Filmy o mafii obraz glowny

Rozrywka

12.07.2021 11:55

Al Capone i spółka – najlepsze filmy o mafii. Zestawienie filmów podejmujących temat świata przestępczego

Filmy i seriale
4
0
0
4
0

Od wielu lat mafia jest tematem elektryzującym kolejne pokolenia. Niesłabnącą popularnością wśród widzów na całym świecie cieszą się filmy o mafii. Przygotowaliśmy przegląd najlepszych propozycji, które dostarczą Ci rozrywki na najwyższym poziomie.

Przegląd najlepszych filmów o mafii – oferta nie do odrzucenia

W historii światowego kina szczególne miejsce zajmują filmy gangsterskie. Świetna gra aktorska, trzymająca w napięciu od początku do końca historia, walka o władzę pomiędzy najbardziej wpływowymi rodzinami mafijnymi, intrygująca fabuła – te wszystkie elementy składają się na spójną całość i tworzą najlepsze filmy o mafii. Jednak w tego typu produkcjach najważniejszy jest klimat. Charakterystyczny wygląd i zachowanie postaci, ciągły niepokój o losy bohaterów, bezwzględność, dyscyplina czy zasady to niezbędne składowe dobrych filmów o mafii.

Wszystkie najlepsze filmy o mafii są tworzone na podstawie podobnych mechanizmów, które znakomicie sprawdzają się na dużym ekranie. Dzięki tym zabiegom, każdy miłośnik tego typu produkcji wie, czego może się spodziewać, a mimo to często udaje się go zaskoczyć. Jeśli jesteś jednym z fanów tego typu obrazów, bardzo dobrze o tym wiesz, a mimo to wracasz przy każdej kolejnej premierze. To właśnie jest magia kina. Poniżej zestawienie kilku filmów o włoskiej mafii (i nie tylko), obok których nie sposób przejść obojętnie.

Sprawdź; Najlepsze filmy o końcu świata. Zestawienie produkcji o apokalipsie, które trzeba zobaczyć

Ojciec chrzestny – najlepszy film o mafii

Absolutny top filmów o mafii tworzy trylogia Ojciec chrzestny powstała w latach 1972, 1974 i 1990. Reżyserem tego kultowego dzieła jest Francis Ford Coppola, jednak zdecydowanie największe zasługi należą się Mario Puzo. Jest to amerykański powieściopisarzowi, który w 1969 roku wydał książkę o tym samym tytule. To dzięki niej mogła powstać seria, której każda z części uchodzi, słusznie, za arcydzieło światowego kina. W obrazach Coppoli w rolach głównych pojawili się między innymi: Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton, Robert Duvall czy Robert De Niro.

Fabuła opowiada o losach sycylijskiej rodziny mafijnej Corleone, na czele z głową rodziny Vito, którego obowiązki w kolejnych częściach przejmuje jego syn Michael. Za rolę Vito Corleone w pierwszej części trylogii Marlon Brando otrzymał nagrodę Oscara, choć mało brakowało, a w ogóle nie zagrałby w tej hitowej produkcji. Wytwórnia Paramount Pictures nie chciała zgodzić się na obsadzenie w głównej roli wybitnego, acz kłopotliwego we współpracy aktora. Na całe szczęście Coppola przekonał władze wytwórni do swojego wyboru.

Ojciec Chrzestny
Scena z filmu Ojciec Chrzestny (1972)

Dzięki determinacji reżysera już od niemal pięćdziesięciu lat kolejne pokolenia mogą zachwycać się jedną z najwybitniejszych ról w historii światowego, nie tylko gangsterskiego, kina. Dwie pierwsze części trylogii zostały wpisane na National Film Registry – listę budującą dziedzictwo kulturalne Stanów Zjednoczonych, co jest niesamowitym sukcesem twórców. Jeśli jeszcze nie widziałeś którejś z trzech części sagi, koniecznie musisz nadrobić zaległości, nawet jeśli nie jesteś wielkim miłośnikiem filmów o mafii.

Chłopcy z ferajny – film z doborową obsadą

Kolejnym filmem, opowiadającym o losach sycylijskiej mafii, są Chłopcy z ferajny, amerykańska produkcja w reżyserii znakomitego Martina Scorsese, który zgromadził na planie prawdziwą plejadę gwiazd. Robert De Niro, Joe Pesci, Lorraine Bracco, Samuel L. Jackson czy będący również narratorem, prowadzącym widza przez całą historię, Ray Liotta, to wybuchowa mieszanka gwarantująca rozrywkę na najwyższym poziomie.

Film opowiada historię dwóch nastolatków, Henry’ego Hilla i Tommy’ego De Vito (w tych rolach Liotta i Pesci), którzy trafiają pod opiekę jednego z najbardziej wpływowych gangsterów mafii sycylijskiej. Fabuła obejmuje około trzydziestu lat wydarzeń, dzięki czemu widz może od podszewki zapoznać się z funkcjonowaniem włoskiej mafii, jej przemianami, a także, przede wszystkim, z rozwojem kariery dwóch przygarniętych chłopców, którzy wspinają się po szczeblach mafijnej hierarchii wpływów.

