star trek picard

Rozrywka

01.06.2023 10:25

Star Trek Picard – gdzie obejrzeć? Ile odcinków? Obsada i fabuła

Filmy i seriale TV i VOD
3
0
0
3
0

Star Trek Picard to już ósmy serial rozgrywający się w tym kultowym już uniwersum. Co o nim wiadomo? Gdzie go obejrzeć? Ile dostępnych jest odcinków? Kto w nim występuje? Zapraszam do lektury! 

Star Trek Picard po raz pierwszy zadebiutował na ekranach w styczniu 2020 roku na platformie streamingowej CBS All Access (obecnie Paramount+). W Polsce serial można oglądać na platformie Amazon Prime Video. Główną rolę w serialu odgrywa Sir Patrick Stewart, powracający do roli Jean-Luca Picarda, byłego kapitana USS Enterprise, który teraz jest już na emeryturze. Serial porusza wiele tematów, takich jak tożsamość, moralność, dziedzictwo, jak również wpływ traumy i straty na jednostki i społeczeństwo. Omawia również kwestie sztucznej inteligencji, etyki oraz odpowiedzialności, która wiąże się z posiadaniem wielkiej władzy.

Star Trek Picard – data premiery i twórcy

Star Trek: Picard swoją premierę miał  23 stycznia 2020 roku na platformie streamingowej CBS All Access (obecnie Paramount+). Serial został stworzony przez Alex’a Kurtzmana, Michaela Chabona, Akivę Goldsmana, Kirsten Beyer oraz Heather Kadin. W roli producentów wykonawczych występują Alex Kurtzman, Michael Chabon, Akiva Goldsman, James Duff, Patrick Stewart, Heather Kadin, Rod Roddenberry i Trevor Roth.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Obsada Star Trek Picard to znani aktorzy. W obsadzie serialu znaleźli się m.in.: Sir Patrick Stewart jako Jean-Luc Picard, Alison Pill jako Agnes Jurati, Isa Briones jako Dahj i Soji Asha, Evan Evagora jako Elnor.

Drugiego sezonu serialu podjęła się ekipa podobna do tej z pierwszego sezonu, wraz z kilkoma nowymi twórcami. Premiera drugiego sezonu Star Trek: Picard  odbyła się 4 marca 2022 roku.

Serial zdobył bardzo dużą popularność. Dlatego też dość szybko zaczęły pojawiać się zapytania typu: Star Trek Picard sezon 3 kiedy będzie dostępny? Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu fanów, twórcy postanowili stworzyć trzeci sezon. Jego premiera miała miejsce 17.02.2023 roku. Twórcami serialu jest dotychczasowy zespół twórców, a więc: Alex Kurtzman, Michael Chabon, Akiva Goldsman, James Duff i Kirsten Beyer.

O czym jest Star Trek Picard?

Star Trek: Picard o czym jest ten serial? Star Trek: Picard jest serialem science-fiction, który skupia się na postaci Jean-Luca Picarda, byłego kapitana USS Enterprise, który teraz jest na emeryturze. Akcja serialu rozgrywa się 20 lat po wydarzeniach przedstawionych w Star Trek: Następnej Generacji. Fabuła tego serialu nawiązuje luźno do Star Trek: Następne pokolenie, które głównym bohaterem był sam Kapitan Picard. Luźno też nawiązuje do czterech kinowych filmów z tą samą obsadą. Chronologicznym poprzednikiem serialu jest kinowa wersja Star Trek Nemesis

Star Trek: Picard fabuła i bohaterowie – jak w skrócie opisać? Główny wątek serialu koncentruje się wokół tajemniczego incydentu z przeszłości Picarda, który zmusza go do powrotu do czynnej służby i prowadzenia dochodzenia. Serial rozpoczyna się w XXIV wieku, czternaście lat po odejściu przez Kapitana Picarda z czynnej służby. Jean-Lic Picard osiadł w swojej rodzinnej winnicy na ziemi. Znajduje go tam tajemnicza młoda kobieta, Dahj, która potrzebuje pomocy. Picard wkrótce zdaje sobie sprawę, że może ona mieć osobisty związek z jego przeszłością. W trakcie swoich działań bohater spotyka wielu starych znajomych i nowych sojuszników, ale także napotyka na liczne przeszkody i wrogów.

grafika promocyjna star trek picard
Star Trek – uniwersum, które liczy sobie sporą grupę fanów na całym świecie | Źródło: paramountplus.com

Twórcy serialu zadbali o to, aby Star Trek: Picard miał inny charakter, niż realizowany równolegle Star Trek Discovery. Nie ma tu aż tylu efektów specjalnych, które są tak charakterystyczne dla historii z gatunku science-fiction. Twórcy postawili bardziej na zgłębienie psychologii postaci będące u schyłku życia. 

Star Trek: Picard to także opowieść o ludzkiej kondycji i uniwersalnych wartościach, takich jak odwaga, lojalność, przyjaźń i poświęcenie. 

Obsada w Star Trek Picard

W obsadzie Star Trek: Picard znajduje się wiele znanych i utalentowanych aktorów, którzy wcielają się w różnorodne postaci, zarówno te już znane fanom Star Trek, jak i nowe, oryginalne postacie. Oto lista głównych aktorów w serialu:

  • Sir Patrick Stewart jako Jean-Luc Picard, emerytowany dowódca USS Enterprise-D i USS Enterprise-E
  • Alison Pill jako Agnes Jurati, naukowiec i ekspert ds. technologii, pracujący dla Starfleet
  • Isa Briones jako Dahj i Soji Asha, dwie androidy z tajemniczą przeszłością
  • Evan Evagora jako Elnor, młody wojownik znanego z romulanów klasztoru
  • Michelle Hurd jako Raffi Musiker, była oficer wywiadu Starfleet i przyjaciółka Picarda
  • Santiago Cabrera jako Cristobal „Chris” Rios, pilot statku kosmicznego i były oficer wywiadu Starfleet
  • Harry Treadaway jako Narek, agent romulanski, który bada tajemnicę androidów
  • Jeri Ryan jako Seven of Nine, była Borg i była członkini USS Voyager

W serialu pojawiły się również gościnne role takich aktorów jak Brent Spiner, Jonathan Frakes, Marina Sirtis, Jonathan Del Arco, czy Wil Wheaton, którzy wcześniej występowali w innych produkcjach Star Trek.

Ile jest odcinków Picarda?

Star Trek: Picard sezon 1 zadebiutował w styczniu 2020 roku. Pierwszy sezon serialu składa się z dziesięciu odcinków. Każdy odcinek trwa około 45-60 minut, w zależności od konkretnego odcinka. 

Star Trek: Picard sezon 2 również składał się będzie z dziesięciu odcinków. Każdy z odcinków będzie trwał średnio 50 minut. W tym sezonie Picard musi zwerbować swoich starych przyjaciół, by wraz z nową załogą wyruszyć w kolejną niebezpieczną misję. 

Serial science-fiction star trek picard
Źródło: materiały prasowe

Star Trek: Picard sezon 3 premierę miał w 2023 roku. Star Trek Picard ile odcinków miał ostatni sezon? Tu również twórcy zaoferowali fanom uniwersum dziesięć odcinków, trwających średnio 50 minut. Tym razem słynny Kapitan musi ponownie stanąć na statku USS Enterprise i przeciwstawić się tajemniczemu wrogowi, zwanemu Vadic.

Czy będzie 4 sezon?

Na chwilę obecną nie zostało oficjalnie potwierdzone, czy będzie czwarty sezon Star Trek: Picard. Co prawda drugi i trzeci sezon serialu został zamówiony przez Paramount+ przed premierą pierwszego sezonu, ale na razie nie wiadomo, czy stacja wyemituje kolejną serię.

Jednakże, biorąc pod uwagę popularność i pozytywne opinie krytyków wobec serialu, jest duża szansa na to, że Star Trek: Picard doczeka się kontynuacji. Warto też zauważyć, że twórcy serialu już wcześniej zapowiedzieli, że mają pomysły na dalsze losy postaci, więc możliwe, że w przyszłości zostanie ogłoszona produkcja kolejnych sezonów.

Gdzie obejrzeć Star Trek Picard?

Star Trek Picard gdzie obejrzeć? W Stanach serial dostępny jest na platformie streamingowej Paramount+. Jest to usługa subskrypcyjna, która umożliwia oglądanie różnych programów, filmów i seriali wyprodukowanych przez Paramount Pictures i CBS, w tym również produkcji z uniwersum Star Trek.

Star Trek Picard na Amazonie
Obecnie Star Treka możemy tylko i wyłącznie obejrzeć na platformie streamingowej od Amazonu | Źródło: primevideo.com

Star Trek: Picard po polsku można obejrzeć na platformie Amazon Prime. By móc obejrzeć serial, należy najpierw wykupić subskrypcję. Platforma oferuje kilka opcji abonamentu, w tym miesięczne czy roczne subskrypcje. Po zalogowaniu się na konto i wykupieniu subskrypcji, można oglądać wszystkie odcinki serialu w dowolnym czasie i miejscu, korzystając z prime video na komputerze, smartfonie, tablecie, telewizorze z dostępem do internetu lub innym urządzeniu z dostępem do internetu.

Opinie o Picardzie

Opinie na temat nowego serialu z uniwersum Star Trek były podzielone. Niektórzy fani uwielbiają serial za jego emocjonalne momenty, złożone postacie i ciekawą fabułę, która łączy w sobie elementy science fiction, dramatu i akcji. Inni natomiast krytykują serial za zbytnią powolność, brak odpowiedniej ilości akcji oraz za to, że nie jest on typowym „Star Trekiem”.

Mimo wielu głosów krytyki, przeważają opinie ekspertów, którzy chwalą serial za jego wyjątkowy styl, dobre aktorstwo i świetnie zrealizowane efekty specjalne. Wiele osób docenia również fakt, że Star Trek: Picard podejmuje ważne tematy, takie jak starzenie się, samotność, problemy związane z imigracją i ksenofobią.

Jakie seriale z uniwersum Star Trek warto obejrzeć?

8 września 1966 roku po raz pierwszy na ekranach telewizyjnych pojawił się serial Star Trek, który na zawsze odmienił oblicze gatunku science-fiction. Universum szybko zyskało rzeszę fanów, a twórcy wykorzystali ten potencjał, tworząc coraz to nowe seriale rozgrywające się w uniwersum Star Trek. Jakie produkcje warto obejrzeć? 

Star Trek. Deep Space Nine

Star Trek: Deep Space Nine to seria telewizyjna, która została stworzona przez Ricka Bermana i Michaela Pillera. Serial był emitowany w latach 1993-1999 i składa się z 7 sezonów.

Akcja serii toczy się na stacji kosmicznej Deep Space Nine, która znajduje się w pobliżu planety Bajor. Po latach wojny, Bajor staje się wolną planetą, a na stacji zostaje umieszczona misja dyplomatyczna, której celem jest pomóc Bajoranom w odbudowie swojego kraju.

Głównym bohaterem serialu jest Benjamin Sisko, oficer Floty Gwiezdnej, który zostaje mianowany dowódcą stacji. Sisko wraz z załogą stacji musi zmierzyć się z różnymi wyzwaniami, w tym z niebezpiecznymi przeciwnikami, takimi jak kardasjanie i dominion.

Deep Space Nine zostało uznane za jedno z najlepszych dzieł w uniwersum Star Trek ze względu na swoją oryginalność i ciemniejsze podejście do fabuły, która porusza tematy takie jak wojna, religia, polityka, a także kwestie etyczne i moralne.

Star Trek. The Next Generation

Star Trek: The Next Generation to serial telewizyjny, który został wyprodukowany w latach 1987-1994. Serial został stworzony przez Gene’a Roddenberry’ego, twórcę oryginalnej serii „Star Trek”, i był kontynuacją historii Floty Gwiezdnej w XXIV wieku.

Głównym bohaterem serialu jest kapitan Jean-Luc Picard, dowódca USS Enterprise (NCC-1701-D), któremu towarzyszy załoga statku. W każdym odcinku bohaterowie podejmują różne misje dyplomatyczne i eksploracyjne, w których starają się rozwiązywać problemy i zachować pokój w galaktyce.

Serial zyskał ogromną popularność i uznawany jest za jedno z najlepszych dzieł w historii kina i telewizji science fiction. Został nagrodzony wieloma nagrodami, w tym 18 nagrodami Emmy, a także dwiema nagrodami Hugo. Charakteryzuje go oryginalny i zaangażowany skład aktorski, poziom produkcji na najwyższym poziomie oraz innowacyjność fabuły i efektów specjalnych.

Star Trek. Discovery

Star Trek: Discovery został wyprodukowany w latach 2017-2021. Serial został stworzony przez Bryana Fullera i Alexa Kurtzmana i jest kontynuacją historii Floty Gwiezdnej w XXIII wieku.

Głównym bohaterem serialu jest Michael Burnham, członek Floty Gwiezdnej, który zostaje oskarżony o zdradę i relegowany z Floty. Po kilku latach zostaje zatrudniony na statku USS Discovery i wraz z załogą staje w obliczu różnych wyzwań, w tym walki z niebezpiecznymi wrogami i odkrywania nowych światów.

Produkcja otrzymała pozytywne recenzje od krytyków oraz fanów serii „Star Trek”, którzy docenili oryginalny i innowacyjny sposób podejścia do uniwersum Star Trek. Seria zyskała też wiele nagród i nominacji, w tym dwie nagrody Emmy.

Star Trek: Strange New Worlds

Star Trek: Strange New Worlds  to serial, którego premiera odbyła się w 2022 roku, a jego produkcją zajęli się Alex Kurtzman, Akiva Goldsman i Henry Alonso Myers.

Serial koncentruje się na przygodach załogi statku USS Enterprise (NCC-1701), którym dowodzi kapitan Christopher Pike. Fabuła serialu rozgrywa się przed wydarzeniami z oryginalnej serii Star Trek i przed serialem The Next Generation.

Sprawdź też: Star Trek: Strange New Worlds — data premiery, gdzie oglądać

Głównym bohaterem serialu jest kapitan Christopher Pike, którego zagrał Anson Mount. W rolach drugoplanowych wystąpili także Rebecca Romijn jako Numer Jeden i Ethan Peck jako Spock.

Star Trek: Strange New Worlds skupia się na epizodycznych przygodach załogi USS Enterprise, podobnie jak oryginalna seria „Star Trek”. 

Fanom uniwersum Star Trek spodoba się na pewno powrót do postaci klasycznych bohaterów, takich jak Christopher Pike, numer jeden i Spock, oraz powrót do klasycznego stylu „Star Trek”, który przyciągnął tak wielu widzów w ciągu wielu lat.

Źródło obrazka głównego: naekranie.pl

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *