Kang zdobywca

Rozrywka

12.01.2022 15:51

Kang Zdobywca – antagonista w uniwersum Marvela. Kim jest ten superzłoczyńca?

Filmy i seriale Komiksy
6
1
0
6
1

Kang Zdobywca w panteonie największych superzłoczyńców ze stajni Marvel Comics zajmuje raczej dalsze miejsce. Nie czyni go to jednak mniej niebezpiecznym! Wkrótce także będziemy mogli go zobaczyć w nowym filmie o Ant-Manie. Kim jest i jakie są jego motywy?

Kang Zdobywca – jeden ze złoczyńców Marvela. Kim dokładnie jest?

Naprawdę nazywa się Nathaniel Richards i jest człowiekiem, który urodził się wiele lat po  wydarzeniach, będących główną osią historii uniwersum Marvela. Jest naukowcem z XXXI wieku, który uzyskał dostęp do podróżowania w czasie – co też skrzętnie wykorzystuje, przenosząc się wpierw do starożytnego Egiptu, a następnie swobodnie podróżując po linii czasu.

Kang Zdobywca w całej swojej złowieszczej okazałości | Źródło: cinemablend.co

Początkowo nosił alias Szkarłatny Centurion, jednak pierwsza próba pokonania swojego głównego wroga, czyli Fantastycznej Czwórki, zakończyła się niepowodzeniem i zmusiła Richardsa do powrotu do czasów mu współczesnych. Co jednak nie do końca się udało – Richards “przestrzelił” linię czasową i znalazł się w zupełnie innych okolicznościach, mianowicie w 40. tysiącleciu. Ziemia XL wieku jest miejscem rozdartym konfliktami. Nathaniel Richards zdołał przejąć kontrolę nad planetą oraz rozszerzyć swoje wpływy poza Układ Słoneczny. Potęga jaką mu to zapewniło, sprawiła, że Richards przyjął przydomek Kanga Zdobywcy. Cały czas pałał jednak zemstą, jakiej chciał dokonać na członkach Fantastycznej Czwórki. Dodatkowo, obecna Ziemia nie miała kolorowej przyszłości i była skazana na zagładę. Kang zdecydował się raz jeszcze skorzystać z dobrodziejstw podróży w czasie i dokończyć sprawy, które w jego mniemaniu pozostawały niedokończone.

Zdolności, którymi wyróżnia się Kang Zdobywca

Kang Zdobywca nie wyróżnia się niewyobrażalną siłą, niesamowitą szybkością czy innymi nadludzkimi cechami fizycznymi. Jego siła leży głównie w ogromnej inteligencji, która sprawia, że Nathaniel Richards jest ekspertem w dziedzinie fizyki, inżynierii czy naukach historycznych. Technologia nie ma przed nim tajemnic, szczególnie upodobał sobie podróże w czasie, których założenia i zasady działania opanował do perfekcji.

Sprawdź też: Marvel MMO – twórcy DC Universe Online stworzą grę w uniwersum Marvela?

Kang Zdobywca korzysta także z dobrodziejstw 40. wieku, do którego przeniósł się za sprawą pomyłki, która koniec końców okazała się dla niego bardzo korzystna. Zaawansowana technologia przewyższa w znacznym stopniu tą, z której korzystają bohaterowie w XXI wieku.

Na pierwszy plan wysuwa się potężny pancerz bitewny, dający Kangowi dużą przewagę. Dzięki niemu, może on korzystać ze znacznej siły (do 5 ton), wzmacnia jego wytrzymałość na obrażenia, zapewnia pole siłowe, a także dostarcza niezbędnych składników do życia. Nie zapominajmy, że Kang jest człowiekiem, zatem potrzebuje wody, pożywienia i powietrza. Jego pancerz może dostarczać mu to wszystko przez 30 dni.

Jonathan Majors zagra rolę Kanga Zdobywcy w nadchodzącym filmie o przygodach Ant-Mana | Źródło: guyatthemovies.com

Kang może też swobodnie podróżować w czasie – jest także swego rodzaju unikatem: jako jedyny z uniwersum może tego dokonać bez tworzenia rozbieżności czasowej, co jest wielkim osiągnięciem. Oprócz wyżej wymienionych, Kang jest także długowieczny. Nie chodzi tu o rozciągnięcie jego życia na millenia, chodzi bardziej o różnice w szybkości postępowania procesu starzenia – mimo podeszłego wieku, zachowuje prezencję mężczyzny w wieku średnim. Nie jest jednak wiadome czy jest to normalna cecha ludzi z XL wieku, czy unikatowa zdolność Zdobywcy.

Wreszcie, złoczyńca ma dostęp do szerokiego wachlarza broni z różnych epok, które może przywoływać w każdej chwili. Pod swoimi rozkazami ma także potężne armie, w skład których często wchodzą roboty.

Debiut Kanga Zdobywcy w komiksach

Kang zadebiutował we wrześniu 1964 roku, na łamach komiksu The Avengers #8, choć można także powiedzieć, że w innej formie pojawił się rok wcześniej (komiks Fantastic Four #19 wydany w październiku 1963), mianowicie jako Rama-Tut, czyli jako faraon z czasów jego pierwszej podróży w czasie. Stworzony przez Stana Lee i Jacka Kirby’ego, został z czasem jednym z bardziej interesujących wrogów Fantastycznej Czwórki.

Sprawdź też: Eternals – recenzja. Studium niewykorzystanych okazji

W jakich produkcjach MCU można spotkać Kanga Zdobywcę?

Kang Zdobywca, według magazynu ING, został sklasyfikowany na 65. miejscu w rankingu największych komiksowych złoczyńców w historii. Mimo tego, jego postać nie była eksploatowana w filmach Marvel Cinematic Universe. To jednak ma się zmienić wraz z nadejściem roku 2023, jednak o tym więcej poniżej. Warto jednak zaznaczyć, że Kang niejako pojawił się już w jednym z dzieł spod szyldu MCU. W roku 2021 jego alternatywna wersja pojawiła się w serialu Loki. Znany w niej jako “Ten, który pozostaje” zagościł w szóstym odcinku pierwszego sezonu (For All Time.  Always).

Kang Zdobywca pojawi się w filmie Ant-Man 3

Epizodyczna rola Kanga Zdobywcy to jednak nie wszystko! Jak wspominałem, rok 2023 będzie czasem pierwszego wystąpienia Kanga w pełnowymiarowej produkcji MCU. Nastąpi wtedy premiera kolejnego filmu o Ant-Manie, czyli Ant-Man and the Wasp: Quantumania. Wiemy już to, że Zdobywca będzie głównym przeciwnikiem Człowieka-Mrówki. Co ciekawe, rolę Kanga odgrywać będzie ten sam aktor, który zagrał jego alternatywną wersję w odcinku wyżej wymienionego serialu – będzie to Jonathan Majors.

Co myślicie o Kangu Zdobywcy? Czy ten superzłoczyńca ma potencjał, aby przyćmić Thanosa i stać się kolejnym wielkim i niedobrym na lata w filmach MCU?

Sprawdź też: Chronologia filmów Marvela. Jak oglądać filmy Marvela?

Źródło obrazu głównego: comicbook.com

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *