1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Jurassic World — fenomen serii, wszystkie filmy. Dlaczego kochamy Jurassic Park

Rozrywka

1 tydzień temu

Jurassic World — fenomen serii, wszystkie filmy. Dlaczego kochamy Jurassic Park

Filmy i seriale
5
0
0
5
0

Jurassic Park z miejsca stał się popkulturowym fenomenem. Filmy z tej serii podbiły serca milionów widzów na całym świecie. Już niedługo pojawi się szósty film — Jurassic World Dominion, w którym główną rolę odgrywają dinozaury!

Fenomen Jurassic World — skąd taka popularność Parku Jurajskiego

Park Jurajski to nie tylko jeden z najważniejszych filmów w dorobku słynnego reżysera — Stevena Spielberga. To przede wszystkim jedna z najbardziej kasowych produkcji na świecie, która przyniosła ponad miliard dolarów dochodu. Tytuł okazał się technologicznym objawieniem na miarę swoich czasów. Nikt na początku lat 90. nie wątpił, że ekranizacja powieści Michaela Crichtona będzie dziełem przełomowym. Spielberg do swojej produkcji wykorzystał wszystkie dostępne wówczas technologiczne nowości.

Jurassic World seria
Źródło: wallpaperaccess.com

Ta magiczna podróż do świata dinozaurów sprawiła, że stał się on prawdziwym fenomenem. W 1997 roku Park Jurajski doczekał się kontynuacji, którą również wyreżyserował Spielberg — Zaginiony Świat: Jurassic Park. W kolejnych częściach jego rolę przejęli: Joe Johnston (Jurassic Park 3), Colin Trevorrow (Jurassic World) oraz Juan Antonio Bayona (Jurassic World: Upadłe Królestwo).

Filmy z serii Jurassic Park

Przygoda ze światem dinozaurów rozpoczęła się 9 czerwca 1993 roku, kiedy to miejsce miała światowa premiera Parku Jurajskiegow Polsce tytuł ten ukazał się dopiero pod koniec lata tj. 3 września 1993 roku. Widzowie tak pokochali świat wymyślony przez Crichtona i przeniesiony na ekran przez Spielberga, że pojawienie się kolejnych części było tylko kwestią czasu. Dziś Jurassic World to seria pięciu filmów (szósty już niedługo), z których ostatni pojawił się po 25 latach (w 2018 roku) od pierwszej produkcji.

Park Jurajski

Park Jurajski uważany jest za przełomowe arcydzieło. Według przeważającej ilości recenzji pozostaje niedoścignionym wzorem dla całej serii, ale i wszystkich filmów, w których głównym motywem są dinozaury. Mimo że premiera miała miejsce na początku lat 90., komputerowo wygenerowane stworzenia wciąż zaskakują szczegółowością i spójnością ruchów.

Fabuła pierwszej części opowiada o naukowcach, którzy pod wodzą milionera pozyskują autentyczną krew dinozaurów z komarów zatopionych w bursztynie. To pozwala im odtworzyć wymarłe gatunki i otworzyć park rozrywki, gdzie będą one główną atrakcją. Choć plan z początku wydawał się doskonały, szybko zweryfikowała go burza, przez którą zawiodła elektronika, a krwiożercze dinozaury wydostały się na wolność.

Zaginiony Świat: Jurassic Park

Zaginiony Świat: Jurassic Park to kontynuacja pierwszej części, w której naukowcy zostają ponownie wysłani na wyspę zamieszkałą przez dinozaury. Jednak za bohaterami ruszają także sponsorowani przez chciwą korporację zawodowi kłusownicy, których zadaniem jest uprowadzić dinozaury i sprowadzić do parku w Ameryce.

Drugi film od Stevena Spielberga nie spotkał się z tak fantastycznymi recenzjami jak Park Jurajski. Zdania co do niego były i wciąż są bardzo podzielone. Według jednych to doskonała kontynuacja zaś według drugich już sama fabuła to najsłabszy element filmu. Nie przeszkodziło to jednak, aby Zaginiony Świat stał się dużym przebojem — fani dino-horroru chętnie poszli do kin i pozwolili produkcji zarobić niemałe pieniądze. Jednak zainteresowanie tematem zdecydowanie zmalało. Mimo tego podjęto decyzję o stworzeniu trzeciej części.

Jurassic Park 3

W Jurassic Park 3 na ekrany powrócił ulubieniec widzów — dr Alan Grant. W tej części Steven Spielberg nie podjął się reżyserii, zajął się nią jego przyjaciel — Joe Johnston. Niestety film z 2001 roku nie spotkał się z pozytywnymi opiniami krytyków i widzów. Przez znaczącą większość został wręcz uznany za najgorszą część serii, co potwierdziły wyniki sprzedażowe. Choć producenci z pewnością nie byli stratni, Jurassic Park 3 nie osiągnął tak gigantycznej popularności, jak pierwsza część serii.

Fabuła trzeciej części osadzona została kilka lat po tragicznych wydarzeniach, do jakich doszło w legendarnym już Parku Jurajskim. Główny bohater, dr Alan Grant, poprzysiągł sobie, że już nigdy nie wróci na wyspę. Prowadzi badania i stara się pozyskać niezbędne do nich fundusze. Dość nieoczekiwanie na jego drodze pojawia się bogate małżeństwo, które prosi Granta, aby towarzyszył im jako przewodnik w zwiedzaniu wyspy Isla Sorna. Sowite wynagrodzenie sprawia, że główny bohater godzi się na lot samolotem. Jednak z pozoru zwykła wycieczka szybko zamienia się w koszmar, kiedy dr Grant odkrywa prawdziwy powód wyprawy.

Filmy z serii Jurassic World

Po trzeciej części słynnej opowieści o dinozaurach plany na kolejną zostały odłożone na półkę. Jednak po latach postanowiono wrócić do realizacji kolejnych filmów — Jurassic World. Seria miała być nowym podejściem do uwielbianego uniwersum. Co ciekawe, twórcy nie odcięli się całkowicie od poprzednich produkcji — wręcz przeciwnie — niektóre wątki kontynuowały ich historię lub do nich nawiązywały. Powstały filmy z całkowicie nową obsadą, w których nieustannie mruga się okiem do widza znającego poprzednie części serii.

Sprawdź również: Najlepsze gry o dinozaurach – propozycje gier, w których kluczową rolę odgrywają dinozaury!

Jurassic World

Po 14 latach na ekrany kin powróciła legendarna seria o dinozaurach. Za reżyserię odpowiedzialny był Colin Trevorrow. Początkowo bardzo ostrożnie podchodzono do ewentualnego sukcesu produkcji. Szybko okazało się, że Jurassic World przyciągnął fanów na nowo. Został nakręcony z ogromnym wyczuciem stylistycznym i inscenizacyjnym rozmachem, z utrzymaniem typowego dla Parku Juraskiego klimatu. 

Akcja filmu rozgrywa się 22 lata po wydarzeniach z Parku Jurajskiego. Na wyspie powstał Jurassic World, czyli park rozrywki, w którym żyją dinozaury. Naukowcy tworzą zupełnie nowego genetycznie, zmodyfikowanego dinozaura o cechach tyranozaura, karnotaura i welociraptora. Wszystko idzie zgodnie z planem, do czasu aż monstrum wymyka się spod kontroli. W filmie w główną rolę wcielił się znany ze Strażników Galaktyki Chris Pratt, a scena z Raptorami szybko stała się internetowym memem. 

Jurassic World: Upadłe Królestwo

W 2018 roku na ekranach kin pojawiła się nowa produkcja — piąta część serii zatytułowana Jurassic World: Upadłe Królestwo. Reżyserią zajął się Juan Antonio Bayona, niezwykle utalentowany twórca filmowy, którego nazwisko rozbudziło wiele ekscytacji i nadziei na fenomenalną produkcję. Piąta część niestety nie spotkała się z zachwytem widzów i krytyków. Jurassic World: Upadłe Królestwo zostało uznane za całkiem niezłe kino familijne dostarczające rozrywki, które nie wykorzystało jednak do końca swojego potencjału.

Akcja Jurassic World: Upadłe Królestwo rozgrywa się cztery lata po tym, jak park rozrywki Jurassic World został zdewastowany i zamknięty. Wyspa Isla Nublar jest miejscem, w którym żyją tylko dinozaury. Jednak gdy do życia budzi się uśpiony wulkan, Owen i Claire postanawiają ocalić zagrożone dinozaury.

Co wiemy o Jurassic World Dominion — data premiery, obsada, zwiastun

Jurassic World Dominion to film, za którego reżyserię ponownie odpowiada Colin Trevorrow, znany z pierwszej części Jurassic World. Pierwotnie planowano premierę na czerwiec 2021, jednak opóźnienia spowodowane pandemią koronawirusa sprawiły, że oficjalnie przeniesiono ją na czerwiec 2022 roku.Wiadomo, że trzecia odsłona serii Jurassic World rozpocznie się tam, gdzie zakończył się ostatni film. Powrócą gwiazdy znane z pierwszego Parku Jurajskiego, nie zabraknie jednak również nowych twarzy. W Jurassic World Dominion spodziewać się można wielu nawiązań do pierwszej części od Stevena Spielberga, o czym świadczą opublikowane w sieci zdjęcia z planu.

W czerwcu tego roku pojawił się krótki zwiastun zapowiadający nowy film z serii Jurassic World. Universal promuje go chwytliwym sloganem: „Przyszłego lata dinozaury zapanują nad światem”, co brzmi jak obietnica, którą mamy nadzieję, że spełni. Wideo nie zdradza zbyt wielu szczegółów odnośnie do fabuły, rodzi jednak kolejne pytania, na których odpowiedzi będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Jurassic World Obóz Kredowy od Netflix — Park Jurajski dla dzieci

Jurassic World Obóz Kredowy to animowana odsłona znanej serii o dinozaurach skierowana do młodszych widzów. Akcja serialu, który dziś liczy już 3 sezony, rozgrywa się na znanej wszystkim wyspie Isla Nublar. Co więcej, ma ona miejsce tym samym czasie, co wydarzenia przedstawione w Jurassic World. Sama fabuła nie różni się znacząco od popularnych odsłon Parku Jurajskiego, jest jednak dopasowana do potrzeb najmłodszych.

Tytułowy obóz liczy szóstkę dzieci, który mają przeżyć przygodę życia — i tak właśnie jest, dopóki groźne gady nie wydostają się spod kontroli. Bohaterowie muszą ze sobą współpracować, jeśli chcą przeżyć. Choć brzmi to dość niepokojąco, animacja nie ma zbyt wielu strasznych momentów, jedynie niekiedy pojawia się trochę mroku — dzieci nie powinny więc mieć koszmarów po seansie. Choć dorośli nie znajdą w niej zbyt wielu ciekawych wątków, to z pewnością można uznać, że Jurassic World Obóz Kredowy to całkiem porządna animacja przygodowa ciesząca się popularnością wśród najmłodszych widzów.

Choć seria filmów o dinozaurach w swojej karierze odnosiła zarówno spektakularne wzloty, jak i upadki, najwięksi fani wciąż z niecierpliwością czekają na pojawienie się nowych tytułów. Czy Jurassic World Dominion będzie, zgodnie z zapowiedzią reżysera, kulminacją wszystkich sześciu filmów serii? Już niedługo będziemy mieli okazję się przekonać!

Źródło obrazka głównego: wallpaperaccess.com

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.