watchmen

Rozrywka

01.08.2023 12:06

Watchmen — co musisz wiedzieć o kultowym komiksie i jego ekranizacjach

Filmy i seriale Komiksy
3
0
0
3
0

Zanim ktoś obejrzy serial “Watchmen”, powinien poznać komiks. Był on wydawany w latach 80. ubiegłego wieku. Twórcą tego uniwersum jest Alan Moore, który ma na swoim koncie także takie dzieła jak: „V For Vendetta”,  „Batman: The Killing Joke”.

Amerykański serial fantastycznonaukowy nie jest tak naprawdę ekranizacją komiksów “Watchmen”. To kontynuacja przygód bohaterów, których można było poznać na kartach tych ilustrowanych zeszytów. Pojawienie się serialu w roku 2019, na platformie HBO, wzbudziło zainteresowanie tym uniwersum. 

Komiks Watchmen: historia powstania i twórcy

“Watchmen” – po polsku “Strażnicy” – to seria, która ukazywała się w latach 1986-1987. Łącznie jest to dwanaście zeszytów, które ukazywały się co miesiąc. Za sukces tej historii odpowiedzialny jest nie tylko Alan Moore. Twórcą grafik jest Dave Gibbons. Za wydanie odpowiedzialny był DC Comics. Wiele lat później cała ta opowieść została zebrana i wydana w postaci jednej powieści graficznej. 

watchmen komiks
Komiksy o Strażnikach cieszyły się sporą popularnością! | Źródło: cbr.com

Sprawdź też: Najlepsi superbohaterowie – zestawienie najciekawszych postaci z filmów

Alan Moore tworząc nowe dzieła, czerpał z różnych gatunków: noir, science fiction, lovecraftowskie fantasy. Nie brakuje tu motywów pre apokaliptycznych. Główni bohaterowie wydają się nieco ponurzy. Jednak należy uwzględnić fakt, że autor tworzył ich w zupełnie innych czasach. Wpływ na ich odbiór ma również kontekst dramatyczno-polityczny lat 80. ubiegłego wieku.

Bohaterowie Watchmen — postacie z komiksu Alana Moore’a

Grupa superbohaterów, która powstała z inicjatywy Kapitana Metropolis. To tak naprawdę Nelson Gardner, który pragnął czynić dobro. Strażnicy Początek: Ozymandiasz” pozwalają lepiej poznać jego jako człowieka oraz motywy, które nim kierują. Przez środowisko postrzegany jest jako jowialny poczciwiec, który jednak nie grzeszy zbytnią inteligencją. Wśród innych superbohaterów wymienić można także:

 • Komedianta – Edwarda Blake od najmłodszych lat był degeneratem. To on zdawał sobie sprawę, że bycie superbohaterem to tylko przykrywka do wykonywania złych czynów. 
 • Człowiek- Ćma – Byron Lewis jako jedyny latał. Jednak nie posiadał on tak naprawdę innych, ważnych cech, jakie utożsamiane są zawsze w superbohaterami. Z czasem można było obserwować to, jak jego życie zaczęło się psuć. Do momentu, aż nie był on w stanie latać.
 • Dolarówka – William Brady pragnął zostać sportowcem, jednak nie było mu to dane. Postanowił za to zostać super herosem. Jego postaci został poświęcony cały jeden zeszyt opowieści.
 • Nocny Puchacz – Hollis Mason, który był nowojorskim policjantem, postrzegany był za jednego z najbardziej normalnych. Doczekał się nawet rozbudowania swojej postaci w „Strażnicy Początek: Gwardziści”.

Wśród innych bohaterów, których można wymienić, są jeszcze: Zakapturzony Sędzia, Sylwetka, Jedwabna Zjawa I.

Rorschach

Walter Kovacs to typowy antybohater, którego można spotkać nie tylko na kartach komiksu, ale także w serialu. Nic jednak nie zapowiadało, że Walter stanie się tak złą osobowością. Tym bardziej że w młodości wyróżniał się inteligencją – z naciskiem na matematykę i edukację religijną. Główni superbohaterowie często opisywali go jako człowieka psychicznie chorego. Rorschach nienawidzi, kiedy ktoś zwraca się do niego po imieniu, tzn. Walter Kovacs. Dla niego istnieje już tylko osobowość Rorschacha. Jeżeli ktoś nie podziela jego poglądów, jest przez niego obrażany i postrzegany w kategorii “mięczak”. 

rorschach z watchmen
Design tej postaci jest naprawdę epicki! | Źródło: rare-gallery.com

Dr Manhattan

Wszechmocna postać, której pierwowzorem był Kapitan Atom. Moore sprawił jednak, że Dr Manhattan postrzegany był w sposób bardziej mroczny. Zanim jednak przyjął on wszechmocną postać, porównywalną niemal do Boga, był po prostu Jonem Ostermanem. Bohater chciał zostać zegarmistrzem – tak jak jego ojciec. Jednak to właśnie tata sprawił, że Jon stał się specjalistą od fizyki atomowej. Za to, że Jon przeistoczył się w Dr Manhattan’a odpowiedzialna jest Janey Slater, jej zepsuty zegarek i testowany generator, który rozerwał jego ciało na strzępy.

dr manhattan z watchmen
Dr Manhattan to jedna z najpotężniejszych postaci w tym uniwersum | Źródło: refinery29.com

Sprawdź też: Dr Manhattan – kim jest wcielenie bomby atomowej?

Uznany za zmarłego Osterman “ukrywał” się w swojej placówce, gdzie tak naprawdę pracował nad odbudową swojej fizycznej powłoki. W końcu mu się to udało po wielu próbach. Nie było już jednak Jona. Oto Dr Manhattan, którego skóra jest ciemnoniebieska. Jego zdolnością była możliwość uzyskania pełnej kontroli nad atomami. Rozpoznać go można było nie tylko po kolorze skóry, ultrafioletowej poświacie, ale także po schemacie budowy atomu wodoru, który znajdował się na jego czole.

Watchmen: Strażnicy — ekranizacja kultowego komiksu

Amerykański dramat fantastycznonaukowy z 2009 roku. Za reżyserię zabrał się Zack Snyder, który zachwycił swoim wcześniejszym dziełem “300”. To dlatego każdy był pewny tego, że mroczność Strażników na pewno zostanie utrzymana. Jeszcze przed premierą można było spotkać się z…negatywnymi ocenami, które tak naprawdę były obawą co do tego, czy cała wiarygodność opowieści zostanie utrzymana. Jak się okazało, niepotrzebnie. Film okazał się wielkim sukcesem kasowym.

Fabuła Watchmen: Strażnicy

“Strażnicy” zostali powołani do tego, aby wspierać Stany Zjednoczone. Dr Manhattan swoimi działaniami ma wpływ na wygraną wojnę w Wietnamie. W 1985 roku wchodzi jednak ustawa. Zgodnie z jej zapisami wszyscy superbohaterowie są zmuszeni przez rząd do przejścia na emeryturę. Pewnego dnia Komediant zostaje wypchnięty z okien swojego apartamentu. Rorschach podejrzewa, że ktoś ma zamiar pozbyć się dawnych superbohaterów. Od tego momentu dawni herosi postrzegani są w sposób negatywny. W ten sposób trafią oni na ślad pewnej intrygi, gdzie stawką nie tylko jest ich życie, ale także istnienie całego świata.

Obsada Watchmen: Strażnicy

W rolach głównych zagrali:

 • Malin Åkerman – Jedwabna Zjawa II;
 • Billy Crudup – Dr Manhattan;
 • Matthew Goode – Ozymandiasz;
 • Carla Gugino – Jedwabna Zjawa I;
 • Jackie Earle Haley – Rorschach;
 • Jeffrey Dean Morgan – Komediant;
 • Patrick Wilson – Nocny Puchacz II;
 • Stephen McHattie – Nocny Puchacz I;
 • Darryl Scheelar – Kapitan Metropolis;
 • Glenn Ennis – Zamaskowany Sędzia.

Watchmen — serial HBO 

Komiks, który budzi wiele kontrowersji swoją mrocznością, doczekał się także serialu. Premiera serialu odbyłą się 20 października 2019 rku. W Polsce premiera odbyła się dzień później. Sezon 1 ma dziewięć odcinków. Ich czas trwania wynosi od 52 do 67 minut. Całość można obejrzeć na kanale HBO i platformie HBO GO.

Najważniejsza informacja o ekranizacji kultowego komiksu jest taka, że przedstawia ona wydarzenia, które zawarte są w filmie o takim samym tytule, a scenami, które zostały przedstawione w komiksie „Doomsday Clock”.

Fabuła Watchmen

Kilkanaście lat po filmowych wydarzeniach, do opinii publicznej przedostaje się dziennik Rorschacha. W ten sposób rodzi się jego kult. Policja jest bezwzględna dla przestępców. Główną bohaterką jest Angela Bar. Prowadzi ona śledztwo, które miało miejsce w Tulsie. Okazuje się, że tożsamość głównej bohaterki jest inna, niż widzą to inne osoby. Społeczeństwo dowiaduje się o tym dzięki miliarderce Lady Trieu. W serialu nie brakuje herosów, którzy znani są z pierwowzoru komiksowego.

Obsada Watchmen

W rolach głównych można podziwiać:

 • Regina King – Sister Night;
 • Don Johnson – Judd Crawford;
 • Tim Blake Nelson – Looking Glass;
 • Yahya Abdul-Mateen II – Dr Manhattan;
 • Andrew Howard – Red Scare;
 • Tom Mison – Pan Phillips;
 • Louis Gossett Jr. -Hooded Justice.

Watchmen — sezon 2. raczej nie powstanie

Serial otrzymał 16 nominacji po swojej premierze. Zdobył dwie nagrody Critics Choice Television. Wydawać by się mogło, że sezon 2. to tak naprawdę kwestia czasu po takim przyjęciu. Jednak Casey Bloys, dyrektor programowy HBO, ostudził nieco zapał wszystkich osób, jakie liczyły na to, że będą mogli oglądać kolejne odcinki. Przyznał on, że wszystko tak naprawdę zależy od Damona Lindelofa, który odpowiedzialny jest za stworzenie pierwszej części sezonu. Wszyscy oczekują, że twórca przejmie inicjatywę i będzie chciał podjąć się kontynuacji opowieści o Strażnikach.

Watchmen — porównanie komiksu, filmu i serialu telewizyjnego

Alan Moore w sposób negatywny wypowiadał się o wykorzystaniu jego pomysłu do wykonania jakiejkolwiek ekranizacji. Na nic jednak zdały się jego słowa, bowiem i film i serial mogą być podziwianie.

Czy można porównać te trzy publikacje? Nie. Każda z nich jest inna i jest w stanie zaoferować odbiorcom coś zupełnie innego. 

Plusem serialu jest to, że tak naprawdę ma się do czynienia z kontynuacją historii, która była wcześniej przedstawiana w filmie. Na pierwszy plan wysuwają się nowe postacie, które zostały zaproponowane przez Lindelofa. Znani bohaterowie ze świata Moore’a pozostają nieco zagadkowi. Serial wyróżnia się także niezwykłym dopracowaniem – z uwzględnieniem efektów dźwiękowych, kostiumów i innych detali.

watchmen strażnicy
Źródło: skyshowtime.com

Film to prawdziwy rollercoaster. To twór, który wyróżnia się doskonałą wizualizacją Stanów Zjednoczonych. Snyder na dalszy plan zepchnął aspekt polityczny, który mógłby sprawić, że całość jest trudna w odbiorze. Prawdziwym hitem okazało się zakończenie zaoferowane przez twórców, które w przypadku komiksu, jest zupełnie inne.

Jednak to komiks zasługuje na największe wyróżnienie. To on jest pierwowzorem, który sprawił, że powstał w pierwszej kolejności film, a potem serial. Gdyby Moore’a nie wpadł na pomysł stworzenia tego uniwersum, nie były możliwe późniejsze ekranizacje. 

Kontrowersje i wpływ Watchmen na popkulturę

Wpływ komiksu na współczesne postrzeganie herosów jest ogromne. To tak naprawdę “Watchmen” pokazał, czym tak naprawdę jest powieść graficzna. Herosi pokazani przez twórców mieli być postaciami, które zostały stworzone „pół wieku temu dla 12-letnich chłopców”. Czy dzisiaj tacy bohaterowie spotykani są w opowieściach Marvela? Oczywiście, że nie. Po opublikowaniu całej serii okazało się, że ma się do czynienia z komiksem, który mógł liczyć na sukces komercyjny i artystyczny.

Dopiero po wielu latach okazało się, że na legendzie stworzonej dookoła każdej z tych postaci, zaczęły pojawiać się pierwsze rysy. W grę wchodziły prawa autorskie Moore’a i Gibbonsa. DC zaczęła rościć sobie do nich prawo. Na tyle, że doszło do wytoczenia sprawy sądowej przez Moore’a. To właśnie sprawiło, że w produkcji HBO tylko Gibbons wymieniany jest jako twórca. Nazwisko drugiego autora nie pojawia się w przypadku żadnej ekranizacji. 

Te kontrowersje jednak nie osłabiły legendy kultowych superbohaterów. Wręcz przybiera ona na sile. Osoby, które wzięły się za ekranizację i stworzenie serialu pokazały, że świat, który został stworzony w latach 80.ubiegłego wieku, można pokazać na nowo. Wydawać by się mogło, że Marvel i jego Batman, Superman oraz pozostała część tej grupy bohaterów, wiodą prym. Nie można jednak ujmować Strażnikom, którzy doskonale czują się we współczesnej popkulturze. 

Sprawdź też: Venom – wszystko, co musisz wiedzieć o przeciwniku Spider-Mana

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *