
Spis treści
Jurassic World – seria, o której słyszał każdy. Skąd wzięła się taka popularność Jurassic Park? Kiedy zadebiutuje Jurassic World: Dominion? W artykule omawiamy wszystkie kultowe filmy o dinozaurach oraz to, co wiadomo na temat nadchodzącej produkcji.
Fenomen Jurassic World — skąd taka popularność Parku Jurajskiego
Historia franczyzy Parku Jurajskiego rozpoczęła się w 1990 roku. To właśnie wtedy ukazała się powieść science-fiction autorstwa Michaela Crichtona. Jeszcze przed jej premierą Universal Pictures i Amblin Entertainment wykupiły prawa do jej ekranizacji, która ujrzała światło dzienne w 1993 roku. Reżyserem został Steven Spielberg.
Sprawdź też: Najlepsze filmy Disneya – które bajki warto obejrzeć?
Pierwszy film z serii spotkał się z ogromnym zainteresowaniem widzów i krytyków, wzbudzając dyskusje na temat dinozaurów na całym świecie. To właśnie nietypowa tematyka i jej świetna, szczególnie jak na tamte czasy, graficzna realizacja, sprawiły, że film pokochały miliony. Znacznie wzrosło wtedy zainteresowanie paleontologią. Z biegiem lat, po ukazaniu się kolejnej części powieści, ukazały się także nowe produkcje o dinozaurach, wciąż gromadząc nowe generacje widzów.
Filmy z serii Jurassic Park
Filmom z serii Park Jurajski można dziś niezaprzeczalnie nadać miano kultowych. Ponadczasowe produkcje science-fiction od lat gromadzą przed ekranami widzów z całego świata. Poniżej omawiamy każdą część Jurassic Park.

Park Jurajski – początek kultowej serii
Pierwszy film serii zadebiutował w 1993 roku. Produkcja powstała na podstawie powieści Michaela Crichtona o tym samym tytule. Reżyserem obrazu został Steven Spielberg, a za scenariusz odpowiadają Michael Crichton i David Koepp. W obsadzie nagrodzonego trzema Oscarami filmu znaleźli się m.in.: Laura Dern, Sam Neill, Richard Attenborough, Jeff Goldblum czy Samuel L. Jackson.
Jednym z głównych bohaterów produkcji jest John Hammond – bogacz, który stworzył na swojej prywatnej wyspie Park Jurajski. We współpracy z naukowcami udało mu się odtworzyć wymarłe przed laty dinozaury. Zrobili to dzięki wydobyciu ich krwi z robaków zachowanych w bursztynach. Milioner chciał, by jego park odwiedzali ludzie z całego świata – w tym celu obiekt musiał zostać poddany kontroli bezpieczeństwa przez innych naukowców. Gdy ci przybyli na wyspę, okazało się, że miejsce nie jest tak bezpieczne, jak się tego spodziewano. Pierwsza część serii okazała się ogromnym sukcesem kasowym, bijąc rekordy popularności zarówno w USA, jak i na całym świecie. Film zarobił setki milionów dolarów.
Zaginiony Świat: Jurassic Park – to nie koniec z dinozaurami
Kolejna część serii, Zaginiony Świat: Jurassic Park, zadebiutowała na ekranach kin w 1997 roku. Tym razem Steven Spielberg stworzył ekranizację opartą na motywach drugiej powieści o Parku Jurajskim Michaela Crichtona z 1995 roku. Autorem scenariusza jest David Koepp. Akcja produkcji rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z pierwszej części.
Po tym, jak zamknięto Park Jurajski, w którym doszło do tragicznych wydarzeń, okazuje się, że dinozaury wcale nie zniknęły. Zwierzęta żyją na pobliskiej wyspie i cały czas się rozmnażają. Zarówno John Hammond, jak i doktor Ian Malcolm, wysyłają na wyspę swoich badaczy. Wśród nich znajduje się partnerka Malcolma – Sarah (Julianne Moore). Zaginiony Świat pobił kilka rekordów sprzedażowych, szczególnie w pierwszych dniach premiery, jednak zapał widzów opadł dość szybko. Produkcja zdobyła mieszane recenzje, nie osiągając już tak ogromnego sukcesu, jak jej poprzedniczka.
Jurassic Park 3 – nowy reżyser w serii
Jurassic Park 3 zadebiutował w 2001 roku. Tym razem reżyserem produkcji został Joe Johnston, a scenariusz stworzyli Peter Buchman, Alexander Payne i Jim Taylor. Steven Spielberg objął funkcję producenta wykonawczego. Trzecia odsłona Jurassic Park, w przeciwieństwie do poprzednich, nie powstała na podstawie książki Michaela Crichtona, choć czerpano z wybranych scen powieści o dinozaurach czy pomysłów autora.
Akcja tej części również rozgrywa się na wyspie, na której mieścił się Park Jurajski. Dochodzi tam do zaginięcia młodego chłopaka, Erika. Jego rozwiedzeni rodzice łączą siły, by odnaleźć syna. Wynajmują do tego zespół poszukiwawczy, któremu dowodzi paleontolog – doktor Alan Grant. Mężczyzna nie ma pojęcia, jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa czyhają na niego na wyspie. W filmie wystąpili m.in.: Sam Neill, Trevor Morgan, Téa Leoni, William H. Macy czy Alessandro Nivola. Choć Jurassic Park 3 zarobił całkiem sporo, to stał się najmniej dochodowym tytułem serii. Większość recenzji nie była zbyt przychylna.
Filmy z serii Jurassic World
Jurassic World – seria, która ponownie przywróciła do życia dinozaury, zadebiutowała kilkanaście lat po premierze ostatniej części Parku Jurajskiego. Wiadomo już, że twórcy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Poniżej omawiamy filmy Jurassic World i przedstawiamy wszystko, co dotychczas wiadomo o nadchodzącej, najnowszej części.
Sprawdź również: Najlepsze gry o dinozaurach – propozycje gier, w których kluczową rolę odgrywają dinozaury!
Jurassic World – pierwsza część nowej odsłony parku
Pierwsza część zupełnie nowej odsłony opowieści o Parku Jurajskim miała swoją premierę w 2015 roku. Reżyserem obrazu został Colin Trevorrow, a w tworzeniu scenariusza wspomogli go Amanda Silver, Rick Jaffa i Derek Connolly. W filmie wystąpili m.in.: Chris Pratt, Bryce Dallas Howard, Omar Sy, Ty Simpkins, Irrfan Khan czy Nick Robinson.
Akcja produkcji przeniosła widzów o ponad dwadzieścia lat w przyszłość względem pierwszej części Parku Jurajskiego. Obiekt znów funkcjonuje, ciesząc się ogromną popularnością wśród turystów. By podtrzymać zainteresowanie gości, naukowcy opracowują zupełnie nowego dinozaura. Jest on połączeniem kilku innych gadów, w tym tyranozaura. Zwierzę okazuje się ogromne i znacznie niebezpieczniejsze, niż można było przypuszczać. Dlatego znowu zaczynają się problemy. Jurassic World pobił rekordy popularności, okazał się ogromnym hitem kasowym i zarobił najwięcej ze wszystkich filmów serii. To jeden z najbardziej dochodowych tytułów w historii kina. Nic dziwnego, że szybko rozpoczęły się prace nad kolejną częścią jurajskich przygód.
Jurassic World: Upadłe Królestwo – zagrożenie wulkaniczne
Sequel Jurassic World zadebiutował w 2018 roku. Wyreżyserował go J.A. Bayona, a scenariusz napisali Derek Connolly i Colin Trevorrow. Steven Spielberg został producentem wykonawczym. W filmie powrócili niektórzy aktorzy z pierwszej części Parku Jurajskiego z 1993 roku (BD Wong, Jeff Goldblum). Poza nimi w obsadzie znaleźli się m.in. Chris Pratt, Rafe Spall, Toby Jones czy Daniella Pineda.
Akcja filmu rozgrywa się kilka lat po wydarzeniach z Jurassic World. Po upadku parku dinozaury żyją wolno na wyspie. Okazuje się, że wkrótce ma tam dojść do erupcji wulkanu. Główni bohaterowie, Owen i Claire, postanawiają uratować zagrożone zwierzęta. Owenowi bardzo zależy na odnalezieniu Blue – dinozaura, z którym był kiedyś szczególnie związany. Film otrzymał mieszane recenzje, osiągając przy tym spory sukces finansowy.
Co wiemy o Jurassic World Dominion — data premiery, obsada, zwiastun
Jurassic World: Dominion to produkcja, która trafi na ekrany kin w czerwcu 2022 roku. Na fotel reżysera powrócił twórca pierwszej części Jurassic World – Colin Trevorrow. W pracach nad scenariuszem udział wzięli Trevorrow, Derek Connolly i Emily Carmichael. Steven Spielberg ponownie został jednym z producentów tytułu.
Poza powracającymi z poprzednich części aktorami na ekranie pojawią się także nowe twarze – Dichen Lachman, Campbell Scott, Mamoudou Athie, DeWanda Wise czy Scott Haze. Fabuła finałowej części serii nie jest do końca znana. Wiadomo, że akcja rozegra się niedługo po wydarzeniach z Jurassic World: Upadłe Królestwo i pokaże, jak dinozaury radzą sobie na wolności. Jakiś czas temu do sieci trafił pięciominutowy prolog produkcji.
Jurassic World Obóz Kredowy od Netflix — Park Jurajski dla dzieci
W 2020 roku w serwisie Netflix zadebiutował serial animowany dla dzieci – Jurassic World: Obóz Kredowy. Produkcja, której producentem jest Steven Spielberg, składa się z czterech sezonów. Opowiada o grupie nastolatków, która wyrusza na obóz na wyspę Isla Nublar. Gdy dinozaury wydostają się z parku, dzieciaki muszą walczyć o przetrwanie. Twórcą serialu jest Zack Stentz, a głosów postaciom użyczyli m.in.: Paul-Mikél Williams, Raini Rodriguez, Jenna Ortega czy Stephanie Beatriz. W polskiej wersji językowej można natomiast usłyszeć Aleksandrę Kowalicką, Jakuba Mroza czy Karola Kwiatkowskiego.
Największymi i najbardziej znanymi na świecie produkcjami opowiadającymi o dinozaurach są zdecydowanie Jurassic Park i Jurassic World. Seria składająca się z dwóch etapów, Park i World, to dzieło, które śmiało można nazwać kultowym. Filmy te od lat należą do kanonu science-fiction i podbijają serca widzów na całym świecie. Daj znać w komentarzu, która część jest Twoją ulubioną.
Sprawdź też: Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły?
Źródło obrazka głównego: wallpaperaccess.com
Nie zgodzę się z tym, że dorośli nie znajdą ciekawych wątków w „Obozie Kredowym”- wręcz przeciwnie- nawet ta niepozorna animacja dla dzieci oddaje duży hołd twórcom pierwszych części Parku i jasno nawiązuje do starego Jurassic Park. Po obejrzeniu trzech sezonów tego serialu, jestem w pozytywnym szoku, szczególnie z uwagi na fakt, że produkcja jest idealnie spójna z całym uniwersum i stanowi jego idealne uzupełnienie. Spielberg, nawiasem mówiąc, jest jednym z twórców tej „bajki”, co przekłada się na jakość, ale i kompatybilność do pięciu filmów serii. W serialu Netflixa, poprzez postać młodego Dariusa, pojawiają się też odniesienia do bohaterów pierwszego Parku Jurajskiego- Alana Granta i Ellie Sattler, co z pewnością doceni świadomy tematu widz.