1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Wiekopomny LotR i krwawe komedie – Peter Jackson. Sylwetka reżysera z Nowej Zelandii

Rozrywka

25.11.2021 14:35

Wiekopomny LotR i krwawe komedie – Peter Jackson. Sylwetka reżysera z Nowej Zelandii

Filmy i seriale
5
0
0
5
0

Peter Jackson to twórca nie tylko kultowego LotR. Na swoim koncie ma także inne produkcje, również takie, które całkowicie odbiegają od jego widowiskowych dzieł fantasy. Dowiedz się, kim ten wszechstronny reżyser i jakie jego filmy trzeba znać!

Peter Jackson – krótka biografia reżysera

Peter Jackson urodził się w 1961 roku w Wellington, a dorastał w nadmorskim nowozelandzkim Pukerua Bay. Od dziecka zafascynowany był filmami i z wypiekami na twarzy wpatrywał się w ekran telewizora, oglądając Latający Cyrk Monty Pythona czy King Konga z 1933 roku. Aby wspierać pasję chłopca, rodzina podarowała 8-letniemu Jacksonowi kamerę 8mm, którą ten z zapałem kręcił domowe filmy krótkometrażowe. Na swoim podwórku nakręcił między innymi krótki film o II wojnie światowej. Aby oddać efekt strzałów z broni palnej, przyszły reżyser wpadł na pomysł, aby zrobić w taśmie filmowej dziury imitujące dziury po kulach. Był to jeden z pierwszych efektów specjalnych w wykonaniu Jacksona, którymi w przyszłości miał zasłynąć w świecie kina.

Choć Peter Jackson nie miał wykształcenia filmowego, był zaangażowanym samoukiem, który zgłębiał tajniki efektów specjalnych. Jego kariera nabrała tempa, kiedy jeden z jego pierwszych amatorskich filmów, komedio-horror Zły smak pojechał na Festiwal Filmowy do Cannes w 1987 roku, gdzie zebrał skrajne oceny. Jedni go kochali, a inni nim gardzili. Wystarczyło to jednak, by Jackson stał się prawowitym filmowcem. Przez kilka lat kontynuował tworzenie makabrycznych krwawych produkcji. Przełomem stała się kultowa trylogia Władca Pierścieni, o nakręceniu której reżyser marzył od dawna. Studio New Line zgodziło się wyprodukować filmy, dużo ryzykując, jednak opłaciło się to. Trylogia spotkała się z wielkim uznaniem, otwierając reżyserowi drzwi do świata wielkich superprodukcji.

Peter Jackson przy pracy
Jackson w trakcie kręcenie Hobbita | Źródło: collider.com

Najważniejsze filmy w portfolio Jacksona

Filmy Petera Jacksona to nie tylko Władca Pierścieni. Zanim Nowozelandczyk stał się rozpoznawalny jako twórca światów fantasy, znany był między innymi z hardcorowych filmów, w których sztuczna krew lała się hektolitrami.

Zły smak (1987) – morderczy kosmici

Zły smak to słynny komedio-horror Petera Jacksona, uznawany za jego pierwszy pełnoprawny film. Opowiada o morderczych kosmitach, którzy polują na żywe mięso, tworząc z nich smakowity fast food. Jackson był jego producentem, reżyserem, operatorem, montażystą, charakteryzatorem, fundatorem, a nawet aktorem. Skończony film, dzięki dotacji od New Zealand Film Commission, został przyjęty na festiwal w Cannes. Niektórzy widzieli w Złym smaku jedynie rozrywane wnętrzności i eksplodujące czaszki, jednak inni dostrzegali w nim kunszt i talent niepozornego reżysera z Nowej Zelandii. Zły smak trafił do dystrybucji kinowej w 30 krajach, co sprawiło, że Peter Jackson mógł całkowicie oddać się tworzeniu filmów.

Martwica mózgu (1992) – krwawy film o zombie

Na Festiwalu Filmowym w Cannes Jackson poznał scenarzystkę Fran Walsh. Połączyło ich mroczne poczucie humoru i upodobanie do przekraczania granic dobrego smaku. Relacja przerodziła się we współpracę filmową, a także w małżeństwo. Razem z żoną Peter Jackson tworzył kolejne krwawe dzieła, zapełniając tę niszę. Jednym z najsłynniejszych była Martwica mózgu. Horror zombie opowiada o zmutowanych małposzczurach, których ukąszenie powoduje martwicę mózgu. Zarażony umiera i powstaje jako żądny krwi umarlak. Film obfituje z makabryczne, brutalne sceny wywołujące obrzydzenie u widza. Jackson nigdy jednak nie podchodzi zbyt poważnie do tego typu produkcji, doprawiając je dużą dawką głupoty, slapsticku oraz kiczu. Martwica mózgu stała się kultowym VHS-em i jest nim do dziś.

Trylogia Władcy Pierścieni – kultowa ekranizacja

Słynna powieść J.R.R. Tolkiena zafascynowała Petera Jacksona już w młodości, kiedy jeszcze nie zdawał sobie sprawy z tego, że sam stworzy jej najsłynniejszą ekranizację. Jackson długo szukał studia, które pozwoli mu zrealizować widowiskową wizję. Zgodziło się dopiero New Line, licząc na szeroki pozytywny odzew fanów literackiego pierwowzoru.

Reklama
Cameo Peter Jackson
Jackson znany jest z częstych ról cameo w swoich produkcjach. Ujęcie pochodzi z pierwszej części Władcy Pierścieni, reżyser zajada marchewkę podczas dość niesprzyjających warunków pogodowych | Źródło: Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia (2001), reż. Peter Jackson

Wszystkie części trylogii okazały się nie tylko ogromnym sukcesem kasowym. Zebrały także wysokie oceny i wiele prestiżowych nagród, w sumie aż 17 statuetek Oscara! Nic dziwnego – Jacksonowi udało się stworzyć imponujący świat Śródziemia pełen żywych efektów specjalnych, dbając przy tym o najmniejszy książkowy szczegół. Opus magnum reżysera, historia Frodo, Sama i pozostałych z Drużyny Pierścienia, wędrujących przez Śródziemie, aby zniszczyć potężny Jedyny Pierścień, zafascynowała także tych widzów, których nie interesowało fantasy. Ale, co najważniejsze dla Petera Jacksona, Lord of the Rings zostało ciepło przyjęte przez najbardziej wymagającą grupę, czyli fanów prozy Tolkiena.

Sprawdź też: Władca Pierścieni od Amazon zostanie nagrany w Europie. Będzie wyglądał jak Gra o Tron?

King Kong (2005) – marzenie z dzieciństwa

Jackson od dziecka powtarzał, że King Kong to jego ulubiony film. Wersja z 1933 roku pośrednio zainspirowała go do zostania filmowcem. Kiedy więc otrzymał propozycję zekranizowania remake’u o wielkim gorylu, nie mógł odmówić. Miał co prawda taką szansę już w latach 90., wówczas jednak budżet nie był wystarczający. Fani, którym Jackson zafundował niezapomnianą podróż do Śródziemia, nie mogli doczekać się kolejnego hitu reżysera o godnej pozazdroszczenia wyobraźni. Film zrzeszający takie sławy jak Naomi Watts, Jack Black, Adrien Brody czy kameleon motion capture – Andy Serkis, stał się kasowym hitem i zgarnął 3 Oscary. King Kong Petera Jacksona, czyli historia grupy filmowców, która w latach wielkiego kryzysu w Ameryce wyrusza na tajemniczą Wyspę Czaszki, aby nakręcić zjawiskowy film, otrzymał nowe życie dzięki imponującym efektom specjalnym.

Rekwizyty z Władcy Pierścieni
Jackson otoczony rekwizytami z Władcy Pierścieni | Źródło: polygon.com

Trylogia Hobbita – powrót do Śródziemia

Kolejnym wielkim zobowiązaniem Petera Jacksona był długo wyczekiwany powrót do Śródziemia. Ekranowa trylogia Hobbita, nakręcona na podstawie powieści Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkiena stała się wielkim wydarzeniem w świecie kina. Pierwsza część: Hobbit: Niezwykła podróż powstała 11 lat po premierze pierwszej części Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia. Początkowo posadę reżysera obejmował Guillermo del Toro, jednak zrezygnował on na rzecz Jacksona.

Sprawdź też: Serial Władca Pierścieni – data premiery, obsada. Co wiemy o nowym serialu?

Planowany jako dwuczęściowy projekt, Hobbit finalnie rozrósł się do trylogii, opowiadając o wielkiej wyprawie krasnoludów i Bilbo Bagginsa na Samotną Górę w celu odbicia jej spod władania smoka Smauga. Peter Jackson w Hobbicie wiernie przeniósł literacki pierwowzór na srebrny ekran, jednak w tym przypadku pozwolił sobie na większą swobodę. Dodał nowych bohaterów oraz sceny nieopisane w książce, dość skrótowej, bo skierowanej w końcu do najmłodszych.

Peter Jackson to wciąż jedno z najważniejszych nazwisk współczesnego kina. Jego dryg do efektów specjalnych sprawia, że każdy, nawet najbardziej fantastyczny świat, urzeka realizmem. Teraz fani czekają na kolejny film twórcy – The Adventures of Tintin 2, którego premiera planowana jest na rok 2022.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.