David Harbour

Rozrywka

04.08.2023 12:37

David Harbour – filmy, sylwetka postaci, życie prywatne aktora

Filmy i seriale
4
0
0
4
0

David Harbour to aktor, który zasłynął z kilku popularnych produkcji filmowych. W tym artykule przygotowaliśmy wszystkie najważniejsze informacje Hopperze znanym ze Stranger Things.

To właśnie ten serial stworzony dla Netfliksa przez braci Dufferów najczęściej kojarzy się z Harbourem. Warto jednak pamiętać, że nie jest to jedyny dorobek w portfolio Amerykanina. Z tego artykułu dowiesz się więcej, na temat produkcji, w jakich grał, początków jego kariery oraz kilka smaczków z jego życia prywatnego.

David Harbour – wczesne życie

Aktor urodził się w White Plains w stanie Nowy Jork – jego data urodzenia to 10 kwietnia 1975 roku. Oznacza to, że obecnie ma on 48 lat. Jego rodzicami są Kenneth i Nancy (z domu Riley) Harbour, którzy razem pracowali jako agenci nieruchomości. Przyszły aktor kształcił się w Byram Hills High School w Armonk, a następnie zapisał się do college’u (Dartmouth College), który ukończył w 1997 roku z dyplomem aktorskim.

Przełomowym momentem w jego życiu, który nakierował go na karierę aktorską, był jeden z seansów filmowych. W 1989 roku Harbour obejrzał brytyjską adaptację filmową sztuki Szekspira. Dokładnie chodzi o Henryka V, autorstwa Kennetha Branagh. Film ten sprawił, że Harbour zapragnął dążyć do realizacji pragnienia o byciu aktorem.

Po zakończonej edukacji, jako młody mężczyzna przeniósł się do Nowego Jorku. Życie w wielkim mieście wciągnęło go w hazard. Harbour stał się częstym bywalcem nielegalnych klubów pokerowych, które działały w podziemiu. Z tym etapem w życiu aktora wiąże się pewna ciekawostka. Otóż Harbour twierdzi, że osobiście znał gangstera, na którym wzorowano postać z filmu Hazardziści (chodzi o Teddy’ego KGB, granego przez Johna Maklovicha).

David Harbour
Mówisz David Harbour, myślisz: Jim Hopper!

Wczesne lata życia aktora były trudnym momentem. Zmagał się w nich między innymi z ciężkim uzależnieniem od alkoholu. Problem był na tyle duży, że doprowadził do bezdomności i utraty przyjaciół. Harbour przyznał się nawet do myśli samobójczych, których podłożem był alkohol i liczne problemy. Jego słabość do alkoholu pojawiła się, gdy był nastolatkiem, nasilając się w czasach college’u.

Przełomem było przekroczenie wieku 24 lat, gdy David Harbour zdecydował, że pora zerwać ze starem nałogiem. Od tego momentu stroni on od alkoholu. Jak zaznaczył, powodem było przejmujące poczucie samotności i potrzeba nowego celu w życiu. Zapytany o ewentualny powrót do nałogu, Harbor zaznaczył, że „za bardzo ceni sobie teraz świadomość, aby powrócić do alkoholu”. W wieku 26 lat aktor został zdiagnozowany z chorobą afektywną dwubiegunową.

Sprawdź też: Twórcy Stranger Things potwierdzają: sezon 5. będzie ostatnim

Początek kariery filmowej

Debiutem aktorskim Harboura była rola w sztuce The Rainmaker, którą zagrał na nowojorskim Broadwayu w 1999 roku. Na telewizyjny debiut nie trzeba było długo czekać – w tym samym roku zadebiutował na szklanym ekranie w serialu Prawo i porządek. Jego rola nie była znacząca, ponieważ wcielił się w kelnera w jednym z odcinków. Twórcy jednak postanowili skorzystać z jego usług raz jeszcze, angażując go produkcji Prawo i porządek: sekcja specjalna, gdzie wcielił się w rolę zabójcy dziecka.

Momentem przełomowym w jego karierze był angaż do filmu Kinsey (2004). Zagrał w nim syna Alfreda Kinseya, znanego badacza ludzkich zachowań seksualnych. Ten dramat biograficzny był furtką do większych produkcji – twórcy dostrzegli talent aktorskich Harboura. Niemniej kolejne angaże, choć w produkcjach wielkokalibrowych, dotyczyły ról trzecioplanowych. Aktor pojawił się w takich produkcjach, jak Wojna Światów (2005) lub Tajemnica Brokeback Mountain (2005).

-75%
Kody rabatowe Morele Najlepsze promocje w jednym miejscu

Ważnym momentem był angaż w Quantum of Solace, gdzie Harbour wcielił się w rolę agenta CIA Grega Beama. Nie będzie przesadą stwierdzić, że dzięki tej produkcji zaznaczył swoją obecność i dał się poznać jako osoba utalentowana aktorsko.

Najważniejsze produkcje, w których zagrał David Harbour

Przyjrzyjmy się bliżej najważniejszym filmom i serialom, w których zagrał Harbour. Wymienione tytuły niewątpliwie stanowią najważniejsze elementy w portfolio Amerykanina.