Nietykalni – Al Capone, prohibicja, Tommy Guny – czyli klasyka filmów o mafii

Kolejną klasyczną propozycją jest pochodzący z 1987 roku film Nietykalni w reżyserii Briana De Palmy. Na pierwszy plan znów wysuwa się obsada, która jest gwarantem olbrzymiego sukcesu. Kevin Costner, Robert De Niro, Andy Garcia i Sean Connery, który za swoją rolę otrzymał nagrodę Oscara, brawurowo wpisali się w jedną z najbardziej porywających historii okresu dwudziestolecia międzywojennego, której bohaterem był najsłynniejszy gangster w dziejach.

Nietykalni - filmy o mafii
Nietykalni (1987)

Nietykalni to opowieść, której głównym bohaterem jest Al Capone (po raz kolejny znakomity Robert De Niro) i jego działalność w Chicago w czasach prohibicji. Oś fabuły stanowi rywalizacja pomiędzy wpływowym gangsterem, trudniącym się nielegalnym handlem alkoholem, a agentem Elliotem Nessem (w tej roli Kevin Costner), który próbuje przywrócić w mieście porządek i rządy prawa. Całość utrzymana jest w niepowtarzalnym klimacie lat trzydziestych, dzięki któremu widzowi łatwiej wczuć się w realia odległych o prawie sto lat czasów.

Irlandczyk – De Niro i Pacino znowu razem w jednej produkcji

Jedną z najnowszych propozycji wśród filmów gangsterskich jest kolejny wyreżyserowany przez Martina Scorsese obraz z 2019 roku pod tytułem Irlandczyk z Robertem De Niro, Alem Pacino i Joe Pescim w rolach głównych. To historia bazująca na wspomnieniach płatnego zabójcy rodziny mafijnej Bufalino, Franka Sheerana. Scenariusz powstał na podstawie książki Charlesa Brandta pod tytułem Słyszałem, że malujesz domy… Niezwykle klimatyczne kino doczekało się aż dziesięciu nominacji do nagrody Oscara, w każdej niestety przegrywając z konkurencją.

American Gangster – gangsterskie kino od Ridleya Scotta

W zupełnie innej scenerii rozgrywa się natomiast akcja filmu American Gangster w reżyserii Ridleya Scotta. Nie jest to typowe „mafijne” kino, zdecydowanie bardziej przywodzi na myśl klasyczne kryminały z elementami dramatu, czego można się spodziewać zarówno po osobie reżysera, jak i odtwórcach głównych ról – Denzelu Washingtonie i Russellu Crowe. To klasyczny obraz walki dobra ze złem, która w tym przypadku przybiera postać handlarza narkotykami i niezłomnego detektywa walczącego z przestępczością.

American gangster - filmy o mafii
American Gangster (2007)

Donnie Brasco – by rozpracować mafię, musisz zacząć z nią współpracę

Na prawdziwych wydarzeniach oparty jest z kolei film Donnie Brasco w reżyserii Mike’a Newella. Opowiada historię agenta FBI Josepha Pistone’a (w tej roli znakomity Johnny Depp), który w celu rozpracowania rodziny Bonanno, należącej do tzw. Five Families, czyli grupy pięciu najbardziej wpływowych nowojorskich rodzin gangsterskich, wkupuje się w łaski mafiosów, aby zniszczyć ich działalność od środka. Obok Deppa w rolach głównych występują Al Pacino i Michael Madsen.

Donnie Brasco - filmy o mafii
Donnie Brasco (1997)

Infiltracja – śmiertelna rozgrywka między dwoma wtykami

Jeszcze dalej w kwestii rozpracowania wrogiego środowiska posunął się Martin Scorsese w filmie Infiltracja. Podczas gdy jeden z agentów specjalnych przenika w głąb struktur mafijnych rodziny Costello, drugi, który stoi na czele zespołu odpowiedzialnego za schwytanie szefa mafii, okazuje się być wtyką mafii w szeregach policji. Brawurowa gra aktorska Matta Damona, Leonardo DiCaprio i Jacka Nicholsona jest gwarantem rozrywki na najwyższym poziomie, a scenariusz trzyma w napięciu do samego końca.

Jeśli jesteś fanem kina gangsterskiego, z całą pewnością wiesz, że dobre filmy o mafii to nie tylko filmy o opcji włoskiej. Wielokrotnie przeniesienie historii na inny, najczęściej amerykański, grunt, również bardzo często okazuje się trafionym pomysłem. Filmy gangsterskie od lat zapewniają rozrywkę na najwyższym poziomie i wpisują się w gusta kolejnych pokoleń. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na wybór obrazów z lat siedemdziesiątych, czy sięgniesz po bardziej współczesne dzieła, możesz być pewny, że dokonasz dobrego wyboru.

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *