Dinozaury to stworzenia, które setki tysięcy lat temu zamieszkiwały naszą planetę. Choć wyginęły, do dzisiaj wzbudzają ogromne zainteresowanie nie tylko w kontekście naukowym, ale i rozrywkowym. Filmy o ich tematyce są istnym fenomenem – pokochały je miliony. W tym artykule przyjrzymy się, z czego wynika popularność serii Jurassic Park.
Park Jurajski filmy – klasyka kina akcji i przygody
Większość z nas, nawet jeśli nie oglądała Parku Jurajskiego, choć raz w życiu słyszała o serii. Historia franczyzy sięga aż 1990 roku. Wtedy Michael Crichton wydał pierwszą część swojej powieści science-fiction. Jeszcze przed oficjalną premierą Universal Pictures wykupiło prawa do ekranizacji książki.
Tak o to w 1993 na srebrnych ekranach pojawił się pierwszy film z serii, wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Produkcja błyskawicznie podbiła serca widzów i stała się międzynarodowym hitem.
Sprawdź też: Najlepsze filmy Disneya – które bajki warto obejrzeć?
Co zadecydowało o sukcesie produkcji? Przede wszystkim nietypowa tematyka i świetna jak na tamte czasy realizacja graficzna. Znacznie wzrosło wtedy zainteresowanie paleontologią. Z biegiem lat, po ukazaniu się kolejnej części powieści, ukazały się także nowe produkcje o dinozaurach, wciąż gromadząc nowe generacje widzów.
Park Jurajski części – chronologia i rozwój serii
Nie da się zaprzeczyć, że Park Jurajski to już absolutna klasyka kina. Twórcy od lat dostarczają nam niezapomnianych emocji. Jeśli planujesz obejrzeć wszystkie filmy od początku lub interesuje Cię ich fabuła, to koniecznie czytaj dalej. Poznaj Jurassic Park wszystkie części po kolei – od klasyki do nowości.
Park Jurajski (1993)
Poznajemy świat Parku Jurajskiego, kiedy to dinozaury zostały ożywione dzięki inżynierii genetycznej. Miliarder John Hammond zaprasza grupę ekspertów do nowo otwartego parku, aby przekonać ich o bezpieczeństwie przedsięwzięcia. Chaos zaczyna się, gdy systemy parku zawodzą, a dinozaury zaczynają zagrażać ludziom.
Milioner chciał, by jego park odwiedzali ludzie z całego świata – w tym celu obiekt musiał zostać poddany kontroli bezpieczeństwa przez innych naukowców. Gdy ci przybyli na wyspę, okazało się, że miejsce nie jest tak bezpieczne, jak się tego spodziewano. Pierwsza część serii okazała się ogromnym sukcesem kasowym, bijąc rekordy popularności zarówno w USA, jak i na całym świecie. Film zarobił setki milionów dolarów.
Oglądaj filmy na obrazie najlepszej jakości:
Zaginiony świat: Park Jurajski (1997)
Kontynuacja pierwszego filmu, który opowiada o wyprawie na Isla Sorna, gdzie dinozaury żyją na wolności. Grupa naukowców wraca na wyspę, aby zbadać dinozaury. Muszą jednak zmierzyć się z ludźmi, którzy chcą je schwytać. Możemy zaobserwować, jak dinozaury radzą sobie w naturalnym środowisku oraz poznajemy nowe gatunki.
Zaginiony Świat pobił kilka rekordów sprzedażowych, szczególnie w pierwszych dniach premiery, jednak zapał widzów opadł dość szybko. Produkcja zdobyła mieszane recenzje, nie osiągając już tak ogromnego sukcesu, jak jej poprzedniczka.
Park Jurajski III (2001)
W tej części Alan Grant, paleontolog z pierwszych dwóch filmów, zostaje wciągnięty w niebezpieczną misję ratunkową na Isla Sorna. Zespół odkrywa, że wyspa skrywa więcej zagrożeń, niż się spodziewali.
Akcja tej części również rozgrywa się na wyspie, na której mieścił się Park Jurajski. Dochodzi tam do zaginięcia młodego chłopaka, Erika. Jego rozwiedzeni rodzice łączą siły, by odnaleźć syna. Wynajmują do tego zespół poszukiwawczy, któremu dowodzi paleontolog – doktor Alan Grant. Mężczyzna nie ma pojęcia, jakie zagrożenia i niebezpieczeństwa czyhają na niego na wyspie.
W filmie wystąpili m.in.: Sam Neill, Trevor Morgan, Téa Leoni, William H. Macy czy Alessandro Nivola. Choć Jurassic Park 3 zarobił całkiem sporo, to stał się najmniej dochodowym tytułem serii. Większość recenzji nie była zbyt przychylna.
Czytaj także: Dinozaury. Najważniejsze informacje o dinozaurach – kiedy żyły, jak wyginęły?
Jurassic World części – analiza nowoczesnej trylogii
Po ogromnym sukcesie Parku Jurajskiego twórcy powrócili z zupełnie nową odsłoną uwielbianej serii. Park Jurajski ponownie rozgrzał widzów do czerwoności. Seria Jurassic World to odrodzenie klasycznej sagi Jurassic Park, które ponownie wzbudziło zainteresowanie dinozaurami na wielkim ekranie.
Ta nowoczesna trylogia przyniosła świeże podejście do tematu, wprowadzając nową generację widzów do fascynującego świata prehistorycznych stworzeń. Sprawdźmy, jak potoczyła się fabuła.
Zadbaj o najlepszą jakość audio podczas seansu:
Jurassic World (2015)
Polubiliście wyspę Islę Nublar z poprzednich części? Nowa odsłona serii to powrót do tego miejsca, gdzie działa nowoczesny park rozrywki – Jurassic World. Park tętni życiem. Odwiedzający mogą na własne oczy podziwiać odtworzone dinozaury.
Chcąc przyciągnąć jeszcze więcej turystów, naukowcy tworzą nowy gatunek – hybrydowego dinozaura Indominus Rex. Jak się szybko okazuje, stworzenie to jest niezwykle inteligentne i groźne. Prowadzi to do katasrofalnych wydarzeń.
Jurassic World pobił rekordy popularności, okazał się ogromnym hitem kasowym i zarobił najwięcej ze wszystkich filmów serii. To jeden z najbardziej dochodowych tytułów w historii kina. Nic dziwnego, że szybko rozpoczęły się prace nad kolejną częścią jurajskich przygód.
Jurassic World: Upadłe Królestwo (2018)
W tej części przenosimy się do świata Parku Jurajskiego, kilka lat po wydarzeniach z poprzedniej części. Wyspa Isla Nublar jest opuszczona. Dinozaury żyją na wolności. Zbliża się erupcja wulkanu, która grozi zniszczeniem ich naturalnego siedliska. Claire (Bryce Dallas Howard) i Owen (Chris Pratt), bohaterowie z pierwszej części, powracają, aby uratować te majestatyczne stworzenia.
Owenowi bardzo zależy na odnalezieniu Blue – dinozaura, z którym był kiedyś szczególnie związany. Film otrzymał mieszane recenzje, osiągając przy tym spory sukces finansowy.
Jurassic World: Dominion (2022)
Premiera nowego filmu z serii miała premierę w 2022 roku. Finał trylogii przedstawia świat, w którym dinozaury żyją wśród ludzi. Po wydarzeniach z poprzedniej części, w których dinozaury zostały wypuszczone na wolność, świat musi zmierzyć się z nową rzeczywistością. Dominion stawia pytanie o przyszłość ludzkości w obliczu zagrożeń ze strony prehistorycznych stworzeń, które nie tylko żyją na lądzie, ale również ewoluują na całym świecie.
Jurassic World: Dominion zebrał mieszane recenzje. Filmowi zarzucano zbyt przewidywalną fabułę, ale chwalono go za efekty specjalne i widowiskowe sceny z dinozaurami. Jeśli chodzi o box office, film zarobił globalnie ponad 1 miliard dolarów, co czyni go jednym z najbardziej dochodowych filmów 2022 roku.
Sprawdź również: Najlepsze gry o dinozaurach – propozycje gier, w których kluczową rolę odgrywają dinozaury!
Ile jest części Jurassic World – pełna lista filmów
Teraz gdy znasz już przebieg poszczególnych filmów z serii, uporządkujmy je chronologicznie. Na dzień dzisiejszy powstało sześć filmów spod szyldu Parku Jurajskiego. Łącznie zarobiły one ponad 6 miliardów dolarów.
- Jurassic Park (1993)
- The Lost World: Jurassic Park (1997)
- Jurassic Park III (2001)
- Jurassic World (2015)
- Jurassic World: Fallen Kingdom (2018)
- Jurassic World: Dominion (2022)
Hity studia Universal Pictures i Amblin Entertainment, oraz takich producentów jak Steven Spielber, Colin Trevorrow i Frank Marshall, początkowo podziwialiśmy na kinowych ekranach. Obecnie możemy je swobodnie obejrzeć w formie VOD w zaciszu domowym na telewizorze.
Choć pierwotni fani Parku Jurajskiego są już dorośli, to świetna okazja, aby wprowadzić najmłodszych w ten fascynujący świat. Zorganizujcie wspólnie seans wieczorową porą, przygotujcie przekąski i cieszcie się fantastycznymi rolami, grą aktorską i efektami specjalnymi. Macie telewizor, który nie obsługuje popularnych aplikacji streamingowych? Nic straconego! Zainwestuj w odtwarzacz multimedialny lub specjalny tuner TV i oglądajcie ulubione filmy do woli.
Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock
Nie zgodzę się z tym, że dorośli nie znajdą ciekawych wątków w „Obozie Kredowym”- wręcz przeciwnie- nawet ta niepozorna animacja dla dzieci oddaje duży hołd twórcom pierwszych części Parku i jasno nawiązuje do starego Jurassic Park. Po obejrzeniu trzech sezonów tego serialu, jestem w pozytywnym szoku, szczególnie z uwagi na fakt, że produkcja jest idealnie spójna z całym uniwersum i stanowi jego idealne uzupełnienie. Spielberg, nawiasem mówiąc, jest jednym z twórców tej „bajki”, co przekłada się na jakość, ale i kompatybilność do pięciu filmów serii. W serialu Netflixa, poprzez postać młodego Dariusa, pojawiają się też odniesienia do bohaterów pierwszego Parku Jurajskiego- Alana Granta i Ellie Sattler, co z pewnością doceni świadomy tematu widz.