Liam Neeson w filmach z jego udziałem

Rozrywka

09.10.2023 12:02

Liam Neeson i popularne filmy z jego udziałem. Co obejrzeć?

Filmy i seriale
7
0
0
7
0

Liam Neeson znany jest z wielu filmów – nie tylko z kina akcji i dramatów, ale nawet z komedii romantycznych oraz produkcji Sci-Fi. Na pewno znasz choć jeden tytuł, gdzie pierwszoplanowym aktorem był Liam Neeson. Pora przypomnieć jego filmografię.

Liam Neeson zagrał już w ponad 90 filmach, zatem jego filmografia jest naprawdę bogata. Niektóre produkcje z pewnością możesz kojarzyć, bo wiele z nich jest znanych na szeroką, międzynarodową skalę. Do tego niejeden film z udziałem tego aktora został wielokrotnie nagrodzony na Oscarach, Złotych Globach i innych kluczowych festiwalach filmowych. Jesteś ciekawy tytułów, w których zagrał Liam Neeson? Filmy z jego udziałem, które warto poznać, znajdziesz w tym artykule!

Liam Neeson i pierwsze doświadczenia aktorskie w filmach

Przed tym jak Liam Neeson stał się międzynarodową ikoną kina, aktor przebył długą podróż przez świat filmu, zdobywając doświadczenie, które ostatecznie uczyniło go jednym z bardziej rozpoznawalnych twarzy w branży. Początki jego kariery, choć nie zawsze były równie błyszczące jak jego późniejsze role, z pewnością były tak samo znaczące w kształtowaniu talentu i prezencji, które dzisiaj znamy i cenimy.

Liam Neeson, urodzony w 1952 roku w Ballymenie w Irlandii Północnej, początkowo nie zamierzał podążać ścieżką aktorstwa. Jego pierwsze kroki na scenie były jednak przełomowym momentem, przez co odkrył głęboką pasję i niewątpliwy talent do aktorstwa. Od małych, niepozornych ról w lokalnych produkcjach po pierwsze wystąpienia w brytyjskim kinie i telewizji – każde doświadczenie stanowiło kamień milowy, który przyniósł mu światową sławę.

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Jego pierwsze role, choć często były dalekie od głównego strumienia uwagi mediów, były kluczowe w rozwijaniu umiejętności i budowaniu charakteru. Dla Liama Neesona jednym z pierwszych filmów był Pilgrim’s Progress z 1978 roku, adaptacja alegorycznej opowieści Johna Bunyana. Film, choć nie jest szeroko rozpoznawany w jego filmografii, był jednym z tych, które pozwoliły młodemu aktorowi na zgłębienie i eksplorację sztuki aktorskiej w kontekście kina. Innym dobrym przykładem początków Liama Neesona był film Excalibur z 1981 roku. Jego rola Sir Gawaina w produkcji Johna Boormana była kluczowym momentem, która pozwoliła zwrócić na niego uwagę zarówno krytyków, jak i reżyserów. Film, opowiadający o legendzie Króla Artura, dał Neesonowi możliwość zabłyśnięcia w roli, która wymagała zarówno fizycznej prezencji, jak i emocjonalnej głębi.

Popularne filmy z Liamem Neesonem – lista 10 produkcji

Początkowe role – jak również grę aktorską Liama Neesona – można oceniać różnie, jednak wcześniejsze filmy finalnie doprowadziły go do ważniejszych produkcji, które zostały na dłużej zapamiętane przez masową publiczność. Przejdźmy zatem do listy 10 tytułów, które cieszą się bardzo dużą popularnością wśród kinomaniaków i fanów Liama Neesona. Kolejność filmów została ustawiona pod względem roku premiery każdej produkcji.

Lista Schindlera (Schindler’s List) – 1993

Nasze zestawienie rozpoczynamy od dzieła, gdzie samego Oskara Schindlera zagrał właśnie Liam Neeson. Film Lista Schindlera jest też bardzo ważną produkcją dla polskiej kinematografii – w produkcji wystąpiło wielu polskich aktorów, a zdjęcia realizowano w Krakowie, Niepołomicach, Olkuszu, Tyńcu, Oświęcimiu, Kasinie Wielkiej i Skarżysku-Kamiennej oraz Jerozolimie, czyli w większości w Polsce. To epicki dramat wojenny z 1993 roku w reżyserii Stevena Spielberga, oparty na książce Arka Schindlera autorstwa Thomasa Keneally’ego. Film przedstawia prawdziwą historię Oskara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy i członka partii nazistowskiej, który uratował życie ponad 1200 Żydom podczas Holokaustu, zatrudniając ich w swojej fabryce w okupowanej przez Niemców Polsce.

Sprawdź też: Tom Hanks – ikona Hollywood i jeden z najlepszych aktorów wszechczasów

Film został nakręcony głównie w czerni i bieli, aby oddać ton i atmosferę tamtego okresu. Głęboko wzruszający i prowokujący do refleksji, ukazuje jednocześnie okrucieństwo Holokaustu, a także zdolność do empatii i poświęcenia. Dodatkowo postać Oskara Schindlera doskonale oddaje Liam Neeson. Aktor przedstawia w filmie kompleksową charakteryzację mężczyzny, który, choć początkowo motywowany korzyściami finansowymi, z czasem uświadamia sobie ogrom ludzkiej tragedii. Podczas oglądania Listy Schindlera zauważalna jest stopniowa transformacja bohatera.

Gwiezdne Wojny: część I – Mroczne widmo (Star Wars: Episode I – The Phantom Menace) – 1999

Prawdziwi fani Gwiezdnych Wojen z pewnością kojarzą Liama Neesona. W filmie zagrał on Qui-Gona Jinna, Jedi, który odkrywa potencjał w młodym Anakinie i wierzy, że to on jest wybrańcem, który przywróci równowagę Mocy. Gwiezdne Wojny: część I – Mroczne widmo to produkcja wyreżyserowana przez George’a Lucasa. Stanowi ona pierwszą część prequelowej trylogii słynnej sagi. Film wprowadza widzów we wcześniejsze dekady uniwersum Star Wars.

Akcja filmu koncentruje się na politycznych konfliktach Republiki Galaktycznej, a także na podróży Jedi, aby zapobiec rosnącej groźbie ze strony tajemniczych Sithów. Jeśli zamierzasz dopiero zagłębić się w uniwersum Gwiezdnych Wojen, to jak najbardziej musisz nadrobić ten tytuł. Odniósł on ogromny sukces komercyjny i do dzisiaj łączy pokolenia fanów.

To właśnie miłość (Love Actually) – 2003

Po dramacie wojennym i filmie Sci-Fi pora na zupełnie inny klimat, który znajdziemy w filmografii Liama Neesona. Love Actually to komedia romantyczna – możesz ją doskonale kojarzyć ze świąteczną atmosferą, bo to w tym okresie najczęściej przypominany jest on widzom linearnej telewizji. Film, którego akcja rozpoczyna się w przeddzień Bożego Narodzenia, śledzi losy wielu postaci, ich wzloty i upadki w miłości, demonstrując, jak ich życia splatają się i rozplatają w sercu Londynu.

Sprawdź też: Największe wyciskacze łez, czyli najbardziej wzruszające filmy – sprawdź naszą TOP listę!

Poza Liamem Neesonem (który gra tam zrozpaczonego ojca) w filmie Love Actually możemy zobaczyć obsadę pełną gwiazd: Hugh Granta, Colina Firtha, Emmy Thompson, Alana Rickmana, Keiry Knightley czy Andrew Lincolna. Produkcja w reżyserii Richarda Curtisa z jednej strony ciepły, optymistyczny i z dużą dawką humoru, ale jednocześnie potrafi poruszyć głębokie emocje związane ze skomplikowanym uczuciem, jakim jest miłość.

Kinsey – 2004

Kinsey to amerykański biograficzny dramat filmowy z 2004 roku w reżyserii Billa Condona. Opowiada on historię Alfreda Kinseya, pioniera w dziedzinie badań seksuologii, w którego wciela się Liam Neeson. Aktor jako tytułowy dr. Kinsey jest na początku przedstawiany jako entomolog, który jest znany z badań nad osami. Ostatecznie jednak przenosi on swoje naukowe zainteresowania na dziedzinę ludzkiej seksualności. Wraz ze swoim zespołem Kinsey przeprowadza szereg wywiadów dotyczących praktyk i preferencji seksualnych ludzi, przekształcając te rozmowy w pionierskie badania, które zmienią sposób, w jaki Amerykanie myślą i mówią o seksie.

Kinsey eksploruje nie tylko profesjonalne dokonania głównego bohatera, ale także jego życie osobiste, w tym związek z żoną Clarą (którą gra Laura Linney), i wpływ jego pracy na własną tożsamość i relacje. Film ujawnia zarówno triumfy, jak i kontrowersje związane z pracą Kinseya, a także złożoność jego postaci, jednocześnie celebrując jego odwagę oraz determinację w dążeniu do zrozumienia i demistyfikacji ludzkiej seksualności. Wielowymiarowość postaci doskonale oddał Liam Neeson. Ostatecznie film Kinsey jest fascynującą eksploracją życia człowieka, który pragnął zgłębić jedną z najbardziej tajemniczych i często tabuizowanych dziedzin ludzkiego doświadczenia.

Batman – początek (Batman Begins) – 2005

Dla fanów DC Comics również znajdzie się godna polecenia produkcja w filmografii Liama Neesona. Aktor zagrał w pierwszej części z trylogii o Batmanie w reżyserii Christophera Nolana. Choć tytułowego bohatera gra Christian Bale, to jednak Neeson również dostał znaczący angaż, ponieważ wcielił się w Ra’s al Ghula (początkowo przedstawianego jako Ducard). Jego postać jest złożona i tajemnicza, odgrywając kluczową rolę w rozwoju Bruce’a Wayne’a jako Batmana.

W Batman – początek z 2005 roku poznajemy młodego, zbuntowanego Bruce’a, który opuszcza swoje rodzinne miasto, aby odnaleźć sposób na zwalczanie niesprawiedliwości. Po latach treningów w różnych zakątkach świata Wayne powraca do Gotham, aby jako Batman walczyć z przestępczością i korupcją, które opanowały miasto. Choć Ducard grany przez Liama Neesona początkowo jest mentorem młodego Bruce’a Wayne’a, tak jednak ich relacja ulega dramatycznemu zwrotowi.

Uprowadzona (Taken) – 2008

Uprowadzona to jeden z najpopularniejszych filmów z udziałem Liama Neesona w roli głównej. Jest to film akcji z 2008 roku w reżyserii Pierre’a Morela, który opowiada historię Bryana Millsa, byłego agenta rządowego. Fabuła koncentruje się na tym, że główny bohater próbuje odnaleźć swoją córkę po tym, jak zostaje porwana podczas wakacji w Paryżu.

Sprawdź też: Najlepsze filmy o porwaniach – zobacz zestawienie najciekawszych produkcji o przetrzymywaniu i porwaniach

Film zdecydowanie spodoba się miłośnikom kina akcji, ponieważ produkcja jest pełna emocjonujących scen pościgów, walki i konfrontacji. Uprowadzona stała się kultowym tytułem głównie dzięki zimnej, ale zdecydowanej postaci Liama Neesona, która jednocześnie przejawia emocjonalną kruchość. Kto nie widział tego filmu, z pewnością jednak kojarzy kultową scenę, w której Neeson w rozmowie telefonicznej grozi porywaczom swojej córki.

Życie.po.Życiu (After.Life) – 2009

W filmografii Liama Neesona kolejny raz pojawia się polski akcent. Życie.po.Życiu (ang. After.Life) to film autorstwa polskiego pochodzenia reżyserki i pisarki – Agnieszki Wójtowicz-Vosloo. W thrillerze z 2009 roku główne role zagrali Christina Ricci, Liam Neeson oraz Justin Long. Film łączy elementy dramatu i horroru, prowokując widzów do głębokich refleksji na temat życia, śmierci, a także tego, co może znaleźć się pomiędzy nimi.

Ricci wciela się w rolę Anny, młodej kobiety, która doznaje ciężkiego wypadku samochodowego i budzi się w zakładzie pogrzebowym, gdzie dyrektor zakładu – Eliot, grany przez Liama Neesona, informuje ją, że nie żyje. Eliot posiada tajemniczą zdolność komunikowania się ze zmarłymi i pomaga im przejść przez proces akceptacji własnej śmierci. Anna jednak nie jest przekonana co do swojego losu i rozpoczyna walkę o prawdę oraz własne życie, znajdując się pomiędzy światami żywych i umarłych.

Pasażer (The Commuter) – 2018

Nie tylko lata 90. i pierwsza dekada XXI wieku były pełne sukcesów dla Liama Neesona. Filmy z ostatnich lat również są znaczące dla jego aktorskiej kariery. Przykładem może być film Pasażer (ang. The Commuter) z 2018 roku w reżyserii Jaume’a Collet-Serry, gdzie aktor odegrał oczywiście główną rolę. Wciela się on tam w postać Michaela MacCauleya – byłego policjanta, pracującego jako agent ubezpieczeniowy, prowadzącego spokojne i rutynowe życie.

Pewnego dnia, podróżując jak zwykle pociągiem do domu po pracy, Michael zostaje poproszony przez tajemniczą kobietę (Vera Farmiga) o wykonanie zadania, które wydaje się łatwe i nieszkodliwe: musi zidentyfikować nieznanego pasażera przed dotarciem pociągu do określonego przystanku. W zamian obiecywane są mu duże pieniądze. Sytuacja komplikuje się, gdy Michael zdaje sobie sprawę, że uwikłany jest w niebezpieczną intrygę, która zagraża nie tylko jemu, ale i wszystkim pasażerom pociągu. Pasażer to typowy film akcji, pełen emocjonujących zwrotów i sekwencji, które stopniowo eskalują napięcie i dostarczają widzowi solidną dawkę adrenaliny. Gdzie obejrzeć Pasażera? Dostęp można wykupić na platformach Premiery Canal+, Rakuten TV i Player. Jeśli korzystasz z MEGOGO, to film jest do obejrzenia w ramach abonamentu.

Przykładny obywatel (Cold Pursuit) – 2019

Główną rolę Liam Neeson zagrał też w filmie Przykładny obywatel z 2019 roku. Jest to film akcji z elementami czarnego humoru w reżyserii Hansa Pettera Molanda. Liam Neeson wciela się w postać Nelsa Coxmana, cichego i ukierunkowanego pracownika spychacza śnieżnego, żyjącego w zimowej scenerii Kolorado.

Sprawdź też: Canal Plus Online – oferta, cena i dostępne pakiety. Porównanie z Netflix i HBO Max

Życie bohatera granego przez Liama Neesona zmienia się diametralnie, gdy jego syn ginie w tajemniczych okolicznościach, oficjalnie zaklasyfikowanych jako przedawkowanie narkotyków. Coxman, nie wierząc w tę wersję wydarzeń, rozpoczyna prywatne śledztwo. Konsekwentnie i z zimną determinacją, Nels przechodzi na ścieżkę zemsty. Film Przykładny obywatel łączy brutalność i surowość scen akcji z nieoczekiwanie wcześniej wspomnianym czarnym humorem. Gdzie obejrzeć tę produkcję? Istnieje możliwość wykupienia dostępu m.in. na takich platformach jak TVP VOD, Cineman, Prime Video i Player. Film, podobnie jak Pasażer, dostępny jest też w ramach abonamentu MEGOGO.

Włoskie wakacje (Made in Italy) – 2020

Włoskie wakacje (ang. Made in Italy) to film, w którym jedną z głównych postaci jest nie tylko Liam Neeson, ale również jego syn – Micheál Richardson. Co więcej, w produkcji ich role również oparte są na relacji ojciec-syn. Jest to komedia połączona z dramatem, która porusza tematy rodziny, żałoby i samoznalezienia.

Riko (Liam Neeson) i jego odseparowany syn, Jack (Micheál Richardson), podróżują razem do Toskanii, we Włoszech, aby sprzedać dom, który odziedziczyli po zmarłej żonie Riko i matce Jacka. Majątek, choć kiedyś przepiękny, jest teraz w opłakanym stanie i potrzebuje poważnego remontu. Ojciec i syn, mimo licznych napięć i różnic pomiędzy nimi, muszą nauczyć się współpracować, aby przywrócić dom do dawnego blasku.

Liam Neeson w nowych filmach – warte obejrzenia?

Na naszej liście 10 popularnych tytułów z Liamem Neesonem pojawiły się m.in. nowsze produkcje. Warto jednak podkreślić, że aktor wciąż występuje w nowych filmach. W okresie 2021-2022 pojawił się jeszcze na dużym ekranie w następujących realizacjach filmowych:

  • Strzelec wyborowy (The Marksman) – światowa premiera 14 stycznia 2021,
  • Lodowy szlak (The Ice Road) – światowa premiera 16 czerwca 2021,
  • Demaskator (Blacklight) – światowa premiera 10 lutego 2022,
  • Bez pamięci (Memory) – światowa premiera 27 kwietnia 2022,
  • Detektyw Marlowe (Marlowe) – światowa premiera 24 września 2022.

Rok 2023 również jest aktywnym czasem dla Liama Neesona. Nowy film to m.in. Ultimatum (Retribution), który miał światową premierę w sierpniu (w Polsce 25 sierpnia 2023). Jest to remake hiszpańskiego filmu Nieznany z 2015 roku. Fabuła opowiada o dyrektorze banku, który dostaje telefon z groźbą, że gdy zatrzyma samochód, auto eksploduje. Niefortunnie w tym czasie akurat odwozi własne dzieci do szkoły. Aby uratować życie własne i bliskich Matt Turner (Liam Neeson) będzie zmuszony wykonać szereg zleceń nieznanego szantażysty.

Druga produkcja z 2023 roku, w której Liam Neeson wziął udział, to film sensacyjny In The Land Of Saints And Sinners. Jego premiera miała miejsce 6 września, a za reżyserię odpowiedzialny jest Robert Lorenz, który stworzył wcześniej wspomniany film Strzelec wyborowy – gdzie również główną rolę zagrał Neeson. Aktor w In The Land Of Saints And Sinners wciela się w emerytowanego zabójcę na zlecenie. Bohaterowi niedane jest jednak odpocząć, ponieważ jego tropem rusza trzech szukających zemsty terrorystów.

Czy nowe filmy z Liamem Neesonem są warte do obejrzenia? Nie ma co ukrywać, że najnowsze produkcje nie są tak popularne jak wcześniej wymienione tytuły, np. Uprowadzona czy Lista Schindlera. Wszystko zależy od tego, jakie kino preferujesz. Biorąc pod uwagę ogromne doświadczenie aktora, jak najbardziej warto dać szansę nowszym filmom. Fani Liama Neesona i zwolennicy kina akcji nie powinni się zawieść.

Liam Neeson – życie prywatne aktora

Na koniec warto przytoczyć fakty z życia prywatnego Liama Neesona. Aktor, jak już wspominaliśmy, urodził się w 1952 roku w Ballymenie w Północnej Irlandii, gdzie wychowywał się razem z trzema siostrami. We wczesnych latach uczęszczał na lekcje boksu, do tego stopnia, że później był amatorskim mistrzem boksu w Ulsterze. W następnych latach życie aktora dalej szło bardziej w kierunku sportu. Gdy w 1971 rozpoczął studia na wydziale fizyki i informatyki w Queen’s University Belfast w Irlandii, Liam Neeson odkrył talent do gry w piłkę nożną. Rozegrał nawet mecz w irlandzkim klubie piłkarskim Bohemian Football Club.

Sprawdź też: Kim jest Brendan Fraser? Najważniejsze informacje o amerykańskim aktorze

Liam Neeson przed rozpoczęciem udziału w filmach zajmował się jeszcze innymi rzeczami: np. pracował dorywczo jako operator wózka widłowego w browarze Guinness, a także jako kierowca ciężarówki. Ponadto uczęszczał przez dwa lata do kolegium nauczycielskiego w Newcastle upon Tyne w Anglii i ukończył Gaiety School of Drama w Dublinie. Rok 1976 można uznać za początek aktywności aktorskiej, kiedy Liam Neeson dołączył do zespołu artystycznego The Lyric Players’ Theatre w Belfaście.

Z kwestii relacji związkowych Liam Neeson w latach 80. związany był z Helen Mirren – aktorką znaną m.in. z filmów Szaleństwo króla Jerzego, Ostatnia stacja, Królowa czy Gosford Park. W 1993 roku aktor poznał jednak Natashę Richardson – również aktorkę, która do tego była córką aktorki Vanessy Redgrave i reżysera/scenarzysty Tony’ego Richardsona. Miłość szybko rozkwitła, ponieważ ślub odbył się zaledwie rok później. Następnie doczekali się dwóch synów: Micheála Richarda Antonio (ur. 22 czerwca 1995) i Daniela Jacka (ur. 27 sierpnia 1996). Niestety i druzgocące chwile zawitały w życiu Liama Neesona. Żona 18 marca 2009 roku zmarła z powodu krwotoku w mózgu, który nastąpił po upadku na stoku narciarskim.

Liam Neeson do dzisiaj pozostaje zaangażowany w swoją karierę aktorską, a do tego regularnie wspiera różne działania społeczne i charytatywne. Filmy, w których dotychczas zagrał, pokazują zupełnie różne oblicza, co tylko podkreśla jego ogromny talent. Jaki jest Twój ulubiony film z udziałem Liama Neesona? Zachęcamy do podzielenia się tym w komentarzach!

Sprawdź też: HBO Max – co obejrzeć? Najlepsze filmy i seriale

Źródło zdjęcia głównego: deadline.com

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *