Spis treści
Jak chronologicznie oglądać filmy Marvela? Jak wygląda obecnie chronologia filmów MCU, czyli Marvel Cinematic Universe? Tego właśnie dowiesz się z poniższego artykułu! Czy aby na pewno znasz wszystkie tytuły?
Obecnie trudno jest znaleźć kogoś, kto w ogóle nie słyszał o filmach Marvela. Kinowe filmów sygnowane logo Domu Pomysłów to fenomen na skalę światową i nie wygląda na to, żeby miało się to zmienić. Spora w tym też zasługa Kevina Feige’a, który od ponad dziesięciu lat tworzy jedno spójne uniwersum. Z drugiej strony może to wywołać małe zakłopotanie – jak odnaleźć się wśród tych kilkudziesięciu tytułów? W tym momencie do akcji wkraczam ja! Poniżej wytłumaczę Ci jak oglądać filmy Marvela po kolei!
Chronologia filmów MCU – jak oglądać filmy Marvela?
Marvel Cinematic Universe wraz z premierą Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu zakończyło właśnie czwartą fazę swojego uniwersum, Pora przygotować się na piątą! Premiera Ant-Man i Osa: Kwantomania tuż za rogiem, bo premiera już w lutym. Jak oglądać filmy Marvela? Oto lista wszystkich produkcji ułożona chronologicznie.
- Captain America: Pierwsze starcie (Captain America: The First Avenger)
- Kapitan Marvel (Captain Marvel)
- Iron Man
- Iron Man 2
- Niesamowity Hulk (The Incredible Hulk)
- Thor
- The Avengers
- Iron Man 3
- Thor: Mroczny świat (Thor: The Dark World)
- Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz (Captain America: Winter Soldier)
- Strażnicy Galaktyki (Guardians of the Galaxy)
- Strażnicy Galaktyki vol 2 (Guardians of the Galaxy vol.2)
- Avengers: Czas Ultrona (Avengers: Age of Ultron)
- Ant-Man
- Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów (Captain America: Civil War)
- Spider-man: Homecoming
- Doktor Strange (Doctor Strange)
- Czarna Pantera (Black Panther)
- Thor: Ragnarok
- Ant-Man i Osa (Ant-Man and the Wasp)
- Czarna Wdowa (Black Widow)
- Avengers: Wojna bez granic (Avengers: Infinity War)
- Avengers: Koniec gry (Avengers: Endgame)
- Loki
- A gdyby…? (What if…?)
- WandaVision
- Spider-man: Daleko od domu (Spider-Man: Far From Home)
- Falcon i Zimowy Zółnierz (Falcon & Winter Soldier)
- Shang-Chi i Legenda Dziesięciu Pierścieni (Shang-Chi: The Legend of Ten Rings)
- Eternals
- Spider-Man: Bez drogi do domu (Spider-Man: No Way Home)
- Doktor Strange w Multiwersum Obłędu (Doctor Strange in Multiverse of Madness)
- Hawkeye
- Moon Knight
- She-Hulk
- Ms. Marvel
- Thor: Miłość i Grom (Thor: Love & Thunder)
- Wilkołak nocą (Werewolf by night)
- Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu (Black Panther: Wakanda Forever)
- Strażnicy Galaktyki: Coraz bliżej święta (Guardians of the Galaxy: Holiday Special)

Fenomen filmów Marvela – skąd ta fascynacja produkcjami MCU?
Marvel Cinematic Universe to obecnie nie tylko najpopularniejsze filmowe uniwersum traktujące o superbohaterach, ale także jedna z najbardziej dochodowych marek w historii kina. Choć filmy sygnowane czerwonym logiem komiksowego giganta powstają już od dekad, tak prawdziwą popularność zaczęły zdobywać po roku 2008, kiedy to odbyła się premiera pierwszego Iron Mana.
Sprawdź też: Najlepsi superbohaterowie – zestawienie najciekawszych postaci z filmów
Od początku istnienia tego uniwersum pojawiło się 30 filmów, 8 seriali oraz 2 projekty specjalne. Każda z tych produkcji jest na swój sposób unikatowa i dodająca kolejną cegiełkę do tego iście spójnego uniwersum. Wszystkie dostępne są obecnie na platformie streamingowej Disney+.
Właśnie ta spójność jest jednym z najmocniejszych elementów MCU. Świadomość, że wszystko to jest częścią jednej większej całości. Może to rodzić obawy, czy osoby, które niezbyt orientują się w temacie, mogą z marszu pójść do kina na nowy film Marvela – otóż w większości przypadków nie powinien to być problem, jednak tym sposobem umknie im sporo nawiązań do innych produkcji.

Poza tym przecież to są dzieła na podstawie komiksów Marvela – wielu z fanów z wielką chęcią rzuca się na zekranizowane przygody swoich ulubionych superherosów, szczególnie że aktorzy dobrani są rewelacyjnie i często wpływa to na wygląd ich odpowiedników w rysowanym medium.
Sprawdź też: Marvel’s Midnight Suns – premiera, gameplay, wrażenia
MCU także poza wielką dozą humoru, porusza różne problemy, od tych które dotykają naszego świata, po te bardziej osobiste, jak np. żałoba po zmarłym. Z pewnością ułatwia to widzom zżycie się z herosami, których widzi na ekranie.
Seriale Marvela, które wchodzą w skład filmowego uniwersum
MCU w czwartej fazie wzbogaciło się o seriale. Pierwszym z nich było WandaVision. Niedawno zakończyła się emisja Mecenas She-Hulk, a już niebawem na Disney+ pojawi się kolejne show – Secret Invasion. Jakich jeszcze serii należy się spodziewać w ciągu najbliższych lat?
- Secret Invasion – wiosna 2023
- What if… sezon 2 – początek 2023
- Echo – lato 2023
- Loki sezon 2 – lato 2023
- Ironheart – jesień 2023
- Agatha: Coven of Chaos – zima 2023/2024
- Daredevil: Born Again – wiosna 2024
- Spider-man: Freshman Year – 2024
- Marvel Zombies – 2024
- Wakanda – brak przybliżonej daty
- Wonder Man – brak przybliżonej daty

Przyszłość filmów Marvela – jakie tytuły zostały już zapowiedziane?
Czwarta faza MCU dobiegła końca! Stało się to wraz z premierą Black Panther: Wakanda Forever. Następny rozdział w uniwersum Marvela otworzy natomiast Ant-Man and the Wasp: Quantumania, a z seriali Secret Invasion. Wygląda też na to, że to Kang Zdobywca będzie jednym z największych zagrożeń dla bohaterów. Wiemy też, że szóstą fazę otworzy film o Fantastycznej Czwórce. Jak prezentuje się przyszłość filmowego uniwersum Marvela? Oto lista wszystkich produkcji, które pojawią się na ekranach kinowych:
- Ant-Man and the Wasp: Quantumania – 17 lutego 2023
- Guardians of the Galaxy Vol. 3 – 5 maja 2023
- The Marvels – 28 lipca 2023
- Captain America: New World Order – 3 maja 2024
- Thunderbolts – 26 lipca 2024
- Deadpool 3 – 8 listopada 2024
- Fantastyczna Czwórka – 14 lutego 2025
- Avengers: The Kang Dynasty – 2 maja 2025
- Avengers: Secret Wars – 1 maja 2026
- Armor Wars – brak przybliżonej daty
- Blade – brak przybliżonej daty
Sprawdź też: Kang Zdobywca – antagonista w uniwersum Marvela. Kim jest ten superzłoczyńca?
Warto także dodać, iż Marvel ma już zaplanowane projekty na 2026 rok, jednakże na ten moment nie znamy ich nazwy. Można przypuszczać, iż chodzi o takie tytuły, jak np. kolejne filmy ze Spider-Manem czy sequel Shang-Chi. Na razie pozostaje nam jedynie zgadywać, ale pewnie studio uchyli rąbka tajemnicy na nadchodzącym wydarzeniu D23. Oto wszystkie daty:
- 14 listopada 2025
- 25 lipca 2025
- 13 lutego 2026
- 24 lipca 2026
- 6 listopada 2026

Filmy Marvela przed i poza MCU – jakie tytuły warto obejrzeć?
Marvel to nie tylko MCU! Choć wydarzenia z Spider-Man: Bez drogi do domu wydają się, że połączyły wszystko w całość i udowodniła, że wszystko koogezystuje w jednym wielkim multiwersum. Historia filmów sygnowanych tym logo sięga nawet lat 40. ubiegłego wieku i raczej nie zapowiada się, żeby kiedyś miała się ona skończyć. Od tego czasu przewinęło się mnóstwo tytułów, a które z nich zdecydowanie warto obejrzeć?
Deadpool 1 i 2
W momencie, gdy poziom produkcji w uniwersum X-menów zaczął spadać, nagle pojawił się Deadpool i od razu skradł serca widzów. Pełen akcji i nietuzinkowego humoru blockbuster z pewnością zachwyca prawie na każdym kroku, a Ryan Reynolds w roli głównego antybohatera wręcz błyszczy. Obecnie w produkcji jest trzecia część filmu i pomimo połączenia wyżej wymienionego studia z Disneyem, to dalej pozostanie on w kategorii wiekowej R, więc w trójce na pewno nie musimy się obawiać, że fabuła zostanie ugrzeczniona.
Logan
Logan to nie jest typowa produkcja superhero. Produkcja traktuje o starzejącym się już Wolverinie, który stara się przetransportować w bezpieczne miejsce małą Laurę, mutantkę o podobnych zdolnościach co on. To niezwykle dojrzała opowieść, w której nie brakuje efektownych starć, ale nie to jest najmocniejszą stroną tego filmu, a mentalna podróż głównego bohatera.
Spider-man 1 i 2
Pierwsze dwie części Spider-mana, które zostały wyreżyserowane przez Sama Raimiego to bezapelacyjny klasyk superbohaterskiego kina. Spora część internautów postać filmowego człowieka-pająka z pewnością zawsze będzie kojarzyć nie z Tomem Hollandem, a właśnie Tobey’em Maguirem. Pomimo upływu tylu lat, produkcje te dalej stoją na naprawdę dobrym poziomie. Niestety trzecia część trylogii okazała się niewypałem.
X-men: Przeszłość, która nadejdzie
W 2014 Bryan Singer, zdecydował się na odważny krok i wprowadził w filmowych X-menach motyw podróży w czasie, łącząc obydwie osie czasu. Choć nie było idealnie, tak ostatecznie film naprawił wiele błędów poprzedniczek, jednocześnie oferując bardzo ciekawą historię, a sceny akcji były niezwykle widowiskowe – to właśnie z tego filmu pochodzi słynna scena slow-mo z Quicksilverem.
Venom
Wielu internautów zapewne zdziwi widok tego tytułu w tym zestawieniu, gdyż opinie o filmowym Venomie są bardzo mieszane. To świeże podejście do genezy tytułowego symbiontu i choć fabularnie jest po prostu tylko dobrze, tak sceny akcji, bardzo dobrze dobrany humor oraz utalentowany Tom Hardy powodują, że jest to film warty uwagi.
Blade
Jeden z pierwszych filmów, który udowodnił, że superbohaterskie kino może być dobre, dlateg produkcja z 1998 cieszy się wielkim uznaniem. To niezwykle mroczny i brutalny film, który z pewnością odstaje klimatem od znanych, kolorowych produkcji MCU. Choć minęło ponad 20 lat, to Blade: Wieczny Łowca zestarzał się naprawdę dobrze.
Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci się dowiedzieć jak oglądać filmy Marvela. Jak widać, czeka nas naprawdę sporo produkcji spod szyldu tego giganta. Wiemy także, że w nadchodzących filmach można spodziewać się zgłębienia motywu wieloświatów, szczególnie w sequelu Doctora Strange. Na który z tych tytułów czekacie najbardziej?
Kapitan Marvel powinna byc jako 1 w kolejności.
Jeżeli chodzi o chronologię samych wydarzeń, to Kapitan Marvel powinna być 2, a nie 1. Akcja pierwszego Kapitana Ameryki jednak rozgrywała się nieco wcześniej 😛
Przecież to są wymieszane fazy Marvela z chronologicznymi datami filmów, niech ktoś to poprawi.
Ale co tu poprawiać? OK – mógłbym wcisnąć Kapitana Amerykę, Kapitan Marvel i Czarną Wdowę wcześniej na tej liście, ale nie ma to kompletnie znaczenia, czy zobaczy się te filmy w pierwszej kolejności, czy też nie. No może co najwyżej Wdowę faktycznie lepiej obejrzeć po Civil War, ale wtedy trzeba odpuścić sobie scenę po napisach 🙂