1. Scroll
  2. /
  3. Rozrywka
  4. /
  5. Filmy i seriale o kosmosie – dokumentalne oraz science-fiction. Zobacz największe zestawienie filmów o kosmosie!

Rozrywka

07.05.2021 08:22

Filmy i seriale o kosmosie – dokumentalne oraz science-fiction. Zobacz największe zestawienie filmów o kosmosie!

Filmy i seriale TV i VOD
10
1
0
10
1

Tajemniczość przestrzeni kosmicznej od lat inspiruje rozmaitych twórców. Mimo że na rynku filmowym istnieje niezliczona liczba filmów i seriali o kosmosie, wciąż powstają kolejne. Wszechświat jest tematem produkcji, które mniej lub bardziej odwołują się do danych naukowych. Jeśli szukasz najbardziej kultowych filmów o kosmosie (dokumentalnych czy też science-fiction), to zestawienie jest dla ciebie.

Najlepsze filmy i seriale o kosmosie jakie tytuły mamy do wyboru? Które to największe hity?

Kosmos to wciąż ulubiona tematyka filmowców, niezależnie od gatunku. Galaktyczny motyw wykorzystują zarówno twórcy wielkich hollywoodzkich produkcji, jak i reżyserowie skromnych dokumentów oraz filmów dla dzieci. Najczęściej jednak prawdziwymi hitami kinowymi są produkcje science-ficition. Gatunek ten z reguły osadza akcję obrazu w przyszłości, toteż reżyserzy mają spore pole do popisu. Nie każdy film sci-fi musi jednak opierać się na widowiskowych efektach specjalnych, choć oczywiście ich obecność zazwyczaj bywa niezbędna, by móc opowiedzieć daną historię.

Co ważne, kino fantastyczno-naukowe, jak sama nazwa wskazuje, niezwykle często w opisie rzeczywistości wykorzystuje wiedzę naukową. Który film z gatunku sci-fi jest wart twojej uwagi? Należy szczerze przyznać, że nie da się wybrać jednej wybitnej realizacji o kosmosie. 2001: Odyseja kosmiczna czy Apollo 13 – to tylko kilka ponadczasowych hitów na temat przestrzeni pozaziemskiej. Choć od premiery niektórych z nich minęło już kilkadziesiąt lat, kosmos wciąż intryguje widzów. Jeśli jednak chcesz poznać historie o wszechświecie i astronautach, które wydarzyły się naprawdę, to sięgnij po filmy dokumentalne. Ten gatunek to przede wszystkim ogromna baza wiedzy na tematy pozaziemskie. NASA Blaski i cienie podboju kosmosu i Armstrong człowiek z Księżyca to produkcje, które nieustannie ogląda się z zachwytem, ale też i niedowierzaniem.

Jeśli jesteś fanem eksploracji kosmosu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że lubisz dobre seriale science-fiction, których akcja toczy w przestrzeni pozaziemskiej. Ascension, Mars, Planety niewątpliwie muszą znaleźć się na twojej serialowej liście. Pamiętaj jednak, że najlepsze kino o kosmosie to takie, po którym aż chce się wskoczyć w skafander astronauty i samemu zobaczyć, jak to w tej galaktyce działa. Zastanawiasz się, gdzie możesz obejrzeć kosmiczne produkcje? Sprawdzonym źródłem kinowych doznań będą powszechnie dostępne platformy VOD. Filmy dokumentalne czy sci-fi o kosmosie znajdziesz również w serwisie YouTube.  

Najlepsze filmy i seriale o kosmosie – dokumentalne

„NASA – Blaski i cienie podboju kosmosu”

Dokument z 2013 roku zdecydowanie należy do tych, które mogą przybliżyć ci historię i funkcjonowanie jednej z największych agencji kosmicznych na świecie Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Kulisy pracy oraz szczegóły działalności instytucji na podstawie wyjątkowych archiwów przedstawia francuski fizyk Jacques Villain. NASA – Blaski i cienie podboju kosmosu porusza także temat nacisków politycznych, towarzyszących agencji niemal od początku jej istnienia. Film pokazuje, w jaki sposób kierujący NASA wpływali na amerykańskie władze, skłaniając rządzących do dalszej eksploracji wszechświata. 

„Armstrong – człowiek z Księżyca”

„To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości” – miał powiedzieć w 1969 roku amerykański astronauta Neil Armstrong, stawiając swą lewą stopę na pylistej powierzchni Księżyca. Po tym historycznym wydarzeniu, w mediach mówił o sobie niechętnie, dopiero pod koniec życia zdecydował się uchylić rąbka tajemnicy. Jeśli fascynują cię dokumenty biograficzne, to ten z pewnością przypadnie ci do gustu. Dzięki archiwalnym materiałom wideo w 2019 roku powstał film dokumentalny Armstrong – człowiek z Księżyca. Produkcja National Geographic pokazuje bohatera od zupełnie nowej dla widzów strony, a to dlatego, że skupia się na jego życiu prywatnym. W dokumencie możesz usłyszeć wypowiedzi szeregu osób związanych z astronautą oraz ujrzeć go w roli męża, ojca i dziadka.

„Planety”

W twoim zestawieniu najlepszych filmów i seriali o kosmosie nie może zabraknąć produkcji BBC pt. Planety. To serial dokumentalny o prawdziwie kinowym rozmachu. Każdy z pięciu odcinków serii przybliży ci dramatyczny moment narodzin i ewolucję poszczególnych planet oraz całego Układu Słonecznego. Dokument uświadamia nam, że Układ Słoneczny wbrew pozorom nie jest stabilny, tylko cały czas dochodzi w nim do zmian. Gospodarzem kosmicznej produkcji jest fizyk cząstek elementarnych i znany popularyzator nauki Brian Cox, który odkrywa przed tobą tajemnicze krajobrazy w kosmosie. Całości towarzyszą niesamowite efekty wizualne i świetnie dopasowana muzyka. Współczesne dokumenty to produkcje realizowane z wielkim rozmachem, w których nie brakuje głębokiego przekazu. Taki z pewnością jest ten serial.

Reklama

Strony z filmami za darmo – zobacz, gdzie oglądać filmy za free

Najlepsze filmy i seriale o kosmosie – science-fiction

„2001: Odyseja kosmiczna”

Zestawienie najlepszych filmów sci-fi o kosmosie jednogłośnie otwiera arcydzieło Stanleya Kubricka. 2001: Odyseja kosmiczna to produkcja oparta na prozie Arthura C. Clarke’a, która, mimo że powstała w 1968 roku, wciąż nie traci na aktualności i stanowi inspirację dla wielu twórców. To dzięki Kubrickowi gatunek fantastyki naukowej wszedł na wyższy poziom. Co ujrzysz w ponadczasowym obrazie amerykańskiego reżysera? Film dzieli się na trzy rozdziały, których akcja ma miejsce w różnych okresach historycznych i zakątkach wszechświata. Całość obrazu to filozoficzna refleksja na temat człowieczeństwa, kosmicznego porządku świata i zagrożeń dla ludzkości. Dzieło Kubricka wyróżnia nie tylko fabuła, ale także genialne efekty specjalne i wyborna muzyka symfoniczna.

„Marsjanin”

Reżyser Ridley Scott to specjalista od filmów o kosmosie, dlatego nie może tu zabraknąć przynajmniej jednej z jego kinowych realizacji. Wybór padł na ekranizację bestsellerowej powieści Andy’ego Weira pt. Marsjanin. Na ekranie możesz śledzić losy astronauty granego przez Matta Damona. Główny bohater w wyniku nieudanej misji na Marsa zostaje uznany za zmarłego i zostaje na Czerwonej Planecie całkiem sam. Astronauta musi znaleźć sposób, żeby przetrwać w kosmicznych warunkach. Produkcja Scotta to trzymająca w napięciu opowieść o największych lękach tkwiących w każdym człowieku. Matt Damon bezkonkurencyjnie oddał na ekranie całe spektrum emocji, które szarpią bohaterem – od rozpaczy, poprzez rezygnację i strach. Jeśli poszukujesz filmu z akcją w kosmosie, to zdecydowanie jesteś na właściwym tropie.

„Interstellar”

Film z 2014 roku w reżyserii Christophera Nolana w tym zestawieniu znaleźć się po prostu musi. Oscar za najlepsze efekty specjalne powinien być tego przekonującym dowodem. Interstellar to produkcja science fiction, która pokazuje, jak na skutek bliżej niesprecyzowanej globalnej katastrofy cała ziemska populacja stanęła wobec klęski głodu. W filmie ujrzysz kosmiczną wyprawę, w której gra toczy się o przyszłość całego świata. Główny bohater, grany przez Matthew McConaugheya, to inżynier i były pilot NASA. Razem z grupą astronautów rozpracowuje kosmiczną przestrzeń i kolonizację innej planety. Odkryta przez załogę czarna dziura o nazwie Gargantua, która wytworzyła się w okolicach Saturna, jest drogą do odległej galaktyki. Ta z kolei jest nadzieją na odnalezienie ciała niebieskiego, które mogłoby spełniać warunki niezbędne do zasiedlenia. U boku niezawodnego McConaugheya zobaczysz Annę Hathaway, Jessicę Chastain czy Mackenzie Foy. Oglądając Interstellar, możesz mieć pewność, że otrzymasz prawdziwy kosmiczny spektakl z niezwykle realistyczną stylistyką.

„Apollo 13”

Obraz w reżyserii Rona Howarda to jeden z najpopularniejszych filmów wyprodukowanych w latach 90. Apollo 13  jest kinową adaptacją książki Jeffreya Klugera i Jima Lovella pt. Apollo 13: Utracony Księżyc, prezentującą awarię statku kosmicznego, który w trakcie podróży na Księżyc znajduje się w piekielnym niebezpieczeństwie w kosmicznej pustce. Po wybuchu w module dowodzenia załoga astronautów walczy, by szczęśliwie wrócić na Ziemię. W jej składzie znaleźli się Jim Lovell (Tom Hanks), Fred Haise (Bill Paxton) oraz Jack Swigert (Kevin Bacon). Świetna obsada sprawia, że od ekranu nawet na moment nie odwracasz wzroku. Znakomite kino i niewiarygodna historia, która przecież wydarzyła się naprawdę.

„Mars”

Ta pozycja to absolutny serialowy hit. Sześcioodcinkowa produkcja National Geographic opowiada o losach astronautów w trakcie podboju kosmosu. Serial przeniesie cię do roku 2033, w którym razem z bohaterami, podejmiesz próby kolonizacji Czerwonej Planety. Mini serial Mars łączy w sobie elementy filmu fabularnego oraz dokumentu przedstawionego poprzez serię wywiadów ze współczesnymi znawcami nauki, techniki i kosmosu. W produkcji możesz zobaczyć Elona Muska, który opowiada o swoich ambicjach i planach marsjańskich; astrofizyka Neila DeGrassa Tysona czy Andy’ego Weira – pisarza i zarazem autora wspomnianego wcześniej Marsjanina.

 „Ascension”

To kolejny świetny  miniserial z galaktyką w tle. Ascension w reżyserii Adriana Cruza opowiada o wielopokoleniowym statku kosmicznym, który w 1963 roku został wystrzelony na stuletnią misję. Po pięćdziesięciu latach od startu, na pokładzie okrętu dochodzi do pierwszego morderstwa, które zagraża ujawnieniem sekretów o prawdziwym celu ekspedycji. Załoga nie ma absolutnie żadnego kontaktu z Ziemią, musi więc radzić sobie sama. Co ciekawe, scenarzyści serialu science fiction postarali się o zdrady, intrygi, a także nawiązanie do głośnych teorii spiskowych. Pamiętaj, że po obejrzeniu kosmicznego cyklu możesz czuć prawdziwy niedosyt, ma on bowiem tylko sześć odcinków.  

Najlepsze filmy i seriale o kosmosie 2020-21, czyli topowe nowości

Rok 2020 w branży filmowej zdominowała globalna walka z COVID-19, co przełożyło się na opóźnianie premier i czasowe zamykanie kin. Produkcja wielu obrazów pełnometrażowych i seriali stanęła, rozdanie Oscarów odsunięto w czasie, część firm z branży upadła. Niektórzy filmowcy zdecydowali się na sprzedaż tytułów platformom VOD, takim jak Netflix, HBO GO czy Amazon Prime Video, dzięki czemu bez problemu możesz obejrzeć je w sieci.

Dobra wiadomość jest taka, że w 2021 roku wśród topowych nowości są filmy o kosmosie. Pierwszą pozycją, której warto przyjrzeć się bliżej, jest koreańska superprodukcja pt. Space Sweepers. Film rozgrywa się w roku 2092. Przeniesiesz się do świata, gdzie ludzkość jest u progu zagłady, a uratować mogą się tylko ci, którzy mają pieniądze. Produkcja zadbała o imponujące pościgi i strzelaniny w przestrzeni kosmicznej. Film jest dostępny na platformie Netflix od lutego 2021 roku.

Jakie jeszcze tytuły o kosmosie pojawią się w najbliższym czasie? Czerwiec to czas polskiej premiery międzynarodowego filmu Voyagers w reżyserii Neila Burgera. Twórca na swoim koncie ma takie produkcje jak: Jestem Bogiem, Iluzjonista czy Wywiad z zabójcą. Obraz pozwoli ci obserwować grupę kolonizatorów, którzy podczas kosmicznej misji, popadają w… paranoję. Życie na statku ogarnia chaos, a załogą sterują: strach, pożądanie i niepohamowany głód władzy. Główne role zostały powierzone Lily-Rose Depp oraz Tye’owi Sheridanowi. W filmie pojawia się także Collin Farrel, Fionna Whiteheada oraz Chanté Adams.

Kolejną pozycją, która właśnie pojawiła się w serwisie Netflix, jest szumnie zapowiadany Pasażer nr 4. Jaka historia kryje się za tym tytułem? Trzyosobowa załoga zmierza na Marsa, by przygotować grunt do jego kolonizacji. Z czasem na jaw wychodzi fakt, że podróżuje z nimi pasażer na gapę. Nieproszony gość przypadkowo uszkadza systemy podtrzymywania życia na statku kosmicznym, a malejąca liczba zasobów stawia załogę przed niezwykle trudną decyzją. Obraz reżyseruje Joe Penna, a w rolach głównych zobaczysz Annę Kendrick, Daniela Dae Kima, Shamiera Andersona i Toni Collette.

Najpopularniejsze seriale i filmy naukowe na Netfliksie

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.