Rozrywka

29.07.2022 11:00

Chronologia filmów Marvela. Jak oglądać filmy Marvela?

Filmy i seriale
22
4
4
22
4

Jak wygląda obecnie chronologia filmów Marvela? W jakiej kolejności oglądać filmy MCU, czyli Marvel Cinematic Universe? Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu! Czy aby na pewno znasz wszystkie tytuły?

Fenomen filmów Marvela – skąd ta fascynacja produkcjami MCU?

Marvel Cinematic Universe to obecnie nie tylko najpopularniejsze filmowe uniwersum traktujące o superbohaterach, ale także jedna z najbardziej dochodowych marek w historii kina. Choć filmy sygnowane czerwonym logiem komiksowego giganta powstają już od dekad, tak prawdziwą popularność zaczęły zdobywać po roku 2008, kiedy to odbyła się premiera pierwszego Iron Mana.

Od początku istnienia tego uniwersum pojawiło się 29 filmów oraz 7 seriali. Każda z tych produkcji jest na swój sposób unikatowa i dodająca kolejną cegiełkę do tego iście spójnego uniwersum. Wszystkie dostępne są obecnie na platformie streamingowej Disney+.

Właśnie ta spójność jest jednym z najmocniejszych elementów MCU. Świadomość, że wszystko to jest częścią jednej większej całości. Może to rodzić obawy, czy osoby, które niezbyt orientują się w temacie, mogą z marszu pójść do kina na nowy film Marvela – otóż w większości przypadków nie powinien to być problem, jednak tym sposobem umknie im sporo nawiązań do innych produkcji. 

jak oglądać filmy marvela komiksy
MCU wprawdzie luźno adaptuje materiały źródłowe, ale wychodzi to Disneyowi na zdrowie!

Poza tym przecież to są dzieła na podstawie komiksów Marvela – wielu z fanów z wielką chęcią rzuca się na zekranizowane przygody swoich ulubionych superherosów, szczególnie że aktorzy dobrani są rewelacyjnie i często wpływa to na wygląd ich odpowiedników w rysowanym medium. 

MCU także poza wielką dozą humoru, porusza różne problemy, od tych które dotykają naszego świata, po te bardziej osobiste, jak np. żałoba po zmarłym. Z pewnością ułatwia to widzom zżycie się z herosami, których widzi na ekranie.

Chronologia filmów MCU – jak oglądać filmy Marvela?

Marvel Cinematic Universe wraz z premierą serialu WandaVision weszło w czwartą fazę swojego uniwersum. Jednak jak oglądać filmy Marvela? Oto lista wszystkich produkcji ułożona chronologicznie.

Już niedługo premiera „Mecenas She-Hulk” – kolejnego serialu z MCU!

Seriale Marvela, które wchodzą w skład filmowego uniwersum

MCU w czwartej fazie wzbogaciło się o seriale. Pierwszym z nich było WandaVision. Niedawno zakończyła się emisja Ms.Marvel, a już niebawem na Disney+ pojawi się kolejne show – She-Hulk. Jakich jeszcze serii należy się spodziewać w ciągu najbliższych lat?

 • I Am Groot – 10 sierpnia
 • Mecenas She-Hulk – 17 sierpnia
 • Secret Invasion – wiosna 2023
 • What if… sezon 2 – początek 2023
 • Echo – lato 2023
 • Loki sezon 2 – lato 2023
 • Ironheart – jesień 2023
 • Agatha: Coven of Chaos – zima 2023/2024
 • Daredevil: Born Again – wiosna 2024
 • Spider-man: Freshman Year – 2024
chronologia mcu jak oglądać filmy na smartfonie
Ostatnio Marvel zapowiedział mnóstwo projektów. Z pewnością jest na co czekać!

Przyszłość filmów Marvela – jakie tytuły zostały już zapowiedziane?

Powoli zbliżamy się do końca czwartej fazy MCU – zakończy ją premiera Black Panther: Wakanda Forever. Następny rozdział w uniwersum Marvela otworzy natomiast Ant-Man and the Wasp: Quantumania, a z seriali Secret Invasion. Wygląda też na to, że to Kang Zdobywca będzie jednym z największych zagrożeń dla bohaterów. Wiemy też, że szóstą fazę otworzy film o Fantastycznej Czwórce. Jak prezentuje się przyszłość filmowego uniwersum Marvela? Oto lista wszystkich produkcji, które pojawią się na ekranach kinowych: 

 • Ant-Man and the Wasp: Quantumania – 17 lutego 2023
 • Guardians of the Galaxy Vol. 3 – 5 maja 2023
 • The Marvels – 28 lipca 2023
 • Blade – 3 listopada 2023
 • Captain America: New World Order – 3 maja 2024
 • Thunderbolts – 18 lipca 2024
 • Fantastyczna Czwórka – 8 listopada 2024
 • Avengers: The Kang Dynasty – 2 maja 2025
 • Avengers: Secret Wars – 7 listopada 2025

Warto także dodać, iż Marvel ma już zaplanowane projekty na 2026 rok, jednakże na ten moment nie znamy ich nazwy. Można przypuszczać, iż chodzi o takie tytuły, jak np. Deadpool 3 czy sequel Shang-Chi. Na razie pozostaje nam jedynie zgadywać, ale pewnie studio uchyli rąbka tajemnicy na nadchodzącym wydarzeniu D23. Oto wszystkie daty:

 • 14 listopada 2025
 • 25 lipca 2025
 • 13 lutego 2026
 • 1 maja 2026
 • 24 lipca 2026
 • 6 listopada 2026
jak oglądać filmy marvela seriale i crossovery
Jeszcze niedawno nikt nie myślał, żę taki crossover jest możliwy – niektórzy z powyższego zdjęcia już się pojawili w MCU! | Źródło: ScreenRant

Filmy Marvela przed i poza MCU – jakie tytuły warto obejrzeć?

Marvel to nie tylko MCU! Choć wydarzenia z Spider-Man: Bez drogi do domu wydają się, że połączyły wszystko w całość i udowodniła, że wszystko koogezystuje w jednym wielkim multiwersum. Historia filmów sygnowanych tym logo sięga nawet lat 40. ubiegłego wieku i raczej nie zapowiada się, żeby kiedyś miała się ona skończyć. Od tego czasu przewinęło się mnóstwo tytułów, a które z nich zdecydowanie warto obejrzeć? 

Deadpool 1 i 2

W momencie, gdy poziom produkcji  w uniwersum X-menów zaczął spadać, nagle pojawił się Deadpool i od razu skradł serca widzów. Pełen akcji i nietuzinkowego humoru blockbuster z pewnością zachwyca prawie na każdym kroku, a Ryan Reynolds w roli głównego antybohatera wręcz błyszczy. Obecnie w produkcji jest trzecia część filmu i pomimo połączenia wyżej wymienionego studia z Disneyem, to dalej pozostanie on w kategorii wiekowej R, więc w trójce na pewno nie musimy się obawiać, że fabuła zostanie ugrzeczniona.

Logan

Logan to nie jest typowa produkcja superhero. Produkcja traktuje o starzejącym się już Wolverinie, który stara się przetransportować w bezpieczne miejsce małą Laurę, mutantkę o podobnych zdolnościach co on. To niezwykle dojrzała opowieść, w której nie brakuje efektownych starć, ale nie to jest najmocniejszą stroną tego filmu, a mentalna podróż głównego bohatera.

Spider-man 1 i 2 

Pierwsze dwie części Spider-mana, które zostały wyreżyserowane przez Sama Raimiego to bezapelacyjny klasyk superbohaterskiego kina. Spora część internautów postać filmowego człowieka-pająka z pewnością zawsze będzie kojarzyć nie z Tomem Hollandem, a właśnie Tobey’em Maguirem. Pomimo upływu tylu lat, produkcje te dalej stoją na naprawdę dobrym poziomie. Niestety trzecia część trylogii okazała się niewypałem.

X-men: Przeszłość, która nadejdzie

W 2014 Bryan Singer, zdecydował się na odważny krok i wprowadził w filmowych X-menach motyw podróży w czasie, łącząc obydwie osie czasu. Choć nie było idealnie, tak ostatecznie film naprawił wiele błędów poprzedniczek, jednocześnie oferując bardzo ciekawą historię, a sceny akcji były niezwykle widowiskowe – to właśnie z tego filmu pochodzi słynna scena slow-mo z Quicksilverem.

Venom

Wielu internautów zapewne zdziwi widok tego tytułu w tym zestawieniu, gdyż opinie o filmowym Venomie są bardzo mieszane. To świeże podejście do genezy tytułowego symbiontu i choć fabularnie jest po prostu tylko dobrze, tak sceny akcji, bardzo dobrze dobrany humor oraz utalentowany Tom Hardy powodują, że jest to film warty uwagi.

Blade

Jeden z pierwszych filmów, który udowodnił, że superbohaterskie kino może być dobre, dlateg produkcja z 1998 cieszy się wielkim uznaniem. To niezwykle mroczny i brutalny film, który z pewnością odstaje klimatem od znanych, kolorowych produkcji MCU. Choć minęło ponad 20 lat, to Blade: Wieczny Łowca zestarzał się naprawdę dobrze.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci się dowiedzieć jak oglądać filmy Marvela. Jak widać, czeka nas naprawdę sporo produkcji spod szyldu tego giganta. Wiemy także, że w nadchodzących filmach można spodziewać się zgłębienia motywu wieloświatów, szczególnie w sequelu Doctora Strange.  Na który z tych tytułów czekacie najbardziej? 

22
4

Podziel się:

Komentarze (4)

Jeżeli chodzi o chronologię samych wydarzeń, to Kapitan Marvel powinna być 2, a nie 1. Akcja pierwszego Kapitana Ameryki jednak rozgrywała się nieco wcześniej 😛

Ale co tu poprawiać? OK – mógłbym wcisnąć Kapitana Amerykę, Kapitan Marvel i Czarną Wdowę wcześniej na tej liście, ale nie ma to kompletnie znaczenia, czy zobaczy się te filmy w pierwszej kolejności, czy też nie. No może co najwyżej Wdowę faktycznie lepiej obejrzeć po Civil War, ale wtedy trzeba odpuścić sobie scenę po napisach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.