serial władca pierścieni

Rozrywka

09.06.2022 11:41

Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy – najważniejsze informacje

Filmy i seriale TV i VOD
16
2
2
16
2

Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy już wkrótce doczeka się premiery. Co musisz wiedzieć o nadchodzącej produkcji Amazona?

Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy – premiera

Odpowiedzmy sobie na najczęściej przewijające się pytanie, dotyczące nadchodzącej produkcji, czyli: kiedy? Serial Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy zadebiutuje 2 września 2022 roku. I to niezależnie od miejsca, gdyż jego premiera będzie mieć miejsce na platformie Amazon Prime Video, która dostępna jest w ponad 240 krajach. Rzecz jasna, w tym także w kraju nad Wisłą.

W lutym tego roku minęło 20 lat od premiery opus magnum Petera Jacksona, czyli pierwszej części trylogii Władcy Pierścieni. W naszym kraju film zadebiutował niemal dwa miesiące po oficjalnej premierze. Tym razem zainteresowani na całym świecie będą mogli poznać odpowiedź na nurtujące ich pytanie w tym samym czasie. Pytanie, które spędza sen z powiek wielu fanów twórczości Tolkiena: czy Amazon podołał?

serial władca pierścieni

Serial Władca Pierścieni i jego fabuła

Choć do premiery produkcji pozostały niemal 3 miesiące, wiemy już co nieco o jej fabule. Będzie się ona rozgrywać podczas Drugiej Ery, którą sam Tolkien określał mianem „dosyć mrocznej epoki”. W serialu mamy być świadkami tak ważnych wydarzeń jak wykucie 20 Pierścieni Władzy, czyli coś, co miało ogromny wpływ na przyszłość Śródziemia. Można więc domniemywać, że zobaczymy także budowę potęgi Saurona i wykucie przez niego Jedynego Pierścienia.

Zaczynając w czasach względnego pokoju, śledzimy losy postaci, którym przyszło zmierzyć się ze złem powracającym do Śródziemia. Od najciemniejszych głębin Gór Mglistych, przez majestatyczne lasy Lindonu i zapierające dech w piersiach wyspiarskie królestwo Numenoru, aż po najdalsze zakątki mapy — oto opowieść o krainach i bohaterach, których dziedzictwo przetrwa długo po ich odejściu.

Opis serialu na platformie Amazon Prime Video.

Opis produkcji sugeruje także, że odwiedzimy królestwo Numenoru. Z pewnością nie powinno także zabraknąć finałowej batalii z Sauronem, znanej jako Ostatni Sojusz elfów i ludzi. Zatem zbierając wszelkie informacje, zarówno udzielone oficjalnie, jak i podczas wywiadów z showrunnerami, fabułę serialu Amazona można podzielić na cztery główne wątki:

 • Wykucie Pierścieni Władzy
 • Wzrost potęgi Saurona
 • Numenor podczas swojej chwały (być może także jego upadek)
 • Ostatni Sojusz elfów i ludzi oraz wojnę z Suronem.

Obsada serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy

Kogo zobaczymy w serialu opowiadającym o najważniejszych wydarzeniach Drugiej Ery? Przez długi czas spora część obsady pozostawała nieznana. Obecnie mamy już jednak pełniejszy wgląd i rozeznanie wśród bohaterów, których odegrają poszczególni aktorzy i aktorki. Na ekranie zobaczymy m.in.:

 • Morfydd Clark (Galadriela, czyli władczyni Lothlórien),
 • Charlie Vickers (Halbrand – postać niekanoniczna),
 • Charles Edwards (Celebrimor, elficki kowal, który wykuł Pierścienie Władzy),
 • Robert Aramayo (Elrond),
 • Maxim Baldry (Isildur, znany z trylogii Jacksona. To właśnie on obciął palce Saurona, razem z pierścieniem),
 • Owain Arthur (Durin IV, władca Khazad-dûm),
 • Sophia Nomvete (krasnoludzka księżniczka Disa – postać niekanoniczna),
 • Ismael Cruz Córdova (leśny elf Arondir – postać niekanoniczna),
 • Nazanin Boniadi (Bronwyn – ludzka kobieta, z czasem ma być wybranką serca Arondira, postać niekanoniczna),
 • Benjamin Walker (Gil-galad, Wysoki Król Noldor, jeden z założycieli Ostatniego Sojuszu),
 • Markella Kavenagh (Elanor „Nori” Brandyfoot – postać niekanoniczna).

Oprócz wyżej wymienionych aktorów, co do których mamy pewność roli, w które się wcielają, produkcja obfituje także w wiele innych twarzy. Wśród nich znajdziemy takie osoby jak Ema Horvath, Joseph Mawle, Tyroe Muhafidin, Dylan Smith, Daniel Weyman, Peter Mullan, Lenny Henry, Geoff Morrell, Cynthia Addai-Robinson, Kip Chapman, Trystan Gravelle, Lloyd Owen, Maxine Cunliffe, Peter Tait, Anthony Crum, Thusitha Jayasundera, Augustus Prew, Amelie Child-Villiers, Alex Tarrant, Leon Wadham, Beau Cassidy, Ian Blackburn, Will Fletcher, Fabian McCallum, Sara Zwangobani i Simon Merrells. To jednak z pewnością nie wszyscy i w produkcji zobaczymy znacznie więcej aktorów. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę rozmach Amazona.

Sprawdź też: Wiekopomny LotR i krwawe komedie – Peter Jackson. Sylwetka reżysera z Nowej Zelandii

Władca Pierścieni serial: zwiastun

O produkcji zrobiło się głośno po raz pierwszy na początku roku. 19 stycznia Amazon Prime Video na oficjalnym kanale w serwisie YouTube zamieścił zapowiedź serialu – możecie ją zobaczyć poniżej.

Pierwszy teaser trailer produkcji pojawił się 14 lutego 2022 roku. Do tej pory doczekał się ponad 30 milionów wyświetleń. Paradoksalnie posiada on bardzo niską liczbę polubień: zaledwie 118 tysięcy. Powodem jest fakt negatywnego przyjęcia trailera oraz ukrycie łapek w dół na platformie YouTube (gdzie ich liczba rzekomo przekroczyła już 1,5 miliona!). Prezentujemy go poniżej.

Budżet i informacje o produkcji

Początkiem prac przy serialu był rok 2017, gdy Amazon wygrał wyścig z Netfliksem o uzyskanie praw do stworzenia serialu. Za kwotę 250 milionów dolarów firma Jeffa Bezosa zobowiązała się do nakręcenia pięciu sezonów produkcji. Co warte zaznaczenia, w tej kwocie mieszczą się tylko prawa do marki – nie ma tu mowy o żadnych gażach dla aktorów, kosztach produkcji etc.

Prace przy pierwszym sezonie pochłonęły ponad 450 milionów dolarów. Nawet zakładając, że kolejne sezony będą miały mniejszy biznes (recykling rekwizytów), podsumowując koszty produkcji razem z kosztami marketingu, całość powinna znacznie przekroczyć wydatek miliarda dolarów. Sumarycznie więc serial Amazona pochłonie więcej środków niż w przypadku jakiejkolwiek innej produkcji w dziejach. To robi wrażenie.

Oficjalnie jednak Amazon poinformował o drugim sezonie Pierścieni Władzy, jednak kolejne trzy mają być już zaplanowane. Produkcja pierwszego sezonu rozpoczęła się w 2020 roku i miała miejsce w Nowej Zelandii – co może stanowić niejaki ukłon dla oryginalnej trylogii Jacksona. Miejsce to ulegnie jednak zmianie w drugim sezonie, gdyż ten zaplanowany jest do nakręcenia w Londynie. W sprawie liczby odcinków błądzimy jednak we mgle – ich liczba nadal pozostaje nieznana.

Kto odpowiada za serial?

Amazon wyznaczył J.D. Payne’a i Patricka McKaya na stanowisko głównodowodzących produkcją. Obaj piastują rolę showrunnerów i producentów wykonawczych. Oprócz nich do prac przy serialu zatrudniono także Calluma Greene’a, J.A. Bayona, Belén Atienza, Lindsey Weber, Jasona Cahilla, Gennifer Hutchison, Bruce’a Richmonda, Sharon Tal Yguado i Justina Doble’a – wszystkich wymienionych w charakterze producentów wykonawczych, którzy mają służyć radami showrunnerom. Producentami serialu są Christopher Newman i Ron Ames, których wspomaga Wayne Che Yip.

Sprawdź też: Amazon Prime Video – cena i oferta. Co obejrzeć na Prime Video?

Do 2 września pozostało jeszcze trochę czasu – niniejszy tekst zaktualizujemy o stosowne informacje dotyczące tej produkcji, gdy tylko takowe się pojawią. Czekacie na Władcę Pierścieni w wydaniu od Amazona? Macie swoje obawy dotyczące produkcji? Dajcie nam znać w komentarzach!

Władca Pierścieni i rapujący hobbici? Myślisz, że widziałeś(-łaś) już wszystko? Sprawdź jak aktorzy uczcili 20. rocznicę premiery.

Źródło obrazów użytych w tekście: instagram.com/lotronprime, twitter.com/lotronprime, primevideo.com

16
2

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *