Porwanie to popularny motyw przewodni wielu filmów. Szukasz dobrego kina na wieczór w takich klimatach? Polecamy najlepsze filmy o porwaniach, które sprawią, że wielokrotnie wstrzymasz oddech w trakcie seansu!
Uprowadzona– kawał dobrego kina z Liamem Neesonem w roli głównej
Tytułem, nad którym z całą pewnością warto się pochylić, jest Uprowadzona – francuski film z 2008 roku z Liamem Neesonem w roli głównej. Aktor wciela się w rolę Bryana, ojca tytułowej bohaterki zagranej przez Maggie Grace. Jako emerytowany agent służb specjalnych Bryan dowiaduje się o porwaniu córki Kim przez gang zajmujący się handlem ludźmi. Zrozpaczony ojciec decyduje się ruszyć na ratunek do Paryża, jednocześnie przysięgając zemstę porywaczom.
Bardzo dużą zaletą tej produkcji jest scenariusz autorstwa Luca Bessona, znanego między innymi z takich dzieł jak Leon Zawodowiec, Piąty element czy 72 godziny. O dużej wartości filmu świadczy fakt, że doczekał się on kolejnych części, które również okazały się sporym sukcesem. Kontynuacje powstały w latach 2012 i 2014. Cała trylogia na stałe wpisała się w kanon i w kategorii fajne filmy o porwaniach od lat zajmuje czołowe miejsce.
Circle – uprowadzeni biorą udział w śmiertelnej grze
W zupełnie innej konwencji toczy się fabuła filmu Circle z 2015 roku. Grupa pięćdziesięciu ludzi budzi się w tajemniczym pomieszczeniu, z którego nie ma możliwości ucieczki. Szybko przekonują się, że ich losy zależą od innych uczestników tego makabrycznego eksperymentu. Eliminacja kolejnych osób poprzez głosowanie przywołuje na myśl słynny reality show pod tytułem Big Brother. W tym przypadku jednak eliminacja oznacza śmierć.
Sprawdź też: Liam Neeson i popularne filmy z jego udziałem. Co obejrzeć?
Film z pogranicza horroru i science fiction trzyma w napięciu przede wszystkim dzięki oryginalnej koncepcji. Całość rozgrywa się w jednym pomieszczeniu, a uczestnicy tego eksperymentu nie tylko próbują rozgryźć jakie są zasady i cel gry, ale też dyskutują, kogo powinno się poświęcić, a kto ma przeżyć, przez co wychodzi na wierzch wszechobecna dyskryminacja i uprzedzenia pośród wszystkich tych ludzi. Odpowiedzialni za scenariusz i reżyserię Aaron Hann i Mario Miscione do maksimum wykorzystali potencjał fabuły i film niejednokrotnie zaskoczy nas ciekawymi zwrotami akcji.
Uprowadzenie – ekranizacja historii Travisa Waltona, najsłynniejszego przypadku porwania przez UFO
Kolejnym godnym polecenia filmem jest Uprowadzenie z 1993 roku. Produkcja, za którą odpowiadają reżyser Robert Lieberman i scenarzysta Tracy Tormé, nawiązuje do słynnej historii Travisa Waltona, który w 1975 roku miał zostać porwany przez UFO. Dla koneserów tego typu produkcji smaczku zapewne doda fakt, że miał on zostać uprowadzony w obecności kolegów. Jako bezpośredni świadkowie, w toku natychmiast rozpoczętego śledztwa, zostali oni przebadani wariografem. Badanie jednoznacznie wykazało, że opowiadając o zdarzeniu z udziałem niezidentyfikowanego statku, mówią prawdę. Po pięciu dniach od porwania Travis Walton odnalazł się i potwierdził słowa kolegów.
Film z 1993 roku jest oparty na wspomnieniach z tej tajemniczej podróży, którą bohater opisał ze szczegółami w swojej książce pod tytułem The Walton Experience. Uprowadzenie to zdecydowanie jedna z najciekawszych pozycji w kategorii filmy o porwaniach przez UFO.
Kapitan Phillips – ekranizacja autentycznej historii porwania statku
Z problemem porywania statków przez piratów somalijskich zmierzył się Paul Greengrass, reżyser filmu pod tytułem Kapitan Phillips, którego premiera odbyła się w 2013 roku. Twórcy filmu zrekonstruowali prawdziwe wydarzenia z 2009 roku, kiedy miało miejsce porwanie amerykańskiego kontenerowca na wodach Oceanu Indyjskiego.
W rolę tytułowego bohatera wcielił się Tom Hanks, co jednoznacznie daje gwarancję kina na najwyższym poziomie. Idealnym dopełnieniem całości jest kreacja kapitana somalijskich piratów, którego brawurowo zagrał Barkhad Abdi, nominowany do Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Fabuła opiera się na przedstawieniu skomplikowanych relacji pomiędzy kapitanem napadniętego statku a dowódcą porywaczy.
Cloverfield Lane 10 – motyw porwania podlany sosem S-F
Kolejną pozycją, którą powinieneś obejrzeć, jest łącząca kino akcji z motywami z gatunku science fiction, amerykańska produkcja Cloverfield Lane 10 z 2016 roku, w reżyserii Dana Trachtenberga.
Niewątpliwym atutem filmu jest znakomita obsada i świetna gra aktorska. John Goodman, Mary Elizabeth Winstead i John Gallagher Jr., którzy wcielają się w role trójki głównych bohaterów, bardzo dobrze odnaleźli się w produkcji skomplikowanej pod kątem budowania postaci. Sam pomysł na fabułę również jest bardzo oryginalny. Ofiara wypadku samochodowego trafia do podziemnego schronu, gdzie spotyka swojego porywacza. Ten z kolei umiejętnie odgrywa rolę bohatera ratującego życie poszkodowanej.
Labirynt – porwanie dziecka staje się dla ojca motywem do działania
Kolejnym wartym polecenia thrillerem ze Stanów Zjednoczonych jest Labirynt w reżyserii Denisa Villeneuve’a. Film z 2013 roku opowiada historię dwóch kilkuletnich dziewczynek, które zostają porwane w niewyjaśnionych okolicznościach. Pozornie bardzo proste do przeprowadzenia śledztwo z minuty na minutę coraz bardziej się komplikuje i trzyma w napięciu od początku do końca.
Odtwórcami głównych ról są Hugh Jackman, jako ojciec jednej z uprowadzonych dziewczynek, oraz Jake Gyllenhaal, wcielający się w rolę detektywa. Gra aktorska na światowym poziomie i intrygująca fabuła to niewątpliwie najmocniejsze strony Labiryntu, stanowiąc jeden z ciekawszych tytułów, jeżeli chodzi o filmy o porwaniach.
Oldboy. Zemsta jest cierpliwa – kino w gwiazdorskiej obsadzie
Do jeszcze innej kategorii filmów o porwaniach należy Oldboy. Zemsta jest cierpliwa. Amerykańska produkcja z 2013 roku w reżyserii Spike’a Lee to remake południowokoreańskiego filmu z 2003 roku, z którym zmierzyli się występujący w rolach głównych Josh Brolin, Elizabeth Olsen, Sharlto Copley i Samuel L. Jackson, czyli aktorzy znani i doceniani na całym świecie.
Amerykański następca azjatyckiego oryginału wiernie nawiązuje fabułą do swojego poprzednika. To dość ryzykowny zabieg twórców filmu, ponieważ oryginalna produkcja odniosła kinowy sukces i otrzymała znakomite oceny krytyków. Z tego powodu, według zgodnej opinii ekspertów, trudno było im stworzyć równie atrakcyjny obraz i wyzwanie, jakim jest powtórzenia sukcesu oryginału na amerykańskim gruncie, nie mogło zakończyć się powodzeniem. Czy tak w istocie było? Pozostawiamy to do Twojej oceny.
Psychol (Alone) – klimatyczne kino, które trzyma w napięciu do ostatniej minuty
Jedną z nowszych propozycji, z którą powinieneś się zapoznać, jest amerykański Psychol (Alone) z 2020 roku, w reżyserii Johna Hyamsa. Film opowiada historię kobiety, która podróżuje samotnie samochodem i jest śledzona, a następnie porwana przez tajemniczego mężczyznę. Dużym atutem produkcji jest znakomita gra aktorska. W role dwojga głównych bohaterów wcielili się Jules Willcox i Marc Menchanca, którzy zbudowali intrygujące postaci będące osią całej opowieści. Film jest klasycznym thrillerem z domieszką horroru. Jednocześnie obraz ma niesamowity klimat, który wytwarza wokół widza aurę intrygującego niepokoju.
Ciekawostką jest fakt, że ze względu na panującą pandemię koronawirusa, film nie miał w Polsce kinowej premiery i został udostępniony online.
Inne ciekawe filmy i seriale o porwaniach
Powyższa lista oczywiście nie wyczerpuje tematyki w zakresie godnych polecenia filmów o porwaniach, które powinny zrobić na Tobie wrażenie. Ten gatunek filmowy cieszy się dużą popularnością wśród widzów, dlatego praktycznie co roku powstają obrazy opowiadające o tego typu historiach. Zachęcamy do zwrócenia uwagi również na pozycje znajdujące się poniżej.
- Misery – film z 1990 roku jest ekranizacją powieści Stephena Kinga o tym samym tytule. To opowieść o pisarzu, który ulega wypadkowi samochodowemu i zostaje uratowany, a następnie porwany przez tajemniczą kobietę. Okazuje się, że porywaczka jest wielką fanką twórczości pisarza. Misery to kapitalne kino (podobnie jak książka), które warto znać.
- Okup – jeśli jesteś fanem klasycznego amerykańskiego kina w gwiazdorskiej obsadzie, koniecznie zobacz Okup z 1996 roku. Na pozór historia jakich wiele – porywacze uprowadzają dziecko milionera. Ojciec zamiast spełnienia żądania przestępców decyduje się jednak na wystąpienie w telewizji i wyznaczenie nagrody. Gwarantem rozrywki na wysokim poziomie są uznani odtwórcy głównych ról – Mel Gibson i Rene Russo, a także reżyser Ron Howard, twórca tak uznanych obrazów, jak Apollo 13 czy Piękny umysł.
- Split – amerykańsko-japońska produkcja z 2016 roku to absolutnie pozycja obowiązkowa dla fanów tego typu kina. Kapitalny thriller psychologiczny opowiadający o porywaczu (w tej roli znakomity James McAvoy) cierpiącym na rozdwojenie jaźni. W wyniku schorzenia posiada on aż 23 różne osobowości. Od tego, która z nich okaże się dominująca, zależy los trzech porwanych przez niego nastolatek. Split to znakomite kino, które wbije Cię w fotel i utrzyma w napięciu aż do samego końca.
Sprawdź też: Netflix – czy warto wykupić abonament? Przekonaj się, czy kupić dostęp do popularnej platformy Netflix
Z większym prawdopodobieństwem znajdziesz dobry film o porwaniach niż podobne tematycznie seriale na wysokim poziomie. Mimo wszystko wyselekcjonowaliśmy kilka pozycji wartych Twojej uwagi.
- Safe – ośmioodcinkowy francusko-brytyjski serial z 2018 roku opowiada historię porwania jednej z dwóch nastoletnich córek Toma Delaney’a (w tej roli znakomity Michael C. Hall), młodego wdowca i cenionego chirurga. Fabuła oparta jest na klasycznym motywie, jednak gwarancję jakości podlaną ekscytującym sosem intrygującej zagadki stanowi twórca serialu, wybitny autor kryminałów – Harlan Coben.
- The Missing – Zaginiony – brytyjsko-amerykańsko-belgijski serial z pogranicza thrillera i dramatu ma dwa ośmioodcinkowe sezony stanowiące zupełnie odrębne historie. Fabuła obu opiera się na podobnych mechanizmach – mamy tajemnicze zniknięcie dziecka i wieloletnie bezowocne poszukiwania. Dalej jednak akcja komplikuje się i nie powtarza znanych, oklepanych schematów, więc zarówno pierwszy, jak i drugi sezon gwarantuje świetną rozrywkę.
- Crisis – Stan kryzysowy – trzynastoodcinkowy amerykański serial z 2014 roku, opowiada o porwaniu grupy uczniów jednej z najbardziej prestiżowych szkół w Stanach Zjednoczonych. Odpowiedzialny za odnalezienie uprowadzonych staje się agent Marcus Finley (w tej roli znakomity Lance Gross), dla którego jest to pierwszy dzień pracy. Ze względu na to, że w grupie porwanych znajduje się syn prezydenta kraju, agent staje przed zadaniem obciążonym olbrzymią presją otoczenia.
Filmy o porwaniach są produkcjami od lat cieszącymi się bardzo dużym zainteresowaniem widzów. Co stanowi przyczynę tego fenomenu? To obrazy, które oddziałują na Twoją wyobraźnię, wzbudzają niezwykle silne i skrajne emocje, a przede wszystkim trzymają w napięciu od początku do końca seansu. Z powodu dużego nasycenia rynku powstało wiele słabszych filmów, których obejrzenie będzie dla widza jedynie stratą czasu. Jeśli nie chcesz trafić na zły film, przed seansem zapoznaj się z rekomendacjami kinomaniaków i krytyków, i wybierz te tytuły, które dostarczą Ci rozrywki na najwyższym poziomie. Jesteś kinomanem lubiącym adrenalinę i emocjonalną huśtawkę? Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie będzie dla Ciebie wartościową podpowiedzią, co warto obejrzeć w najbliższym czasie.