaki gatunek byś wybrał? Prawda jest taka, że jest tylko jeden gatunek, który raz po raz dostarcza hitów zarówno w filmie, jak i w serialu. Jest to horror.
Sprawdź też: Najlepsze filmy o porwaniach – zobacz zestawienie najciekawszych produkcji o przetrzymywaniu i porwaniach
W ostatnim czasie na wielu platformach internetowych pojawia się coraz więcej nowych seriali, właśnie z tego gatunku. Horrory na Netflix, czy to filmy, czy seriale cieszą się naprawdę dużą popularnością.
Horrory oparte na faktach szczególnie mrożą krew w naszych żyłach. Ten cichy głosik z tyłu głowy, który mówi Ci: „czekaj, to się naprawdę wydarzyło?!”, z całą pewnością sprawia, że podczas oglądania horroru o duchach i demonach, wszystko, co dzieje się w filmie wydaje się o wiele bardziej realne, a przez to zdecydowanie bardziej straszne.
Z kolei wszelkie mechanizmy radzenia sobie ze strachem – które polegają między innymi właśnie na mówieniu sobie, że to „tylko historia” – nagle przestają działać i film staje się jeszcze bardziej przerażający.
Czy to nawiedzone domy ukrywające się w zasięgu wzroku, czy ludzie dosłownie umierający z powodu swoich koszmarów. Przedstawiamy Wam 5 najlepszych horrorów opartych na faktach. Dajcie znać w komentarzu, który z nich już widziałeś.
Paranormal Activity – klasyka gatunku oparta na faktach
W filmie pojawia się informacja, że jest to horror na faktach. Historia przedstawiona w produkcji ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Paranormal Activity to amerykański horror z 2007 roku, napisany, współprodukowany, sfotografowany, zmontowany i wyreżyserowany przez Orena Peli.
Jest to pierwsza (a chronologicznie, trzecia) część serii filmów Paranormal Activity. Film skupia się na młodej parze, Katie (Katie Featherston) i Micah (Micah Sloat), którzy są prześladowani przez nadprzyrodzoną siłę w swoim domu. Jest on nakręcony w dość niekonwencjonalny sposób. Większość scen jest pokazana z kamer umieszczonych w domu małżeństwa. Zdesperowana i przerażona para stara się dowiedzieć co tak naprawdę dzieje się w ich domu.
The Ring – klasyk, który wciąż budzi strach
Wydany 19 lat temu, 18 października 2002 roku, The Ring to produkcja należąca do najstraszniejszych horrorów o duchach i demonach. Film zapoczątkował trend zarówno remake’ów japońskich horrorów w wielkim stylu, jak i wywoływania koszmarów o przerażających istotach wypełzających z telewizora.
Historia dotyczy filmu, który przynosi pewną śmierć. Oglądasz go, dzwoni telefon i dowiadujesz się, że zostało ci siedem dni życia. Prolog pokazuje nastoletnie ofiary klątwy. Reporterka gazety Rachel Keller (Naomi Watts) zajmuje się sprawą odkrycia tajemniczych i przerażających okoliczności pewnej śmierci, w czym pomagają jej przerażające rysunki jej młodego syna, Aidana (David Dorfman).
Ku swojemu przerażeniu, Rachel Keller odkrywa całą prawdę tuż po tym, jak jej siostrzenica staje się jedną z czterech nastoletnich ofiar. Główna bohaterka rozpoczyna wyścig z czasem, by odkryć tajemnicę dziewczyny z kasety.
Koszmar z ulicy Wiązów – tak straszny, że nie zmrużysz oka
Horror opowiada historię dotyczy czterech nastolatków mieszkających na jednej ulicy w miasteczku Springwood w stanie Ohio, którzy są w śmiertelnym niebezpieczeństwie z powodu nawiedzającego ich w snach mordercę.
Reżyser Koszmaru z ulicy Wiązów, Wes Craven, zdradził w rozmowie z Vulture, że pomysł na nastolatków prześladowanych we śnie przez Freddy’ego Kruegera pojawił się po tym, jak zmarły filmowiec przeczytał artykuł w Los Angeles Times o kambodżańskiej rodzinie, której młody syn zmagał się z okropnymi, żywymi nocnymi koszmarami. Powiedział rodzicom, że boi się, że jeśli zaśnie, to goniąca go rzecz go dopadnie, więc próbował nie spać przez wiele dni – zdradził Craven w ustnej historii swojego kultowego filmu.
Jak większość nastolatków z ulicy Wiązów, ten młody chłopak niestety zmarł we śnie, prawdopodobnie padając ofiarą zespołu nagłej niespodziewanej śmierci nocnej, a nie upiora noszącego rękawicę z nożami zamiast palców.
Sprawdź też: Najlepsze horrory na świecie. TOP 10 najstraszniejszych filmów
Obecność – horror na faktach mrożący krew w żyłach
Kto by przypuszczał, że reżyser Piły stanie się najbardziej pomysłowym twórcą horrorów w branży? James Wan w genialny sposób przenosi nas z powrotem do czasów retro horroru, dostarczając niezwykle efektownych wizualnie i stylistycznie filmów grozy, które oceniane są przez społeczność bardzo wysoko.
Najstraszniejszy horror, osadzony w 1971 roku, Obecność skupia się na małżeństwie badaczy zjawisk paranormalnych, Eda (Patrick Wilson) i Lorraine (Vera Farmiga) Warrenów, którzy wykładają na uczelniach w całych Stanach Zjednoczonych o wszystkich ciekawych przypadkach, na jakie się natkną. W momencie, gdy myślą o przejściu na emeryturę pojawia się rodzina Perronów. Rodzice Roger (Ron Livingston) i Carolyn (Lili Taylor) boją się o życie swoje i swoich córek twierdząc, że w ich domu w Rhode Island jest coś złego. Nie trzeba długo czekać, aby Warrenowie odkryli, że Perronowie są dręczeni przez nadprzyrodzoną siłę.
Egzorcyzmy Emily Rose – mroczny horror nakręcony na faktach
Klasyka mrożąca krew w żyłach. Film jest nakręcony w formie retrospekcji. Historia opowiedziana jest w bardzo niebanalny sposób, który dodaje jeszcze więcej grozy wszystkim wydarzeniom. Ojciec Moore, ksiądz z małego miasteczka, jest sądzony za nieumyślne zabójstwo młodej kobiety, która zginęła pod jego opieką podczas egzorcyzmu.
Broni go Erin Bruner, ateistyczna prawniczka, która zaczyna wątpić we własne przekonania, gdy pojawiają się przerażające dowody. Mroczny klimat, odpowiednio dobrana muzyka i dobra gra aktorska w połączeniu z historią, która faktycznie się wydarzyła, sprawiają, że włos jeży się na głowie.
Najlepsze horrory oparte na faktach
W gronie filmów, które powstały na faktach lub są na takie stylizowane, na pewno warto wskazać na takie produkcje, jak Egzorcyzmy Emily Rose, Teksańską Masakrę Piłą Mechaniczną, a także niesamowite, wciąż bardzo wysoko oceniane przez kinomaniaków, Milczenie Owiec.
Dla wielu osób w ramach kanonu horrorów, które opisują prawdziwą historię, znajduje się też pierwszy Egzorcysta z 1973 roku, a także niezapomniana Psychoza. Jeśli lubicie filmy z dreszczykiem i interesują Was straszne horrory o duchach, to właśnie te filmy na pewno można uznać za najlepsze. Znacie jakieś fajne horrory o duchach? Jeśli tak, koniecznie dajcie nam znać w komentarzu!