  • Bogowie ulicy – opowieść o trudnej profesji policjanta w Los Angeles. Harbour wcielił się tu w postać Van Hausera, jednego z policjantów.
  • Legion samobójców – aktor zagrał tu jako Dexter Tolliver, jeden z przedstawicieli rządowych.
  • Bez litości – mocny film w portfolio aktora. Zagrał w nim między innymi u boku takich sław, jak Danzel Washington czy Bill Pullman. Harbour wcielił się tu w rolę skorumpowanego policjanta Franka Mastersa. 
  • Hellboy – film, w którym główną rolę zagrał sam Harbour. Wcielając się w rolę tytułowego Hellboya, zastąpił on Rona Perlmana, który odmówił udziału w produkcji.
  • Tajemnica Brokeback Mountain – aktor zagrał tu jako Randall Malone.
  • Stranger Things – najmocniejsza pozycja w dorobku aktora? Dla wielu z pewnością tak. To właśnie wcielenie się w policjanta Jima Hoppera dało mu niesamowity wręcz rozgłos na całym świecie.

Sprawdź też: Stranger Things sezon 4 — kiedy premiera? Trailery, obsada, odcinki — wszystkie informacje

Nadchodzące produkcje filmowe i seriale z udziałem aktora

Filmy, w których w najbliższym czasie zagra David Harbour zapowiadają się imponująco. Z tymi tytułami na pewno warto się zapoznać.

  • Gran Turismo – fabuła inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami, a nie jak mogłoby się wydawać grą wyścigową o tym samym tytule. Opowiada o młodym graczu, który otrzymuje szansę, aby sprawdzić swoje umiejętności w realnych wyścigach. Główną rolę zagra Archie Madekwe, znany z serialu See. Partnerują mu Orlando Bloom i David Harbour. Światowa premiera filmu zaplanowana została na 10 sierpnia 2023 rok.
  • The Trasher — historia Jimmy’ego Galante, potentata śmieciowego z Connecticut i partnera rodziny przestępczej Genovese. W tytułową rolę wciela się David Harbour. Nie jest jeszcze znana dokładna data premiery filmu, ale ma to nastąpić w 2023 roku.
  • Thunderbolts – 26 lipca 2024 roku na świecie oraz 20 grudnia 2024 roku w Polsce zadebiutuje film, w którym grupa złoczyńców zostaje zrekrutowana przez rząd, aby wykonać tajną misję. Harbour zagra Red Guardian (Alexei Shostakov), czyli tę samą rolę co w Czarnej Wdowie.
David Harbour Hellboy
Harbour wcielił się również w rolę nowego Hellboya

Życie osobiste aktora

Aktor jest obecnie w związku z Lily Allen, młodszą od niego o 10 lat, brytyjską piosenkarką i aktorką. Aktor jest jej partnerem od co najmniej 2019 roku, kiedy to pojawił się z nią na czerwonym dywanie podczas 26. ceremonii nadania nagród Gildii Aktorów Ekranowych. Para pobrała się 7 września 2020 roku w Las Vegas. Co ciekawe, na samym weselu obecny był prowadzący przebrany za samego Elvisa Presleya.

Aktor był wyznawcą co najmniej kilku religii. Znany jest z praktykowania zarówno katolicyzmu, jak i buddyzmu. Co więcej, przyznaje się do tego, że swego czasu był osobą mocno wierzącą we wszelkie zjawiska paranormalne. Osobiście, Harbour mocno identyfikuje się z poglądami socjalistycznymi, zaznaczając, że idea społeczeństwa dzielącego się zasobami jest lepsza niż ta, w której walczymy, zabijamy i gromadzimy jedynie dla siebie.

Czy aktor ma dzieci? Harbour nie posiada swoich własnych, ale pomaga swojej obecnej partnerce wychowywać dwójkę dzieci z jej poprzedniego związku.

Sprawdź też: Najlepsze platformy streamingowe w Polsce – gdzie oglądać filmy i seriale online?

Ile schudł David Harbour – niesamowita metamorfoza aktora

Aktorstwo to rzemiosło, które wymaga ogromnych poświęceń – udowodnił to sam Harbour. Chodzi o ogromną zmianę w jego życiu, jaką niejako wymusiła na nim rolą w Stranger Things. Nie będziemy się tu zagłębiać w szczegóły, ale czwarty sezon produkcji sprawił, że aktor musiał mocno stracić na wadze. 

Fani, którzy obejrzeli pierwsze trzy sezony produkcji, doskonale pamiętają sylwetkę Hoppera. Aktor grał w nich policjanta, którego ciało, choć nie było mocno zaokrąglone, tak z pewnością miało nadwagę. Sezon czwarty produkcji udowadnia, że Hopper przeszedł ogromną metamorfozę. I to wszystko nie odbyło się za sprawą podmiany aktora lub efektów specjalnych. Zmiana zaszła dzięki uporowi, wysiłkowi i upartości Davida Harboura.

Aktor odpowiedział na liczne zapytania fanów o zmianę jego sylwetki, w jednym z postów na Instagramie. Zaznaczył, że wszystko odbyło się z pomocą Davida Higginsa, trenera personalnego. Praca z nim pozwoliła mu na zgubienie około 34 kilogramów do lepszego wpasowania się w wymagania sezonu czwartego Stranger Things.

We wspomnianym poście przedstawił on dwa zdjęcia. Na jednym widoczna jest sylwetka Hoppera sprzed przemiany, gdzie ważył 120-122 kg. Kontrastuje ono z nową formą Harboura, gdzie aktor miał 86 kg podczas kręcenia czwartego sezonu.

David Harbour to jedna z głównych twarzy Stranger Things, jednak aktor ten miał udział w wielu innych produkcjach, nie tylko serialowych. Wiesz już o nim wszystko – jaki film lub serial z nim jest Twoim ulubionym?

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *